Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Δευτ 16 Δεκ 2019, 10:01 ]

Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 

Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Προετοιμασία αποχωρισμού...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Απρ 2019, 08:48 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εικόνες: 86
Μετά από 13 συναπτά έτη που είμαι υπεύθυνος για το Greek Citroen Club ήρθε η ώρα του αποχωρισμού....

Η απόφαση προφανώς δεν πάρθηκε εν θερμώ, είναι κάτι που συζητιέται εδώ και καιρό και απλά χρονοτριβούσα γιατί είναι μια δύσκολη απόφαση... Ως ένα από τα ιδρυτικά μέλη και λόγω της ενασχόλησής μου με το Club όλα αυτά τα χρόνια, θεωρούσα το Club κάτι σαν "παιδί" μου. Με συντρόφευσε τόσα χρόνια σε όλες τις αλλαγές τις ζωής μου. Μόνο σε επαγγελματικό επίπεδο, πέρασα από τα χρόνια "αναμελιάς" (φοιτητικά, στρατιωτικά), πολλές (9) επαγγελματικές αλλαγές στην σταδιοδρομία μου και όλα αυτά χωρίς να αναφερθώ σε προσωπικές και οικογενειακές αλλαγές που όσοι είναι πιο κοντά μου γνωρίζουν. Σε όλες αυτές, η "σταθερά" ήταν μια: το Greek Citroen Club.

Στη διάρκεια αυτών των 13 ετών έγιναν πάρα πολλά.

Δραστηριότητες

• Οργανωμένες επισκέψεις σε εκθέσεις αυτοκινήτου, πάντα την ημέρα του Τύπου/Εγκαινίων, μια μέρα πριν ανοίξει η έκθεση για το υπόλοιπο κοινό.
• Οργανωμένες επισκέψεις σε αγώνες αυτοκινήτων, κυρίως στο Ραλι Ακρόπολις, σαν VIP καλεσμένοι της Citroen Sport στο Service Park του Ακρόπολις ειδικά όσο ήταν στο ημερολόγιο του WRC. Πόσους παγκόσμιους οδηγούς αγώνων και συντελεστές έχουμε δει, μιλήσει-φάει μαζί τους, πάρει αυτόγραφα κτλ.
• Οργανώσαμε σεμινάρια ασφαλούς και γρήγορης οδήγησης και κάναμε προσωπικές χρονομετρήσεις σε πίστες αυτοκινήτων προβάλλοντας το βασικό μας μοτίβο "Say yes to a safe race, say no to a street race".
• Οργανώσαμε σεμινάρια Οδικής Ασφάλειας κάνοντας προσομοιώσεις ανατροπών αυτοκινήτων και διαφόρων συνθηκών που υφίστανται σε ατυχήματα ώστε να είμαστε έτοιμοι για τέτοιες περιπτώσεις
• Πραγματοποιήσαμε επισκέψεις (και εκδηλώσεις) σε διάφορα καρτοδρόμια για να "εξασκήσουμε" το σχετικό άθλημα σαν ομάδα.
• Κάναμε αρκετές εκδρομές με κομβόι έως και δεκάδων αυτοκινήτων σε όμορφα μέρη της Ελλάδος, πάντα με σωστή οδική συμπεριφορά, συνδυάζοντας την ευχάριστη οδήγηση και την παρέα σε ένα μαγευτικό μέρος όπου θα έρχονταν άτομα από όλη την Ελλάδα.
• Οργανώσαμε δεκάδες εορταστικές εκδηλώσεις που γιορτάζαμε τα χρόνια που συμπληρώναμε σαν club ή άλλες γιορτές όπως οι κοπές βασιλόπιτας, Τσικνοπέμπτες και άλλες ευκαιρίες που βρίσκαμε.
• Προγραμματισμένες συχνές συναντήσεις (ειδικά τα πρώτα μας χρόνια) που δε χωράγαμε στα παρκινγκ και στις καφετέριες που συναντιόμασταν (αείμνηστο ΣΕΦ-Olympico).

Internet

Βέβαια, η βασική μας παρουσία ξεκίνησε και είναι στο internet. Αλλάξαμε:
• 3 φορές ιστοσελίδες
• 4 φορές δικτυακό τόπο,
• 3 φορές δημόσια συζήτηση (forum)
• χωρίς να αναφέρω την παρουσία μας σε mobile πλατφόρμες (Tapatalk) και κοινωνικών δικτύων.

Με αυξανόμενη επισκεψιμότητα λόγω σοβαρής δουλειάς και οργάνωσης από τα πρώτα χρόνια και κυρίως πλούσιου περιεχομένου και υλικού, πετύχαμε στην πορεία αυτών των ετών, να έχουμε ξεπεράσει:
• το 1 εκατομμύριο μοναδικές επισκέψεις το χρόνο πριν 3 χρόνια
• να είμαστε μέσα στο top 100 των ελληνικών site του αντίστοιχου έτους και
• στο top 15 των σχετικών με ειδικό μηχανοκίνητο προσανατολισμό
• τους 8000 εγγεγραμμένους χρήστες
• τους 2500 ενεργούς χρήστες
• τους 127 ταυτόχρονα συνδεδεμένους χρήστες

Αξεσουάρ

Μέσα στην περίοδο αυτή, σχεδιάσαμε διάφορα λογότυπα του Club και έπειτα, κατά καιρούς, υλοποιήσαμε πάρα πολλά αξεσουάρ με αυτά τα λογότυπα. Αυτοκόλλητα, αναπτήρες, πλαίσια πινακίδας, φακέλους, καπέλα, μπρελόκ, μπλούζες, φούτερ και μετά πάλι νέα αυτοκόλλητα, νέα μπρελόκ, νέες μπλούζες, ζακέτες κτλ. Υπάρχει ακόμα μεγάλη διαθεσιμότητα από μια ποικιλία αξεσουάρ για τα μέλη μας.

Citroën Ελλάς

Πριν κλείσουμε τον πρώτο μας χρόνο καταφέραμε να έχουμε μια πολύ καλή σχέση με τη Citroen Ελλάς. Μετά από συζητήσεις με τα στελέχη τους, εντυπωσιασμένοι από την ωριμότητα του χαρακτήρα μας παρόλο το νεαρό της ηλικίας μας, γρήγορα μας αναγνώρισαν σαν σοβαρή λέσχη σε συνδυασμό με την Citroen Γαλλίας. Έτσι πάντα μας υποστήριζαν σε διάφορες ενέργειες, ενημερώνοντάς μας, καλώντας μας στις εκθέσεις, δίνοντας μας δημοσιογραφικό υλικό και αυτοκίνητα για δοκιμές και γενικότερα πάντα είχαμε μια καλή επικοινωνία.

Θεωρώ λοιπόν ότι οτιδήποτε θα περίμενε και θα ήθελε ένα μέλος από οποιοδήποτε κοινότητα στην οποίο ανήκει, έχει γίνει. Και υπήρχαν πολλές φορές που ξεπεράσαμε τις προσδοκίες...

Ευχαριστίες

Εδώ πρέπει να ευχαριστήσω προσωπικά όλα τα μέλη που πέρασαν από την ομάδα μας έως τώρα και βοήθησαν σε ένα μεγάλο βαθμό σε αυτά τα έργα:
• Τα άλλα 2 ιδρυτικά μέλη: crazywolf και panc4
• Τους Συντονιστές: Prokopas, agiorgitis, Petran, Sofia, Someone, zx lover, ΛΙΤΣΑ-ΣΕΡΡΕΣ, zxpanos, souledge, tony78, kostas2123, NEKTARIOS C5, vpafi, linker, Πράκτορας, diesoulas, gr_diver, vagosvtr, georgep800, AleZ750, Skotis, Lohias^
• Blanc, nonos, VOLIOTIS, SoCrazy, billaras
• Οποιοδήποτε μέλος βοήθησε, επώνυμα ή μη, στην ανάδειξη αυτής της κοινότητας.

Πως γίνονταν όλα αυτά

Όλα αυτά, γίνονταν με προσωπικό κόπο, χρόνο για έρευνα και τρέξιμο αλλά πάνω από όλα με σοβαρό ενδιαφέρον, θέτοντας το Club σε προτεραιότητα. Στη διάρκεια της πορείας μας αρκετές φορές χρειάστηκε και "βάλαμε το χέρι στην τσέπη μας" ώστε να καταφέρουμε να συντηρήσουμε τον δικτυακό τόπο, να σχεδιάσουμε και να αγοράσουμε αξεσουάρ σε μεγαλύτερη ποσότητα ώστε να πετύχουμε καλύτερη τιμή και να έχουμε απόθεμα για τα μέλη μας στο μέλλον, να αγοράσουμε δώρα που θα μοιραστούν σε εκδηλώσεις, να κάνουμε δωρεές σε άτομα που έχουν ανάγκη κτλ.. Με σωστή διαχείριση πετύχαμε όλα αυτά και πλέον, υπάρχει ένα μικρό αποθεματικό που απλά μας επιτρέπει να συντηρούμε τα έξοδά μας μέσα στο έτος χωρίς να συμβάλλουμε προσωπικά αλλά ταυτόχρονα υπάρχουν και πολλά αξεσουάρ διαθέσιμα, που προ-πληρώθηκαν όταν τα σχεδιάσαμε και τα αγοράσαμε...

Για να συνεχίσουν να γίνονται κι άλλα χρειάζονται αλλαγές και ανανεώσεις

Μετά από τόσα χρόνια, είναι λογικό το ενδιαφέρον να έχει μειωθεί, οι υποχρεώσεις να έχουν αλλάξει και έτσι όλα τα παραπάνω να μπαίνουν σε 2η και 3η μοίρα. Οι ενέργειες και οι οργανώσεις έχουν μειωθεί στο ελάχιστο και πολλά πράγματα δε γίνονται ή γίνονται με πίεση χρόνου και χωρίς την απαιτούμενη ενέργεια ή έστω χωρίς την ενέργεια που είχαμε.
Αυτό λοιπόν δε νομίζω ότι είναι δίκαιο για οποιαδήποτε κοινότητα. Το σωστό είναι μια κοινότητα να εξελίσσεται και όχι να «βαλτώνει» επειδή αυτοί που είναι υπεύθυνοι να την εξελίσσουν δεν έχουν πλέον την κοινότητα σαν προτεραιότητα. Όλη η ομάδα έχει αλλάξει πολλές φορές, πολλά άτομα έχουν φύγει και νέα έχουν έρθει αλλά ο δικός μου ο ρόλος έχει κάποιες περισσότερες ευθύνες, αρμοδιότητες, προσβάσεις και πρέπει να υπάρξει ένα σχέδιο για το πως θα αντικατασταθώ...

Οι ρόλοι μου που πρέπει να αναληφθούν

• Εκπροσώπου του Club: Σαν «Πρόεδρος» και εκπρόσωπος του club ήμουν ο υπεύθυνος για όλα. Επίσης, με βαση την ελληνική νομοθεσία, εφόσον είμαι ο ιδιοκτήτης του domain "greekcitroenclub.gr" είμαι και ο υπεύθυνος νομικά για ότι συμβαίνει. Συνήθως ασχολούμουν με πολλά πράγματα προσωπικά, ήμουν ο υπεύθυνος για οποιαδήποτε διοργάνωση ή εκδήλωση έπρεπε να συμμετάσχουμε ή να διοργανώσουμε οι ίδιοι. Επίσης, ήμουν ο υπεύθυνος επικοινωνίας σε οποιαδήποτε επικοινωνία με τη Citroën Ελλάς, με αντιπροσώπους της Citroën, με περιοδικά, με εμπόρους, με κρατικές αρχές αν χρειαζόταν να πάρουμε κάποια άδεια κτλ.. Επιπλέον, ήμουν το άτομο επικοινωνίας για οποιονδήποτε άλλον τυχαίνει και κάποιος ψάχνει ένα άτομο να επικοινωνήσει με εμάς, κάτι που συμβαίνει συχνά (πχ αποστολή αξεσουάρ ταχυδρομικά, προβλήματα μεταξύ μελών, προβλήματα περιεχομένου κτλ).
• Διαχειριστή του δικτυακού τόπου: Σαν διαχειριστής αυτού του δικτυακού τόπου, έχω αναλάβει όλα αυτά τα χρόνια, όλες τις δημιουργίες ιστοσελίδων, κοινοτήτων, λογαριασμών σε όλες τις πλατφόρμες. Πλέον κάνω την συντήρηση όλων αυτών που με τα χρόνια απαιτούν αρκετό χρόνο για ενημερώσεις, αλλαγές κτλ.. Επιπλέον, κάνω την τεχνική υποστήριξη σε όλους τους χρήστες (και κυρίως στα νέα μέλη) σε οτιδήποτε πρόβλημα αντιμετωπίζουν…

Τι πρέπει να γίνει

Αυτοί οι δυο (ή και παραπάνω αν τα μοιράσεις καλύτερα) ρόλοι προφανώς δεν είναι απαραίτητο να αναληφθούν από ένα άτομο. Ίσως αυτό να ήταν και κάτι που με κούρασε τα τελευταία χρόνια. Μπορεί να έχει να κάνει και με τον συγκεντρωτικό τρόπο που τα διαχειρίστηκα εγώ βέβαια από ένα σημείο και έπειτα. Όμως, διάφορα άτομα ενεργά σε "εξωτερικές δουλειές" έφευγαν από την ομάδα και τα νεότερα δεν είχαν χρόνο να εμπλακούν τόσο με "εξωτερικές δουλειές" και περιορίζονταν στην ιντερνετική παρουσία μας. Οπότε είχαν συγκεντρωθεί πολλά σε εμένα γιατί δεν ήθελα κιόλας να πιέζω και να επιβαρύνω κανέναν...

Είμαστε σε μια εποχή που το site πρέπει να προσαρμοστεί και να ξαναλλάξει σε κάτι πιο μοντέρνο, να αυξηθεί η διαχείριση των κοινωνικών δικτύων και άλλων πλατφορμών κτλ. Θα μπορούσα σαν τελευταία δουλειά να ξαναέκανα κάποια εγώ αλλά νομίζω ότι δεν είναι δίκαιο πχ να αλλάξω το site όπως θα ήθελα εγώ να το κάνω και μετά να το αναλάβει άλλος που θα είχε διαφορετική οπτική από εμένα. Νομίζω είναι καλύτερο και σωστότερο να το αναλάβει αυτό ο επόμενος ο οποίος θα σχεδιάσει με βάση το όραμά του και θα το διαχειρίζεται στο μέλλον...

Πλάνο

Ιδανικά, θα ήθελα μέσα στον επόμενο χρόνο, όλοι οι παραπάνω ρόλοι να μεταφερθούν προς άλλους ώστε να απεμπλακώ πλήρως. Δεν ξέρω πως θα γίνει, δεν το έχω ξανακάνει, ούτε ξέρω πως θα ήταν το καλύτερο να γίνει, ποιος θα αναλάβει τι κτλ.. Όποιος βλέπει τον εαυτό του να ενδιαφέρεται αρκετά για αυτή την κοινότητα και να ασχολείται ενεργά στα επόμενα χρόνια με αυτήν, θα ήθελα να μου στείλει και να το συζητήσουμε. Αναλόγως πως θα δω το ενδιαφέρον του και σε ποιο κομμάτι θα δούμε πως θα προχωρήσουμε. Θέλω να κατανοήσετε ότι δε θέλω να ξεφορτωθώ κάτι και να το δω σε 1-2 χρόνια να μαραζώνει, θέλω να το αναλάβει κάποιος που θα το ξανα-αναδείξει!

Εννοείται ότι υπάρχει προτεραιότητα στα άτομα που είναι/ήταν στην ομάδα του Club, σε "ώριμα" μέλη κτλ. λόγω εμπειρίας. Επίσης θα προτιμούσα να μην εκδηλώσει ενδιαφέρον κάποιος που σχετίζεται εμπορικά με το χώρο. Από την αρχή προσπαθήσαμε να κρατήσουμε ανεξάρτητη την κοινότητα από τον έλεγχο διαφόρων μικρών ή μεγάλων εμπόρων παρόλο που είχαμε τις προσφορές μας. Όποιος νομίζει ότι θα το αναλάβει και θα κερδίσει οικονομικά, αυταπατάται, γιατί δεν υπάρχει τέτοιο περιθώριο, ειδικά στις μέρες μας. Οπότε σίγουρα το κίνητρο δεν πρέπει να είναι οικονομικό αλλά πραγματικού ενδιαφέροντος.

Ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσατε να διαβάσετε το μήνυμά μου,
Ανδρέας Χρόνης

Κορυφή 

Θέμα δημοσίευσης: Re: Προετοιμασία αποχωρισμού...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Ιούλ 2019, 07:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Βοηθήστε να διδάξετε τη χρήση
 Πώς να DS4

Κορυφή 

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  

Σελίδα 1 από 1 [ 2 Δημοσιεύσεις ] 

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ