Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 20 Απρ 2024, 14:58 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Νοέμ 2020, 12:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 31 Μάιος 2020, 12:18
Δημοσιεύσεις: 31
Βαγγέλη καιρό έχεις να ανεβάσεις την τωρινή του κατάσταση να δούμε πώς είναι 3-4 χρόνια μετά την αγορά του! Αν βρεις χρόνο θα ήταν ενδιαφέρον. Μιας κ έχω κ εγώ SHINE Diesel C3 100 s&s ήθελα να ρωτήσω

1) Έχει το αυτοκινητο connect cam? Κάμερα καταγραφής περιστατικών μπροστά? Αν όχι σκέφτεσαι να βάλεις? Εμένα δεν έχει!
2) Έχει το αυτοκίνητο συναγερμό? Αν όχι σκέφτεσαι να βάλεις? Εμένα δεν έχει!
3) Σχετικά με εμπρόσθιους αισθητήρες παρκαρίσματος? Εμένα δεν έχει!
4) Σκέφτεσαι την αντικατάστασή του με το νέο μοντέλο μέσω του προγράμματος citroen reverse sales? Σου αγοράζουν το παλιό κ σου δίνουν με ευνοϊκή τιμή νέο! Με 16.000 παίρνεις το ίδιο νέο κ με 5 ετη εγγύηση. Δεν ξέρω αν θαχει πάλι 5ρι σασμάν ή 6ρι! Επίσης θα ήταν καλό ένα αυτόματο σασμάν για το πετρέλαιο.
5) Χρειάστηκε ποτέ να συμπληρώσεις aadblue ή eloys?

Ευχαριστώ

_________________
scientia potentia est


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 24 Νοέμ 2020, 18:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Παρότι το έχω αποχωρηστεί για ένα μεγάλο διάστημα αφού το έχει η αδερφή μου στη Ρόδο και δεν έχω καθημερινή τριβή μαζί του, είμαι όμως ενήμερος για την κατάσταση του και ασχολούμαι προσωπικά με ότι χρειαστεί όπως σέρβις, λάστιχα κλπ.
Οι εντυπώσεις μετά από σχεδόν 4 χρόνια κατοχής είναι άριστες. Υπάρχουν μικρές λεπτομέρειες που με δυσαρεστούν όπως πχ οι ελλατωματικοί αεραγωγοί που δεν στέκονται ή η βλάβη που έβγαλε το καλοκαίρι στο δοχείο AdBlue (που το κόστος του είναι περίπου 1.100€, αλλά ευτυχώς με τη βοήθεια και άλλων μελών του club επισκευάστηκε σχεδόν δωρεάν μέσω μιας ιδιαίτερης διαδικασίας - υπάρχει εδώ αντίστοιχο topic).
Κατά τα άλλα, καταναλώσεις, οδική συμπεριφορά, ποιότητα κλπ, όπως τα έχω ήδη πει στο αρχικό review και στις αναρτήσεις αργότερα.

1) Connect Cam και Connect Box είναι τα μόνα έξτρα που δεν έβαλα όταν το παρήγγειλα. Δεν γίνεται να μπουν εκ των υστέρων κι έτσι μη το ψάξεις τσάμπα.
2) Συναγερμό δεν έχω ούτε θέλω να βάλω.
3) Αισθητήρες μπροστά δεν έχω αλλά σκέφτομαι κάποια στιγμή να βάλω τους εργοστασιακούς, μαζί με αεροτομή, φιμέ κουρτινάκια και κάτι άλλα ψιλολόγια που έχω δει στον επίσημο κατάλογο. Προς το παρόν το αφήνω ώς έχει.
4) Το σκέφτηκα στην αρχή με το που είδα το νέο και όπως όλοι ενθουσιάστηκα αλλά αν κάτσεις και το καλοσκεφτείς δεν συμφέρει ιδιαίτερα γιατί σίγουρα χάνεις αρκετά χρήματα από το παλιό και χωρίς κάποια ουσιαστική αλλαγή (στην ουσία μόνο τα φώτα και τα καθίσματα αλλάζουν). Το δικό μου πχ κόστισε σχεδόν 20 χιλιάδες όταν το πήρα και νομίζω και να το πάρουν θα πρέπει να συμπληρώσω αρκετά παραπάνω για να πάρω το αντίστοιχο facelift. Επίσης το καινούριο δεν βγαίνει με πανοραμική οροφή και αυτό με αποτρέπει γιατί την έχω συνηθίσει και μου αρέσει. Το σασμάν εξακολουθεί να είναι 5αρι με τον BlueHDi κινητήρα και δεν βγαίνει αυτόματο στο diesel. Επίσης πιστεύω ότι θα είναι και το τελευταίο diesel C3 που θα κυκλοφορήσει (σύμφωνα με τις τάσεις της αγοράς).
5) AdBlue στα σχεδόν 80.000χλμ (αν θυμάμαι καλά) που έχει αυτή τη στιγμή έχει συμπληρωθεί 3 φορές στην αντιπροσωπεία με κόστος κάπου στα 20€. Οι δύο φορές ήταν μέσα στο περιοδικό service, η τρίτη φορά ήταν μετά από προειδοποίηση στο καντράν.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Νοέμ 2020, 12:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 31 Μάιος 2020, 12:18
Δημοσιεύσεις: 31
Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Είδα μόλις την ιστορία με το δοχείο aDblue και τώρα ανησυχώ πως πιθανώς θα ηχήσουν κ για μένα οι καμπάνες. Ευτυχώς δεν πλήρωσες χρήματα. Μεγάλη υπόθεση τελικά το forum.

1) Έχεις κάποιο λινκ για τον επίσημο κατάλογο να δω τι ψιλολόγια έχει?

2) Σχετικά με το νέο αυτοκίνητο κ το πρόγραμμα reverse, αξίζει το γεγονός ότι θα πάρεις 5ετή εγγύηση, θα πάρεις το νέο αμάξι με ευνοική τιμή, θα έχεις καινούριο αυτοκίνητο, θα είναι euro 6c κ όχι euro6, θα έχει σύστημα μή συγκρουσης, θα έχει 3 άλογα παραπάνω, νέο κινητήρα 1500ρη βελτιωμένο από ότι διαβάζω κ θα είναι βελτιωμένο γενικότερο από το παλιό σε διάφορα parts εκτός από άνεση στα καθίσματα, φώτα facelift κτλ..
Για την πανοραμική σε καταλαβαίνω αλλά από την άλλη δεν είναι ανοιγόμενη νομίζω συνεπώς μπορεί να γίνει συμβιβασμός. Γενικά φοβάμαι ότι το 2017 diesel μπορεί να βγάζει προβλήματα από δω κ πέρα - dpf κτλ...

_________________
scientia potentia est


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εντυπώσεις Νέου Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 26 Νοέμ 2020, 21:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
1) Τον έχει ανεβάσει ο Γιώργος (barimagas) στο άλλο topic. - AΞΕΣΟΥΑΡ C3

2) Τι να σου πω... λαχείο είναι αυτά, αν σου κάτσει σου 'κατσε. Αλλά όπως σου είπα σίγουρα η "χασούρα" σε χρήματα είναι μεγάλη και δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 8 από 8 [ 109 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8



Συναφή θέματα

Ανάκληση αυτοκινήτων CITROEN μοντέλο C4 CACTUS
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: pasmania
Απαντήσεις: 0
lexia3 citroen c4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: misigun
Απαντήσεις: 18
Ξεκινάει η εξέλιξη του S2000+ της Citroen!
Δ. Συζήτηση: Διεθνείς Αγώνες
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 12
Touch Screen,CAR DVD,GPS σε Citroen C4 1.6 hdi Attraction
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: johnny_bee
Απαντήσεις: 18
Δελτίο Τύπου Citroen Hellas Δεκέμβριος 2009
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια