Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 20 Απρ 2024, 07:58 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Αύγ 2009, 12:13 
Άβαταρ μέλους
Εχθές το βράδυ γυρνώντας στο σπίτι ξαφνικά μηδένισε η ώρα και η η μερομηνία. Σήμερα το πρωί πήγα να το βάλω μπρος αλλά δεν επαιρνε και έκανε αυτον τον ήχο που κάνει πριν πάρει μπρος αλλα συνεχόμενα και επίσης έκανε ένα τιν τιν σαν αυτο που κανει όταν έχεις τραβηγμένο χειρόφρενο. Επίσης έβγαλε μια ένδειξη antiflecty faulty κάπως έτσι και άναψε ο υαλοκαθαριστήρας μόνος του στο άκυρο..... Το ραδιόφωνο λειτουργεί κανονικά. Και τα φώτα. Τι να είναι??? Βοήθειαααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Αύγ 2009, 13:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Χαλάρωσε... μάλλον έχει χαλάσει η μπαταρία σου. Όταν δουλεύεις τη μίζα τραβάει πολύ ρεύμα απο τη μπαταρία και αν είναι χαλασμένη έχεις μεγάλη πτώση τάσης. Έτσι τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά δεν έχουν τη σωστή τάση λειτουργίας και κάνουν διάφορα κουφά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Αύγ 2009, 15:51 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
aiolos έγραψε:
Χαλάρωσε... μάλλον έχει χαλάσει η μπαταρία σου. Όταν δουλεύεις τη μίζα τραβάει πολύ ρεύμα απο τη μπαταρία και αν είναι χαλασμένη έχεις μεγάλη πτώση τάσης. Έτσι τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά δεν έχουν τη σωστή τάση λειτουργίας και κάνουν διάφορα κουφά.

+1 :agree


Έχω μείνει κι εγώ απο μπαταρία και τα συμπτώματα είναι ακριβώς αυτά που περιγράφεις!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Αύγ 2009, 17:56 
Άβαταρ μέλους
Η μπαταρια πρέπει να είναι τελικά. Το έβαλα μπρος με καλώδια και πήρε κανονικά χωρίς καμία δυσκολία. Το αφησα κανα 20λεπτό να δουλέψει και προσπάθησα μετά να το βάλω μπρος κανονικά αλλά πάλι δεν πήρε. Οπότε πρέπει να είναι πολύ εξασθενημένη μπαταρία. Thanks anyway!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 28 Οκτ 2009, 07:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2007, 23:00
Δημοσιεύσεις: 798
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΣΑΛΟΝΙΚΗ- Αλεξανδρούπολη
Παιδια πειτε μου οτι ειναι και μενα η μπαταρια... πριν κανα μηνα πηγα να το βαλω μπροσ και δεν επαιρνε ακουγοταν για λιγο η μιζα και μετα τιποτα πηρα ενα τηλ. εκανε τα μαγικα του και πηρε μπρος λεσ και δεν συνεβει τιποτα!
Σημερα σαν ημουν βραδινη με το πουσχολασα παω να βαλω μπρος ακουω την μιζα να ζοριζετε... αλλα πηρε... μου αναψε ομως ο αεροσακος...το μαρσαρισα για λιγη ωρα και το ξαναβαλα μπροσ... τα ιδια....εφτασα σπιτι πηγα να απενεργοποιησω τον αεροσακο... δεν κλειδωνει στο off πηγα να βαλω μπροσ ζοριζοταν αρκετα και το αφησα...τι εχει το μικρο μου???? help ειναι και 28 οκτωμβριου! τι να κανω?

_________________
Χαμογέλα ειναι η ζωη μια τρελλα ....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 28 Οκτ 2009, 07:14 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
κανε μια μακρινη βολτα ισως φορτισει αλα αν δεν αυριο βαλε μια νεα και τελος.

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 28 Οκτ 2009, 15:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Αν αρχίσει να σου κάνει κόλπα η μπαταρία θέλει αλλαγή. Και τώρα να φορτίσει σε μερικές μέρες θα σε αφήσει. Οπότε την αλλάζεις και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν είναι και κανένα μεγάλο έξοδο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 28 Οκτ 2009, 18:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Οσο θα σφιξουν τα κρυα οι μπαταριες θα βγαινουν off.Να ρωτησω ,επειδη δεν ατ κατεχω και πολυ αυτα τα μηχανικα των αυτοκινητων κτλ,εαν μεινω απο μπαταρια και δεν εχω καλωδια,με σμπρωξιμο κανει να το βανω μπροστα η οχι.Κατι με εχουν πει για τον καταλυτη κτλ οτι θα χαλασει...δεν ξερω και ρωταω.

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 28 Οκτ 2009, 23:49 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
ΠΟΤΕ μα ποτε με σπρωξιμο. Μονο καλωδια απο αλλο αμαξι. Αν το βαλεις με σπρωξιμο, το πιο πιθανο ειναι να βγαλεις μερικους αισθητηρες του κινητηρα σου off, εως και τον εγκεφαλο. Αυτο με τον καταλυτη δεν ξερω αν γινεται, αλλα ολοι το λενε. Κατι θα ξερουν..... :thumb

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Οκτ 2009, 01:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 05 Απρ 2009, 14:29
Δημοσιεύσεις: 702
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
αν για καποιο λογο έχουν μείνει υπολύματα βενζίνης στο χώρο καυσης, απο τις προσπαθιες να βαλεις εμπρος με το κλειδί, υπαχει περίπτωση σταγονίδια βενζίνης άκαυστα να φτάσουν στο καταλύτη! με το σπρόξημο. αυτό σημαίνει αυτοματος καταστροφή του καταλίτη, ή σημαντική μείωση τις διάρκειας ζωής του! έτσι κιαλιως ο καταλύτης φθήρεται πολύ αργα απο τα καυσαέρια! αν ερθει σε επαφή με καυαρό καυσιμο!!!!! bye bye!!!

_________________
http://img714.imageshack.us/i/hpim1110.jpg/ http://img593.imageshack.us/i/vtsleft1.jpg/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Οκτ 2009, 14:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ακριβώς... ποτέ σπρώξιμο γιατί αν φτάσει άκαφτη βενζίνη ο καταλύτης καταστρέφεται. Για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να πατάς και γκάζι όταν βάζεις μπρος, αλλά αυτό ίσχυε στις ντίζες. Τώρα με τα ηλεκτρόγκαζα το πιθανότερο είναι οτι απλά ο εγκέφαλος σε αγνοεί και δεν ανοίγει την πεταλούδα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Οκτ 2009, 21:06 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Ναι Αιολε, αυτο ισχυει. :thumb
Αλλα αν με καποιον τροπο ανοιξεις την πεταλουδα του ηλεκτρογκαζου, και μιζαρεις, σου κανει backfire, και πετα φλογα αναποδα στην εισαγωγη (απο τις βαλβιδες εισαγωγης-αυλους-πεταλουδα), η οποια μπορει να ραγισει απο τον κροτο την πλαστικη εισαγωγη των καινουριων αυτοκινητων..... :jaw :eek

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Νοέμ 2009, 17:31 
Άβαταρ μέλους
λοιπον μαγκες διαβαστε και αυτο!εχω c4 2006 μοντελο καιρο τωρα δυσκολευοταν καποιεσ φορεσ στο ξεκινημα (πηγαινε σαν μπουκομενο) παω για service 50000 μου λενε μαλλον απο καυσιμο!σημερα το πρωι το c4 δεν ελεγε να παρει μπροστα με τιποτα!δυσκολευοταν να παρει και αν επερνε ηταν για 1 δευτερολεπτο!παω αντιπροσωπεια και μου λενε...εξωτερικη ασφαλειοθηκη....400Ε!!!!! αν θελετε λοιπον κοιταξτε το λιγο καλυτερα γιατι μου ειπαν οτι ειναι συνηθες προβλημα με τα citroen!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Νοέμ 2009, 18:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Μας εφτιαξες την μερα,400 ευρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και τη σημαινει αλλαγμα εξωτερικης ασφαλειοθηκης?Δεν μπορω να καταλαβω τη το ιδιετετο εχει μια ασφαλειοθηκη ωστε να δημιουργει τετοιο προβλημα και το κυριοτερο να εχει 400 ευρο?Αλλα αυτο με τα ανταλακτικα τις σιτροεν ειναι οντως λιγο βαρβαρο.Το δηλωσα κιολας οταν με πηραν τηλεφωνο για να αξιολογησουν ποσο ευχαριστημενος ειμαι απο το σιτροεν μου και τους ειπα για να ακριβα ανταλακτικα μας.

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν παιρνει μπρος!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 04 Νοέμ 2009, 20:27 
Άβαταρ μέλους
που να δεις την δικια μου μερα!ειναι κατι σαν μικροσ εγκεφαλος και βρισκεται διπλα στον εγκεφαλο!ρωτησα απο τι μπορει να προηλθε και μου ειπαν θεμα τυχης.γ..ω την τυχη μου δηλαδη!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

γυριζει η μιζα αλλα δεν παιρνει μπρος
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
δεν παιρνει μπρος
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 10
Προβλημα με citroen c4, δεν παιρνει μπροστά
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: dimitris74
Απαντήσεις: 27
Πρόβλημα στην εκκίνηση. Δυσκολεύεται να πάρει μπρος.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Andeus
Απαντήσεις: 12
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron