Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 16:59 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Περίεργο τρίξιμο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Απρ 2007, 10:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2007, 14:11
Δημοσιεύσεις: 89
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Κατά την διάρκεια του Σαββατοκύριακου και ενώ απολάμβανα την μία ευχάριστη εξόρμιση στην Ορεινή Ναυπακτία, μετά από μια στάση για τις απαραίτητες βουκολικές φωτογραφίες άκουσα ένα περίεργο τρίξιμο, ο οποίος προερχότανε απο τον χώρο ακριβώς κάτω απο την αρχή της καμπίνας των επιβατών. Στην αρχή ο ήχος αυτός έμοιαζε σαν τρίξιμο από ανάρτηση. Γρήγορα κατάλαβα οτι δεν έχει καμία σχεση με την ανάρτηση μιας και ο ήχος ακουγότανε μόνο στο πάτημα και άφημα του γκαζιού. Να επισημάνω επίσης οτι το αυτοκίνητο κατα την διάρκεια της στάσης μου για φωτογραφίες, είχε κρυώσει(διάρκεια στάσης 2 ώρες, περά από τις φωτογρφίες ηπιαμέ και καφεδάκι;) ). Ο ήχος αύτος διήρκησε για διάστημα 5-6 λεπτών, μεχρι να ξαναζεσταθεί. Μέτα, απολύτως φυσιολογική συμπεριφορά. Στην επόμενη στάση, έκανε ακριβώς τα ίδια. Στο μόνο που μπορώ να αποδόσω την ύπαρξη αυτού του τριξίματος είναι στην εξάτμιση. Γι'αυτό και ίσως όταν ζεσταίνεται το αμάξι, να συστέλεται και η εξάτμιση, να εξαντλεί κάποιες ανόχες-μπόσικα και να μην ακούγεται τίποτα.
Εννοείται οτι με την πρώτη ευκαιρία θα πάω να το κοιτάξω, απλά θέλω και καποιές γνώμες και απο εσάς.

Ευχαριστώ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Απρ 2007, 11:41 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:10
Δημοσιεύσεις: 1279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό με τέτοιου είδους σφύριγμα...

το μόνο που ξέρω είναι οτι στα VTS .. είναι συνηθισμένο να σπάνε βίδες στην πολλαπλή εισαγωγής και να σφυρίζει λόγω της χαραμάδας που ανοίγει..

κατι άλλο να σου πώ δεν ξέρω! hmmm

_________________
Εικόνα

Όταν τα'χεις χάσει όλα.. δεν φοβάσαι τίποτα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Απρ 2007, 11:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 23:11
Δημοσιεύσεις: 2098
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Το ίδιο ακριβώς άκουγα και γώ σε ένα 12αρι κόρσα που είχα αυτές τις μέρες....Για ιμάντα δυναμό έλεγα μπας και είναι.... :-?

_________________
Εικόνα
Δεν πατάω γκάζι,για να έχω φίλους :(


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 01 Μάιος 2007, 11:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 18:33
Δημοσιεύσεις: 51
Ηρέμισε, λογικά δεν είναι τίποτα.
Κάτω από την εξάτμιση υπάρχει ένα φύλο σαν αλουμινόχαρτο sanitas (φαντάζομαι είναι για να μην πιάσουν εύκολα φωτιά ξερά χόρτα που τυχών θα περάσεις από πάνω τους). Το πρόβλημα είναι ότι είναι τόσο μαλακό που μετακινείτε με το παραμικρό, ακόμα και με το χορτάρι (για να μην πω με τον αέρα). Στην εκκίνηση υπάρχουν μικροκραδασμοί που το μικρομετακινούν (και την εξάτμιση) και το ακούς να βαράει.
Την π΄ρωτη φωρά που το είχα πάθει και το πήγα συνεργείο απλά (με το χέρι) το τράβηξε λίγο και σταμάτησε ο ήχος. Τώρα πάλι μου το ξανακάνει. Αν βρείς καμία ράμπα ώστε να μπορέσεις να μπεις από κάτω πες μου να έρθω και εγώ να φτιάξουμε και το δικό μου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Μάιος 2007, 08:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2007, 14:11
Δημοσιεύσεις: 89
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
@ machine22 Σ'ευχαριστώ για την πληροφορία. Κατα έναν περίεγο παλι λόγο εδώ και δύο μέρες έχει σταματήσει να μου το κάνει. Πάντως θα κοιτάξω να το ανεβάσω σε μία ραμπα να το τσεκάρω συμφώνα με τα λεγόμενα σου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Μάιος 2007, 20:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2007, 15:45
Δημοσιεύσεις: 122
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Τον ίδιο ήχο ακουσα κ γω μια 2 φορες κ τ αμαξι το χω ολο κ όλο μια βδομάδα k ανησύχησα.Αλλα αφου λέτε ειναι φυσικό οκζζζζζζ ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Μάιος 2007, 20:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2007, 15:45
Δημοσιεύσεις: 122
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Τον ίδιο ήχο ακουσα κ γω μια 2 φορες κ τ αμαξι το χω ολο κ όλο μια βδομάδα k ανησύχησα.Αλλα αφου λέτε ειναι φυσικό οκζζζζζζ ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Μάιος 2007, 21:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 18:33
Δημοσιεύσεις: 51
Άλλο φυσικό και άλλο μη ανησυχητικό.
Ψάξε το να σιγουρευτείς ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Μάιος 2007, 23:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 14 Απρ 2007, 20:49
Δημοσιεύσεις: 49
Τοποθεσία: Ένθεν και ένθεν, εκείθεν και εντένθεν
Hey guyz....Αυτο το πραγμα σαν αλουμινοχαρτο που λεει ο machine22, ειναι θερμοηχομονωτικο,για να πνιγει λιγο τον θορυβο απο την εξατμιση.Εφ οσον εχει παρατηρησει και αυτος τον ιδιο θορυβο και μετακινωντας αυτο το προστατευτικο λυθηκε το προλημα,πιαθνον να ισχυει το ιδιο και για σενα quatrifoglio.Ομως επειδη ηχος με ηχο διαφερει, υπαρχει και μια περιπτωση να φταιει το ζουαν της εξατμισης, δηλαδη η φλαντζα που υπαρχει στην ενωση των σωληνωσεων στο σημειο απ οπου λες οτι ακουγεται ο θορυβος, η οποια ισως να ειναι λιγο φθαρμενη.Στην περιπτωση που ισχυει κατι τετοιο, οταν ζεσταινεται το αυτοκινητο, με την διαστολη του μεταλλου το σημειο οπου βρισκεται η φλαντζα πιεζεται και ο θορυβος σταματαει.Δεν λεω οτι ειμαι μαντης, διαβαζοντας ενα κιεμενο λιγο δυσκολο να κανει κανεις διαγνωση,απλα ειναι κι αυτο ενα ενδεχομενο.

_________________
Η Citroen ελεγε: "0-100:Την ίδια μέρα..."


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 06 Ιουν 2007, 08:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2007, 14:11
Δημοσιεύσεις: 89
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Πηγαίνοντας χθες στο συνεργείο για την αντικατάσταση του αισθητήρα θερμοκρασίας (ανάκληση), εξήγησα και στο μηχανικό αυτό το περίεργο τρίξιμο. Μου είπε οτι πιθανότατα προέρχεται από τον σύνδεσμο/φλάντζα ένωσης των σωληνώσεων της εξάτμισης.(+1 στο κύριο από πάνω μου για την σωστή εκτίμηση του :thumbup ) Ανέβασε λοιπόν το αυτοκίνητο στη ράμπα και ξεβίδωσε τις βίδες στη φλάντζα ένωσης του χταποδιού με τη μεσαία σωλήνωση. Στην επαφή τους έβαλε μία επίστρωση μίας "κρέμας"-αλοιφής για να μην τρίζει όταν είναι κρύο. Το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής είναι άκρως θετικό. Η ειρωνία όμως είναι ότι μετά από μια βόλτα το βραδάκι, φτάνοντας στο σπίτι, άκουσα ένα περίεργο σφύριγμα,αυτή τη φορά, καθώς άφηνα το γκάζι... :s ...την ίδια στιγμή μου περνάει σαν αστραπή μια σκέψη απο το μυαλό hmmm " λές να είναι η μεταλλική εισαγωγή??" ....

η συνέχεια στο αντίστοιχο topic που αφορά τις μεταλλικές εισαγωγές.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Περίεργο βουητό σε φρενάρισμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Jimisballjohn
Απαντήσεις: 20
Περίεργο τριίξιμο...
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 93
Τρίξιμο πόρτας συνοδηγού
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Τριξιμο στο τιμονι
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Περίεργο θεματάκι!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: AndreasYf
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ