Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Μοντέλα  »  C2  »  Βελτιώσεις C2


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 18 Απρ 2024, 11:23 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 14 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΠΙΣΩ ΦΡΕΝΑ ΓΙΑ C2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Μαρ 2007, 19:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 21:16
Δημοσιεύσεις: 55
Τοποθεσία: athens
Ξέρει κανείς απο τι μοντέλα μπαίνουν πισω φρένα σε C2 εκτος απο VTS καιC3 π.χ απο saxo ,rallye, xsara
επισης και αντιστρεπτικες ??


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Μαρ 2007, 19:38 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:36
Δημοσιεύσεις: 5915
Τοποθεσία: Π.Φαληρο
νομίζω οτι ο souledge έχει βάλει φρένα από 206RC

_________________
Να είσαι καλά και να μας προσέχεις από εκεί ψηλά....
ΜΙΧΑΛΗΣ ΒΑΤΡΑΝΗΣ 04/12/1981 - 27/03/2010
http://www.youtube.com/watch?v=3yFJfgvglnA


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Μαρ 2007, 19:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:31
Δημοσιεύσεις: 2112
Τοποθεσία: ειμαι απλα και γαμω τα ατομα
οχι προς θεου ρε σεις. μονο απο αυτα τα δυο που ανεφερες μπαινουν. αλλα εχω ακουσει και για μια αλλη πατεντα που βαζουν πισω αξονα με δισκοφρενα απο γκολφ2 ;)

_________________
citroen c3 μαμα...ειχα

ανατροπη και πεναλτι στην γκομενα απεναντι :)

GET A FUCKING LIFE


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Μαρ 2007, 16:53 
Άβαταρ μέλους
Αν έχεις το 1.4 vtr 75ps χωρίς να έχεις κάνει μηχανολογικές αναβαθμήσεις, βάλε μπρός - πίσω από το vts . Σίγουρη λύση (εργοστασιακή), κόστος/ποιότητα και σίγουρο αποτέλεσμα . Άλλωστε, λόγω ιπποδύναμης δύσκολα θα φτάσεις τα οριά τους (βέβαια δεν γνωρίζω τις ικανοτητές σου) άρα ποιός ο λόγος να πετάς τσάμπα χρήμα σε after market προιόντα . Όμως αυτή είναι καθαρά η προσωπική μου άποψη . :thumbup


Τελευταία επεξεργασία από mozarle και Κυρ 01 Απρ 2007, 18:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Μαρ 2007, 20:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2007, 02:01
Δημοσιεύσεις: 801
Τοποθεσία: N.ΠΕΛΛΑΣ-ΕΔΕΣΣΑΡΑ!
ωραια αποτελεσματικα τα φρενα απο το vts, φυσικα σε vtr θα το αγκυρωνουν,αλλα σε vts αμα τα ζορισεις λιγο......μουφα μουφα! αρχιζουνε βρωμανε και χανουν οτι αξια τους ειχες δωσει, ειλικρινα! :rant

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s130/george_c2/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Μαρ 2007, 23:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
C2_Vts_Set_The_Rules! έγραψε:
ωραια αποτελεσματικα τα φρενα απο το vts, φυσικα σε vtr θα το αγκυρωνουν,αλλα σε vts αμα τα ζορισεις λιγο......μουφα μουφα! αρχιζουνε βρωμανε και χανουν οτι αξια τους ειχες δωσει, ειλικρινα! :rant


Τα περιοδικα αλλα ελεγαν :fsss
Εκτος αν θελεις να το πουλησεις και προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι καλα θα κανεις ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 31 Μαρ 2007, 11:46 
Άβαταρ μέλους
C2_Vts_Set_The_Rules! έγραψε:
ωραια αποτελεσματικα τα φρενα απο το vts, φυσικα σε vtr θα το αγκυρωνουν,αλλα σε vts αμα τα ζορισεις λιγο......μουφα μουφα! αρχιζουνε βρωμανε και χανουν οτι αξια τους ειχες δωσει, ειλικρινα! :rant

Διαβάζω στο 4auto Μαρτίου (σελ.130) για ενα κιτ της brembo, μπροστινά όμως για saxo, c4 κλπ . Αν τοποθετούσε κάποιος αυτό το κιτ μπροστά και πίσω τα μπροστά μαμα θα είχε αποτέλεσμα ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 31 Μαρ 2007, 12:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 21:16
Δημοσιεύσεις: 55
Τοποθεσία: athens
ξερω οτι τα φρενα απο Vts ειναι η καλυτερη λυση αλλα ηθελα κατι οικονομικο φιλος εβαλε σε σαξο 1.4 πισω αξονα απο rallye με 200 ευρω και εγω τα μονα πισω φρενα απο στουκα vts τα βρηκα 250 :rant :rant


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 31 Μαρ 2007, 13:02 
Άβαταρ μέλους
mario_cc2 έγραψε:
ξερω οτι τα φρενα απο Vts ειναι η καλυτερη λυση αλλα ηθελα κατι οικονομικο φιλος εβαλε σε σαξο 1.4 πισω αξονα απο rallye με 200 ευρω και εγω τα μονα πισω φρενα απο στουκα vts τα βρηκα 250 :rant :rant

Εγώ θα σου πρότεινα τα vts σαν σίγουρη και αξιόπιστη λύση . Όσο αφορά την τιμή πιστέυω ότι αμα ψάξεις θα βρείς αυτό που θές . :thumbup :thumbup . Έχω μια επιφύλαξη με τόσο εκτεταμένες "μοντίφες" τύπου "αλλαγή άξονα" .


Τελευταία επεξεργασία από mozarle και Κυρ 01 Απρ 2007, 18:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Απρ 2007, 03:17 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:10
Δημοσιεύσεις: 1279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
mario_cc2 έγραψε:
ξερω οτι τα φρενα απο Vts ειναι η καλυτερη λυση αλλα ηθελα κατι οικονομικο φιλος εβαλε σε σαξο 1.4 πισω αξονα απο rallye με 200 ευρω και εγω τα μονα πισω φρενα απο στουκα vts τα βρηκα 250 :rant :rant


Εχω κάνει την ανάλογη ερευνα αγοράς.

1) ολα τα after market κοστίζουν πολύ ... και δεν αξίζουν τα λεφτα τους. (μιλώντας πάντα για τον πίσω άξονα)

2) Δυστυχώς δεν είναι μόνο τα γρένα που θα χρειαστείς για την μετατροπή (φρένα απο C2 VTS)... Χρειάζεσαι:
Άξονα για τα δισκόφρενα....αισθητήρες ABS .. μηχανισμό για το χειρόφρενο και κάτι ψιλά ακόμα που δεν θυμάμαι..

Συνολικό κόστος απο την CITROEN .περίπου στα 2.000 ευρω...

Την λύση άξονα (μαζί με φρένα) απο saxo H rallye .. απλά την απορίπτω γιατί δεν την εμπιστευομαι...Για φρένα μιλάμε..

Εγω προτείνω να κάνεις το ίδιο με μένα.. Με 350 ευρώ βάζεις φρένα απο 206RC (μπροστά) που είναι ικανά να σταματήσουν και και φορτηγό. Είναι 1 διασταση μεγαλύτερα απο του VTS ..είναι στα 286mm δηλαδή.. και ενοείται πως η τιμή αφορά ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ (απο την Peugeot) κ οχι μεταχειρισμένα. :thumbup

_________________
Εικόνα

Όταν τα'χεις χάσει όλα.. δεν φοβάσαι τίποτα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 01 Απρ 2007, 14:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2007, 02:01
Δημοσιεύσεις: 801
Τοποθεσία: N.ΠΕΛΛΑΣ-ΕΔΕΣΣΑΡΑ!
antonios16v έγραψε:
C2_Vts_Set_The_Rules! έγραψε:
ωραια αποτελεσματικα τα φρενα απο το vts, φυσικα σε vtr θα το αγκυρωνουν,αλλα σε vts αμα τα ζορισεις λιγο......μουφα μουφα! αρχιζουνε βρωμανε και χανουν οτι αξια τους ειχες δωσει, ειλικρινα! :rant


Τα περιοδικα αλλα ελεγαν :fsss
Εκτος αν θελεις να το πουλησεις και προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι καλα θα κανεις ;)


μην ακους περιοδικα, ακου καλυτερα την πρακτικη, που ειναι πολυ αποτελεσματικοτερη απο την απο την θεωρια! :thumbup εμενα παντως αυτα μου εδειξαν!

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s130/george_c2/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Απρ 2007, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:31
Δημοσιεύσεις: 2112
Τοποθεσία: ειμαι απλα και γαμω τα ατομα
η ονη λυση για σενα ειναι ο πισω αξονας απο c2vts τπτ αλλο δεν ταιριαζει. ουτε καν του c3 o αξονας δεν ταιριαζει. οι τιμες κειμενονται γυρω στα 400 ευρω για κομπλε αξονα και πρεπει να σητησεις και να το τσεκαρεις πως εχει στανταρ αισθητηρες abs. απο κει και περα υπολογιζε +100 ευρω για τοποθετηση και την ντιζα του χειροφρενου.


φρενα απο καποιο αλλο μοντελο δεν παιζει να μπαινουν λογο διαφορων στην αναρτηση. το ιδιο ισχυει και για τα ακρα.

_________________
citroen c3 μαμα...ειχα

ανατροπη και πεναλτι στην γκομενα απεναντι :)

GET A FUCKING LIFE


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Απρ 2007, 21:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 21:16
Δημοσιεύσεις: 55
Τοποθεσία: athens
souledge έγραψε:
mario_cc2 έγραψε:
ξερω οτι τα φρενα απο Vts ειναι η καλυτερη λυση αλλα ηθελα κατι οικονομικο φιλος εβαλε σε σαξο 1.4 πισω αξονα απο rallye με 200 ευρω και εγω τα μονα πισω φρενα απο στουκα vts τα βρηκα 250 :rant :rant


Εχω κάνει την ανάλογη ερευνα αγοράς.

1) ολα τα after market κοστίζουν πολύ ... και δεν αξίζουν τα λεφτα τους. (μιλώντας πάντα για τον πίσω άξονα)

2) Δυστυχώς δεν είναι μόνο τα γρένα που θα χρειαστείς για την μετατροπή (φρένα απο C2 VTS)... Χρειάζεσαι:
Άξονα για τα δισκόφρενα....αισθητήρες ABS .. μηχανισμό για το χειρόφρενο και κάτι ψιλά ακόμα που δεν θυμάμαι..

Συνολικό κόστος απο την CITROEN .περίπου στα 2.000 ευρω...

Την λύση άξονα (μαζί με φρένα) απο saxo H rallye .. απλά την απορίπτω γιατί δεν την εμπιστευομαι...Για φρένα μιλάμε..

Εγω προτείνω να κάνεις το ίδιο με μένα.. Με 350 ευρώ βάζεις φρένα απο 206RC (μπροστά) που είναι ικανά να σταματήσουν και και φορτηγό. Είναι 1 διασταση μεγαλύτερα απο του VTS ..είναι στα 286mm δηλαδή.. και ενοείται πως η τιμή αφορά ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ (απο την Peugeot) κ οχι μεταχειρισμένα. :thumbup


τα φρενα με τις δαγκανες?? που το εκανες αυτο?? αα και ρωτησες μηπως μπαινουν τα μπροστινα πισω??? παντως ευχαριστω πολυ ακούγεται ως η καλύτερη λυση :thumbup


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Απρ 2007, 23:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:31
Δημοσιεύσεις: 2112
Τοποθεσία: ειμαι απλα και γαμω τα ατομα
τα μπροστινα δεν μπαινουν πισω. καταρχην δεν εχεις αισθητηρες abs πισω. καταδευτερον χρειαζεσαι καινουρια ακρα που περιλαμβανουν αρκετα πραγματακια και βιδουλες. οποτε αν θες πισω δισκοφρενα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις φουλ αξονα.\


για τα μπροστα φρενα ανοιξε καλυτερα ενα καινουριο θεμα για να μην εχουμε οφτοπικ ;)

_________________
citroen c3 μαμα...ειχα

ανατροπη και πεναλτι στην γκομενα απεναντι :)

GET A FUCKING LIFE


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 14 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Πισω αξονας ταμπουρατος Citroen ZX 1.4
Δ. Συζήτηση: Σχετικές με αυτοκίνητα (Προσφορά)
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 5
ερωτηση για το πισω μπεκ του υαλοκαθαριστηρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: PCDOCTOR
Απαντήσεις: 9
Δισκοφρενα πισω, ειναι οντως θεμα κοστους???
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: oiko79
Απαντήσεις: 5
Διαρροή λαδιού στις πίσω μπουκάλες στα 37.000 χλμ? (THP 1.6)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: tasos66
Απαντήσεις: 54
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ