Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Κυρ 26 Μάιος 2024, 07:32 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 08 Ιαν 2011, 21:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20857
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
billaras έγραψε:
Και; Για πες Μανθο. :bounce :bounce



Τον έστειλα σε γνωστό μου μαγαζί,Μπίλλυ.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 08 Ιαν 2011, 21:12 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Α, ΟΚ. Τουλαχιστον να μην ταλαιπορηθει ο ανθρωπος.... :)

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Φεβ 2012, 17:49 
Άβαταρ μέλους
καλησπερα. ποσο δυσκολο ειναι να βγει το εξαρτημα για επισκευη, δηλαδη γρασσαρισμα? με εχει ταλαιπωρησει πολυ το θεμα με το c2 1.6 sensodrive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Φεβ 2012, 18:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Αύγ 2010, 18:02
Δημοσιεύσεις: 59
vardavas έγραψε:
καλησπερα. ποσο δυσκολο ειναι να βγει το εξαρτημα για επισκευη, δηλαδη γρασσαρισμα? με εχει ταλαιπωρησει πολυ το θεμα με το c2 1.6 sensodrive


Το εξάρτημα για να βγει θέλει συνεργείο (εκτός και αν '' πιάνουν'' τα χέρια σου )μετά το γρασάρισμα (εσωτερικά ) πρέπει να πας το γρανάζι πίσω στην αρχική θέση δλδ να μπει ο άξονας που σπρώχνει το διχαλο μέσα (εκτός και αν έχεις lexia που το κάνει με τον εγκέφαλο την αρχικοποίηση )
Δοκίμασες να κάνεις αρχικοποίηση ,βάση των οδηγιών του user manual του αυτοκίνητου ?
Τι χρονολoγια εinai το δικο σου C2 ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Φεβ 2012, 20:14 
Άβαταρ μέλους
diladi piso, oste va einai san to auto na exei nekra, sosta? xero na kano arxikopoiisi. pianoun ta rimadia mou, exo kai rampa sto spiti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Φεβ 2012, 16:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Αύγ 2010, 18:02
Δημοσιεύσεις: 59
vardavas έγραψε:
diladi piso, oste va einai san to auto na exei nekra, sosta? xero na kano arxikopoiisi. pianoun ta rimadia mou, exo kai rampa sto spiti


Όχι , αν το άνοιξης θα καταλάβεις , το γρανάζι τώρα θα έχει πάει εμπρός ,και εσύ θα το πας πίσω στην αρχική θέση ,σαν να έχεις αλαξει δίσκο και είναι καινούργιος .


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Φεβ 2012, 16:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4902
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Αν το κάνεις βγάλε και καμια φώτο να δούμε τη διαδικασία.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Απρ 2012, 07:25 
Άβαταρ μέλους
καλημερα σας..αγορασα προσφατα ενα c2 sensodrive 1400 vtr μοντελο 2005 62000 μεταχειρισμενο..χτες που πηγα να το βαλω μπρος, πεταξε ''παυλα'' στον πινακα ελεγχου αντι του κλασικου ''Ν'' και ειχε νεκρωθει το αμαξι..γυρνουσα την μιζα αλλα δεν επαιρνε καθολου μπρος..αρχισα να βλασφημω θεους και δαιμονες πασχαλιατικα θεωρωντας οτι κατι επαθε το sensodrive..ευτυχως μετα απο λιγο αρχισε να αναβοσβηνει και η ενδειξη μπαταριας πραγμα που πολλοι γνωστοι μου μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο να γινει δεδομενου οτι το αμαξι το αγορασα μεταχειρισμενο..σημειοτεον ΔΕΝ μου αναβοσβηνει η ενδειξη * και AUTO οταν γυρναω τον διακοπτη ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ οταν προσπαθησα να βαλω ταχυτητα αρα υποθετω οτι και αυτο ειναι ενδειξη οτι το κιβωτιο μαλλον ειναι οκ .. σκεφτομαι να αλλαξω μπαταρια και μετα θα πρεπει να κανω μονο την αρχικοποιηση που αναφερει το manual ή και τπτ αλλο?
μου φανηκε πολυ χρησιμο αυτο περι γρασαρισματος των μερων του συμπλεκτη που προτεινε ο /η f15.. εχει παρουσιαστει καποιο νεο θεμα απο τοτε που το εκανες f15?
επιπλεον θα ηθελα να μου συστησετε ενα καλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο εδω στην αθηνα για να πηγαινω το αμαξι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Απρ 2012, 09:56 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
stavroforos έγραψε:
επιπλεον θα ηθελα να μου συστησετε ενα καλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο εδω στην αθηνα για να πηγαινω το αμαξι



http://www.greekcitroenclub.gr/viewtopi ... 100&t=8604

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Απρ 2012, 14:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4902
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
stavroforos έγραψε:
καλημερα σας..αγορασα προσφατα ενα c2 sensodrive 1400 vtr μοντελο 2005 62000 μεταχειρισμενο..χτες που πηγα να το βαλω μπρος, πεταξε ''παυλα'' στον πινακα ελεγχου αντι του κλασικου ''Ν'' και ειχε νεκρωθει το αμαξι..γυρνουσα την μιζα αλλα δεν επαιρνε καθολου μπρος..αρχισα να βλασφημω θεους και δαιμονες πασχαλιατικα θεωρωντας οτι κατι επαθε το sensodrive..ευτυχως μετα απο λιγο αρχισε να αναβοσβηνει και η ενδειξη μπαταριας πραγμα που πολλοι γνωστοι μου μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο να γινει δεδομενου οτι το αμαξι το αγορασα μεταχειρισμενο..σημειοτεον ΔΕΝ μου αναβοσβηνει η ενδειξη * και AUTO οταν γυρναω τον διακοπτη ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ οταν προσπαθησα να βαλω ταχυτητα αρα υποθετω οτι και αυτο ειναι ενδειξη οτι το κιβωτιο μαλλον ειναι οκ .. σκεφτομαι να αλλαξω μπαταρια και μετα θα πρεπει να κανω μονο την αρχικοποιηση που αναφερει το manual ή και τπτ αλλο?
μου φανηκε πολυ χρησιμο αυτο περι γρασαρισματος των μερων του συμπλεκτη που προτεινε ο /η f15.. εχει παρουσιαστει καποιο νεο θεμα απο τοτε που το εκανες f15?
επιπλεον θα ηθελα να μου συστησετε ενα καλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο εδω στην αθηνα για να πηγαινω το αμαξι


Για τη μπαταρία δες αυτό το θέμα.
viewtopic.php?f=54&t=4213&hilit=%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1
Έχει γίνει συζήτηση για μάρκες κλπ οπότε μπορείς να μάθεις αυτά που θες.
Ίσως δε βγαίνει γιατί δεν πατάς το μοχλό που είναι στο αριστερό μέρος. Είναι μια ασφάλεια που την κρατάει πάνω στη βάση της.
Αρχικοποίηση του senso λέει πως να κάνεις στο manual. Δεν είναι τίποτα πολύπλοκο. Επίσης να θυμάμαι καλά λέει για αρχικοποίηση και στα παράθυρα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Μάιος 2012, 20:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 07 Φεβ 2008, 18:53
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Κύπρος- Λεμεσός
καλησπερα !!! προχθες εμεινα στον δρομο απο την νιφαδα του χιονου χαχαχα ! πριν απο 3 μηνες αλλαξα συμπλεκτη σε εξω συνεργειο και ολα καλα για 24 ωρες και μετα εμεινε στον δρομο και το πηρα στιν Citroen και μου ειπα οτι δεν εκαναν καλη δουλεια και ειχαν μετακίνηση τους ενεργοποιητές κτλ και ηθελε ξανα προγραματισμο και μου πηρα και 500 σχεδον ευρο για να το φτιαξουν + 400 στο πρωτο συνεργειο , προχθες οπως βρισκομουν στον κυκλικο κομβο εμεινε το αμαξι , στην αρχη επερνε μπρος αλλα οταν πατουσα γκαζι αυτο δεν κουνιόταν ! μετα εσβησε και δεν ξανα πηρε μπρος !!! Το πηρα στην Citroen και μου ειπαν οτι ισως ειναι ο ενεργοποιητης γιατι κανει κ ενα περιεργο θορυβο το αμαξι εκει στη περιοχη ! ασε ειναι να μην αρχίσει να πεφτει χιονι και αμεσως πληρωνης 2 φορες το αμαξι !! χαχαχαχαχαχ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Μάιος 2012, 22:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
καλα δεν σου ειπαν οτι τα citroen απαγορευεται να κυκλωφορουν σε χιονι? το λεει και το βιβλιαρακι. :laugh καταρχην πληρωσες 400ευρω για αλλαγη συμπλεκτη και μετα για την βλακεια που εκαναν εδωσες αλλα 500 η δεν καταλαβα καλα? αλλαξε συνεργειο και βαλε aftermarket συμλεκτη αν δεν εισαι στην εγγυηση. εμενα μου εσπασε ο δισκος δεν εχει ξανακουστει στα χρονικα οσο και ατσαμης οδηγος να ειμαι που δεν ειμαι ο δισκος θα φαγωθει δεν θα σπασει και αυτο συνεβει μετα απο 20.000χλμ καινουριου δισκου.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Μάιος 2012, 00:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 07 Φεβ 2008, 18:53
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Κύπρος- Λεμεσός
dimitrisc4vts έγραψε:
καλα δεν σου ειπαν οτι τα citroen απαγορευεται να κυκλωφορουν σε χιονι? το λεει και το βιβλιαρακι. :laugh καταρχην πληρωσες 400ευρω για αλλαγη συμπλεκτη και μετα για την βλακεια που εκαναν εδωσες αλλα 500 η δεν καταλαβα καλα? αλλαξε συνεργειο και βαλε aftermarket συμλεκτη αν δεν εισαι στην εγγυηση. εμενα μου εσπασε ο δισκος δεν εχει ξανακουστει στα χρονικα οσο και ατσαμης οδηγος να ειμαι που δεν ειμαι ο δισκος θα φαγωθει δεν θα σπασει και αυτο συνεβει μετα απο 20.000χλμ καινουριου δισκου.



οχι δεν μου εδωσαν το βιβλιο του χαχαχαχα! ναι πληρωσα πολλα ! εδω σε μας Κυπρο ειναι ακριβα δεν καταλαβουν απο κριση ! Το κακο εδω δεν υπαρχουν καλα συνεργεια για Citroen ! αλλαξα τον πρωτο δισκο στις 66 και τον 2 στα 140 χιλιαδες χλμ καλα δεν ειναι ? τωρα πρεπει να αλλαξω και αυτο μαζι με κιτ για του ημαντες μηχανης κτλ και δεν ξερω ποσα θα στοιχιζουν αυτα ! :( καμια ιδεα?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Μάιος 2012, 10:50 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Εξαρταται τι χρηση του κανεις. Δεν ειναι καλα τα χιλιομετρα που τον αλλαξες, επρεπε να βγαλει τα διπλασια και πανω.
Κανονικα σε καθε σερβις πρεπει να επαναρυθμιζεις το διακενο στον συμπλεκτη. Ασχετα τι θα σου πουν αυτοι οτιδ εν χρειαζεται κτλ κτλ.
Καλα Κυπρο τα παντα στο αυτοκινητο ειδικα εργατικα κτλ ειναι ακριβα. Τα ανταλλακτικα ειναι σχετικα φθηνα, αλλα δνε υπαρχουν ουτε καλα συνεργεια, ουτε πολλα. Μετρωνται στο ενα χερι. Οι αντιπροσωπειες εκει κανουν χρυσες δουλειες, και φυσικα πολλες μαλακιες...
Κανονικα το λουρι δεν εχει πανω απο 30-40 ευρω μαρκας Gates και τυπου powergrip με ρουλεμαν INA ή SNR. Εγω βρισκω ακομα και το κιτ της SKF που εχει μεσα λουρι Gates Powergrip με εναν τεντωτηρα με 40 ευρω και αποδειξη στο χερι, αντε να παει εμχρι 60 (;), Κυπρο δεν θελω να φανταστω ποσο θα το χρεωνουν... Για μαθε και πες μας.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Μάιος 2012, 11:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 07 Φεβ 2008, 18:53
Δημοσιεύσεις: 50
Τοποθεσία: Κύπρος- Λεμεσός
billaras έγραψε:
Εξαρταται τι χρηση του κανεις. Δεν ειναι καλα τα χιλιομετρα που τον αλλαξες, επρεπε να βγαλει τα διπλασια και πανω.
Κανονικα σε καθε σερβις πρεπει να επαναρυθμιζεις το διακενο στον συμπλεκτη. Ασχετα τι θα σου πουν αυτοι οτιδ εν χρειαζεται κτλ κτλ.
Καλα Κυπρο τα παντα στο αυτοκινητο ειδικα εργατικα κτλ ειναι ακριβα. Τα ανταλλακτικα ειναι σχετικα φθηνα, αλλα δνε υπαρχουν ουτε καλα συνεργεια, ουτε πολλα. Μετρωνται στο ενα χερι. Οι αντιπροσωπειες εκει κανουν χρυσες δουλειες, και φυσικα πολλες μαλακιες...
Κανονικα το λουρι δεν εχει πανω απο 30-40 ευρω μαρκας Gates και τυπου powergrip με ρουλεμαν INA ή SNR. Εγω βρισκω ακομα και το κιτ της SKF που εχει μεσα λουρι Gates Powergrip με εναν τεντωτηρα με 40 ευρω και αποδειξη στο χερι, αντε να παει εμχρι 60 (;), Κυπρο δεν θελω να φανταστω ποσο θα το χρεωνουν... Για μαθε και πες μας.



μπορεις να μαθεις κατι αλλο φαστ ? :) χρειαζομαι νεο ενεργοποιητη του συμπλεκτη vis: 97049005 και ποσα θα στοιχηση να ερθει κυπρο ?


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 5 από 7 [ 102 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πρόβλημα με την ένδειξη εξωτερικής θερμοκρασίας...
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: KirkosC2
Απαντήσεις: 14
πρόβλημα βεντιλατέρ...
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Πρόβλημα με αξονες εμπρος
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: c3dieselauto2013
Απαντήσεις: 2
Πρόβλημα με κοντέρ-ραδιόφωνο!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια