Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Μοντέλα  »  C2  »  Βελτιώσεις C2


[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 12:38 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βελτιωση στο φιλτροκουτι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Σεπ 2008, 08:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 03 Ιαν 2007, 14:00
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Γλυφάδα
Καλημερα. Εχει καποιος βελτιωσει το φιλτροκουτι του (σωληνωσεις ,τρυπες κτλ) και να μπορει να μας πει τι ακριβως εκανε και αν υπαρχει καμια φωτογραφια? Η σκουπα μου εσπασε και τωρα πολυ το σκεφτομαι να ξαναβαλω παλι γιατι το αυτοκινητο στις μεσαιες εχει πολυ πιο πολυ δυναμη σε σχεση με πριν απλα στις ψηλες θελει μεγαλυτερη ποσοτητα αερα σιγουρα(το αμαξι εχει προγραμμα το οποιο φτιαχτηκε με τη σκουπα επανω).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Σεπ 2008, 13:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ 2007, 14:11
Δημοσιεύσεις: 89
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ
Καλημέρα!
Επειδή μου παρουσιάστηκε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, η σκούπα της Green που φόραγα έχει γίνει κομματάκια, τοποθέτησα ξανά το φιλτροκούτι στο οποίο θα βάλω ένα πανελ φίλτρο της K&N. Αφαιρούνται οι πνίχτες και με ένα εύκαμπτο μεταλλικό conduit-hose και κατάλληλους αντάπτορες διοδεύεται στο εμπρός αριστερό μέρος της μάσκας όπου βρίσκεται ένα τετράγωνο άνοιγμα. Το στόμιο του μεταλλικού αυτού "σωλήνα" καλό θα είναι να τοποθετηθεί υπο γωνία για να αποφεύγεται η συγκέντρωση νερών βροχής κλπ. Να σημειώσω ότι το δικό μου δεν έχει πρόγραμμα! Στην περίπτωσή σου έχω την αίσθηση ότι εφόσον φοράς πρόγραμμα το οποίο έχει γίνει για την σκούπα που είχες, το αμάξι σου με οτιδήποτε άλλο δεν θα αποδίδει τα μέγιστα. Εκτός και αν πάς πάλι για επαναπρογραμματισμό με τις όποιες αλλαγές έχεις κάνει στην εισαγωγή του αέρα. Σκούπα-πρόγραμμα πάνε πακέτο(εφόσον θέλουμε απτά αποτελέσματα) και γενικότερα προσωπική μου άποψη είναι οποιαδήποτε ρυθμιση στην εισαγωγή του αέρα συνεπάγεται και αλλαγή στο πρόγραμμα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Σεπ 2008, 13:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 03 Ιαν 2007, 14:00
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Γλυφάδα
Εχω πανελ απο παλία. Μεσα στο φιλτροκουτι κανουμε καμια μετατροπη? Υπαρχει ενα διαφραγμα μεσα με τρυπουλες που απο εκει περναει ο αερας στο κουτι. Αυτες να τις ανοιξω λιγο? Τελος ο σωληνας τι φ θα εχει?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 20 Σεπ 2008, 19:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2007, 02:01
Δημοσιεύσεις: 801
Τοποθεσία: N.ΠΕΛΛΑΣ-ΕΔΕΣΣΑΡΑ!
quatrifoglio έγραψε:
Καλημέρα!
Επειδή μου παρουσιάστηκε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, η σκούπα της Green που φόραγα έχει γίνει κομματάκια, τοποθέτησα ξανά το φιλτροκούτι στο οποίο θα βάλω ένα πανελ φίλτρο της K&N. Αφαιρούνται οι πνίχτες και με ένα εύκαμπτο μεταλλικό conduit-hose και κατάλληλους αντάπτορες διοδεύεται στο εμπρός αριστερό μέρος της μάσκας όπου βρίσκεται ένα τετράγωνο άνοιγμα. Το στόμιο του μεταλλικού αυτού "σωλήνα" καλό θα είναι να τοποθετηθεί υπο γωνία για να αποφεύγεται η συγκέντρωση νερών βροχής κλπ. Να σημειώσω ότι το δικό μου δεν έχει πρόγραμμα! Στην περίπτωσή σου έχω την αίσθηση ότι εφόσον φοράς πρόγραμμα το οποίο έχει γίνει για την σκούπα που είχες, το αμάξι σου με οτιδήποτε άλλο δεν θα αποδίδει τα μέγιστα. Εκτός και αν πάς πάλι για επαναπρογραμματισμό με τις όποιες αλλαγές έχεις κάνει στην εισαγωγή του αέρα. Σκούπα-πρόγραμμα πάνε πακέτο(εφόσον θέλουμε απτά αποτελέσματα) και γενικότερα προσωπική μου άποψη είναι οποιαδήποτε ρυθμιση στην εισαγωγή του αέρα συνεπάγεται και αλλαγή στο πρόγραμμα.

τα ειπες αριστα ετσι! +φωνω με τα 1000 μαζι σου!

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s130/george_c2/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: NA BAΛΩ ΚΝ ΦΙΛΤΡΟ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 01 Δεκ 2008, 21:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 04 Νοέμ 2008, 21:47
Δημοσιεύσεις: 469
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
Γεια σας παιδια.Ελπιζω να ειστε ολοι καλα.Θα ηθελα την πολυτιμη γνωμη σας.Σαν νεος κατοχος και εγω ενος VTS λεω να επενδυσω τα λεφτουδακια μου κανοντας διαφορα πραματακια.Σκεφτομαι να βαλω ΚΝ φιλτρο μεσα στο φιλτροκουτι χωρις να να κανω μετατροπες και χωρις να πειραξω τιποτα απο το αμαξη διοτι απλα θελω ενα κυριλε φτιαξιμο να το κανω.Διχως θορυβους παραπανισιους αλλα και βγαλε-πετα κτλ κτλ.Μονο το φιλτρο απο το φιλτροκουτι να αλλαξω.Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης.εαν οντως αξιζει τον κοπο?2.εαν εχω καποια καλυτερη,εστω ελαχιστη αποδοση παραπανω,3.εαν οντως υπαρχει φιλτρο απο την εν λογο εταιρια?
Επειδη την ΚΝ σαν εταιρια την εχω σε πολυ καλη εκτιμηση λογο τοποθετησης φιλτρου σε μοτοσυκλετα μου οπου ειδα τρομακτικα θετικα αποτελεσματα αποτελεσματα σε ολο το φασμα τον στροφων σκεφτηκα οτι ισως και στο αμαξη να αξιζει να βαλω και εκει ενα φιλτρο το οποιο ειναι ποιο εξιδικευμενο (ας το χαρακτηρισο ετσι).


Πειτε μου την γνωμη σας ρε παιδια και εσεις......

_________________
KABAΛΑ CITY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! c2vts http://www.facebook.com/makis.zou φωτογραφιες απο αγωνες enduro και motocross


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NA BAΛΩ ΚΝ ΦΙΛΤΡΟ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 01 Δεκ 2008, 22:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 15 Μαρ 2008, 11:36
Δημοσιεύσεις: 429
Τοποθεσία: Glyfada
πολυ καλη Λυση ειναι το πλακακι στο Φιλτροκουτι στο Σταδιο που Βρισκεσαι !!!!!!

τωρα δεν ξερω αν βγαζει η ΚΝ για c2 αλλα η JR βγαζει σιγουρα και ειναι πολυ καλη εταιρια.

θα δεις διαφορα στην αποδοση του αυτοκινητου αλλα οχι κατι φοβερο ! αλλα Σιγουρα αξιζει τα λεφτα του ......

_________________
Εικόνα
THANKS TO X-TOP POWER.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση στο φιλτροκουτι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Δεκ 2008, 19:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ 2007, 18:29
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΘΗΝΑ
Λοιπόν η KN βγάζει και κοστίζει 63ευρο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση στο φιλτροκουτι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Ιαν 2009, 20:14 
Άβαταρ μέλους
το ιδιο σκεφτομουν κ γω να κανω με τον φιλο ger_zoym να βαλω μονο το φιλτρο ΚΝ χωρις να κανω μεταρτοπες κ να πειραξω τπτ, το εβαλε ενας φιλος μου πριν μια εβδομαδα στο δικο του κ ειδε μεγαλη διαφορα ειδικα στις υψηλες στροφες κ μ ειπε να το βαλω διοτι αξιζει θα θελα να ρωτησω ομως αν ειναι ευκολο να το τοποθετησεις δλδ μπορω κ μονος μου να το βαλω ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση στο φιλτροκουτι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Ιαν 2009, 21:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ 2007, 18:29
Δημοσιεύσεις: 293
Τοποθεσία: ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΘΗΝΑ
Είναι πανεύκολο αρκεί να το κατέχεις :razz


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση στο φιλτροκουτι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιαν 2009, 01:57 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:10
Δημοσιεύσεις: 1279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
VAGOS έγραψε:
Λοιπόν η KN βγάζει και κοστίζει 63ευρο



Η ΚΝ και άλλη μια (δεν θυμάμαι ποια) είναι οι μόνες εταιρίες στον χώρο .. που οι λύσεις που δίνουν είναι μελετημένες και δοκιμασμένες. Επειδή έχω εμπειρία με τα KN στα συνιστώ ανεπιφήλακτα και χωρίς 2η σκέψη.

_________________
Εικόνα

Όταν τα'χεις χάσει όλα.. δεν φοβάσαι τίποτα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βελτιωση στο φιλτροκουτι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Ιαν 2009, 03:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
και η Bmc βγαζει πολυ καλα φιλτρα (αλλωστε ειναι το μονο φιλτρο που εχω δει σε αυτοκινητο επισημα τοποθετημενο και συγκεκριμενα στο abarth essesse).

γνωστη ειναι και η green.

παντως οντως η k&n δε ξερω αν ειναι θεμα marketing η κατι αλλο αλλα εχει περασει την εικονα οτι το εχει ψαξει το θεμα περισσοτερο απ'ολες ως προς την ασφαλεια της κατασκευης. δινει και εγγυηση εφ'ορου ζωης....


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Μικρή Βελτίωση σε VTRS 1.4 ++ Περίεργος ήχος*
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: BlackOz
Απαντήσεις: 72
Βελτιωση ηχου
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4 Picasso
Συγγραφέας: dimitris1964
Απαντήσεις: 10
βελτίωση c4 vts 2.0i
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: dimitrisc4vts
Απαντήσεις: 68
Αλλαγή - βελτίωση εξάτμισης σε C5 Χ7 1.6THP
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C5
Συγγραφέας: The Ace
Απαντήσεις: 90
xsara 2.0 16v!! βελτιωση!!
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις Xsara
Συγγραφέας: zizasvts
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια