Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:52 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Μάιος 2014, 00:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Νοέμ 2013, 01:04
Δημοσιεύσεις: 21
Καταρχάς Καλησπέρα !
Έχω ένα Citroen C3 1.400 75hp χρονολογίας 2005 με 75000 χιλιόμετρα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ένα θέμα που το τελευταίο εξάμηνο με έχει τρελάνει λιγο.
Απόσο ξέρω βάση του κατασκευαστή κατανάλωση μέσα στη πόλη είναι γύρω στα 7 - 7,5 λίτρα.Αλλά εγω προσωπικά βλέπω η κατανάλωση φτάνει γύρω στα 9λίτρα/100.(οχι βαση του τριπ εννοείται,με δικούς μου υπολογισμούς).
Εκτός πόλης εκει αλλάζει το πραγμα ! Εκει πάμε γύρω στα 5 λιτρα περίπου !

Αλλά αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι οτι εδω που μένω(Αθήνα - Δυτικά προάστια) ΟΠΟΥ και να παω βγαίνω σε κεντρικό δρόμο,είτε θέλω να κατέβω αθήνα,είτε να παω πειραιά ειτε γλυφάδα και γενικά οπουδήποτε ! που πααααρα πολύ σπάνια πετυχαίνω κίνηση,εδω για κάποιο λόγο σπάνια με πετυχαίνει και κόκκινο φανάρι ! :D

Την δευτέρα που μας πέρασε μπήκε και σύστημα υγραερίου (γνωρίζω πως ανεβαίνει 10% η κατανάλωση).Απλά πιστεύω οτι κάτι δεν πάει καλά με την κατανάλωση.Εσείς τι λέτε? είναι κάτι που πρέπει να κοιτάξω μήπως εχει φθαρεί με το καιρό?Μπουζί;; κανα φίλτρο ;;; Γενικά ποιό μέρος του αυτοκινήτου παίζει μεγάλο ρόλο στη κατανάλωση ;; Και μιλάμε για ένα πολύ προσεγμένο αυτοκίνητο που από το πρώτο χιλιόμετρο που έκανε οδηγείται πολύ ηρεμα.
Εδώ σε μικρή ανηφορίτσα στη Λεωφόρο Αθηνών το τριπ λεει 13,1λιτρα/100 (καλά γράφει οτι νανε γενικά το ξερω απλα μου φαίνεται περίεργο.
Και το άλλο που μου κάνει εντύπωση φίλος με picasso 1.8 αν πάμε π.χ γλυφαδα πηγαινε έλα εγω θέλω 8€ βενζίνη περίπου και με το picasso γύρω στα 6€. Επίσης άλλος γνωστός μου με 2000 κυβικά αυτοκίνητο μέσα στη πόλη 10λιτρα/100χιλ με οικονομική οδήγηση.Είναι δυνατόν ;;;
Αν γνωρίζει κάποιος ας με βοηθήσει ! :bounce

Και κάτι τελευταίο που το ψάχνω λιγο τον τελευταίο καιρό ! Σε αυτό το αυτοκίνητο στις πόσες στροφές είναι το πιο ιδανικό να αλλάζεις ταχύτητα ; Εγώ συνήθως αλλάζω στις 2.500 - 2800. Είναι καλά ;;

Συγνώμη αν σας ζάλησα με τις πολλές ερωτήσεις απλά καιγώ λόγω ηλικίας (21 είμαι :P ) δεν έχω αρκετή εμπειρία ακόμα :P


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Μάιος 2014, 07:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Καλημέρα και καλώς ήλθες,

O υπολογισμός της κατανάλωσης γίνεται ως εξής : Φουλάρεις το ρεζερβουάρ, κάνεις χλμ, ξαναφουλάρεις ,μετράς ποσα λίτρα έκαψες και διαιρείς .......
όλα τα άλλα του τύπου, όταν ανάβει λαμπάκι βάζω δέκα ευρώ και μετά ξαναβάζω είκοσι ευρώ και ανεβαίνει ο δεικτης τρεις γραμμούλες κλπ είναι ανακριβή και π@π@ριες.
Το τριπ-κομπιούτερ δείχνει σωστά αρκεί να ξέρεις κι εσύ να το "διαβάσεις" , και όχι απλά να βλέπεις το νούμερο που λέει .
π.χ εκεί που λέει στην ανηφορίτσα 13lt σημαίνει ,ότι αν πηγαίνεις με αυτή την ταχύτητα (κοντέρ) έχοντας την συγκεκριμένη σχέση στο κιβώτιο και πατώντας όσο πατάς το γκάζι στη συγκεκριμένη στιγμή θα καταναλώσεις 13 λιτρα στα επόμενα 100χλμ

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Τελευταία επεξεργασία από nik0laus και Δευτ 12 Μάιος 2014, 07:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Μάιος 2014, 07:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 04 Φεβ 2012, 19:34
Δημοσιεύσεις: 1186
Εμένα η κατανάλωση βενζίνης (9/100) μέσα στην πόλη μου φαίνεται μια χαρά.
Στο υγραέριο να υπολογίζεις μια αύξηση κατανάλωσης γύρω στο 20 με 25%. Πχ εγώ με το xsara 1.6 στην εθνική από τα 7,5 λίτρα με το υγραέριο πήγα στα 9 και στην πόλη (παραδόξως) από τα 10 λίτρα στα 11,5.
Στο δικό σου υπολόγισε λίγο λιγότερη κατανάλωση από εμένα με το υγραέριο, οτιδήποτε παραπάνω μάλλον θα θέλει ρύθμιση από τον εγκατάσταση

Από το LG-E975 Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Μάιος 2014, 08:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Νοέμ 2013, 01:04
Δημοσιεύσεις: 21
καλα με το μηχανικο που το συζηταγαμε μου ειπε στο υγραεριο θα παει γυρω στα 9 λιτρα περιπου.αυτο πιστευω αν θα γινει,θα γινει μετα το τελικο ρυθμισμα που θα ξαναπαω στα 1000 χιλιομετρα.ολα αυτα που ελεγα πριν εννοουσα να πηγαινω σε διαδρομη 10 χιλιομετρα περιπου με σταθερη ταχυτητα με 5η στα 80 χιλιομετρα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Μάιος 2014, 20:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Έχω ενα C2 με τον ίδιο κινητήρα με το δικό σου. Εδώ και 7 χρόνια που το έχω η κατανάλωση είναι πάντα 8,5-9,5. Μιλάω και εγώ για δικό μου υπολογισμό ανάμεσα σε γεμίσματα και οχι το trip που λέει πάντα 1lt/100 λιγότερο. Με την τεχνολογία της εποχής, το βάρος και την κίνηση στην Αθήνα δε νομίζω οτι είναι παράλογο νούμερο. Μόνο τον Αύγουστο (παρά το a/c) πέφτει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Ιούλ 2014, 13:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Νοέμ 2013, 01:04
Δημοσιεύσεις: 21
λοιπον επανερχομαι μετα απο αρκετο καιρο ! ... πηγα στο συνεργειο σημερα..το διαγνωστικο δεν εβγαλε καμια βλαβη..αλλα ! παρατηρησε ο μηχανικος εκει οτι και οι 2 αισθητηρες λ διαβαζουν εντελως λαθος και στη βενζινη και στο υγραεριο. για αρχη μου εδειξε μια φισα το map νομιζω ; το οποιο απο την αντιπροσωπεια του ειχαν τιληξει τα καλωδια με ταινια και μολις το κουνησε λιγο με το χερι εσβησε το αυτοκινητο. Μου ειπε να το αλλαξουμε αυτο για αρχη..60ευρω μαζι με την εργασια. Απλα μου εξηγησε οτι ειναι καθαρα ηλεκτρικο το προβλημα. Εσεις τι λετε παντως ; θα τραβαω τα μαλλια μου ; ....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Ιούλ 2014, 17:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 00:34
Δημοσιεύσεις: 851
Τοποθεσία: Αθήνα-Λαμία
Την απαντηση στην εδωσε ο φιλος Νικος πιο πανω αλλα δεν σε βλεπω να το κανεις.

_________________
Citroen C3 iTouch 1.5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 18 Ιούλ 2014, 19:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Νοέμ 2013, 01:04
Δημοσιεύσεις: 21
Δεν εχει καποια σχεση αυτο που μου λες. Το αυτοκινητο δεν το πηγα στον εγκαταστατη μου που εβαλα το υγραεριο.Σε συνεργειο της citroen. Το προβλημα αυτο το ειχε ΠΡΙΝ βαλω το υγραεριο. Και το υγραεριο ρυθμιστηκε με προβληματικο αυτοκινητο. Απλα καταληγω οταν σε αλλα συνεργεια μου λεγανε οτι φταιει το δυναμο φταιει το ενα φταιει το αλλο τελικα βρεθηκε το προβλημα. Και μου το εξηγησε οτι εφοσον οι λ δεν διαβαζουν σωστα δεν δουλευει το αυτοκινητο σωστα. Ουτε το ρελαντι δεν θα δουλευει σωστα,τα ρεταρισματα που κανει οφειλονται σε αυτο μαζι με την αυξημενη καταναλωση. Απλα ευχομαι μονο να μην καταληξουμε οτι θελουν αλλαγη οι λ..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Ιούλ 2014, 00:54 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Όντως είναι ακριβούτσικοι οι λ και είναι και 2. Αν πάντως τους αλλάξεις, θέλει εκ νέου ρύθμιση το υγραέριο για να μην τους ξαναλλάξεις.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 13:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Αν αλλάζει η τιμή που δίνει ο λ όταν κουνάς τα καλώδια μήπως το πρόβλημα είναι στα καλώδια; Μήπως δηλαδή η μονωτική κρύβει τη γνωστή πατάτα "στρίβουμε τα κομμένα καλώδια αντί να τα κολλήσουμε" ; Στις χαμηλές τάσεις (12V) αυτή η μέθοδος σου δίνει πολύ κακή επαφή.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 15:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
nikoslykos έγραψε:
λοιπον επανερχομαι μετα απο αρκετο καιρο ! ... πηγα στο συνεργειο σημερα..το διαγνωστικο δεν εβγαλε καμια βλαβη..αλλα ! παρατηρησε ο μηχανικος εκει οτι και οι 2 αισθητηρες λ διαβαζουν εντελως λαθος και στη βενζινη και στο υγραεριο. για αρχη μου εδειξε μια φισα το map νομιζω ; το οποιο απο την αντιπροσωπεια του ειχαν τιληξει τα καλωδια με ταινια και μολις το κουνησε λιγο με το χερι εσβησε το αυτοκινητο. Μου ειπε να το αλλαξουμε αυτο για αρχη..60ευρω μαζι με την εργασια. Απλα μου εξηγησε οτι ειναι καθαρα ηλεκτρικο το προβλημα. Εσεις τι λετε παντως ; θα τραβαω τα μαλλια μου ; ....


Είσαι λίγο μπερδεμένος.
Δεν θα αλλάξεις την φύσσα.
Θα επινικελώσεις τις ακίδες που έχει μέσα η φύσσα.
Κόστος 25 ευρώ.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 17:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Νοέμ 2013, 01:04
Δημοσιεύσεις: 21
Λοιπον.... σημερα αλλαξαμε ολο τον αισθητηρα map μαζι με τα καλωδια και τη φυσσα.... τα κολλησε ο ανθρωπος κανονικα με κολητιρη..το βγαλαμε βολτα ολα τελεια το αμαξι φυσαγε...γυρισα σπιτι και μετα ξαναεφυγα και παααλι τα ιιιιδιααα....... το ξαναπηγα παλι και μου ειπε να περασω αυριο μου ειπε να μου αλλαξει χωρις κοστος την βαλβιδα ψυχρης γιατι παρατηρησα νομιζω οτι αυτο αρχισε να κανει παλι με κρυα μηχανη....τι γινεται ρε παιδια ; ..... στα γαλλικα αυτοκινητα ειναι συχνα προβληματα αυτα ; .... μου καθαρισε επισης και την πεταλουδα γκαζιου. Απλα μου ανεφερε αν μου αλλαξει και τη βαλβιδα και το κανει ακομα να κανουμε μια αναβαθμιση στον εγκεφαλο. Αυτο οντως μπορει να βοηθησει ;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Απορία σχετικά με κατανάλωση Citroen C3 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Ιούλ 2014, 18:55 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Διαβασε τις απαντησεις παραπανω...

Sent from my LG-P880 using Tapatalk 2

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Citroën Cactus
Δ. Συζήτηση: Νέα μοντέλα
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 6
citroen c5 vs c5
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C5
Συγγραφέας: mitsoulas
Απαντήσεις: 16
Φιλτρο DPF και Eolys σε Citroen C3 MK2 2015 1.4 Diesel
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: pantska
Απαντήσεις: 17
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΑΠΟ ΤΗΝ CITROEN ΜΑΖΑΡΑΚΗΣ
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: Tzakos
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ