Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:32 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Απρ 2018, 22:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Ναι από πίσω απο την μηχανή κάνει κάτι σαν ραπτομηχανη,

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Απρ 2018, 22:59 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Σαραντο ΕΝΑ θορυβο δεν εχεις εντοπισει στο αμαξι που τον απεδωσες σε ωστηρια? Ή εγω εχω καταλαβει λαθος.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Απρ 2018, 12:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 30 Μαρ 2018, 21:31
Δημοσιεύσεις: 17
Καλησπέρα παιδιά, συγνώμη που άργησα να γράψω αλλά ήμουν εκτός αυτές τις ημέρες, σήμερα όπως το άκουσα και ζεστό ο ήχος είναι από εκείνο το σημείο προς τα μπεκ και κάνει ηχώ στον χωρο της μηχανης και ακούγεται πιο δυνατα. Πήγα πριν λίγο από citroen, μου είπαν πως είναι φυσιολογικός θόρυβος και είναι τα μπεκ. Επίσης ότι αν ακούω κάτι τα πρωινά που είναι κρύο θα είναι το ωστηρια, είπα ναι το έχω υπόψιν μου και για αυτό το έφερα ζεστό (είχα κάνει Αγία παρασκευη-αμπελοκηπους και επιστροφή) ώστε να δούμε αν ακούγεται κάτι που δεν θα έπρεπε όταν είναι ζεστο. Οπότε από citroen είμαι οκ. Τώρα τι να σας πω ίσως από την ήχο στην πυλωτη ίσως από άσχημη εμπειρία απο alfa romeo ίσως που είμαι και λίγο ψείρας να υπερβαλα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Μάιος 2018, 20:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 30 Μαρ 2018, 21:31
Δημοσιεύσεις: 17
Καλησπέρα παιδιά, τώρα που πιάσανε οι ζέστες και τα παράθυρα είναι ανοιχτά ακούω πάλι τον ήχο και με πιο λεπτομέρεια, είναι ακριβώς αυτός ο ήχος σε ένα βίντεο που βρήκα https://m.youtube.com/watch?v=Q1I5GfH65O4 στο 5:09 που όταν ανεβάζει τις στροφές ακούγεται πιο γρήγορα/έντονα σαν κάτι μεταλλικό να χτυπάει σφαλιάρες κάπου, μου το κάνει πιο πολύ στις 2.100 στροφές, καμμιά ιδέα please?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Μάιος 2018, 16:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 30 Μαρ 2018, 21:31
Δημοσιεύσεις: 17
Από κάτω στα σχόλια αλλά στα Γερμανικά αποτί μπορώ να μεταφράσω γράφει κάποιος ότι είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και άλλαξε αντλία νερού και ιμάντα χρονισμού κιτ και σταμάτησε.. θα μπορουσε να είναι κάτι τέτοιο?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Μάιος 2018, 18:55 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Αυτο παντως στο 5.09 και επειτα στο βιντεο και οσο ανεβαινουν οι στροφες δε μου ακουγεται για ωστηριο.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Μάιος 2018, 16:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Σίγουρα τραβάς αέρα απο πολλαπλή,αλλά και η αντλία,ρουλεμάν τεντωτήρα,ή το δυναμό την άκουσαν.

Air co,έχεις τσεκάρει?

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Ιουν 2018, 00:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 30 Μαρ 2018, 21:31
Δημοσιεύσεις: 17
Λόγω μυϊκού τραυματισμού δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, από αυτή την εβδομάδα η την επόμενη θα το πάω συνεργείο, υποψιάζομαι κ εγώ ότι κάτι από εκεί είναι αντλία,τεντωτηρες κτλ. Εννοείτε πως θα ενημερώσω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιουν 2018, 23:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 30 Μαρ 2018, 21:31
Δημοσιεύσεις: 17
Είμαι ένα βήμα πριν στο να μην ασχοληθώ άλλο με τον ήχο και να ζήσω μαζί του, στην citroen δεν ακούνε τπτ περιεργο, σε άλλο συνεργείο ίσως είναι τα ωστηρια και να αλλάξω λάδια (έχω αλλάξει 2 φορες λάδια και δεν άλλαξε κάτι) στο ίντερνετ μπορεί να φταίει κάτι στον χρονισμό, άλλες φορές φτάνω σε συνεργείο και όντως δεν ακούγεται, αλλες φορές το ακούω πίσω από την μηχανή κοντά στη μπαταρία, άλλες φορές νομίζω ότι ίσως είναι τα μπεκ, δεν υπάρχει σωτηρία! Αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο συνεργείο που ο μηχανικός θα έχει το χρόνο και τη γνώση να ασχοληθει ας μου στείλει μήνυμα, επίσης αν κάποιος μένει κοντά Αγία Παρασκευή, Χαλάνδρι κτλ και έχει το ίδιο αμάξι και μπορεί να βρεθούμε να συγκρίνουμε τους ήχους ας μου στείλει επίσης.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Ιουν 2018, 18:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 30 Μαρ 2018, 21:31
Δημοσιεύσεις: 17
Θα ξεκινήσω με ένα καθαριστικό engine flush της liqui moly και θα αλλάξω λάδια , σκεφτομαι τα 10w40 της liqui moly, υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω τα 5w40 από τα 10w40?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Ιουν 2018, 08:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Αφού θες να πας σε Liqui Moly, ωραία επιλογή by the way, θα βάλεις το Top Tec 4200 5W30. Ναι, καλά διάβασες. 5W30.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Ιουν 2018, 18:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 30 Μαρ 2018, 21:31
Δημοσιεύσεις: 17
Στην liqui μου πρότειναν το super low friction, με ξάφνιασε βιντεάκι στο youtube με δοκιμαστικό σε τροχό που μετράει πόσο τρώγεται σε χιλιοστά ένα κυλινδράκι βρεγμένο με λαδι , στο liqui moly super low friction φαγώθηκε 5mm στο total 7000 3χιλιοστα.. μιλάω για 10w40 και στα 2. Προς το παρόν ανακαλύπτω πραγματικά που δυστυχώς τα συνεργεία δεν τα είχαν διαπιστώσει, προχτές μεσαίο καζανάκι είχε διαρροή και σήμερα η κάτω βάση μηχανής είχε κοπεί (όχι τελείως να κρεμεται) και πηγενοερχοταν το μοτέρ, δυστυχώς μένω απογοητευμένος από το service της citroen


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Ιουν 2018, 19:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Μου είπες ότι θέλεις Liqui Moly, σου λέω τι θα έβαζα στο προσωπικό μου αυτοκίνητο. Και για να είμαι ειλικρινής, αυτό που σου πρότεινα, σκοπεύω να το δοκιμάσω άμεσα.

Μένεις απογοητευμένος γιατί μάλλον δεν πήγες σε ένα καλό συνεργείο να πιάσει κει να ξεψαχνίσει το αυτοκίνητο, να δει τι χρειάζεται. Έχουμε πολλά συνεργεία συνεργαζόμενα εδώ μέσα για να σε στείλουμε.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Ιουν 2018, 21:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 30 Μαρ 2018, 21:31
Δημοσιεύσεις: 17
Καμμια αντίρρηση στο λάδι που μου προτείνεις , έχω τα liqui moly top tech 4200 5w30 στο polo tdi και είμαι πολύ ευχαριστημένος και αυτά θα συνεχισω. Περί συνεργειων είμαι απογοητευμενος επειδη μπαίνω σε διαδικασία να σκύβω από κάτω να βγάζω βίντεο που πάει πέρα δώθε η βάση τους το δειχνεις και σου λένε έτσι κάνει μια χαρά είναι και την βγάζεις και η μισή είναι κομμένη, γιατί τους λες η εξάτμιση κάνει θόρυβο και σκάει ελάχιστα και σ λένε οκ είναι κ πας εξατμισα και το μεσαίο καζάνι χάνει, γιατί άλλαξα τα πλαστικά της οροφής που στραβωνουν με τον ήλιο και τα καινουργια τα κοπανανε με το σφυρί να τα βάλουν και 3 μήνες μετά το πλαστικό έχει ραγισει χωρις να το ακουμπήσω και περιμένω να αλλαχτεί με την εγγύηση μια εβδομαδα , ας αφήσουμε το καζάνι να κάνει μια τρύπα σαν σφαίρα να φανεί εύκολα και οδήγησε το έτσι με μεγαλύτερη κατανάλωση ή ότι άλλο συνεπάγεται, να αφήσουμε την βάση μηχανής μου έκανε σαν ζελέ το μοτέρ μέχρι να κοπεί τελείως και να γίνει και καμμιά ζημιά στην πολλαπλή η ότι άλλο, και πόσα άλλα θα βρω δυστυχώς από μόνος μου, επίσης ρώτησα προχτές στη citroen το είχα συνδέσει με ένα διαγνωστικό στο κινητό και μου βγαζε στο ρελαντί throttle position 20.78 και calculated engine load value 26.27 τιμές που μου φενοται υψηλές και η απάντηση ήταν να μην εμπιστεύομαι τα app γιατί δεν είναι ακριβείας και είπα ok , τώρα δεν ξέρω μήπως πρέπει να κοιτάξω και αυτό.. Καταλαβαίνω πως ο μέσος άνθρωπος δεν δίνει πολύ σημασία σε όλα αυτά, αλλά εμένα μου αρέσει το αυτοκίνητο που έχω να είναι μηχανικά να είναι σωστό και από την στιγμή που έχει αγοραστεί μεταχειρισμένο όπως λες και εσύ ένα συνεργείο καλό να το ξεψαχνισει, ούτε βιάζομαι να το πάρω πίσω ούτε θα τσιγκουνευτω αλλά όχι να κάνω εγώ τον μηχανικό στην πυλωτη και να ψάχνω και να ρωτάω στο ίντερνετ να βρίσκω τι βροντάει εκεί και παραπέρα, δυστυχώς δεν σπούδασα μηχανικος


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με τα ωστηρια σε C2 vts
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Ιούλ 2018, 21:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 30 Μαρ 2018, 21:31
Δημοσιεύσεις: 17
Όσο το ψάχνω μου ακούγεται σαν κάποια τροχαλία να βροντάει, δεν ξέρω αν είναι απεξω ή στον ιμάντα εκκεντροφόρου η αντλια νερού η ρουλεμάν δυναμό, κάπου εκεί όμως κάτι παιζει.. που θα πάει θα το βρω..
https://youtu.be/8efcQXbRzpw
https://youtu.be/7j9_uqeWNac
https://youtu.be/LrIofi6ypu4


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 4 [ 46 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πρόβλημα με αισθητήρα πιεση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Montaz
Απαντήσεις: 11
πρόβλημα εκκίνησης citroen bx
Δ. Συζήτηση: BX
Συγγραφέας: Gixat
Απαντήσεις: 9
Πρόβλημα με την οθόνη πληροφοριών σε C4 1.4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: c4akis
Απαντήσεις: 4
Προβλημα (?) με συναγερμο elser
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Haris_c4_1.4
Απαντήσεις: 7
Πραγματικά περίεργο πρόβλημα.
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 10
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ