Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:35 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Σεπ 2018, 10:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 05 Μάιος 2017, 08:42
Δημοσιεύσεις: 22
Καλημέρα σας

Παρακολουθώ το forum συνεχώς αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω.

Έχω στην κατοχή μου CITROEN C3 MKIII 2017 έκδοση FEEL (η FEEL δεν περιλαμβάνει κάμερα οπισθοπορείας) και θα ήθελα να μάθω το εξής:

Θέλω να τοποθετήσω την παρακάτω κάμερα https://www.ebay.com/itm/Reverse-Car-Ca ... WZ&vxp=mtr αλλλά δεν γνωρίζω αν η οθόνη μου (multimedia station) διαθέτει VIDEO IN

ή χρειάζεται κάτι τέτοιο https://www.ebay.com/itm/Module-video-2 ... rx&vxp=mtr για να δουλέψει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

Συγχαρητήτρια σε όλα τα μέλη για το forum και την υποστήριξη του.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Σεπ 2018, 11:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Εμενα μου την εκαναν δωρο. Αλλα δεν ειναι εργοστασιακη. Απο την meta στον αγιο Δημητριο τοποθετηθηκε. Να ρωτησεις εκει καλυτερα, γιατι ξερουν να την συνδεουν και δειχνει στην οθονη οταν βαζεις οπισθεν.

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Σεπ 2018, 11:49 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Τα οποία τα παιδιά έχουν εξαιρετικές γνώσεις.
Εγώ που είχα πάει για την σειρήνα της c4 ήταν εξυπηρετικοί.

Στάλθηκε από το Lenovo A7010a48 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε NEKTARIOS C5 για την δημοσίευση του/της: trika9
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Σεπ 2018, 12:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 05 Μάιος 2017, 08:42
Δημοσιεύσεις: 22
barimagas έγραψε:
Εμενα μου την εκαναν δωρο. Αλλα δεν ειναι εργοστασιακη. Απο την meta στον αγιο Δημητριο τοποθετηθηκε. Να ρωτησεις εκει καλυτερα, γιατι ξερουν να την συνδεουν και δειχνει στην οθονη οταν βαζεις οπισθεν.



Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θέλω να την κουμπώσω πάνω στην εργοστασιακή οθόνη που έχω

_________________
CITROEN C3 1.2 110HP EAT6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Σεπ 2018, 12:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 05 Μάιος 2017, 08:42
Δημοσιεύσεις: 22
Εικόνα αυτην εχω

_________________
CITROEN C3 1.2 110HP EAT6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Σεπ 2018, 12:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Ε πανω στην εργοστασιακή την εχω και εγω.

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Σεπ 2018, 12:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 05 Μάιος 2017, 08:42
Δημοσιεύσεις: 22
Τώρα κατάλαβα

Ποιές είναι οι εντυπώσεις σου?

Φοβάμαι μην έχω τριγμούς στα πλαστικά μετά την τοποθέτηση (έχω αρκετούς απο τζάμι συνοδηγού ειδικά).

Σου την τοποθέτησαν στο ένα από τα 2 λαμπάκια δίπλα από το χερούλι της πόρτας μπαγκάζ (όπως αυτήν που έχω πιο πάνω)?

Η κάμερα που σου τοποθέτησαν εχει γραμμές-οδηγούς? αν ναι έχει τους σταθερούς ή τους δυναμικούς (στρίβουν οι γραμμές όσο στρίβεις το τιμόνι)?

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις

_________________
CITROEN C3 1.2 110HP EAT6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Σεπ 2018, 12:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
trika9 έγραψε:
Τώρα κατάλαβα

Ποιές είναι οι εντυπώσεις σου?

Φοβάμαι μην έχω τριγμούς στα πλαστικά μετά την τοποθέτηση (έχω αρκετούς απο τζάμι συνοδηγού ειδικά).

Σου την τοποθέτησαν στο ένα από τα 2 λαμπάκια δίπλα από το χερούλι της πόρτας μπαγκάζ (όπως αυτήν που έχω πιο πάνω)?

Η κάμερα που σου τοποθέτησαν εχει γραμμές-οδηγούς? αν ναι έχει τους σταθερούς ή τους δυναμικούς (στρίβουν οι γραμμές όσο στρίβεις το τιμόνι)?

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις


Οι εντυπωσεις μου ειναι οι εξης: Κατ'αρχας δεν τριζει τιποτα. Για το τζαμι συνοδηγου ριξε λιγο σπρεύ σιλικονης ή αντισκουριακο κατ' αναγκη, στα λαστιχα που εισερχεται το τζαμι καθετα και οριζόντια. Θα λιπανθει, θα φυγουν οι τριγμοι που ειχα και εγω, ετσι το αντιμετωπισαν και απο την αντιπροσωπια να φανταστεις.

Η καμερα τοποθετείται στο λαμπακι της πισω πορτας οπως στην φωτο απο το ebay. Μαλλον συνδεουν και καποια πλακετα και σου βγαζει γραμμες που στριβουν με το τιμονι. Η αληθεια ειναι οτι δεν βγαζεις ευκολα συμπερασμα, πχ που ειναι το πεζοδρομιο και που το οχημα καθως παρκαρεις. Με την εργοστασιακη που μπαινει στις itouch εκδόσεις ειναι απειρως καλυτερη η αντιληψη που εχεις. Πιστευω καλυτερα να ειχα αισθητηρες παρκαρισματος παρα μια στο περίπου καμερα, αλλα αφου ηταν δωρο, οκ!

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε barimagas για την δημοσίευση του/της: trika9
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Σεπ 2018, 14:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 05 Μάιος 2017, 08:42
Δημοσιεύσεις: 22
barimagas έγραψε:
trika9 έγραψε:
Τώρα κατάλαβα

Ποιές είναι οι εντυπώσεις σου?

Φοβάμαι μην έχω τριγμούς στα πλαστικά μετά την τοποθέτηση (έχω αρκετούς απο τζάμι συνοδηγού ειδικά).

Σου την τοποθέτησαν στο ένα από τα 2 λαμπάκια δίπλα από το χερούλι της πόρτας μπαγκάζ (όπως αυτήν που έχω πιο πάνω)?

Η κάμερα που σου τοποθέτησαν εχει γραμμές-οδηγούς? αν ναι έχει τους σταθερούς ή τους δυναμικούς (στρίβουν οι γραμμές όσο στρίβεις το τιμόνι)?

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις


Οι εντυπωσεις μου ειναι οι εξης: Κατ'αρχας δεν τριζει τιποτα. Για το τζαμι συνοδηγου ριξε λιγο σπρεύ σιλικονης ή αντισκουριακο κατ' αναγκη, στα λαστιχα που εισερχεται το τζαμι καθετα και οριζόντια. Θα λιπανθει, θα φυγουν οι τριγμοι που ειχα και εγω, ετσι το αντιμετωπισαν και απο την αντιπροσωπια να φανταστεις.

Η καμερα τοποθετείται στο λαμπακι της πισω πορτας οπως στην φωτο απο το ebay. Μαλλον συνδεουν και καποια πλακετα και σου βγαζει γραμμες που στριβουν με το τιμονι. Η αληθεια ειναι οτι δεν βγαζεις ευκολα συμπερασμα, πχ που ειναι το πεζοδρομιο και που το οχημα καθως παρκαρεις. Με την εργοστασιακη που μπαινει στις itouch εκδόσεις ειναι απειρως καλυτερη η αντιληψη που εχεις. Πιστευω καλυτερα να ειχα αισθητηρες παρκαρισματος παρα μια στο περίπου καμερα, αλλα αφου ηταν δωρο, οκ!




Για το τρίξιμο όντως μου έχουν ρίξει λάδι σιλικόνης στην αντιπροσωπεία αλλά μετά από λίγα χιλιόμετρα ξαναεμφανίστηκε ο θόρυβος (το έχω πάρει απόφαση πλέον χαχαχαχαχαχ).

Αισθητήρες παρκαρίσματος έχω απλά την ήθελα συμπληρωματικά για να εποπτεύω τον χώρο πίσω μου.

Όσον αφορά τις δυναμικές γραμμές λογικά ενσωματώνει η κάμερα κάποιο γυρόμετρο σένσορα με αποτέλεσμα όταν βρίσκεσαι σε κίνηση με στριμένο τιμόνι να στρίβουν αντίστοιχα και οι οδηγοί στην κάμερα.

Εσένα έχει οδηγούς (γραμμές) η κάμερα; αν ναι δυναμικούς ή στατικούς?

Τέλος την στιγμή που ενεργοποιείται ή απενεργοποιείται η κάμερα έχεις παρατηρήσει τίποτα κολλήμτα με την οθόνη (π.χ. εκείνη την στιγμή έχεις Android auto google map ή παίζει τραγούδια από USB)?

_________________
CITROEN C3 1.2 110HP EAT6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Σεπ 2018, 15:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 05 Μάιος 2017, 08:42
Δημοσιεύσεις: 22
Τέλος θέματος

Επικοινώνησα με Metas sytem και με ενημέρωσαν σχετικά με το θέμα μου.
Όντως επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου.

Χρειάζεται και module interface (παρόμοιο με αυτό που έχω αναφέρει παραπάνω) για να κουμπώσει η κάμερα.

Συνολικό κόστος 595 ευρώ (495 module + 100 camera με δωρεάν εγκατάσταση.
https://navismedia.gr/citroen-multimedia-interface/

Οι άνθρωποι ακούστηκαν επαγγελματίες απλά είμαι εκτός budget και δεν θα προχωρήσω το συγκεκριμένο project.

**Η συγκεκριμήνη module που σου περνάνε έχει gps και windows περιβάλλον (και άλλα πολλά καλούδια).

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

_________________
CITROEN C3 1.2 110HP EAT6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Σεπ 2018, 18:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Τιποτα να εισαι καλα! (Μου καναν τετοιο ακριβο δωρο τα αλανια στην citroen τουρκοχωριτης;; Εγω νομιζα οτι ηταν φθηνιαρικα. Μαλλον τα υπερκοστολογουν μου φαινεται στην meta.)

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Δεκ 2018, 22:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ 2018, 15:58
Δημοσιεύσεις: 22
https://www.phibu-electronics.com/modul ... 2x23427227

350€ από εδώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Σεπ 2019, 13:28 
Άβαταρ μέλους
Το μοντέλο Citroen C3 aircross, έκδοση Shine, μετά τον Μάρτιο 2019, δεν διαθέτει κάμερα οπισθοπορείας. Πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποια αναμονή τοποθέτησης, αν και η εταιρεία το διαφήμιζε «αφανώς» με κάμερα. Τέλος πάντων, το ζητούμενο είναι:
α) Τοποθετείται γνήσια εργοστασιακή και ποίο το κόστος;
β) Εναλλακτικές εκτός του α) πέραν του αναμενόμενου φθηνότερου κόστους, αξίζουν;
Ευχαριστώ πολύ!
:gflag


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Σεπ 2019, 15:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Νομίζω οτι η shine στην Ελλάδα δεν είχε ποτέ εργοστασιακά τοποθετημένη κάμερα οπισθοπορείας. Το δικό μου (εισαγωγή 9/18) δεν είχε.
Πιστεύω οτι μπορείς να την παραγγείλεις σαν εξτρα αλλά πιθανόν με την προσθήκη αυτή να ανεβαίνεις φορολογική κλίμακα και να την πληρώνεις χρυσή. Υπάρχει και η λύση να τοποθετηθεί aftermarket απο τον έμπορο που θα αγοράσεις το αυτοκίνητο.
Για το κόστος σε κάθε περίπτωση καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον ντήλερ, πιθανόν κάποιος να την κάνει και δώρο.

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σύνδεση Camera οπισθοπορείας AFTERMARKET CITROEN C3 III FEEL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 08 Σεπ 2019, 19:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Shine χωρίς κάμερα??? Άλλο και τούτο πάλι...
Δεν νομίζω να ξέρει κανείς μας να σου απαντήσει σε αυτό γιατί οι εργοστασιακές κάμερες τοποθετούνται από το εργοστάσιο. Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω δε νομίζω να μπορείς (τουλάχιστον φθηνά και εύκολα) να βάλεις την εργοστασιακή, αλλά και πάλι ρώτα σε κάποια μεγάλη αντιπροσωπεία και ακόμα καλύτερα στο τεχνικό τμήμα και όχι στον πωλητή της έκθεσης.
Γενικά τα αυτοκίνητα με εργοστασιακές κάμερες έχουν διαφορετική καλωδίωση σε πολλά σημεία του αυτοκινήτου και συνήθως δεν είναι απλά να τραβήξεις μια γραμμή από το πορτμπαγκάζ και να την κουμπώσεις στην οθόνη.
Aftermarket λύσεις υπάρχουν πολλές, σίγουρα πιο προσιτές αλλά όπως είχε πει και ο Γιώργος (barimagas) πιο παλιά, , δεν συγκρίνεται η ποιότητα των aftermarket με την εργοστασιακή.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 21 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Παγκοσμιο official meeting citroen club στη ΘΑΣΟ!
Δ. Συζήτηση: Συναντήσεις - Εκδηλώσεις
Συγγραφέας: D7
Απαντήσεις: 19
SERVICE 130.000 ΧΛΜ CITROEN C4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 5
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΜΕ CITROEN C4 GRAND SPACETOURER
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
CITROEN ΜΕΝΕΞΕΔΩΝ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: thomasofluton
Απαντήσεις: 20
Citroen c3 1.4 XTR αυτόματο
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ