Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:41 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιαν 2010, 23:17 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα σε ολους! :salute :salute
Εχω ενα vtr 1.4 sensodrive με 120.000χλμ κ ειμαι 1ο χερι.Γενικα παρολο τα χλμ που ειναι αρκετα δν εχω σοβαρα προβληματα εκτος απο πολυ μικρα.
Ενα σοβαρο προβλημα σιγουρα μου συμβαινει εχτες,το οποιο συμβαινει το οτι εδω κ δυο μηνες εχω προβλημα με το σεσμαν.Οταν ειμαι σε κινηση(σταματα-ξεκινα)βγενει ενδειξη νιφαδας στο καντραν κ δεν ξεκιναει παρα μονο μετα απο καποια λεπτα αν παρει την 2η ταχυτητα και ξεκινησει καπως αποτομα.Τη προηγουμενη εβδομαδα ειχε εξαντληθη η μπαταρια με αποτελεσμα να δυσκολευται στην αναφλεξη.Προχθες την φορτησα ετσι ωστε εχτες αφου ηταν το αυτοκινητο αρκετη ωρα σε λειτουργεια ξαφνικα ακουστηκε ενας παρα πολυ παραξενος ηχος απο την λειτουργια της μηχανης.Αρχικα ακουγεται ο ηχος του λουργιου εντονα(στριγκλημα).Στην συνεχεια του προβληματος μου αρχισε μια εντονη μηρωδια(καμενο) και υπεθεσα οτι μηπως βρισκει σε καποιο σημειο το λουρι γυρνοντας.Ωστε μετα απο καποια λεπτα βγηκαν καπνοι απο την μηχανη και πιο εντονη μηρωδια.
Πλεον πιστευω πως κατι συμβαινει με το δισκο,να προσθεσω βαζοντας σε λειτουργια το διακοπτη παει να γυρισει η μιζα και σταματαει.
Η ηρωνεια ειναι οτι βρισκομαι σε επαρχεια λογο δουλειας και βρισκομαι σε αδιεξοδο!
Χρειαζομαι την βοηθεια σας!

Ευχαριστω που ακουσατε το προβλημα μου! :thumb


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα sensodrive vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2010, 00:43 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Βασικα, αφου εχει προβλημα με την μπαταρια (το κινεις συχνα :? :scratch ) επρεπε κατ'ευθειαν να την αλλαξεις με μια καλη καινουρια. Μικροπροβληματα ή σφαλματα των ηλεκτρικων μπορει να οφειλονται απο αυτην :!
Τωρα για την μυρωδια, αν δεν ειναι κατι ηλεκτρικο, που καιγονταν :suspi , και ειναι απο τον δισκο.......δεν μπορει καποιος να καταλαβει νομιζω, αν δεν ειναι εκει να το δει.
Πρεπει ουτως ή αλλως να το εξετασει καποιος που μπορει να στο βαλει και σε εναν ελεγχο για τον εγκεφαλο να δει τυχον σφαλματα που μπορει να εχει καταγραψει. Και γενικα, οταν αναβει καποιο λαμπακι παντα σταματαμε και ελεγχουμε τι συμβαινει και το παμε παντα για ελεγχο ΣΥΝΤΟΜΟΤΑΤΑ. Οχι μετα απο καιρο κτλ κτλ....... Γιατι μετα τα πληρωνουμε εκ των υστερων και κατηγορουμε μετα τις εταιριες.......

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα sensodrive vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2010, 01:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Μηπως ειναι απο το κλιματιστικο το προβλημα????Εννοω να φρακαρε το μοτερ του κλιματιστικου.

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα sensodrive vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2010, 14:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Όπως σου είπε και ο billaras, άλλαξε του μια μπαταρία αφου προφανώς έχει πρόβλημα. Μετά θα μπορέσεις να δεις τι άλλο θέλει. Όταν έχεις 2-3 προβλήματα μαζί δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.
Και αν μέχρι τα 120.000 δεν έχεις αλλάξει δίσκο είναι πάααρα πολύ καλά για το sensodrive. Μου δίνεις ελπίδες γιατί και εγώ το ίδιο έχω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα sensodrive vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Ιαν 2010, 16:37 
Άβαταρ μέλους
Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις!
Δεν μπορω να κανω πολλα πραγματα γιατι ειμαι σε επαρχια και απ οτι εψαξα δεν υπαρχει καποιος ειδικος.Αλλαξα την μπαταρια και πλεον διαπιστωσα οτι μυριζει ο δισκος και ακουγετε περιεργος ηχος απο το σημειο κοντα στον δισκο οπου εβγαλε λιγο καπνο σε 5λεπτη λειτουργια.
Πως θα μπορεσω να δω την σταθμη του λιπαντικου κιβωτιου η να συμπληρωσω.Πιστευω να γινετε απο ελειψη.
Μηπως και αποφυγω το γερανο...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα sensodrive vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 31 Μαρ 2010, 15:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ 2008, 20:50
Δημοσιεύσεις: 18
Τοποθεσία: Galatsi
χθες μου εκανε το δικο μου(1.6 ι senso)κατι παρομοιο. εν κινησει εβγαλε ΠΑΥΛΑ - στη θεση της ταχυτητας και απο πανω την νιφαδα χιονιου,κυλισε το σταματησα δεξια το εσβησα περιμενα ενα λεπτο και εβαλα μπροστα ξανα. εκανα 45 χιλιομετρα χωρις προβλημα μεσα σε κινηση και σημερα πηγα σε εξουσιοδοτημενο. μπηκε στο Lexia και αποφανθηκε για αλλαγη δισκου η διακοπτη φρενου. αλλαχτηκε ο διακοπτης αλλα επιμενει για δισκο( το αυτοκινητο εχει 90000 χλμ). αν το ξανακανει παμε για δισκο(700 Ε).ΑΥΤΑ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα sensodrive vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 31 Μαρ 2010, 17:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
ΟΙ πολεις τρωνε τα αμαξια και δυστηχως με τα λεγομενα σας αποδεικνύεται για πολλοστη φορα.Σκετη ταλαιπωρια το σταματα ξεκινα μεσα στην ζεστη,στην βρωμικη ατμοσφαιρα και και και.

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα sensodrive vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 31 Μαρ 2010, 18:33 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Παντα ειχα την περιεργια ποτε αλλαζουν δισκο τα αυτοματα :mrgreen χεχε
90.000Km λοιπον και ισως να ναι δισκος! Βεβαια το αυτοματο παιδια δεν πρεπει να το πιεζει και πολυ τον δισκο ετσι? Τουλαχιστον οχι οπως εμεις χειροκινητα, που μπορει σε καποια τεσπα ανηφορα να κανουμε το γνωστο παιξιμο για να ξεκινησουμε.
Ηθελα να ρωτησω τους κατοχους sensodrive, πως το βαθμολογουν σαν κιβωτιο? Ειναι προβληματικο? Απο χρονους πως ειναι? Δλδ πλησιαζει καποια ανθρωπινη αλλαγη (εστω και χαλαρη)?
Επισης, τα 90.000Km του φιλου μας θεωρουνται λιγα για αλλαγη? πολλα? μετρια?

(Σορρυ για τις ερωτησεις, ενδιαφερον...) :read

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα sensodrive vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 01 Απρ 2010, 06:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
επιδει το εχω φαει με το κουταλι και χτες ειχα και στο μαγαζι ενα 1.6 με τα ηδια προβληματα εινε σημαντικο και βασικο σε καθε σηντηρηση να κανεις reeset στον επιλογεα και στο συστημα του σημπλετη για να ηπαρχει μεγαλη διαρκεια του δισκου.η αλαγες εινε αργες εως πολη αργες αλα εχει πλακα εμενα μου αρεσε.πριν αλαξεις δισκο ζητα να σου κανουν επαναρχηκοποιηση του συτηματος και αν αρχισουν να σου λενε τρελα και παλαβα περιμενε να παρουμε τα lexia να το κανουμε εδω μονοι μας.

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟ SENSODRIVE C2 1400 TOY 2004
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Απρ 2010, 23:13 
Άβαταρ μέλους
ΕΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΝΑ sensodrive citroen c2 1400 του 2004
επαθε ζημια το χαζο αυτοματο κιβωτιο κατα την διαρκεια της εγγυησης το αλλαξαν χωρις χρεωση και μετα οταν το αμαξι ηταν 5 χρόνων και 38500 χιλιομετρα ξανα ζημια το sensodrive και το επισκευασαν με χρεωση μετα απο 6 μηνες ξανα ζημια με 40000 χιλιομετρα και τωρα μαλιστα φαινεται οτι πρεπει να γινει παλι αλλαγη με χρεωση βεβαια ππεριπου 2000 €
πειτε μου αν εχετε υποψιν σασ και αλλεσ τετοιεσ ζημιες και πως αντιμετωπισθηκαν στην μαμα citroen
τι ππρεπει να κανω
σημειωστε οτι καινουργιο αμαξι με 40000 χιλ. με εχει αφησει στον δρομο 5 φορες απο κιβωτιο
βοηθηστε
ευχαριστω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟ SENSODRIVE C2 1400 TOY 2004
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Απρ 2010, 23:54 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Μηπως αυτο σου ειναι χρησιμο?
http://www.greekcitroenclub.gr/viewtopic.php?f=29&t=6732&sid=d509b235be00f750eaad2d44fad342fa

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟ SENSODRIVE C2 1400 TOY 2004
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Απρ 2010, 00:35 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Γαμω τα sensodrive..Οτι πιο καταραμμενο εβγαλε ποτε η citroen.. :guns :guns
Ριξε μια ματια σε παρομοιες περιπτωσεις σε αυτην την ενοτητα. :sad :cry

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΖΗΜΙΕΣ ΣΤΟ SENSODRIVE C2 1400 TOY 2004
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Απρ 2010, 07:51 
Άβαταρ μέλους
Διευκρινιζω
0.αγορα απο εμενα καινουργιου αμαξιου (30/8/2004)
1.λιγο πριν την ληξη της αρχικης εγγυησης (κοκαλωσε εβγαλε συνεφακι και auto που αναβοσβηνε) εγινε αλλαγη δωρεαν του senso επιλογεα (23/8/2006 χιλιομετρα 9726)
2.Μετα απο 36 μηνες παλι ζημια παιταγε την δευτερα ταχυτητα ) και επισκευη τωρα με πληρωμη εργατικα αυτην την φορα (1/9/2009 χιλιομετρα 34931)
3.μετα απο 7 μηνες και (στα 40000 χιλιομετρα το αμαξι) επαθε ζημια που φαινεται να ειναι ιδια με την πρωτη δεν κουναει καθολου βγαζει συνεφακι και auto αναβοσβήνει τωρα πρεπει να πληρωσο εγω τα ανταλακτικα και την επισκευη !!!! ?????
4.σημειωστε οτι ολα τα servis καθωσ και αλλαγη ιμαντα χιλ. 35600 στα 5 χρονια κ.τ.λ.στο εξουσιοδοτημενο servis citroen

ΚΡΙΜΑ Η CITROEN ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΤΟ ΚΥΡΟΣ ΤΗς ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΟ


Τελευταία επεξεργασία από vaidakis και Πέμ 08 Απρ 2010, 11:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα sensodrive vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Απρ 2010, 10:01 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Μαλλον θελει ξανασεταρισμα ο εγκεφαλος και reset στο διακενο του συμπλεκτη. Τιποτα παραπανω..... Δοκιμασε αυτα και πες μας. Δεν γινεται να θελει ενα αμαξι 3 σασμαν σε 40000...... Καποιος σε κορο'ι'δευει.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: προβλημα sensodrive vtr 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Απρ 2010, 10:04 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
billaras έγραψε:
Μαλλον θελει ξανασεταρισμα ο εγκεφαλος και reset στο διακενο του συμπλεκτη. Τιποτα παραπανω..... Δοκιμασε αυτα και πες μας. Δεν γινεται να θελει ενα αμαξι 3 σασμαν σε 40000...... Καποιος σε κορο'ι'δευει.

:agree :agree :agree :agree
...και πολυ χοντρα μαλιστα!!!

(φιλε 21 χρονων ειμαστε, τα βλεπουμε τα γραμματα και πιο μικρα αν ειναι :mrgreen :mrgreen :mrgreen )

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 7 [ 102 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Επόμενο



Συναφή θέματα

εισροη νερου-προβλημα φλας αλαρμ
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: gantemisextralarge
Απαντήσεις: 3
Προβλημα με xenon
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: InsertCoinToJoin
Απαντήσεις: 5
Πρόβλημα ψυχρής εκκίνησης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Citroen C3 III πρόβλημα με οθόνη πολυμέσων
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: louregio
Απαντήσεις: 9
Πρόβλημα εκκίνησης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: ABK62
Απαντήσεις: 8
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ