Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 23 Απρ 2024, 09:39 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Λαμπακι θερμοκρασιας μηχανης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Απρ 2007, 18:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Μαρ 2007, 19:28
Δημοσιεύσεις: 20
Τοποθεσία: Aθηνα
Καλησπερα

Οταν αναβει το λαμπακι θερμοκρασιας μηχανης τι μπορει να φταιει.?

Το C2 Vts το εχω κανα μηνα (μεταχειρισμενο) και ποτε δεν παρουσιαστηκε κατι τετοιο οσο το εχω στο παρελθον. Να σημειωσω οτι η μηχανη συμφωνα με την ενδειξη υπερθερμανθηκε μετα απο 500-700 μετρα οδηγησης σε κινηση και η ενδειξη (κοκκινο λαμπακι) εγραφε "Stop engine - Temperature too high"
Μετα απο μιαμιση ωρα ανοιξα το καπω και ηταν ακομα αρκετα ζεστη. Με το που εβαλα μπρος ξαναμανα τα ιδια. Πηγα σπιτι το παρατησα και μετα απο κανα τριωρο που ειχε παγωσει εντελως παρατηρησα οτι αμεσως με το που εβαλα μπρος δουλευε το βεντιλατερ full speed. Το κανα παλι μια βολτα να δω και τα ιδια. Το ψυγειο εχει υγρα, η μηχανη εχει λαδια (πριν απο 20 μερες τα αλλαξα)......να φταιει αραγε ο θερμοστατης?. Αυριο φυσικα θα το παω στην Citroen μιας και αυτο παρουσιαστηκε το Σαββατο.

Εχει παρουσιαστει κατι τετοιο σε καποιον απο εσας....???

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Απρ 2007, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:10
Δημοσιεύσεις: 1279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
99% αισθητήρας θερμοοκρασίας... μια βόλτα απο citroen θα σου λύσει τις απορίες. ;)

_________________
Εικόνα

Όταν τα'χεις χάσει όλα.. δεν φοβάσαι τίποτα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Λαμπακι θερμοκρασιας μηχανης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Απρ 2007, 09:49 
Άβαταρ μέλους
pant75gr έγραψε:
Καλησπερα

Οταν αναβει το λαμπακι θερμοκρασιας μηχανης τι μπορει να φταιει.?

Το C2 Vts το εχω κανα μηνα (μεταχειρισμενο) και ποτε δεν παρουσιαστηκε κατι τετοιο οσο το εχω στο παρελθον. Να σημειωσω οτι η μηχανη συμφωνα με την ενδειξη υπερθερμανθηκε μετα απο 500-700 μετρα οδηγησης σε κινηση και η ενδειξη (κοκκινο λαμπακι) εγραφε "Stop engine - Temperature too high"
Μετα απο μιαμιση ωρα ανοιξα το καπω και ηταν ακομα αρκετα ζεστη. Με το που εβαλα μπρος ξαναμανα τα ιδια. Πηγα σπιτι το παρατησα και μετα απο κανα τριωρο που ειχε παγωσει εντελως παρατηρησα οτι αμεσως με το που εβαλα μπρος δουλευε το βεντιλατερ full speed. Το κανα παλι μια βολτα να δω και τα ιδια. Το ψυγειο εχει υγρα, η μηχανη εχει λαδια (πριν απο 20 μερες τα αλλαξα)......να φταιει αραγε ο θερμοστατης?. Αυριο φυσικα θα το παω στην Citroen μιας και αυτο παρουσιαστηκε το Σαββατο.

Εχει παρουσιαστει κατι τετοιο σε καποιον απο εσας....???

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις.



Το είχα πάθει και εγώ , εμένα βέβαια άναβε και έσβηνε και μετά ξανάναβε…. :-?

Πάντως ήταν ο αισθητήρας και αλλάχτηκε στην εγγύηση ( όποτε δεν ξέρω να σου πω κόστος )
:s


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Απρ 2007, 11:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Μαρ 2007, 19:28
Δημοσιεύσεις: 20
Τοποθεσία: Aθηνα
Πηρα στην κοντινοτερη Citroen της περιοχης μου σημερα και μου ειπαν οτι επρεπε να περασω απο κει για να το δουνε αλλα οχι σημερα μιας και ηταν πηγμενοι. Τεσπα το θεμα ειναι οτι ενας φιλος μηχανικος μου ειπε οτι κατα
99,9% ειναι ο αισθητηρας μιας και τα συμπτωματα ειναι ιδια με ενος αλλου C2 που ειχε. Θα παω σε λιγο απο κει να το σενιαρουμε.

Φιλε HtaAlfa

Και εμενα απο την στιγμη που ξεκινησε το "προβλημα" μια αναβε και μια εσβηνε κτλ.

Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να βαλω εξωτερικο οργανο μετρησης θερμοκρασιας τοσο μηχανης οσο και λαδιου για να εχω το κεφαλι μου ησυχο και φυσικα αντε τωρα να σου αναψει η μηχανη στην πραγματικοτητα και να μην ξερεις αν ειναι αληθεια η βλαβη του αισθητηρα.
Με προβληματιζει το γεγονος οτι τα C2 δεν εχουνε ενδειξη θερμοκρασιας η εστω ενα προειδοποιητικο λαμπακι. Αντε τωρα να σου τυχει σε καμια κινηση και να σαι κολλημενος.......!!!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως γιατι να σας πω την αληθεια
ψιλο-πανικοβληθηκα........


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Απρ 2007, 12:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 14 Δεκ 2006, 12:19
Δημοσιεύσεις: 717
Τοποθεσία: Άγονη γραμμή
+1 εξωτερικο οργανο ειναι καλυτερο εχω βαλει κ εγω :thumbup ..(μονο που ειναι χαλασμενος ο αισθητηρας κ θελει αλλαγη γιατι δειχνει συνεχεια 120 βαθμους :tong: )


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Απρ 2007, 15:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Μαρ 2007, 19:28
Δημοσιεύσεις: 20
Τοποθεσία: Aθηνα
Λυθηκε το προβλημα παρολο που το πρωι δεν επαιρνε μπρος. Ισα με 20 φορες προσπαθησα με τερμα γκαζι......αλλα στο τελος τα καταφερα.

Ειχε αναψει σημερα και το λαμπακι του κινητηρα αλλα ηταν μουφα.

Τελικα αυτο ηταν......... η βαλβιδα-αισθητηρας(πειτε το οπως θελετε) θερμοκρασιας νερου (αυτη που μπαινει στον θερμοστατη-γιατι ειναι δυο βαλβιδες μου ειπανε). Ειχε ενα πολυ μικρο ραγισμα και μαλλον για αυτο τα ειχε παιξει.

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας. :thumbup


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

zx ανάβει το λαμπάκι της μπαταρίας
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 20
Κάτω ανάρτηση μηχανής
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Λαμπάκι κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Βαλβίδα Θερμοκρασίας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: tgi
Απαντήσεις: 7
Καθαρισμός μηχανής με υδρογόνο
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: tracker
Απαντήσεις: 18
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ