Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 23:18 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιαν 2010, 18:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Άλλαξα τις λάμπες στο C2 μου. Συγκεκριμένα με αλογόνου της philips (Nightguide Doublelife).
Άλλαξα τα κανονικά (μεσαία σκάλα), τις ψείρες, και το ένα απο τα φωτάκια της πλαφονιέρας.
Μόλις βάζω μπροστά τον κινητήρα μου βγάζει στην κεντρική οθόνη το μήνημα "MAIN BEAM FAULTY " και την ένδειξη service τα οποία σβήνουν μετά από λίγο.
Ξέρει κανένας γιατί φρικάρισε το αμαξάκι μου?

Θα πάω την Δευτέρα ούτως ή άλλως συνεργείο (70000χλμ) και ήθελα να μου περάσει και τις λάμπες στα προβολάκια.
Θα είναι εντάξει ή θα αρχίσω να καίω ασφάλειες και λάμπες αβέρτα?

Υ.Γ. Δεν είναι ΞΕΝΟΝ ειναι ΑΛΟΓΟΝΟΥ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιαν 2010, 19:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
κανείς ρε παιδιά...θα με φαει η αγωνια ολο το Σ/Κ....
αν ειναι κατι που μπορει να αποδειχτει σοβαρο να παω να τις ξηλώσω.

Βασικα ειχα αλλάξει την μια λάμπα πριν κανα δυο μηνες με ιδια (πυρακτώσεως απλη) και δεν εγινε τιποτα.
Το παρον μηνημα εμφανιστηκε μολις έβαλα τις αλογόνου.
Αν δεν υπάρχει καποιο προβλημα, στην αντιπροσωπεια που θα παω για σερβοις μπορουν να μου το κανουν να μην βαγιει το μηνημα στην οθονη?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιαν 2010, 20:27 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Μα, ουτως ή αλλως οι λαμπτηρες των μπροστινων φωτων ειναι πυρακτωσεως αλογονου. Οι υπολοιπες ειναι απλα πυρακτωσεως. Κατι δεν εχεις εξηγησει καλα......

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιαν 2010, 20:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
http://www.lighting.philips.com/in_en/c ... ng&lang=en


αυτές εχω βάλει. Ποια ειναι η διαφορά τους τεχνικά με τις μαμα και τις υπόλοιπες λάμπες που βγάζουν αυτό το γνωστό κιτρινωπό φως?

μήπως να ξαναδώ αύριο τα φις, αν κάτι δεν το έχω βαλει καλα ή τιποτα τέτοιο.

Έχει βάλει κανένας τέτοιες λάμπες?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιαν 2010, 20:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Και οι απλές πυρακτώσεως αλογόνο έχουν, συγκεκριμένα απο όσο ξέρω Ιώδιο. Οχι οτι έχει καμία σημασία...

Εγώ όταν έβαλα τις vision plus μου άναψε κάποιο error για τα φώτα. Αμέσως έσβησε και δεν ξαναεμφανίστηκε. Όταν για δοκιμή ξαναέβαλα τις παλιές εμφανίστηκε πάλι το ίδιο error, πάλι για μια μόνο φορά. Ξανα τις vivion plus, ξανα το ίδιο error πάλι για μια φορά.

Σε εσένα είναι μόνιμο; Δηλαδή ανάβει κάθε φορά που ανάβεις τις λάμπες; Μήπως στις ψείρες έβαλες led;

Οι λάμπες που δείχνεις είναι σωστά Watt πάντως οπότε δεν κινδυνεύεις να κάψεις ασφάλειες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιαν 2010, 20:55 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Η διαφορα ειναι ως προς την θερμοκρασια λειτουργιας του συρματος, το αεριο που ειναι μεσα και την ποιοτητα κατασκευης τους. Γι αυτο βγαζουν αλλο φως. Παιζει ρολο και η καθαροτητα του κρυσταλλου, και το χρωμα του (γι' αυτο βλεπεις καποιους και νομιζουν οτι εχουν βαλει "ασπρες" λαμπες και ειναι μπλε.....). Η ισχυς των λαμπτηρων αυτων ειναι ακριβως η ιδια με των "απλων" αλογονου (των π.χ. μαμα) απλα η φωτεινοτητα ειναι πολυ μεγαλυτερη και γραφουν πανω αντιστοιχεια π.χ. σαν να ηταν λαμπτηρας 110w κτλ... Ελεγξε την συνδεσιμοτητα τους.
Μηπως στις ψειρες εβαλες led; Γιατι τοτε αυτο κανει το σφαλμα.........

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιαν 2010, 21:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
δεν έχω βάλει LED στις ψείρες σίγουρα, συγκεκριμένα έβαλα τις Crystal Vision της Philips παλι W5W, που είναι για το αυτοκίνητο.παραθέτω και το Link http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=592955


Η αλήθεια είναι οτι μου το έκανε μια φορά οταν έβαλα μπροστά τον κινητήρα, το έσβησα και το ξαναναψα και πάλι εμφανίστηκε.
Θα κατέβω να το ξαναδώ γιατι το είδα βιαστηκά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιαν 2010, 21:18 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Κανονικα, αφου η ισχυς που καταναλωνουν οι λαμπτηρες ειναι η ιδια, δεν επρεπε να στο εμφανιζει. Αλλα μπορει να υπαρχει π.χ. υγρασια σε καποια επαφη και να μην αναβει ακριβως μολις ανοιξεις τα φωτα, αλλα λιγο πιο μετα. Ισως γι'αυτο να στο βγαζει. Και αφου οι λαμπτηρες σου ειναι καινουριοι δεν μπορω να υποψιαστω καμμενο λαμπτηρα. Μαλλον κακη επαφη ειναι.......

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιαν 2010, 21:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
λοιπόν κατέβηκα και το περιεργάστηκα όσο μπορούσα.

1. για κάποιο ΄λογο μόλις μπήκα στο αυτοκίνητο και έβαλα το κλειδί μου έβγαλε "Economy mode" και αναβόσβηνε η ενδειξη της μπαταρίας.Μπορεί να ειναι τυχαίο μπορεί και όχι.
2. είχα βάλει ένα από αυτά τα μικρά στην πλαφονιέρα, την οποία είδα οτι ζεστάθηκε πολύ , άρχισε να μυρίζει καμένο και την άλλαξα με την παλιά όλά οκ.
3. οτι και να κάνω μόλις βάζω μπροστά τον κινητήρα μου εμφανίζει το "main beam faulty" το οποίο σβήξνει μετά από λίγο και οσες φορές και αν αναβοσβήσω τα φώτα δεν ξαναεμφανίζεται παρά ΜΟΝΟ αν σβησω και ξαναναψω τον κινητήρα.
4.τις συνδέσεις θα τις δώ αύριο καθότι τώρα δεν βλέπω αλλά δεν νομίζω να εχω κάνει κάτι λάθος....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιαν 2010, 21:32 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Μπορει απλα να σου εχει κρατησει μνημη για το σφαλμα. Αφου ομως κατα την λειτουργια τους δεν αναβει, δεν ειναι κατι μονιμο. Τωρα για την μπαταρια..........θα δειξει ο καιρος....... ;)

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε billaras για την δημοσίευση του/της: winemaker
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Ιαν 2010, 21:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Ξέχασα πιο πάνω να πώ πως όση ώρα "έπαιζα¨και το κλειδί ήταν γυρισμένο στην μπαταρία, χωρίς όμως να βρίσκεται σε "Economy mode" παρατήρησα ότι ακούγεται ένα βουητό από τον χώρο του κινητήρα, μόλις το εβαλα μπροστά εξαφανίστηκε και μετά το σβήσιμο, πάλι στην μπαταρία και ακούγεται. Η αλήθεια είναι οτι αν είσαι μέσα στο αμάξι και με κλειστες πόρτες δεν ακούγεται. τώρα τι να πώ?

Πάντως ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, να δώ αν θα καταφέρω να κοιμηθώ ήσυχος!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Ιαν 2010, 11:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Λοιπόν πηρα τηλέφωνο στο συνεργείο να κλείσω ραντεβού (Γιανταμίδης) και ρώτησα αυτό με τις λάμπες.
Μου είπε οτι πολύ πιθανό να είναι από τις ψείρες. Κατέβηκα λοιπον ο κατσαβιδάκιας και έβαλα τις παλιές ψείρες....το ίδιο πρόβλημα.
Επειδή μου είπε οτι δεν είναι κατι ανυσηχητικο, ειναι συναγερμος τριτου βαθμου, αλλαξα και έβαλα πάλι τις καινουργιες, οταν έβαλα μπροστα το αμαξι, φρίκαρε πραγματικα , μου έβγαλε ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ (και τα κοαλα τιποτα) "sidelamp faulty, dipped beam faulty, main beam faulty" βέβαια μόνο για μια φορά. Απο εκει και πέρα οτι και να κάνω το κυρίως προβλημα παραμενει το μηνυμα main beam faulty.
Από οτι κατάλαβα ειμαι καταδικασμενος, για να εχω καλύτερο φως και πιο ομορφο να ακουω καθε φορά που μπαινω στο αμαξι το μπιπ............@#$#@ τους εγκεφαλους και τα διαγνωστικά τους!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Ιαν 2010, 11:27 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
:eek :lol :lol Εμ.........γι'αυτο εχω παλιο αμαξι και ο μονος βομβιτης που εχει ειναι για τα ανοιχτα φωτα και το κλειδι στην μιζα......... :shift

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Ιαν 2010, 12:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Σειρα,να σε ρωτησω,τη λαμπα εβαλες στην πλαφονιερα?Μηπως εβαλες led?Απο τις ψειρες δεν θα σε εβγαζε main beam faulty στο εγγυουμε εγω που εχω led ψειρες και μου βγαζει sidelamp faulty.Η μεταφραση του main beam faulty ειναι οτι η κυρια δεσμη ειναι ελατωματικη.Εγω παντως θα κοιτουσα εαν αναβαν ολες οι λαμπες μου πρωτα.Επισης να σου αναφερω οτι στην πλαφονιερα εαν βαλεις LED το κεντρικο φως (αυτο που αναβει και με τις πορτες ανοιχτες) και σβηστο να το χεις το αμαξη η λαμπα-led μενει ανοιχτη εαν την αφησω στην αναμονη (ελαχιστα φεγγει αλλα το θεμα ειναι οτι μενει ανοιχτη) και πρεπει να κλεισω εντελως το κουμπι.Και ας περασουν και ωρες αυτη θα μεινη ανοιχτει.Δεν ξερω γιατι αλλα τα led στο c2 ειναι μπελας.Για αυτο σε ρωταω μηπως εχεις βαλει led?Και αυτο το καμενο που μυρισε?Καμια φυσσα μηπως αρπαξε και δεν πηρες χαμπαρι?
Α και το βουητο φιλε,ετσι κανει ουτος η αλλος.Ακουγεται λιγο και μετα σβηνει.Αυτο μην το φοβασε.Δες εαν αναβουν και ολα τα φλας τωρα που το σκεφτηκα

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: main beam faulty
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 15 Ιαν 2010, 13:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Λοιπον φιλε ger_zoum στην πλαφονιερα εβαλα οτι ειχα και στις ψειρες δηλαδη Philips crystal vision W5W, αλλά την εβγαλα χθες το βραδυ. Επειδη αυτο που λες για τα LED το βρηκα χθες το βραδυ σε ενα γαλλικο site (ευτυχως που ψιλοξερω γαλλικα) σημερα το πρωι αφου το εβαλα μπροστα και αναβοσβηνε το λαμπακι της μπαταριας το εκενα μια βολτα κανα μισαωρο να δουλεψει το δυναμο. Το αυτοκινητο κατεβηκα τωρα να το δω μετα απο 3 ωρες και δεν εχω προβλημα με την μπαταρια, ολα οκ δεν βγαζει τιποτα περι τουτου.
Επειδη ομως ειπες για τα φωτα να τα δω ολα κλπ, αφου μπηκα μεσα το βαζω μπροστα και μου βγαζει παλι το σφαλμα, το σβηνω - ξαναβαζω, παλι σφαλμα, το σβήνω.
Το βαζω παλι μπροστα και τωρα ανοιγω τα φωτα να δω αν εχω τιποτα καμενο που μου ξεφυγε, ανοιγω τα παντα , μικρα μεσαια, μεγαλα, ομιχλης φλας μπορς-πισω ανοιγω πορτ μπαγκαζ, παλφονιερα,...το εκανα disco το αμαξι.....και φαινεται με λυπήθηκε και δεν το ξαναεβγαλε το σφαλμα. το εσβησα και το εβαλα μπροστα καναδυο-τρεις φορες ακομα και δεν ξαναεμφανιστηκε.
Τωρα δεν ασχολουμαι αλλο γιατι εχω και αρκετη δουλεια, θα το ξαναπάρω το βραδακι, ελπίζω να λύθηκε.

Λέτε να εχει ικανότητα αυτοσυντήρησης??? λες να ειναι η Κριστιν??? Αν και το εχω ξανασυναντησει να φτιαχνονται μονα τους και σε παλιοτερο αμαξι που ειχα(Fiat Panda 900) αλλα εκεινο αντιδρουσε στο μπινελικιασμα!!!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

help. antipollusion system faulty και αναμα βεντιλατερ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: panosds3thp
Απαντήσεις: 46
gear box faulty
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: koloko
Απαντήσεις: 16
Antipollution faulty CITROEN C2 hdi 1.4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: RAMANTANI18
Απαντήσεις: 0
Anti pollution system faulty! Sos
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: ds3_ncl
Απαντήσεις: 56
sidelamp faulty και a-bag faulty
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια