Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τετ 24 Απρ 2024, 15:48 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θόρυβος από το τιμόνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Νοέμ 2011, 17:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μαρ 2011, 12:16
Δημοσιεύσεις: 27
Τοποθεσία: Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα τις γνώμες σας πριν πάω αύριο το citronaki μου στο συνεργείο. Εχω ένα c2 vts pole position του 2008, τον Σεμπτέμβριο έκανα το τρίτο του service, τα χιλιόμετρά του λίγα 14.000 και ξαφνικά σήμερα άκουσα ένα θόρυβο που ερχόταν από το τιμόνι ενώ ήμουνα σε κίνηση. Κάθε φορά που κουνούσα το τιμόνι ακουγόταν ένας θόρυβος όχι δυνατός αλλά σαν κάτι να έτριζε. Δυστυχώς η εγγύηση πάπαλα και ένας θόρυβος στο τιμόνι δεν προμηνύει τίποτα καλό, έτσι δεν είναι; Και αυτό που με λυπεί είναι ότι είναι σχεδόν καινούργιο και η χρήση που του κάνω άριστη. Θέλω τις γνώμες σας για το τι μπορεί να είναι καθότι αύριο θα πάω συνεργείο και δεν θέλω να με πιάσουν τελείως άσχετη. Ευχαριστώ.
Υ.Σ. Διάβασα και το θέμα με την κρεμαγιέρα και εκεί που ήμουνα down έγινα ακόμη χειρότερα..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος από το τιμόνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Νοέμ 2011, 19:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
εμενα κανει ενα τετοιο θορυβο σαν αυτο που λενε στο αντιστοιχο τοπικ εδω και 3 χρονια. Το κανει οποτε του καπνισει πραγματικά. Αποφασισα να το αγνοησω και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος από το τιμόνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Νοέμ 2011, 20:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μαρ 2011, 12:16
Δημοσιεύσεις: 27
Τοποθεσία: Αθήνα
Tι μοντέλο έχεις; Πήγες στο συνεργείο και τι σου είπαν για αυτό ότι είναι; Επίσης έχω και άλλη μία ερώτηση: πες ότι είναι η κρεμαγιέρα και εγώ την αλλάζω (αν και διάβασα κάτι τρελές τιμές μέχρι και 2000...). Αξίζει να δώσεις τόσα λεφτά και πώς είσαι μετά σίγουρος ότι η καινούργια που θα σου βάλουν δεν θα δημιουργήσει πάλι πρόβλημα μετά από τρία χρόνια; Αυτή την δουλειά δηλαδή θα κάνω; Κάθε τρία χρόνια θα αλλάζω κρεμαγιέρες; Τι είναι τελικά τα c2; Προβληματικά σε αυτό το θεματάκι;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος από το τιμόνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 16 Νοέμ 2011, 20:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Κοπελιά,πιστεύω οτι δεν πρέπει να βγάζεις συμπέρασμα,πριν δείς τι ακριβώς παίζει.Υπάρχουν C2 εδω μέσα με πολλά χλμ,χωρίς κανένα θέμα.
Φιλικά.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος από το τιμόνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Νοέμ 2011, 00:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Μάνθο για μενα και για σενα μιλας φαντάζομαι . Λοιπόν εγω εχω ενα 1.1 εδω και 4,5 χρονια και αισίως 102000 χλμ. Το θεμα με κατι ψιλοτινάγματάκια και τριξιματάκια το τιμόνι το κανει σχεδον απο οταν το πηρα. Συνηθως συνδέονται με πολυ ζέστη, πολυ κρύο και πολυ ζορι σε κινηση - παρκαρισμα. ειναι ηλεκτρουδραυλικό το τιμονι και καπου καπου κανει τερτιπια. Μην μπεις στον κοπο να αλλαξεις κρεμαγιερα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος από το τιμόνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Νοέμ 2011, 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 15 Μαρ 2011, 12:16
Δημοσιεύσεις: 27
Τοποθεσία: Αθήνα
Δεν βγάζω βιαστικά συμπεράσματα, απλά μάλλον είμαι από τους άτυχους και εγώ. Σήμερα που το πήγα συνεργείο, μου είπαν ότι είναι ή εγκέφαλος ή κρεμαγιέρα ή απλά θέμα καλωδιώσεων. Στο μηχάνημα που το έβαλε δεν έβγαλε καμία ηλεκτρονική βλάβη, ούτε για εγκέφαλο ούτε για κρεμαγιέρα και το μόνο που έκανε ήταν να μου βάλει ένα ειδικό σπρέυ σε όλες τις καλωδιώσεις του εγκεφάλου. Τις έβγαλε, τις ψέκασε και τις ξανάβαλε. Μου λέει αν συνεχίσει να το κάνει πιο έντονα και με πιο δυνατό θόρυβο τότε θα προβούμε στην αντικατάσταση εγκεφάλου ή κρεμαγιέρας που και τα δύο κοστίζουν.. (πώς θα καταλάβουν ποιό από τα δύο είναι αφού δεν έβγαζε βλάβη;). Το θεωρούν ηλεκτρονική βλάβη και μπορούσε ανά πάσα στιγμή να το παθει ένα citroen είτε καινούργιο με λίγα χλμ είτε πιο παλιό. Μου είπε ότι δεν κινδυνεύω στο δρόμο προς το παρόν να κοκκαλώσει το τιμόνι αλλά αν το κάνει συνέχεια τότε θέλει αντικατάσταση. Ποιά η γνώμη σας; Μπορώ να συνεχίσω έτσι να οδηγώ χωρίς να κινδυνεύω όντως (κουβαλάω και ένα μωρό στο αμάξι, είναι ασφαλές;).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος από το τιμόνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Νοέμ 2011, 15:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Απο την στιγμή που δεν εβγαζε προβλημα στο μηχανημα δεν ειναι κατι εγκεφαλικό...επισης διεθνώς δεν εχει ακουστει κανενα τετοιο πρόβλημα. Επίσης το C2 ειναι ενα μοντελο που κυκλοφορεί χρονια οποτε ειναι δοκιμασμένα τα παντα. Προς παρηγοριά σου παλιότερα που το ειχα ψαξει και εγω οη επισημη σντιπροσωπεια που το πηγαινα και τον εμπιστευόμουνα μου ειχε πει οτι δεν ειναι τιποτα απλα καμια φορά κολλάνε τα ηλεκτρονικα απο στιγμιαία υγρασια η πτώση της θερμοκρασιας. Γενικα τα citroen εχουν συστηματα που δεν σε αφηνουν ξερεμαστο σε μια δυσκολη στιγμη. Θελω να παω πως αν ο εγκέφαλος αναγνωρισει προβλημα καπου σε ενημερώνει και αν ειναι σοβαρό φροντιζει να μην κινηθεις...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Υδραυλικό τιμόνι για SAXO 1.1 2003
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Citroen Saxo 1.1 Θορυβος
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: kristosaxo
Απαντήσεις: 11
Θορυβος στο σβησιμο της μηχανης..?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: kwstas
Απαντήσεις: 5
CitroenDocs για αμορτισέρ πορτμπαγκάζ και τιμόνι
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: The Ace
Απαντήσεις: 5
Θόρυβος στο χώρο του κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: marios4
Απαντήσεις: 30
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ