Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Μοντέλα  »  C2  »  Βελτιώσεις C2


[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 18:04 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Σεπ 2013, 09:56 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 19:54
Δημοσιεύσεις: 8614
Χάρη 300 ευρώ είχα αλλάξει απο δίχαλο (καί δίχαλο) μέχρι πίσω με καζανάκι sebring, και κάνα 150άρι ο καταλύτης της americat, βάλε και 50 εργατικά, και μιλάμε είμαστε στα μισά λεφτά ....και να σκεφτείς ότι την είχα φτιάξει σε επώνυμο μαγαζί, την εποχή που περίμενες ουρά!
...όχι σήμερα που βλέπουν τον πελάτη με τα κυάλια!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Σεπ 2013, 11:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Βεβαιως,οτι θελουν ζητανε! θελει πολυ ψαξιμο το ολο θεμα,θυμαμαι προπερσι που εψαχνα για μενα,για χειροποιητη καπου να φτιαξω,μεχρι και 1200 μου ελεγαν,τελικα εβαλα με 600 με ολοκληρο εργαστηριο σε κουρμπαδο κτλ,ολη την μερα με τον εξατμισα ημουν βεβαια,απο κοντα σε ολα. Θελω να πω οτι ειδικα τωρα κανεις κι αλλο παιχνιδι..ηδη ο "δικος" μου με 500 στο βαζει οπως ειδα στο site του,εχει ριξει ενα 100ρικο,ποιος κανει μετατροπες πλεον,φανταζομαι το ποσοστο θα εχει πεσει σε μεγαλα επιπεδα! :lol ,και το προτινω διοτι ειδα την δουλεια του απο κοντα βημα βημα,και σε 2 χρονια αναλλοιωτη ως προς το υλικο,δεν με κοροιδεψε δλδ,και αυτο δεν το ξεχναω.

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Σεπ 2013, 11:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 18 Φεβ 2009, 19:22
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
Nikos91 έγραψε:
Ααα να συμπληρωσω πως η εξτμιση βγαινει στα 1000 περιπου.και την κεφαλι τιν βρηκα κομπλε απο c4 16v με βαβιδες και εκκεντροφορο στα 130.ο κολιτος μου ειναι μηχανικος και ενας φιλος μας και ετσι τα λεφτα σε μηχανικους δεν θα ειναι σχεδον τιποτα.απλα κανενας απο τους 2 δεν το εχει κανει ξανα... :(


Δεν ειναι μονο απλα η κεφαλη. Αν τα βαλεις κατω ειναι πολλα. Θες την πολλαπλη εισαγωγης με μπεκιερα μπεκ και αισθητηρα πιεσης αερα, αν καθετε οκ το ποντεσιομετρο το δικο σου και ειναι ιδια η διαμετρος, πολλπλασιαστη και αν κανουν οι φισες για να κουμπωσει, θες σετ χρονισομου ( ιματαντας, ρουλεμαν, τεντωτηρες ), θες ολο το σετ με φλατζες για την κεφαλη, θες αισθητηρα εκκεντροφορου, και μετα σιγουρα με μια τετοια κεφαλη θες το προγαμμα οπωσδηποτε για δουλεψει σωστα να παρει τα πανω του να μη βαραει πυρακια-τρεμουλα-σβησιματα και παει λεγοντας. Ετσι οπως εχουν γινει τα πραματα με την τεχνολογια ακομα και το απλο 8βαλβιδο μοτερ ετσι οπως το εχουν βαλει πανω στο C2 θελει τεχνογνωσια και λεφτα για να κανεις τετοιες μετατροπες κακα τα ψεματα. Το 8βαλβιδο καπακι που σου ειπα απο rallye δε στο ειπα τυχαια. Το εχει ταιριαξει κιαλλος σε 1.4 8βαλβιδο και δουλευε πολυ καλυτερα οπως επισης μην νομιζεις οτι τα καπακια μας εχουν βαλβιδες καρφιτσες. Ειναι μεγαλες και τα καπακια αν ειναι σωστα φτιαγμενα στροφαρουν ευκολα χωρις ζορια και θερμοκρασιες σε 7800rpm.Λογω ενος εκκετροφορου και 8 βαλβιδων εχουμε λιγοτερες τριβες και λιγοτερες θερμοκρασιες απο τις τριβες. Εχουμε πιο ελαστικο μοτερ και συνηθως τα 8βαλβιδα ξεσπανε πιο πολυ σε σχεση με ενα 16βαλβιδο. Εκει δε θες ουτε πολλαπλες-εισαγωγης, ουτε σετ χρονισμου, ουτε αισθητηρες σχεδον τιποτα πλην το σετ με φλατζες για την κεφαλη που παντα οταν λυνεις καπακι τις αλλαζεις για να εχεις το κεφαλι σου σιγουρο αν αρπαξει απο σφυξιμο-ξεσφυξιμο η φλατζα κεφαλης. Ψαξ'το καλα το θεμα περι κεφαλης βαλ'τα κατω και δες αν σε συμφερει και το θεμα ειναι να δουλεψει σωστα. Οσο για την εξατμιση οντως τα 1000 τωρα ειναι πολλα. Ενα 200αρι χταποδι 4-2-1 , 200 ευρω καζανακια με σωληνωσεις και ενα 300αρι ενας μεταλλικος καλος καταλυτης ( βλεπε HJS ) να βγαζεις και καρτα καυσαεριων.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Σεπ 2013, 20:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 27 Ιούλ 2013, 23:37
Δημοσιεύσεις: 16
Εγω ρε παιδια ειμαι απο θεσσαλονικη και εξατμιση ολοσομη ανοξιδοτη κατω απο 1000 δεν εχω βρει πουθενα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Σεπ 2013, 13:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 18 Φεβ 2009, 19:22
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
Το C2 προγραμματιστηκε απο τους etuners. Με το μαμα προγραμμα εβγαζε 96 hp και με τον προγραμματισμο εβγαλε 102 hp με απλη βενζινη (95αρα), με 100αρα θα βγαλει 2-3 hp επιπλεον. Το αμαξι παει απιστευτα και δεν προλαβαινεις να αλλαξεις αφου φτανει στον κοφτη για πλακα, εχει να κανει και το κορωνοπινιο σε αυτο το θεμα αλλα η αλλαγη ειναι εμφανης.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Σεπ 2013, 13:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Nick L έγραψε:
Το C2 προγραμματιστηκε απο τους etuners. Με το μαμα προγραμμα εβγαζε 96 hp και με τον προγραμματισμο εβγαλε 102 hp με απλη βενζινη (95αρα), με 100αρα θα βγαλει 2-3 hp επιπλεον. Το αμαξι παει απιστευτα και δεν προλαβαινεις να αλλαξεις αφου φτανει στον κοφτη για πλακα, εχει να κανει και το κορωνοπινιο σε αυτο το θεμα αλλα η αλλαγη ειναι εμφανης.


Mπραβο Νικο! Να το χαιρεις! πανω δυναμομετρο κανονικα ε? :thumb

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Haris_c4_1.4 για την δημοσίευση του/της: Nick L
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Σεπ 2013, 13:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 18 Φεβ 2009, 19:22
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
Haris_c4_1.4 έγραψε:
Nick L έγραψε:
Το C2 προγραμματιστηκε απο τους etuners. Με το μαμα προγραμμα εβγαζε 96 hp και με τον προγραμματισμο εβγαλε 102 hp με απλη βενζινη (95αρα), με 100αρα θα βγαλει 2-3 hp επιπλεον. Το αμαξι παει απιστευτα και δεν προλαβαινεις να αλλαξεις αφου φτανει στον κοφτη για πλακα, εχει να κανει και το κορωνοπινιο σε αυτο το θεμα αλλα η αλλαγη ειναι εμφανης.


Mπραβο Νικο! Να το χαιρεις! πανω δυναμομετρο κανονικα ε? :thumb


Ναι κανονικα, αναχαρτογραφησεις και πατηματα μεχρι να φτασουν στο επιθυμητο αποτελεσμα και ο προγραμματισμος εγινε σειριακα ( OBD II) και ολα κομπλε !


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Σεπ 2013, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 27 Ιούλ 2013, 23:37
Δημοσιεύσεις: 16
Μπραβο Νικο χαρικα πολυ για το αποτελεσμα που εχεις!!!υπαρχει περιπτωση να βρουμε εξατμιση απο εκει και να μου την στειλει?ολοσωμη ανοξιδοτη ομως θελω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Σεπ 2013, 19:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 18 Φεβ 2009, 19:22
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
Nikos91 έγραψε:
Μπραβο Νικο χαρικα πολυ για το αποτελεσμα που εχεις!!!υπαρχει περιπτωση να βρουμε εξατμιση απο εκει και να μου την στειλει?ολοσωμη ανοξιδοτη ομως θελω...


Ευχαριστω ;) Κοιτα εγω την εξατμιση την εχω φτιαξει κομματι κομματι απο 3 εξατμισαδες. Σε 2 ειχα φτιαξει σωληνωσεις μεσαιο και τελικο και στον 3ο πηρα το χταποδι. Δεν ημουν ικανοποιημενος γι'αυτο και εκανα παντρεματα οπως μεσαιο και σωληνωσεις απο NS racing. Τελικο, καταλυτη απο Παπαδοπουλο και το χταποδι 4-2-1 απο Δανελατο. Μετα απο δοκιμες απο τον καθενα εκανα αλλαγες και ξανα δοκιμες και κατεληξα εδω που ειμαι τωρα. Αν δε δουν ακριβα αυτοκινητα δεν ασχολουνται και τοσο πολυ απλα σε ξεπετανε. Εγω τουλαχιστον ετσι ενιωσα και καταλαβα. Αν καποιος απο εδω εχει βαλει εξατμιση ολοκληρη απο εναν και ειναι ικανοποιημενος μπορει να σε βοηθησει καλυτερα. Και μετα ειναι το θεμα αν θα τη στειλει σε εσενα. Μεταφορικα δε νομιζω να βγουν πανω απο 20-30 ευρω για την εξατμιση ειδικα αν θα την κανουν διαιρουμενη που ετσι πρεπει κανονικα. Το καλυτερο θα ηταν αν ειχες δουλειες εδω Αθηνα να το συνδιαζες ετσι και να εκανες και τη δουλεια σου. Αλλα ολοκληρη Θεσσαλονικη να μην εχει εναν εξατμισα σοβαρο ; Για ρωτα καλυτερα εκει και οι φιλοι σου που ειναι μηχανικοι λογικα θα ξερουν οπως επισης μπορεις τους πεις να την κανουν διαιρουμενη και να την βαλεις εσυ. Δεν ειναι κατι δυσκολο. Επισης αν θα πας και τον καταλυτη απο κατω θες καινουριο Λαμδα πιο μακρυ που βγαινει γυρω στα 80-90 ευρω γνησιο peugeot-citroen. Εγω τοσο τον ειχα παρει τοτε. Δεν ξερω τωρα τι τιμες παιζουν εκει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Σεπ 2013, 21:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 07 Δεκ 2011, 21:49
Δημοσιεύσεις: 2130
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
γιαλαντης στην θεσσαλονικη ειναι πολυ καλος και σε καλες τιμες σορρυ για το :ot

_________________
Η όραση ανήκει σε όλους ενώ η αντίληψη σε λίγους!!!
Citroen Xsara -Citroen C3- Citroen Ds3


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Σεπ 2013, 23:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 27 Ιούλ 2013, 23:37
Δημοσιεύσεις: 16
Τον Γιαλατζη τον ξερω αδερφε και ειναι αληθεια παρα πολυ καλος εξατμισας αλλα οταν τον ρωτισα για εξατμιση μου 1000 euro.γιαυτο σας λεω.ο μονοσ καλος εδω ειναι αυτος και η τιμη ειναι αρκετα δυνατη!!! :P


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Σεπ 2013, 23:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
Kατα την γνωμη μου,δωσε 100-120 ευρω καυσιμα+διοδια,ελα Αθηνα κατοπιν ραντεβου εδω σε εξατμισα, οσο πιο πρωι μπορεις,κ μεχρι το απογευματακι εχεις τελειωσει. Ελα με ενα φιλαρακι μαζι αν καποιος μπορει,να εχεις κ παρεα.Γυρνοντας κανεις και σουπερ στρωσιμο, εχεις δωσει συνολικα 600 ευρω και τα υπολοιπα 400 στην τσεπη σου για προγραμμα ή οτι αλλη αλλαγη θελεις! ξερω ειναι αποφαση,κ εγω το λεω ευκολα τωρα,στην θεση σου θα ξενερωνα,αλλα δεν βλεπω τον λογο να κανεις μαγκα τον καθε εξατμισα που δουλευει με κερδος αλλων εποχων πλεον, των παχεων αγελαδων..

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Σεπ 2013, 07:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 07 Δεκ 2011, 21:49
Δημοσιεύσεις: 2130
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
υπαρχουνε και αλλοι εαν θες που μπορω να σου πω σε πμ

_________________
Η όραση ανήκει σε όλους ενώ η αντίληψη σε λίγους!!!
Citroen Xsara -Citroen C3- Citroen Ds3


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Σεπ 2013, 01:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 27 Ιούλ 2013, 23:37
Δημοσιεύσεις: 16
Τι να πω δεν ξερω..αν μπορει να μου δωσει καποιος τηλεφωνα απο εξατμισαδες...αλλα καλους που να τους ξερετε μην ειναι οτι νανε..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση C2 1.4 8v
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Σεπ 2013, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 18 Φεβ 2009, 19:22
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
Nikos91 έγραψε:
Τι να πω δεν ξερω..αν μπορει να μου δωσει καποιος τηλεφωνα απο εξατμισαδες...αλλα καλους που να τους ξερετε μην ειναι οτι νανε..


Για Αθηνα για Θεσσαλονικη δεν εχω ιδεα. Ο Δανελατος για εμενα εχει καλη ποιοτητα στις εξατμισεις του και φιλικες τιμες σε σχεση με NS. Ο Παπαδοπουλος εχει καλα καζανακια αλλα απο κουρμπαρισματα ειναι τραγικα τα πραματα στενεματα και τσακισματα. Exhaust center δεν εχω ιδεα εχω ακουσει καποια καλα πραγματα και νομιζω οτι ειχαν κανει και ενα Project με ενα VTS που φαινοταν οτι ειχαν κανει καλη δουλεια και ποιοτικη αλλα απο τιμες δεν εχω ιδεα. Μπορεις να παρεις τηλεφωνα να ρωτησεις και τιμες για εξατμισεις απο μπροστα μεχρι πισω.
Ελπιζω να βοηθησα. Αν εχει και καποιος αλλος τηλεφωνα και μαγαζια που εχει παει και του εχουν κανει καλη δουλεια και σε βοηθησουν περισσοτερο τοσο το καλυτερο.
NS Racing( ποπαυ): 2109415302
Παπαδοπουλος :2109586781
Exhaust Center: 2102311272
Danelatos: 2105729777


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Nick L για την δημοσίευση του/της: Nikos91
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 3 [ 34 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

ελαφριά βελτίωση!!!!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Σερραίος
Απαντήσεις: 12
ΒΕΛΤΙΩΣΗ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: thanos339
Απαντήσεις: 28
Βελτίωση Xsara 1.4
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 41
Βελτίωση 1.1
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: Kostas C3
Απαντήσεις: 55
Σημαντικη Βελτίωση (μόνο σοβαρές προτάσεις)
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 18
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια