Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 18 Απρ 2024, 07:33 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Απρ 2021, 19:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 22:46
Δημοσιεύσεις: 121
Ο κόσμος μικρός κι ο Βόλος μεγάλος [emoji4] γείτονα!
Έλειπα και το 'χαν παρκαρισμένο, τώρα το κάνω καμιά βόλτα, όσο επιτρέπουν οι περιορισμοί.

Κάθισα χθες σε ένα στην αντιπροσωπεία, εντάξει και στο δικό μου τις πρώτες μέρες δεν το αντιλήφθηκα άμεσα... Ή εγώ θα αδυνατίσω, ή στο μέλλον θα επέμβει κάποιος ταπετσερης, γιατί δεν περιμένω και πολλά πράγματα ως προς την after market υποστήριξη, όπως τους είδα στη Citroën... πιθανόν να κάνω και λάθος, να μην εκτίμησα σωστά, αλλά οι υποδομές τους δείχνουν πως οτιδήποτε πέρα απ την αλλαγή λαδιων θα ναι υπερβολή...

Όταν στρώσουν τα πράγματα να βρεθούμε γείτονα.

Και χτες έκανα μια μικρή βόλτα, νομίζω εντός νόμιμων ορίων. Πάτησα νεροφαγωμένο αγροτικό δρόμο υπερβολικήςκλίσης, ίσα ίσα για το καλό και να γίνει και η πρώτη ανεπαίσθητη γρατσουνιά από βάτο (όσο ένα νύχι, μόνο εγώ τη βλέπω), να μη μας πιάνει το κακό το μάτι :-) (στο πλάτωμα προς Προφήτη Ηλία μετά τα Μελισσάτικα, για τον γείτονα που θα τα ξέρει).
Μια χαρά πήγε το grip control, όχι ότι κι άλλο αμάξι δεν θα βγαίνει εκεί, αλλά πολύ άνετα και ξεκούραστα με το πακετάκι κινητήρα-κιβωτιου-grip αντί να είναι άθλος.

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Απρ 2021, 20:38 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Εννοείται θα τα πούμε. Όσο για την γρατσουνια όπως τα λες θα σβήνει ή την αφήνεις για το μάτι.
Από εμπειρία η τωρινή αντιπροσωπεία του Βόλου δύσκολα βοηθάει σε εγγυήσεις. Ίσως είναι από τις χειρότερες που έχω πάει.
Τέλος offtopic

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Απρ 2021, 21:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2220
Πήλιου σε λίγο θα λες περισσότερα καλά από εμένα και τον Αζαν για το αμαξάκι... :P :D

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Απρ 2021, 23:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 22:46
Δημοσιεύσεις: 121
cruiser έγραψε:
Πήλιου σε λίγο θα λες περισσότερα καλά από εμένα και τον Αζαν για το αμαξάκι... [emoji14] :D
Εκτός απ το μικρό θέμα του καθίσματος, όλα τα υπόλοιπα μέχρι τώρα τα βρίσκω πολύ καλά στο αυτοκίνητο, καλύτερα απ ότι περίμενα.

Στάλθηκε από το SM-N970F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Απρ 2021, 10:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1854
εμένα το δικό μου έχει το ημιδερμάτινο σαλόνι με ενισχυμένο αφρό σε σχέση με τις απλά καθίσματα και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα, τα θεωρώ μάλιστα πιο άνετα ακόμα και απο το c4 που έχει εξίσου μεγάλα καθίσματα (μοντέλο 2016 ).Παράπονα πάντως απο τα καθίσματα δεν έχουν ακουστεί, σίγουρα αν δοκιμάσεις σε ένα εκθεσιακό θα σου λυθούν οι απορίες. :thumb
Εικόνα

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Απρ 2021, 14:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 22:46
Δημοσιεύσεις: 121
Γενικώς πάντως είναι τσιπιά της εταιρείας, αφρολέξ της πλάκας πάνω από ένα πλέγμα, είναι σαφώς αισθητά τα σίδερα του σκελετού κάτω απ τους μηρούς ακόμη και με μια απλή πίεση του χεριού, δοκιμάστε το στο απλό κάθισμα. Και τα κανονικά καθίσματα όπως έχουν όλες οι εταιρίες, τα πουλάνε ως εξτρά εξοπλισμό... άσχετα που το πρόβλημα θα το διαπιστώσουν άμεσα μόνο όσοι έχουν πολλά κιλά όπως εγώ.

Θα δω τι έχουν να πουν επίσημα στη Citroen, κι αφού με γράψουν στα απαυτά τους, θα πάω να δώσω 50€ σε ένα καλό μάστορα να "επισκευάσει" καινούριο κάθισμα ελαττωματικης σχεδίασης (2000χλμ, χρήση 2-3 εβδομάδων), ευχόμενος τα καλύτερα για τα σπιτάκια των στελεχών που εξοικονόμησαν 1€ απ τα υλικά καθίσματος και πλήρωσαν τους μαρκετίστες να τα προμοτάρουν...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Απρ 2021, 15:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1854
Να φανταστώ ότι το πρόβλημα το εντοπίζεις στο εμπρός μέρος των καθισμάτων σωστά? :hmm

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Απρ 2021, 17:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2220
Εγώ που είμαι πιό πολλά κιλά δεν έχω αυτό το θέμα . Οπότε κοιτάς αντιπροσωπεία , μήπως είναι ελαττωματικό το κάθισμα και σου φέρνουν άλλο.

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Απρ 2021, 19:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 22:46
Δημοσιεύσεις: 121
cruiser έγραψε:
Εγώ που είμαι πιό πολλά κιλά δεν έχω αυτό το θέμα . Οπότε κοιτάς αντιπροσωπεία , μήπως είναι ελαττωματικό το κάθισμα και σου φέρνουν άλλο.
Πήγα σήμερα επ αυτού.
Το καλαθάκι που κρατάω όμως είναι μικρό, διακοσμητικό, σαν αυτά που θα πουν τον Λάζαρο τα κορίτσια...

Η γνώμη μου είναι πως εφόσον είναι τόσο "ψεύτικο" το αφρολέξ, πάει αναλογία επιφάνειας-βάρους, το σε πόση ώρα θα συμπιεστει τόσο που να είναι ενοχλητικό...
Ακόμη κι αν αντιμετωπιστει το ζήτημα, θεωρώ ελαττωματική σχεδίαση αυτή τη φέτα υλικού πάνω από προεξέχοντα σίδερα. Το είδε και έμπειρος τεχνίτης που εξήγησε που έχουν "κλέψει" σε σύγκριση με ένα συμβατικο κάθισμα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Απρ 2021, 19:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 22:46
Δημοσιεύσεις: 121
Azan Gorde έγραψε:
Να φανταστώ ότι το πρόβλημα το εντοπίζεις στο εμπρός μέρος των καθισμάτων σωστά? :hmm
Ναι, κάτω από το μηριαίο οστό είναι εύκολο να νιώσεις δύο άξονες, ο δεύτερος προς τη μέση του καθίσματος. Με την αφή κι αν μπεις από κάτω, θα δεις πως προεξέχουν προς τα πάνω, κι είναι εύκολο να νιώσεις πιέζοντας με το χέρι.
Τα καθίσματα άλλων αυτοκινήτων έχουν τον σκελετό πολύ χαμηλότερα και παχύ σκληρό αφρολέξ κάτω από το μαλακό μαξιλάρι. Η Citroën αφαίρεσε όλο το σκληρο αφρολέξ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Απρ 2021, 20:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
Στο απλό c3 που έχω κοιτάξει από κάτω όταν έβαζα καλύμματα, έχει έχει μεταλλικό πλέγμα τέρμα κάτω και από πάνω μαλακό αλλά χοντρό αφρολεξ.
Δηλαδή και στον συνοδηγό έχεις πρόβλημα. Έτσι είναι όλα ή ετυχε στο δικό σου κάθισμα;;

Για την ιστορία σε ξαδέρφου με kia ceed του 2012 που έχει σκληρά καθίσματα, με λίγο υλικό στην μέση, επειδή ήταν λιγάκι υπέρβαρος και τον πονούσε η μέση ζήτησε και του αντικαταστησανε ολόκληρο το κάθισμα. Μετά δεν είχε το ίδιο θεμα με το καινούριο.

Οπότε αντικατάσταση μπορείς να ζητησεις, γίνεται. Advanced comfort υπογράφουν.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Απρ 2021, 13:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1854
Μάλλον στο απλό σαλόνι είναι τέτοιος ο σχεδιασμός που γίνεται αισθητό όποιο ελάτωμα έχει όταν ο οδηγός έχει τα κιλάκια του. Στο δικό μου ημιδερμάτινο σαλόνι δεν υπαρχει ευτυχώς τέτοιο θέμα, η γέμιση των καθισμάτων είναι πλούσια που δεν νιώθεις καμία είδους δυσφορία απο τον σκελετό :thumb

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 27 Απρ 2021, 23:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 22:46
Δημοσιεύσεις: 121
Όσο είναι δυνατόν, κάνω μικρότερες ή μεγαλύτερες διαδρομές στο Πήλιο.
Έχω τις 17αρες ζάντες με τα θερινά Bridgestone, τους έχω 2.5 bar πίεση, σύμφωνα με το ταμπελάκι. Αυτό που περίμενα ίσως να είναι το αδύνατο σημείο του αυτοκινήτου, το στροφιλίκι, με έχει σχεδόν ενθουσιάσει... Είναι ίσως το πιο ευκολοδήγητο αμάξι που έχω οδηγήσει εγώ στο Πήλιο. Ίσως βοηθάει πολύ το καλό αυτόματο που με έχει συνεχώς σε σωστή σχέση χωρίς διακοπές ροπής, που έρχεται μπόλικη και εύκολα απ τον ντίζελ. Προσπαθώντας να περιγράψω, θα έλεγα πως το αμάξι δεν υποστρέφει ΚΑΘΟΛΟΥ, και το τιμόνι χρειάζεται μόνο μικρές ομαλες κινήσεις διαγράφοντας άνετα τροχιά ακριβώς εκεί που περιμένω.
Ρύθμισα και λίγο (χαμηλότερα) τη θέση οδήγησης, ώστε να μην είναι πολύ ενοχλητικό το μεταλλικό τμήμα που αισθάνομαι στο κάθισμα, και περιμένω ενημέρωση απ την αντιπροσωπεία γι αυτό.

Αρνητικά, μικρά σπαστικά πράγματα: Οι μεντεσέδες στις πόρτες δεν είχαν ούτε υποψία λίπανσης. Ρίχνοντας λίγο σπρέι σήμερα, παρατήρησα πως στις δύο πίσω πόρτες τρίζει ελάχιστα το πλαστικό τους κατά το άνοιγμα-κλεισιμο, για κάποιον που θα στήσει αυτί. Περίεργο πράγμα...

Η "ρόδα" στα αριστερά πλήκτρα του τιμονιού, τί ρόλο παίζει; Αλλάζει μόνο τις ενδείξεις στη μικρή οθόνη των οργάνων, αλλά το ίδιο πράγμα κάνει και το πλήκτρο στο λεβιέ των καθαριστήρων. Χάνω κάτι;
Επίσης το μενού-λειτουργία κατά την αναπαραγωγή ήχου, είναι λίγο της πλάκας. Έχει χαζές ιδιοτροπίες, πολύ κακοσχεδιασμένο για 2021. Ακόμη κι αν επιλέξεις "Φάκελοι", ταξινομεί τα περιεχόμενα ενός USB με mp3, μόνο σύμφωνα με τα δεδομένα που διαβάζει για το Album στο οποίο ανήκει το κάθε τραγούδι. Επίσης unicode ελληνικά δεν διαβάζει, λες και είμαστε στο 2010...
Γενικώς ηλιθιότητα η υλοποίηση με τις δύο "ρόδες", η μία εξ αυτών άχρηστη. Θα έπρεπε η ρόδα και το κλικ να ρυθμίζουν μόνο τα υπομενού, και να έχει δύο βελάκια Forward & Back αντί για τα ηλίθια πλήκτρα List & Source...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 28 Απρ 2021, 06:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2220
Το μενού ΔΕΝ είναι του 2021 . Είναι του 2018 που κυκλοφόρησε . Τώρα θα έρθει το Φ/Λ και θα έχει νέα 9άρα αντί για 7άρα οθόνη και προφανώς νέα μενού .

Τα κουμπάκια και οι ροδέλες κάνουν ακριβώς τα ίδια . Προφανώς για να δεις ποιο σε βολεύει στο οδήγημα , εκτός και αν ανάλογα με τον εξοπλισμό έχουν και άλλες λειτουργίες , που θα φαίνονται στο βιβλίο .

Το βασικό είναι ότι σε βόλεψε το αμάξι γενικά , δες τι θα γίνει με το κάθισμα και απόλαυσε τις βόλτες και τα ταξίδια .

Και κλασσικά η κίνηση με γραμμές σε στριφτερούς δρόμους , είναι η καλύτερη λύση και πετυχαίνεις καλή μωτ .

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: NEO C3 - AIRCROSS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Απρ 2021, 19:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 22:46
Δημοσιεύσεις: 121
Στην εφαρμογή My Citroën έχει επιλογή για κλήση οδικής βοήθειας.
Αν δεν κάνω λάθος, για τα καινούρια ισχύει 2ετης δωρεάν οδική βοήθεια;
Έχει κάνει χρήση κανείς να μας πει αν είναι αξιόπιστη;


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 84 από 110 [ 1645 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87 ... 110  Επόμενο



Συναφή θέματα

CITROËN C3 AIRCROSS 5 Αστέρια στο Euro NCAP
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 2
C3 AIRCROSS αξεσουάρ aftermarket.
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Elias_K
Απαντήσεις: 7
Νέος κάτοχος C5 AIRCROSS-ευχαριστημένος κάτοχος C4 EXCLUSIVE
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: kirklouf
Απαντήσεις: 10
Ανάκληση καινούργιου C3 Aircross (αγορά 8/2020)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Skats
Απαντήσεις: 5
ΤO ΝΕΟ SUV CITROEN C5 AIRCROSS ΣΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΤΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ!
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ