Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 17:53 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΨΕΥΤΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Σεπ 2012, 14:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
M.M έγραψε:
Καπετάνιο,ούτε το C2 το mkii,έχει όργανο,μόνο λαμπάκι.


δεν το ηξερα μανθο τελικα οσο μεγαλωνω μαθαινω. το κακο ειναι οτι μεγαλωνω :D

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΨΕΥΤΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 21 Σεπ 2012, 17:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 17 Αύγ 2012, 08:09
Δημοσιεύσεις: 7
dimitrisc4vts έγραψε:
andreasX έγραψε:
Καλημερα σε ολους σας. Μετα απο πολυ ψαξιμο με το προβλημα βρηκα την αιτια,αλλα... δεν ξερω πως μπορει να λυθει.
Λοιπον εχουμε και λεμε. Οσο εργαζεται η πρωτη σκαλα στο βεντιλατερ η ενδειξη θερμοκρασιας ειναι κανονικη. Μολις μπαινει σε λειτουργια η δευτερη σκαλα (γρηγορη) στο βεντιλατερ ΑΚΑΡΙΑΙΑ εχουμε ψευτικη φουλ ενδειξη υπερθερμανσης. Με το που επανερχεται η πρωτη σκαλα μετα απο 1-2 δευτερολεπτα επανερχεται και το οργανο στην κανονικη του λειτουργια.
Λεω εγω τωρα :hmm Μηπως με καποιο τροπο τα "ηλεκτρικα παρασιτα" της δευτερης σκαλας του βεντιλατερ μπορουμε να τα εξαλειψουμε για να μην τρελενεται το οργανο?
Τα φωτα σας παρακαλω!!!!!


μου φαινεται τα λες αναποδα. το αυτοκινητο εχει ψευτικη ενδειξη θερμοκρασιας γι αυτο παιρνει μπροστα η δευτερη σκαλα του βεντιλατερ. δεν παιρνει μπροστα η δευτερη σκαλα του βεντιλατερ και αυτο εχει ως συνεπεια να ανεβαινει και η θερμοκρασια.

Τα ξαναλεω. Απο κρυο το αυτοκινητο (μηδεν γραμμες στο οργανο θερμοκρασια) ανεβαινει στις τρεις γραμμες στην κανονικη θερμοκρασια λειτουργιας του κινητηρα. Το βεντιλατερ εργαζεται κανονικα και οι τρεις γραμμες θερμοκρασιας παραμενουν σταθερες. Με το σταματα - ξεκινα στην Αθηνα εννοητε οτι ανεβαινει ελαχιστα η θερμοκρασια σε σημειο που το βεντιλατερ "γκαζωνει" παει ποιο γρηγορα (εδω δεν κανω λαθος το ακουω που ανεβαζει στροφες, οπως και το ακουω οταν επανερχετε στην χαμηλη λειτουργια). Στην συγκεκριμενη στιγμη το οργανο ξαφνικα πηγαινει φουλ και αναβει και το λαμπακι υπερθερμανσης και σκουζει και μπιπερακι. Με το που κλεινει η γρηγορη σκαλα (πεφτει λιγο η θερμοκρασια) το οργανο επανερχετε στις 3 γραμμες ακαριαια. Τα "τρελα" του οργανου δεν εχουν σχεση με την θερμοκρασια που ειναι παντα φυσιολογικη και ο θερμοστατης εργαζεται κανονικα , παρα μονο με την σκαλα λειτουργιας του βεντιλατερ. Ο αισθητηρας θερμοκρασια, ρελες και θερμοστατης αλλαχτηκαν. Οπως μου λενε απο επισημα ως ανεπισημα συνεργεια σιτροεν πρεπει να αλλαξω βεντιλατερ (200+ ευρω) ή πλακετα (150-250 ευρω). Δεν εχω προβλημα για αντικατασταση, αλλα εχω προβλημα με τους πειραματισμους και με το χερι στην τσεπη στην καθε γνωμη των ειδικων. Επομενως αν καποιου που εχει C2 του εχει τυχει το συγκεκριμενο προβλημα ζητω την γνωμη του, τουλαχιστον να παω "διαβασμενος" στο συνεργειο. Για παραδειγμα.. αν με καποιο πυκνωτη μπορω να κοψω τα παρασιτα της γρηγορης σκαλας στο βεντιλατερ και να σταματηση το προβλημα, γιατι να πληρωσω για πλακετες... βεντιλατερ κλπ χωρις λογο αυτες τις δυσκολες εποχες; Το κακο ειναι :angr οτι ειμαι ανιδεος με τα μηχανολογικα του αυτοκινητου για να μπορουσα να κανω κατι μονος μου (στο μετρο του δυνατου), αλλα ζητω βοηθεια και γνωμη.. γιατι εχω την αισθηση οτι ειναι κατι απλο
Σε ευχαριστω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΨΕΥΤΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Οκτ 2012, 16:27 
Άβαταρ μέλους
@ andreasX

τελικά βρήκες κάποια λύση ;


Δυστυχώς το τελευταίο μήνα παρουσιάζει και το δικό μου αυτοκίνητο (citroen c2 vtr - 2005) το ίδιο πρόβλημα.
Ανάβει το λαμπάκι στιγμιαία. Αν σβήσεις και ανάψεις τη μηχανή σβήνει και η ένδειξη.
Να σημειώσω ότι πριν από δύο χρόνια και 20 μέρες μετά το service των 60.000 καθώς ήμουν στη μεσαία λωρίδα της Αττικής οδού ανάβει το λαμπάκι της θερμοκαρίας, αυτόματα μπήκα δεξιά στη ΛΕΑ και με πήρε το αυτοκίνητο η οδική βοήθεια. Τελικά μέσα σε δευτερόλεπτα από την ένδειξη είχε κάψει τη φλάτζα. Πήγα στο συνεργείο και μου είπαν ότι έφταιγε η βαλβιδα της θερμοκρασίας και έκαναν όλες τις απαραίτητες ενέργειες. Για δύο χρόνια όλα οκ. Μηχανολογικά μας είπαν ότι είναι εντάξει.
Σε έναν ηλεκτρολόγο που το πήγαμε σήμερα αφού το είδε είπε ότι έχει χαλάσει ο "εγκέφαλος" του βεντιλατερ με αποτέλεσμα να μην δίνει τις σωστές εντολές με αποτέλεσμα να μην ανάβει και να ανεβαίνει η θερμοκρασία.

Κόστος για νέο ανταλλακτικό 300 ευρώ!
Χρόνος αναμονής : 3 μήνες !!!! με σύσταση το όχημα να μείνει ακινητοποιημένο διότι μπορεί να καεί η φλάντζα ξανά. Βοηθάει είπε να έχω αναμμένο τον κλιματισμό . (συγγνώμη που ίσως δεν τα γράφω με τις ορολογίες αλλά δεν σκαμπάζω και πολλά από μηχανική και ηλεκτρολογικά αυτοκινήτων)
Το κόστος για το μεταχειρισμένο μας είπε ότι ανέρχεται στα 150 ευρώ αλλά δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι σε 3-4 μήνες δεν θα ξαναπαρουσιάσει το πρόβλημα.
Μίλησα και με την citroen hellas η οποία επιβεβαίωσε τον χρόνο αναμονής για το ανταλλακτικό. Τους είπα ότι μου φαίνεται εξαιρετικά παράλογο να κάνει τόσο χρόνο ένα ανταλλακτικό με το οποίο φαίνεται να υπάρχει γενικά πρόβλημα.

Σε κάποιο thread που πήρε το μάτι μου (δυστυχώς δεν το βρίσκω τώρα) με ανάλογο πρόβλημα με το λαμπάκι της θερμοκρασίας κάποιος έδινε συμβουλή να καθαριστεί, αν κατάλαβα καλά, η "πλακέτα" του βεντιλατέρ και ότι είναι σύνηθες το πρόβλημα... Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι τέτοιο; Κανένας τα φώτα του ;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΨΕΥΤΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Οκτ 2012, 22:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 17 Αύγ 2012, 08:09
Δημοσιεύσεις: 7
nikol έγραψε:
@ andreasX

τελικά βρήκες κάποια λύση ;


Δυστυχώς το τελευταίο μήνα παρουσιάζει και το δικό μου αυτοκίνητο (citroen c2 vtr - 2005) το ίδιο πρόβλημα.
Ανάβει το λαμπάκι στιγμιαία. Αν σβήσεις και ανάψεις τη μηχανή σβήνει και η ένδειξη.
.......

Σε κάποιο thread που πήρε το μάτι μου (δυστυχώς δεν το βρίσκω τώρα) με ανάλογο πρόβλημα με το λαμπάκι της θερμοκρασίας κάποιος έδινε συμβουλή να καθαριστεί, αν κατάλαβα καλά, η "πλακέτα" του βεντιλατέρ και ότι είναι σύνηθες το πρόβλημα... Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι τέτοιο; Κανένας τα φώτα του ;

Νικο συγγνωμη για την καθυστερηση στην απαντηση, αλλα ημουν εκτος βασης
Βλεπω το ιδιο προβλημα και λιγο πολυ τις ιδιες ακριβες λυσεις να προσφερουν τα συνεργεια.
Πρεπει να βρουμε αυτο το μυνημα για καθαρισμο της πλακετας. Ως ηλεκτρονικος, μου στεκει κατι τετοιο. Ελα ντε που επαναλαμβανω ειμαι σκραπας με τα μηχανολογικα?
Κοιτα το σκεπτικο μου. Αν βρεθουν αρκετα ατομα με το ιδιο προβλημα και στειλουμε email στην Γαλλια με αριθμους πλαισιων, θα δεις οτι ειχαν βρει το προβλημα, ενημερωσαν εδω για δωρεαν αντικατασταση ή "καθαρισμο", αλλα.... καποιοι εκαναν μουγκα για ευνοητους λογους. Αντε να μαζευμαστε, γιατι αφου τα περισσοτερα συνεργεια το γνωριζουν το προβλημα.. σημαινει οτι παρουσιαστηκε σε πολλα, μα παρα πολλα C2


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΨΕΥΤΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Ιουν 2013, 10:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Απρ 2013, 13:36
Δημοσιεύσεις: 7
καλημερα,
εαν και παρατηρησα οτι το θεμα εχει ανοιξει 1 χρονο πριν ...
θα ηθελα να ρωτησω πια ηταν τελικα η λυση, εχω το ιδιο προβλημα και στην αντιπροσωπεια μου ειπανε οτι πρεπει να αλλαξω το βεντιλατερ.
θα εκτιμουσα τις απαντησεις σας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΨΕΥΤΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ ΥΠΕΡΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Απρ 2014, 18:33 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα και από εμένα. Στην αναζήτηση του ίδιου προβλήματος που αντιμετωπίζει το c2 μου βρέθηκα σε αυτήν την σελίδα του forum. Αν και έχει αρκετό καιρό να γράψει κάποιος θα ήθελα την βοήθεια σας.
Το πρόβλημα λύνεται με αλλαγή του βεντιλατέρ; Είναι τελικά η μόνη λύση;
Το όχημα πρέπει να είναι ακινητοποιημένο διαφορετικά μπορεί να προκληθεί μεγαλύτερη βλάβη;
Γνωρίζουμε το κόστος αυτής της αλλαγής;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 21 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Ψευτικη Σκαστρα
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: pavlos
Απαντήσεις: 68
MOY EMΦΑΝΙΖΕΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΝΔΕΙΞΗ[SUSPENSION FAULTY]
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 9
Ένδειξη καυσίμου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Citraris
Απαντήσεις: 3
προβλημα με την ενδειξη του service
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: sotisanis
Απαντήσεις: 18
'Ενδειξη LHM
Δ. Συζήτηση: CX / GS / SM
Συγγραφέας: Goldentie
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια