Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 12:01 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Δεκ 2015, 13:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2012, 17:56
Δημοσιεύσεις: 26
Update 74.000 χλμ

Σταθερά με 20.000 χλμ τον χρόνο το C3 συνεχίζει να εξυπηρετεί τις μετακινήσεις μου άνετα και αξιόπιστα.

Ένας τριγμός που προερχεται από το παράθυρο του οδηγού προστέθηκε και αυτό είναι όλο. Δεν έχω κανένα θέμα με την αναγέννηση του φίλτρου μικροσωματιδίων ίσως γιατί κάνω συχνά χιλιομετρα εκτός πόλης. Ακόμα εχω τα saver τις πρώτης τοποθέτησης!
Ενώ η πρώτη αλλαγή σε τακάκια έγινε στα 36.000 χλμ περίπου, χθες που έκανα την τακτική συντήρηση με ενημέρωσαν πως θα πάνε στο επόμενο service μαζί με αλλαγή στις δισκόπλακες. Μια παρατήρηση είναι πως έμαθα να οδηγώ με λιγότερο φρένο.

Η ανάρτηση παρότι δεν έχει διαρροές είναι πια αρκετά κουρασμένη. Θα είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο που αλλαγή αμορτισέρ και ελαστικών θα γίνει ταυτόχρονα.
Η κατανάλωση σταθερά στα 4.4L/100Km με το ρεζερβουάρ να αρκεί για 1100 χλμ ανα γέμισμα. Οι διαδρομές μου είναι επαρχιακός, Ε.Ο., κέντρο Αθήνας μοιρασμένα ισόποσα.
Γενικά δεν υπάρχει κάτι που να προβληματίζει.
Συνεχίζω!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Δεκ 2015, 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
Καλή συνέχεια. Κάνει αυτό ακριβώς για το οποίο φτιάχτηκε. Πάμε για άλλα τόσα και ακόμη τόσα.

From Inside C4 White Airbus

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Δεκ 2015, 11:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2012, 17:56
Δημοσιεύσεις: 26
vpafi έγραψε:
Καλή συνέχεια. Κάνει αυτό ακριβώς για το οποίο φτιάχτηκε. Πάμε για άλλα τόσα και ακόμη τόσα.

Ευχαριστώ. Ειναι τίμιο αυτοκίνητο και αυτο το εκτιμώ όσο γράφω χλμ. Επίσης μπορώ να πω πως αισθάνομαι ότι οδηγώ ενα μικρό αλλα καλοφτιαγμένο αμαξάκι που σπάει τα γνωστά mindsets περί αναξιοπιστίας κλπ που έχουν δημιουργηθεί απο χρόνια στην ελληνική αγορά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 20 Δεκ 2015, 00:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Σεπ 2012, 12:27
Δημοσιεύσεις: 1053
Σωστός. Εγώ πάντως άλλαξα λάστιχα σήμερα γιατί έκανε απίστευτο θόρυβο στα 56000 χλμ πια.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ ίσως εκτός απο την ανάρτηση που δεν φαίνεται τόσο κουρασμένη.

Καλά χλμ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Ιούλ 2016, 16:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2012, 17:56
Δημοσιεύσεις: 26
update 85500 km

Αλλαγή ελαστικών. Ναι καλά καταλάβατε. 4 χρόνια και 85500 άφησα τα saver πρώτης τοποθέτησης.
Από πέλμα τα πίσω (που είχα μπροστά για 50.000 km) ήταν στα 4 χιλιοστά και αντιστοιχα τα εμπρός στα 5.
Από κράτημα πλέον με ζεστή άσφαλτο μηδέν. Πολύ θόρυβος.

Έβαλα πάλι energy τα saver +. Άλλο αυτοκίνητο, νομίζω τα λάστιχα ευθύνονταν για τα παράπονα μου για την ανάρτηση.
Επίσης εντελώς απροειδοποίητα με άφησε από μπαταρία. Ακριβώς 4 χρόνια και ενα μήνα από την αγορά. Αντικαταστάθηκε με άλλη, σύμφωνα
με τον ηλεκτρολόγο καλύτερης ποιότητας και μετρήθηκε σχετικά για το αν φορτίζει σωστά. Η μπαταρία που έβγαλα δωρίστηκε σε ένα starlet και....
δούλεψε απευθείας. Είμαι σίγουρος πως θα τον εξυπηρετησει για καιρό.

Σίγουρα στην επόμενη συντήρηση χοντρικά μέχρι το τέλος του χρόνου θα αλλαχτούν δισκόπλακες-τακάκια.

Κατά τα λοιπά, όποτε θυμάμαι ρίχνω καθαριστικό μπεκ και αντιμυκητιακό και δεν έχω μέχρι στιγμής κανένα θέμα με το dpf και γενικά με το αυτοκίνητο.
Συνεχιζω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Ιούλ 2016, 16:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Μπράβο φίλε....διαψεύδεις στην πράξη όσους λένε ότι τα Σιτροέν διαλύονται..... :D
Δώστου χιλιόμετρα,δεν μασάει τίποτα το αμάξι.....με την ανάρτηση έκανες τίποτα που σου φαίνονταν κουρασμένη?

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Ιούλ 2016, 17:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2012, 17:56
Δημοσιεύσεις: 26
Χαχα, αποφάσισα να αλλάξω πρώτα λάστιχα για να δω πραγματικά τι γίνεται. Και μάλλον το γεγονός πως γλίστραγα συνέχεια με έκανε να πιστευω
πως φταίει η ανάρτηση. Τώρα δειχνει να είναι εντάξει. Θα κάνω μερικά χλμ και θα δω.
Πέρασε καιρός να συνηθίσω να το οδηγώ σωστά και τώρα που το συνήθισα, ξέρω ότι κρατάει καλά παρά την μαλακή ρύθμιση και τον άξονα που κάνει
τα δικά του.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 10 Ιούλ 2016, 20:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Μαρ 2014, 22:58
Δημοσιεύσεις: 168
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη-Σέρρες-Λιβαδειά
:clap Μια χαρά το ντιζελάκι...Ευχαριστούμε για την ενημέρωση ! :clap


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 11 Ιούλ 2016, 00:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ 2013, 12:55
Δημοσιεύσεις: 41
Το δικό μας έχει σε 4 χρόνια 125000χλμ. Πέρυσι καλοκαίρι αλλάξαμε αμορτισερ και λάστιχα. Πέρα από τα κλασσικά σέρβις στο χρόνο ή 20000 δεν έχει ζηήτσει κάτι άλλο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Αύγ 2016, 09:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2012, 17:56
Δημοσιεύσεις: 26
update 88.000 km

Είχε από καιρό αρχίσει να ακούγεται -και δεν είχα δώσει σημασία - ένα χτύπημα στο μπροστινό σύστημα (έμοιαζε "σκόρπιο" ) Συνήθως όταν περνούσα
πάνω από ανωμαλίες ή όταν έστριβα ή προσπαθούσα να παρκάρω. Το πρόβλημα έγινε πιο αισθητό από τη στιγμή που άλλαξα λάστιχα καθως σε επιτόπου
ελιγμούς ένιωθα ότι έχω τζόγο στο τιμόνι. Ανυσήχησα για κρεμαργιέρα αρχικά. Μετά απο έλεγχο στο συνεργείο διαπιστώθηκε τζόγος στα ακρόμπαρα
(μεγαλύτερος στο αριστερο) και αλλαχθηκαν ενώ έγινε και η απαραίτητη ευθυγράμμιση. Το αυτοκίνητο είνα οκ μετά από αυτό.

Το σχόλιο είναι πως θεωρώ αρκετά πρόωρη την φθορά αυτή. Να σημειώσω πως δεν συνηθίζω να ανεβαίνω πεζοδρόμια κλπ.

Είχε κανείς άλλος κάτοχος παρόμοιο πρόβλημα; :hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Αύγ 2016, 09:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
στα 88.000 τιποτα δεν ειναι προωρο...

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Αύγ 2016, 11:27 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Να θυμασαι πως βρισκεσαι στο οδικο δικτυο της Ελλαδας πρωτα κ μετα κανε οτι σκεψεις θελεις...χαχαχαχαχα

Στάλθηκε απο το LG-V10 H960 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Αύγ 2016, 12:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2012, 17:56
Δημοσιεύσεις: 26
Καλά μη βαράτε, και μένα μου αρεσει το αυτοκίνητο μου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Αύγ 2016, 14:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ 2012, 21:56
Δημοσιεύσεις: 67
bull-s έγραψε:
update 88.000 km

Είχε από καιρό αρχίσει να ακούγεται -και δεν είχα δώσει σημασία - ένα χτύπημα στο μπροστινό σύστημα (έμοιαζε "σκόρπιο" ) Συνήθως όταν περνούσα
πάνω από ανωμαλίες ή όταν έστριβα ή προσπαθούσα να παρκάρω. Το πρόβλημα έγινε πιο αισθητό από τη στιγμή που άλλαξα λάστιχα καθως σε επιτόπου
ελιγμούς ένιωθα ότι έχω τζόγο στο τιμόνι. Ανυσήχησα για κρεμαργιέρα αρχικά. Μετά απο έλεγχο στο συνεργείο διαπιστώθηκε τζόγος στα ακρόμπαρα
(μεγαλύτερος στο αριστερο) και αλλαχθηκαν ενώ έγινε και η απαραίτητη ευθυγράμμιση. Το αυτοκίνητο είνα οκ μετά από αυτό.

Το σχόλιο είναι πως θεωρώ αρκετά πρόωρη την φθορά αυτή. Να σημειώσω πως δεν συνηθίζω να ανεβαίνω πεζοδρόμια κλπ.

Είχε κανείς άλλος κάτοχος παρόμοιο πρόβλημα; :hmm



Μη σκας και το clio που εχω στις 70000κμ ηθελε ακρομπαρα, το κοστος της ταξεως των 15ε εκαστο ειναι αμελητεο. Το θεμα ειναι οταν ερθει η ωρα τι αμορτισερ θα βαλουμε στο c3 , εχει πολυ ιδιαιτερο στησιμο και θελει ψαξιμο η δουλεια


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 HDI 70 attraction review
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Αύγ 2016, 16:17 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Εχει επιλογες ειτε σε μαμα στησιμο ειτε με χαμηλωμα.

Στάλθηκε απο το LG-V10 H960 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 4 [ 53 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

Review:Πετσέτα στεγνώματος/γενικής χρήσης από το Dazzle-Car
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: Πράκτορας
Απαντήσεις: 8
C4 1.6 Diesel 115hp Attraction SST 5D
Δ. Συζήτηση: Δοκιμές Club
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 22
C4 e-HDI 110 MCP STT PACK AERO 2012 -Attraction- (Ασπρούλα)
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: vpafi
Απαντήσεις: 435
C4 ehdi ETG STT Attraction 2015
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: 30fillos
Απαντήσεις: 76
Touch Screen,CAR DVD,GPS σε Citroen C4 1.6 hdi Attraction
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: johnny_bee
Απαντήσεις: 18
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ