Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:38 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με εγκατάσταση Lpg.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2012, 09:01 
Άβαταρ μέλους
Καλημερα σας
Θελω τις συμβουλες σας για να δω στην προκειμενη περιπτωση πως θα αντιδρουσατε εσεις ......
Εχω ενα C2 van του 2007 και αποφασισα λογω της κρισης να βαλω LPG.Αμεσως μολις το εβαλα εκτος οτι εδειχνε οτι καταναλωνε και βενζινη στο πρωτο γεμισμα του ρεζερβουαρ με βενζινη σταματησε να παιρνει μπροστα με την βενζινη παρα μονο να κινηται κανονικα με LPG.Ενημερωσα τον εγκαταστατη του LPG κια μου ειπε οτι για την μεν παραλληλη καταναλωση βενζινης πρεπει να βαλω ενα συστηματακι για να μπερδευω τον εγκεφαλο για δεν το προβλημα οτι δεν παιρνει μπροστα με βενζινη πρεπει να παω σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο για να μου πουν τι εχει.Ετσι και εκανα πηγα σε ενα συνεργειο στην κατω κηφισια και μου ειπαν οτι εχει καψει την αντλια της βενζινης και εφ οσον πληρωσα 240 ευρω μου εβαλαν καινουργια.Μετα πηγα στον εγκαταστατη του LPG και που εγκατεστησε το συστηματακι για την καταναλωση της βενζινης.Αυτο εγινε προχτες 22/06.Εφυγα για τεπαγγελματικο αξιδι και στο δρομο διαπιστωσα οτι συνεχιζει να καταναλωνει βενζινη .Τον πηρα τηλεφωνο και μου ειπε οτι μαλλον δεν εχει συνδεθει σωστα και να το παω πισω να το δει.Επειδη ομως πιστευα οτι καταλωνε πραγματικα την βενζινη και ενω ειχα στο ρεζερβουαρ 30 ευρω σταματησα σε ενα βενζιναδικο να βαλω βενζινη για να δω ποσο θα παρει.Μολις εφτασε στα 45 ευρω αρχισε να τρεχει βενζινη απο κατω απο το αμαξι σαν να ειχε τρυπησει το ρεζερβουαρ (χυθηκε ισοποση βενζινη οσο μια παυλα στο δειχτη ) και το σπουδαιοτερο ειναι οτι σταματησε παλι να παιρνει μπροστα και να κινειται με βενζινη!!!!!!!Ενημερωσα το συνεργειο της cintroen και μου ειπε οτι μαλλον εχει τρυπησει το ρεζερβουαρ η εχει φυγει το σωληνακι της βενζινης απο την τρομπα.
Μετα ενημερωσα τον εγκαταστατη του LPG και μου ειπε οτι μαλλον εχει προβλημα ο εγκεφαλος του αυτοκινητου και να παω στην cintoen το δουν.......
Εγω απο τις λιγες γνωσεις που εχω πιστευω οτι:
1.Η αντλια της βενζινης δεν εχει καει αλλα ειναι προβλημα του εγκεφαλου λογω λανθασμενου μηνυματος που λαμβανει ο εγκεφαλος.Αρα απο δολο μου αλλαξαν την αντλια
2. Η διαροη της βενζινης οφειλεται στην λαθος τοποθετηση της νεας αντλιας γιατι μπορει να μην εχουν βαλει καλα το λαστιχακι
3.Ο εγκαταστατης του LPG εχει κανει λαθος συνεσμολογιας και μπλοκαρει τον εγκεφαλο με αποτελεσμα να μην παιρνει μπροστα και να κινειται με βενζινη
4.Επισης δεν εχει συνδεσει σωστα το συτηματακι για να δειχνει την σωστη ποσοτητα της βενζινης στο ντεποζιτο
Ακουω γνωμες αλλα και προτασεις για το τι θα κανατε εσεις.....
Ευχαριστω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι θα κανατε εσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2012, 09:21 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Τι να σου πω... Απλα εμπλεξες περιεργα. Ξεκινα το ψαξιμο απο την αρχη αλλα μακρια και απο τους 2 που πηγες για να λυσεις τα προβληματα σου, και μετα κυνηγας τον εγκαταστατη.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι θα κανατε εσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2012, 09:25 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
:surprised :surprised :surprised :surprised :surprised :surprised
....ήδη έχεις πάρει βραβείο υπομονής και ευγένειας!
...να σου στείλω τώρα ένα τηλέφωνο απο κάτι φίλους μου που είναι μια ζωή στις πολεμικές τέχνες και δουλεύουν πόρτα σε νυυχτομάγαζα?...... :spank :spank :spank :spank :spank :spank :spank :spank :spank :spank

Ας σε βοηθήσουν καλύτερα οι μηχανικοί του κλάμπ φίλε μου, και καλό ξεμπέρδεμα! :thumb


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι θα κανατε εσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2012, 09:39 
Άβαταρ μέλους
Σκεφτομαι αρχικα να παω στην ιδια την cintroen να μου ελεγξει την παλια αντλια


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι θα κανατε εσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2012, 09:42 
Άβαταρ μέλους
diesoulas έγραψε:
:surprised :surprised :surprised :surprised :surprised :surprised
....ήδη έχεις πάρει βραβείο υπομονής και ευγένειας!
...να σου στείλω τώρα ένα τηλέφωνο απο κάτι φίλους μου που είναι μια ζωή στις πολεμικές τέχνες και δουλεύουν πόρτα σε νυυχτομάγαζα?...... :spank :spank :spank :spank :spank :spank :spank :spank :spank :spank

Ας σε βοηθήσουν καλύτερα οι μηχανικοί του κλάμπ φίλε μου, και καλό ξεμπέρδεμα! :thumb

Σε ευχαριστω αλλα αν διαπιστωσω οτι υπαρχει δολος με την αντλια δεν θα χρειαστω βοηθεια θα παρω εγς μονος μου την ικανοποιηση..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι θα κανατε εσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2012, 10:38 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
νικος237 έγραψε:
Σε ευχαριστω αλλα αν διαπιστωσω οτι υπαρχει δολος με την αντλια δεν θα χρειαστω βοηθεια θα παρω εγς μονος μου την ικανοποιηση..

:thumb :thumb :thumb :thumb :agree


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι θα κανατε εσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2012, 11:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Ειμαι 1000% σιγουρος οτι την αρχική ζημιά την εκανε ο εγκαταστάτης LPG. Η αλλαγη αντλίας οντως παίζει να ητανε τζάμπα αλλά αντε να βρε΄λις την παλιά τωρα.....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι θα κανατε εσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2012, 11:22 
Άβαταρ μέλους
winemaker έγραψε:
Ειμαι 1000% σιγουρος οτι την αρχική ζημιά την εκανε ο εγκαταστάτης LPG. Η αλλαγη αντλίας οντως παίζει να ητανε τζάμπα αλλά αντε να βρε΄λις την παλιά τωρα.....


Σε αυχαριστω..αλλα την παλια προβλεψα και την κρατησα..οποτε θελω να μαθω πως μπορω να την τσεκαρω..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με εγκατάσταση Lpg.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 24 Ιουν 2012, 22:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Σε ένα ηλεκτρολόγο..
Αλλά η αντλία όταν γυρίζεις το διακόπτη κάνει ένα μικρό θόρυβο.Αν ακουγόταν, λογικά ύταν οκ..

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με εγκατάσταση Lpg.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιουν 2012, 02:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
τι σύστημα έβαλες? Σε ποιον εγκαταστάτη πήγες? Πήγες απο μόνος σου ή στον πρότεινε κάποιος ?
Εγω τελικά δεν εχω καταλάβει, έτσι όπως τα γράφεις (απορώ αν τα ξαναδιάβασες πριν το στείλεις) θέλεις να καταναλώνεις και βενζίνη παράλληλα? Η όχι ?


Τελευταία επεξεργασία από MeddlingMageGR και Δευτ 25 Ιουν 2012, 07:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με εγκατάσταση Lpg.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Ιουν 2012, 02:26 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Προφανώς και δεν θέλει.

Νίκο η συσκευή που σου έβαλε για να μην πέφτει ο δείκτης της βενζίνης, είναι μόνο για τον δείκτη. Ακόμη και χωρίς τη συσκευή αυτή, δεν θα έπρεπε να καίει βενζίνη παράλληλα με το αέριο.

Άρα το πιο πιθανό να μην σου έχει συνδέσει ο εγκαταστατης κατάλληλα το σύστημα, 'η να είναι μάρκα μ´ εκαψες.

ΥΓ: η λέξη Citroen δεν έχει "n" μετά το i.
ΥΓ2: τη βενζίνη που βάζεις να την μετράς σε λίτρα. Το ότι έβαλες 45 ευρώ δε μας λέει τίποτα, γιατί δεν ξέρουμε την τιμή λίτρου...

ΥΓ3: είσαι 100% σίγουρος ότι σου καταναλώνει βενζίνη? Γιατί το να βλέπεις τον δείκτη να πέφτει, δε σημαίνει ότι στην καταναλώνει κιόλας. Απλά είναι θέμα εγκεφάλου (γι αυτό βάζεις και τη συσκευή για να κοροϊδεύεις τον εγκέφαλο).
Για κανε μερικά χιλιόμετρα και μετά ξαναβάλε βενζίνη μέχρι τέρμα, να δεις πόσα λίτρα θα πάρει (αν πάρει). Τον δείκτη βενζίνης μην τον κοιτάς καθόλου...

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τι θα κανατε εσεις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Ιουν 2012, 19:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
νικος237 έγραψε:
Σκεφτομαι αρχικα να παω στην ιδια την cintroen να μου ελεγξει την παλια αντλια



Θέλεις πολύ απλά ένα εξομειωτή στο ρεζερβουάρ του γκαζιού.
Τα 75 στα 100 Citroen που γίνονται γκάζι,δεν αντιλαμβάνονται την καύση του υγραερίου,γιατί πολύ απλά,ο δείκτης της βενζίνης τους παίρνει εντολή απο τα μπέκ και όχι απο το ρεζερβουάρ.
Οπότε εσύ όταν σου γυρνάει σε αέριο και δεν δουλεύουν τα μπέκ της βενζίνης,δεν έχεις στάθμη.
Είναι πάρα πολύ απλό και στοιχίζει 50 ευρώ.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με εγκατάσταση Lpg.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Ιουν 2012, 09:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
και στο ξαρα του πατερα μου ετσι δουλευει ο δεικτης μεχρι που καποια στιγμη ο δεικτης επιασε πατο και ανεβηκε στην σωστη σταθμη καταρχας πρεπει να το ρυθμισεις να ριχνει πολυ μικρο ποσοστο βενζινας μεσα απο μονο του δεν κανει τιποτα γιατι δεν μπορει να πεταει παραλληλα απο μονο του βενζινα και γκαζι θα γινει ο χαμος στον χωρο καυσης ....... το αυτοκινητο οτνα το μπριζωσεις στο προγραμμα του αερου σου βγαζει περα απο τις ρυθισεις ωρες που δουλεψε με υγραεριο ωρες που δουλεψε με βενζινα και ποσες φορες το εκκινησες με υγραεριο απο οσο ξερω μεχρι 10 φορες εχεις την δυνατοτητα και με συγκεκριμενο τροπο......

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

προβλημα με θερμοκρασια zx
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 12
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Πρόβλημα με εκκεντροφόρο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΑΛΒΙΔΑ WASTEGATE
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Πρόβλημα σταθμοδείκτη καυσίμου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια