Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 26 Απρ 2024, 19:41 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Δεκ 2009, 15:44 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα σε όλους !
Πριν 1 ακριβώς χρόνο αγόρασα ενα μεταχειρισμένο c2 vtr 1.4 με 58.000 χιλιόμετρα ... Το Αυτοκηνιτάκι ήταν σε καλή κατάσταση . Πέρα απο της βόλτες μου και το πήγαινε - έλα στη δουλειά του έχω κάνει και ταξιδάκια. Ήμουνα πάντα πιστός στην ώρα των service του, μέχρι που έγιναν τα εξής .
Το καλοκαίρι στα 64.500 χιλιόμετρα του άλλαξα λάδια + λάστιχα.. Δεν είναι το αυτοκίνητο των ονείρων μου φυσικά, θα έλεγα πως ηταν και μέγα λάθος που πήρα VTR αλλά το πάω στο δρόμο με οτι δύναμη εχει ( οσο τσίτα μπορει να πάει ενα VTR με μια χειροποιητη εξάτμιση και μια αγωνιστικη σκούπα). Tο αυτοκίνητο ταξίδεψε σε : Θεσσαλονίκη - Εύβοια ( πολλές φορές ) - Πόρο - και τελειώνω με Παρνασσό πριν κάτι μέρες .. Στο προτελευταιο μου ταξίδι ( Πόρο ) το αυτοκίνητο, μου φρέναρε στην Εθνική καθώς το είχα λιώσει επειδή βιαζόμουν, σταμάτησα το ξεκούρασα και συνέχισα. Μετά απο αυτό, αισθανόμουνα τον κινητήρα "κουρασμένο" . Θέλω να πω οτι το αυτοκίνητο δεν τράβαγε , ήταν σαν μπουκωμένο. Επισης μετά απο κάθε διαδρομή μου μύριζε καμένο. Τέλος πάντων, λόγω δουλειάς δεν ευκαιρούσα να παω συνεργείο. Τα χιλιόμετρα προχορούσαν και έφτασα τα 75.000 , χωρίς να έχω κάνει το service των 71.000 και χωρίς να αλλάξω λάδια. Μετά λοιπον απο τον Παρνασσο, βρήκα λιγο χρόνο και πηγα στο συνεργειο μου..
Παιδιά με το που μου σήκωσαν το αυτοκίνητο, ηταν ΜΕΣ ΣΤΟ ΛΑΔΙ απο την μάσκα μπροστά μεχρι και λιγο πριν τιν εξάτμιση .. Αλλα όταν σας λεω ΧΑΛΙΑ το εννοώ ! Με κοιτάνε τα παιδιά και μου εξηγούν οτι εχω διαρροη και μου δίξανε και το σημείο.. Επειδή δεν κατέχω και τις γνωσεις που έχετε αλλα το παλευω όσο μπορω, μου είχε σπάσει η εξοδος που βγαζει τα λάδια δίπλα απο τους κυλίνδρους , με αποτέλεσμα να πρεπει να λυθεί το αυτοκίνητο και να πρέπει να παει για καθάρισμα και επιδιόρθωση στην αντιπροσωπεια . Δεν ξέρω αν λεγεται μοτερ αυτο η κάπως αλλιώς, παντως είναι το σημειο που εχει 4 στρογγιλα και ανεβοκατεβαινουν οι κυλινδροι.. Μέχρι και η σκούπα μου ειχε μπουκώσει στα λάδια. Ο τυπος με το που το είδε, δε με άφησε ουτε να το παρω μέχρι το σπίτι μου, και μου ειπε οτι Δευτέρα θα το λύσει για να φυγει για αντιπροσωπία.. Γιαυτη τη δουλειά μου ειπε πως χρειάζονται 400-600 euro + οτι αλλο βρεθει..
Αυτη τη ζημια λοιπον έπαθα και θέλω οσοι πιο εμπηροι απο εμενα διαβάσουν το ποστ μου να μου κανουν 1-2 σχόλια ..
Ελευθερα αλάνια, δεν παρεξηγώ :thumb
Συγνώμη εαν σας ζάλισα, κουράστικα όσο και εσεις γιατι συνηθως γράφω με greeklish..
Καλη σας συνέχεια και καλό Σ/Κ .-


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Δεκ 2009, 16:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
αν καταλαβαινω καλα εκαψες φλατζα. το κακο δεν ειναι αυτο. ειναι οτι πιθανον μεχρι να πας να το κοιταξεις δεν ειχε μεινει σταγονα λαδι μεσα...

ελπιζω η ζημια να εχει περιοριστει εκει. συγνωμη τοσο καιρο δεν ανοιξες το καπω να δεις τι συμβαινει μεσα? τοσο λαδι δε το ειδες?????? οτι εσταζε απο κατω οταν το σταματουσες ουτε αυτο το προσεξες? :surprised


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Δεκ 2009, 16:22 
Άβαταρ μέλους
Πάντα ελένχω τι μου γίνεται και ειδικά στους τροχούς.. Απλά πριν 1 μήνα με είχε στενοχωρήσει το γεγονός οτι δεν ακουμπάω ουτε καν τα 100 άλογα και απάτησα το VTR μου με ενα Rallaki που είχα σκεφτει να αγοράσω.. Η τσέπη ξεφούσκωνε ομως την περίοδο αυτη και τα όνειρα ναυάγισαν. Αφού λοιπόν θα έμενα με το C2 είπα να το κοιταξω .....
Όχι δεν ειχα δει για διαρροη, δεν είδα ποτε λάδια απο κάτω γιατι απλά ηταν σε όλα τα αλλα μερη εκτός απο την άσφαλτο και είχα καιρό να ανοιξω το καπό.
Στο συνεργείο το φιλαράκι μου με καθησύχασε λεγοντας μου οτι "σωσαμε το Μοτερ", αυτο . :confused


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Δεκ 2009, 16:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
παλι καλα.....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Δεκ 2009, 02:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 17:11
Δημοσιεύσεις: 131
Kρίμα είναι!
Το ότι ''απάτησες όπως λες'' δεν είναι κάτι κακό αλλά ακόμα και να μην το θες άλλο και να θες να το αντικαταστήσεις, θα πρέπει να το προσέχεις για να το δώσεις εύκολα και σε όσο καλύτερη τιμή για σένα, στα επόμενα χέρια ενός νέου αγοραστή που θα το θέλει εξίσου.

Εύχομαι καλή τύχη!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Δεκ 2009, 09:16 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Οταν λες "μου είχε σπάσει η εξοδος που βγαζει τα λάδια δίπλα απο τους κυλίνδρους" εννοεις τον σωληνα των αναθυμιασεων του μοτερ; Γιατι αν ραγισε το μπλοκ, δεν φτιαχνεται...........
Οσο για τα συμπτωματα που σου εκανε, επρεπε κατευθειαν να το δεις. Αφου βλεπεις οτι φρεναρει το μοτερ, μπορει να ειχε στεγνωσει απο λαδι και να τριβονταν τα μεταλλα, γι αυτο να σου φρεναρε. Μπορει να σου φρεναρε απο τα λαδια λογω του οτι φτασαν στην εισαγωγη και δεν εκανε ροη ο αερας. Μπορει να σου εκανε και backfire και να επιανε φωτια. επρεπε να φτασει σε αυτο το σημειο δλδ; Παντως δεν ξερω αν το μοτερ σωθηκε πραγματικα, ή αρχισεις να συμπληρωνεις 1L/100km......
Μακαρι να σωθηκε.
Και απ' οτι καταλαβαμε τα λαθη πληρωνονται πολυ ακριβα........

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Δεκ 2009, 13:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
Billara απ'οτι καταλαβα εγω καμμενη φλατζα ειναι. πιθανον να εχανε και συμπιεση γιαυτο και εκοψε το αμαξι...

οι αναθυμιασεις δεν βγαζουν τοσο λαδι ουτε σε ενα χρονο... ουτε κοβει το αμαξι αμα αποσυνδεθουν..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Δεκ 2009, 15:02 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Ναι ΟΚ, αλλα αν εχει καψει φλατζα, ειδικα το κομματι της μεταξυ 2 κυλινδρων, οχι απλα ειναι κομμενο, δεν παει βημα. Μπορω να σου πω οτι δεν παιρνει και μπροστα.
Και απο τις αναθυμιασεις αν χασεις οσο λαδι λεει, δεν σου εμεινε μεσα στο μοτερ ουτε 1 λιτρο, και οι τριβες, ειδικα αν το σκιζεις, γινονται τοσες πολλες, που το αμαξι εκεινη την ωρα κοβει εντονα, γιατι τριβει τα μεταλλα του.........

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Δεκ 2009, 16:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
ε απλα θεωρω πως αν στεγνωνε απο λαδακια αυτη τη στιγμη δε θα ειχε μεινει μετα απο τοσα χλμ κολυμπιθροξυλο!! :lol


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Δεκ 2009, 17:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Nα πω το φιλο υπομονη στο προβλημα του αμαξιου και να ρωτησω πανω στο θεμα το εξης.Εαν εχεις απωλεια λαδιου δεν πρεπει να αναψη το λαμπακι λαδιου κτλ?Η εαν εχεις πτωσει συμπιεσης εφοσων εχεις ας πουμε καμενη φλαντζα κτλ το λαμπακι κινητηρα κτλ?Δεν συνεβη κατι τετοιο στο φιλο που επαθε την ζημια?

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Δεκ 2009, 18:39 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Παντως........το λαμπακι του λαδιου αναβει, ειτε αν αναψει το λαμπακι ανωτερης θερμοκρασιας νερου (σπανια βεβαια), ειτε απο ελλειψη σταθμης λαδιου που συνεπαγεται και ελλειψη πιεσης λαδιου (χαμηλη πιεση). Τωρα γιατι δεν αναψε καποιο απο τα παραπανω.......ποιος ξερει. :confused

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Δεκ 2009, 00:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
γιατι ισως να μην εφτασαν τα λαδια σε τοσο οριακο σημειο ρε παιδες.. απλο ειναι.. αν ειχε φτασει σε τετοιο σημειο θα το ειχε κολλησει το μοτερ...

για να του ειπε ο μηχανικος οτι "ευτυχως το σωσαμε" σημαινει οτι την γλυτωσε απο λιπανση..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Δεκ 2009, 01:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Δεν μπορεί να είχε αδειάσει τελείως το λάδι. Αφού λέει οτι απο κάτω δεν έτρεξε τίποτα. Δεν μπορεί να φύγουν 3,2lt λάδι και να μην πέσει σταγόνα. Άσε που θα είχε κολήσει 100% ειδικά αφού το σκίζει. Γι αυτό δεν άναψε και το λαμπάκι.

Φίλε αν είναι μόνο η φλάτζα τυχερός είσαι. Αφού σου μύρισε καμένο έπρεπε να το πας στο συνεργείο αμέσως. Όπως είπε και ο billaras μέχρι φωτιά θα μπορούσε να είχε πιάσει. Αλλά φαντάζομαι πλέον θα είσαι πιο προσεκτικός.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Δεκ 2009, 13:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Αμα εκαψε φλαντζα θα χρειαστη και πλανιαρισμα κεφαλων?

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζημιά λόγω απερισκεψίας μου . . .
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Δεκ 2009, 16:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
λιγο. για να κατσει η νεα φλατζα καλα.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Νερό στο μπλόκ μηχανής..πόσο μεγάλη ζημιά;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Ζημιά η οποία προκάλεσε επόμενη ζημιά!!!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: filippos83
Απαντήσεις: 16
Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: cbamak
Απαντήσεις: 560
υγραεριο σε citroen c3 1.1 αξιζει η θα παθω ζημια
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: tzo
Απαντήσεις: 30
"Σπάσιμο" χρώματος λόγω...πουλιού
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 48
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ