Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 16:46 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Μαρ 2019, 10:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Sorry αλλά νομίζω ότι η τρίχα έγινε τριχια,αντί να τα λέμε και να τα ακούμε μόνοι μας στείλτε τα παράπονα σας στην citroen Hellas, εγγύηση έχετε εκμεταλλευτειτε την :)

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Μαρ 2019, 11:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 14 Φεβ 2019, 17:52
Δημοσιεύσεις: 94
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες, παράθεση απόψεων κάνουμε άλλωστε και για αυτό υπάρχει το forum. Κάπου πρέπει να τα πούμε :-)
Ποτέ δεν ξέρεις, οι πιο έμπειροι εδώ μέσα μπορεί να έχουν τη λύση.

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Μαρ 2019, 11:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Ηλία ας δεχθουμε οτι ειναι ενα ασήμαντο μύνημα που δεν του δινεις σημασια. Ομως ειναι μονο αυτο η το αυτονομο φρενάρισμα δεν θα δουλέψει οταν χρειαστεί? Οφειλαν τουλάχιστον να κανουν μια δοκιμή...Γιατι να πληρώνουμε μαρκετινιστικα κολπα που οταν χρειαστει δεν θα δουλέψουν?



Οι σοβαρές δοκιμές γίνονται πριν βγεί στην παραγωγή το αυτοκίνητο. Εφ όσον στην αρχή δεν υπήρχε το πρόβλημα όπως μας λέει κι ο φίλος που έχει ένα από τα πρώτα που ήρθαν, γι αυτό δεν εντοπίστηκε. Πιθανώς προέκυψε μετά απο αναβάθμιση σε software ή αλλαγή προμηθευτή σε κάποιο εξάρτημα του συστήματος.

Οσο είναι αναμμένη η προειδοποίηση προφανώς το αυτόματο φρενάρισμα δεν θα δουλεύει. Το προειδοποιητικό στην περίπτωσή μας ανάβει μόλις σταματήσεις και σβήνει μερικά δευτερόλεπτα μετά, μόλις αρχίσει πάλι να κινείται το αυτοκίνητο. Αρα πρακτικά δεν έχει σημασία. Αν ανάβει βέβαια κάθε λίγο σαφώς και είναι ενοχλητικό. Κακώς κι απ την πλευρά μου, έπρεπε να το αναφέρω αμέσως (και θα το κάνω), αλλιώς δεν θα λυθεί ποτέ.

Υπ όψιν οτι:
Το αυτόματο φρενάρισμα στο aircross 100% αποτελεσματικότητα έχει κάτω απο τα 30km/h, πάνω απο αυτή την ταχύτητα θα συγκρουστείς, απλά θα μειωθεί η ταχύτητα σύγκρουσης.
https://www.youtube.com/watch?v=UR3cfqblLn8
Σε άλλα αυτοκίνητα η σύγκρουση αποφεύγεται με μεγαλύτερη ταχύτητα (50km/h), και ο λόγος είναι οτι σ αυτά εκτός απο την κάμερα υπάρχει και radar που μετράει την απόσταση απο το εμπόδιο.
https://www.youtube.com/watch?v=2zg4BNN ... yaWci&t=0s

Όλα αυτά τα συστήματα ασφαλείας έχουν κάποια αποτελεσματικότητα αλλά δεν είναι και θαυματουργά όπως μας τα πλασάρουν οι διαφημιστές. Πρέπει να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και να οδηγείς σαν αν μην υπάρχουν.

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Μαρ 2019, 11:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 29 Μαρ 2019, 14:47
Δημοσιεύσεις: 19
Χαίρομαι πολύ που άνοιξα ένα θέμα και τουλάχιστον θα το αναφέρουν και άλλα δύο άτομα από δω μέσα από ότι κατάλαβα.

Βασικά νιώθω και καλύτερα διότι δεν το έχω μόνο εγω.
Γιατί επαναλαμβάνω ότι στην αντιπροσωπεία εφόσον δεν καταγράφεται κάτι στον εγκέφαλο δε μπορούν να με παραπέμψουν κάπου για επίλυση.

Είναι ασήμαντο όντως αλλά πρέπει να ειπωθει.
Γτ κάθε φορά που εμφανίζεται το ηχητικό μνμ δε είναι και ότι πιο ευχάριστο.


Τελευταία επεξεργασία από Spiros24 και Κυρ 31 Μαρ 2019, 21:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Μαρ 2019, 21:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Στις αντιπροσωπείες πλέον όλα δουλεύουν με τον εγκέφαλο. Αν πάει πελάτης και πει ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει και δεν τους το βγάλει σε σφάλμα ο εγκέφαλος (γιατί μπορεί να μην έχει αισθητήρα εκεί που είναι το πρόβλημα ή μπορεί να έχει χαλάσει και ο αισθητήρας) τότε απλά σου λένε ότι όλα είναι καλά. Το λέω από προσωπική εμπειρία (όχι με Citroen). Πρέπει να είστε πολύ τυχεροί και να πέσετε σε μάστορα τσακάλι που να έχει και όρεξη να σας εξυπηρετήσει και να μην κυνηγάει να βγάλει 10 αυτοκίνητα service και άλλα 10 επισκευές μέχρι το μεσημέρι αν θέλετε να φτιάξετε το αυτοκίνητό σας.

Κι εσείς τώρα που μου έληξε η εγγύηση βρήκατε να τα πείτε όλα αυτά να με αγχώσετε...

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω vagelisfil στις Κυρ 31 Μαρ 2019, 21:08.
Αιτία: διπλή δημοσιευση
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Μαρ 2019, 21:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 29 Μαρ 2019, 14:47
Δημοσιεύσεις: 19
vagelisfil έγραψε:
Κι εσείς τώρα που μου έληξε η εγγύηση βρήκατε να τπείτε όλα αυτά να με αγχώσετε...


Δεν πιστεύω να έχεις το συγκεκριμένο θέμα φίλε μου..Στις τελευταίες παραγωγές έως τώρα παρατηρήται το φαινόμενο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Μαρ 2019, 22:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Σπύρο, ευτυχώς όχι (ακόμα)...
Το δικό μου το είχα κάνει προπαραγγελία τέλη του 2016 και παρέλαβα αρχές του 2017.
Τότε δεν υπήρχε στον εξοπλισμό ούτε σαν επιλογή το active safety brake και έτσι δεν το έχω για να μου χαλάσει.
Στο forum του Vitara που συμμετέχω έχουν αντίστοιχο πρόβλημα όλοι σχεδόν οι ιδιοκτήτες με false warnings ειδικά όταν βρέχει ή αν πλησιάσουν καμιά ράμπα ή χόρτα στο δρόμο. Σε αρκετούς έχει γίνει αντικατάσταση μέσα στην εγγύηση αλλά όχι ότι είχε καμιά τρελή βελτίωση μετά. Σε άλλες μάρκες με αντίστοιχα συστήματα που λειτουργούν κάπως καλύτερα οι ιδιοκτήτες τους πληρώνουν εξαψήφια ποσά επομένως δείξτε μια σχετική ανέχεια και μη περιμένετε θαύματα από το δικό μας αυτοκίνητο. Είναι αρκετά νέα τεχνολογία και χωράει πολλές βελτιώσεις ακόμα...
Ωστόσο πάντα όταν έχουμε περίεργες ενδείξεις ή συμπεριφορά σε ένα υποσύστημα το τσεκάρουμε στην αντιπροσωπεία γιατί όντως κάτι μπορεί να είναι προβληματικό.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Απρ 2019, 21:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Και για να ανεβάσω λίγο το ηθικό των νέων κατόχων c3 aircross να τους ενημερώσω ότι στα ξένα forum πλέον γίνεται λόγος για ψευδή ειδοποίηση του active safety brake όταν στο κάθισμα του συνοδηγού έχουν τοποθετήσει αντικείμενο με συγκεκριμένο βάρος έστω και Μικρό. Αυτό ο εξαιρετικά ευαισθητος αισθητηρας ασφαλείας το αντιλαμβανεται ως παρουσία ατόμου που δεν φοράει ζώνη με αποτέλεσμα να ανάβει η ένδειξη. Μερικοί αναφέρουν ψευδεις ενδείξεις ακόμα και με την τοποθέτηση του χεριού τους. Ψυχραιμία λοιπόν φίλοι μου για όλα υπάρχουν λύσεις και εξηγήσεις :)
Μήπως κάνετε και εσείς το ίδιο χωρίς να δίνετε σημασία και σας ειδοποιεί για προσκαιρη ψεύτικη βλάβη? :hmm

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Azan Gorde για την δημοσίευση του/της: Elias_K
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Απρ 2019, 23:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση.
Πιθανόν να υπάρχει κάποια σχέση, αλλά...
Και τις 2 φορές που έχει εμφανιστεί η "βλάβη" στους 4,5 μήνες που έχω το αυτοκίνητο, καθόταν άτομο (δεμένο φυσικά) στη θέση του συνοδηγού και το όχημα μόλις είχε σταματήσει σε φανάρι. Όταν ξεκινήσεις χωρίς να έχει δεθεί ζώνη ανάβει μόνο το προειδοποιητικό σήμα στο καντράν. Στη δική μας περίπτωση έχουμε ήχο συν μήνυμα στην οθόνη "βλάβη συστήματος αυτόματου φρεναρίσματος".
Δεν ξέρω τι συμβαίνει αν λυθεί η ζώνη αφού έχει ξεκινήσει το αυτοκίνητο ή το "παράλογο" να αφαιρεθεί το βάρος απ το κάθισμα με τη ζώνη δεμένη!.
Μήπως η αλλαγή στάσης του ατόμου στο κάθισμα εκλαμβάνεται σαν "διακοπτόμενο" σήμα άρα και βλάβη του αισθητήρα; Θα κάνω δοκιμή να δω τι συμβαίνει σ αυτές τις περιπτώσεις.

Κατά τα άλλα βέβαια ούτε χαμηλό ηθικό ούτε πανικό με το θέμα :)

(και πρέπει να ανεβάσω και φωτογραφία κάποια στιγμή :) )

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Απρ 2019, 09:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 29 Μαρ 2019, 14:47
Δημοσιεύσεις: 19
Δεν έχει σχέση τίποτα από τα παραπάνω..
Η δυσλειτουργία παρουσιαζεται σε κανονικές συνθήκες οδήγησης (καμπίνας).
Έχει να κάνει με σταμάτημα στην ανηφόρα(προς το παρόν μόνο εκεί το έχω δει).
Τώρα όσον αφορά τον πανικό το ξεπέρασα η αλήθεια είναι με τη συζήτηση που είχα μαζί σας.
Γτ όταν το πήρα από την αντιπροσωπεία στην πρώτη ανηφορα μου το πέταξε και ασπρισα..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Απρ 2019, 17:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2018, 15:58
Δημοσιεύσεις: 22
Azan Gorde έγραψε:
Και για να ανεβάσω λίγο το ηθικό των νέων κατόχων c3 aircross να τους ενημερώσω ότι στα ξένα forum πλέον γίνεται λόγος για ψευδή ειδοποίηση του active safety brake όταν στο κάθισμα του συνοδηγού έχουν τοποθετήσει αντικείμενο με συγκεκριμένο βάρος έστω και Μικρό. Αυτό ο εξαιρετικά ευαισθητος αισθητηρας ασφαλείας το αντιλαμβανεται ως παρουσία ατόμου που δεν φοράει ζώνη με αποτέλεσμα να ανάβει η ένδειξη. Μερικοί αναφέρουν ψευδεις ενδείξεις ακόμα και με την τοποθέτηση του χεριού τους. Ψυχραιμία λοιπόν φίλοι μου για όλα υπάρχουν λύσεις και εξηγήσεις :)
Μήπως κάνετε και εσείς το ίδιο χωρίς να δίνετε σημασία και σας ειδοποιεί για προσκαιρη ψεύτικη βλάβη? :hmm


το παρατηρησα και εγω. είναι εξαιρετικά ευαίσθητος ο αισθητήρας. όπως "πέταξα" το κινητό στο κάθισμα του συνοδηγού μου άναψε η ειδοποίηση.

αυτές τις μέρες μου ήρθε και γράμμα από την Citroen για να πάω να κάνω μια αναβάθμιση στον εγκέφαλο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Απρ 2019, 13:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Μάλλον υπάρχουν ευχάριστα νέα.
Στο αγγλόφωνο forum κάποιος που είχε συνεχείς ενεργοποιήσεις του active safety brake το ανέφερε και κλήθηκε απο την αντιπροσωπεία για να κάνει κάποια αναβάθμιση σε λογισμικό, η οποία λύνει το πρόβλημα.
Απ οτι λέει εδώ και μια εβδομάδα που έχει κάνει την αναβάθμιση, δεν του έχει ξαναπαρουσιαστεί.

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Elias_K για την δημοσίευση του/της: Spiros24
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Απρ 2019, 13:41 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Ωραία νέα και προβλεπόμενα. Κάποιο bug ήταν και το έλυσαν

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 25 Ιούλ 2019, 23:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Δεν ήξερα που να το βάλω,οπότε κάνω εδώ το ποστ αφού αφορά c3 air cross. Χρειάστηκε να νοικιασω αυτοκίνητο από Βρέμη για να κάνω ένα τουρ της Δ. Ευρώπης και παρότι είχα κλείσει Σεατ Λεόν,μου έκαναν μόνοι τους αναβάθμιση σε aircross 1,2 shine χειροκίνητο με hud και ασύρματη φόρτιση! Στα πρώτα 700χλμ διαπιστώνω ότι μου αρέσει πολύ το αυτοκίνητο αν και παρατήρησα καποια σημεία που θέλουν προσοχή. Πάντως παρότι είδα 46 (!!) βαθμούς στον περιφερειακό των Βρυξελλών σημερα το μεσημέρι,ο κλιματισμός του δίνει ρέστα! Εδώ πάντως έχουν πάθει σοκ...μαγαζιά κλείνουν νωρίς λόγω ζέστης,πήγαμε σε σούπερ μάρκετ και δεν πουλούσαν τίποτα από ψυγείο γιατί λόγω ζέστης τα ψυγεία υπολειτουργούσαν....μιλάμε για χάος! Πλήρες ρεπορτάζ με φωτογραφίες και εντυπώσεις με την άφιξη μας....

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 45 από 110 [ 1636 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 110  Επόμενο



Συναφή θέματα

ΝΕΟ CITROEN C5 AIRCROSS ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗ EKO 2018
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Ζαντες για Citroen C4 Aircross ,και οδηγιες συντηρησης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
ΤΟ ΝΕΟ C5 AIRCROSS SUV ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΤΟΥ ΠΑΡΙΣΙΟΥ
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 17
Προβολείς LED C3 aircross 2017-2021
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Elias_K
Απαντήσεις: 10
Citroen c3 aircross 1,6bluehdi 120ps shine by Azan Gorde
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: Azan Gorde
Απαντήσεις: 102
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ