Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 20:26 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 00:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 00:05
Δημοσιεύσεις: 28
Καλησπέρα παιδιά, καλώς σας βρήκα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας αν είναι εύκολο. Είμαι ανάμεσα στα 2 αυτά αυτοκίνητα (καινούριο ή ελαφρώς μεταχειρισμένο) και σκέφτηκα να ρωτήσω τους ειδικούς.

Ψάχνω για suv diesel που να χωράει την οικογένεια, να είναι αξιόπιστο, άνετο, οικονομικό σε αγορά, κατανάλωση και σέρβις/ανταλλακτικά (οικονομικό εννοώ προφανώς τηρουμένων των αναλογιών στην κατηγορία αυτή), όσο το δυνατόν πιο ξεκούραστο/ήσυχο στο ταξίδι, να φορτώνεται (μεγάλο πορτ μπαγκάζ) και φυσικά όσο πιο ασφαλές γίνεται. Το off-road/4x4 δε μας ενδιαφέρει, άντε κάνα χωματόδρομο αν τύχει και αυτό εξαιρετικά σπάνια.

Το Duster το έχω οδηγήσει και το ξέρω. Αξιόπιστο, οικονομικό, σκυλί, value for money, εύκολη μεταπώληση (αν και το αμάξι το παίρνουμε με σκεπτικό να το κρατήσουμε πολλά χρόνια). Ομοίως οδήγησα και το C3 το οποίο όμως τελικά με απογοήτευσε. Όμως το aircross δεν το ξέρω καθόλου και δεν το βρήκα κάπου για test drive, ούτε βρήκα συγκριτικά στο ίντερνετ.

Εσείς τι λέτε; Θα χαρώ να ακούσω τα σχόλιά σας!

Ευχαριστώ. :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 00:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
SUV αποκλειστικά; Γιατί; Το duster για μένα, αν δεν είναι 4κούνα δεν έχει νόημα να το πάρει κάποιος.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 01:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Με βάση αυτά που θέλεις το c3 aircross σου ταιριάζει αρκετά περισσότερο. Το duster είναι πιο "καθαρόαιμο" όσο κι αν έχει "φλωρεψει" σε σχέση με τη προηγούμενη γενια, έχει πιο συγκεκριμένο χαρακτήρα, είναι λιγο λιγότερο άνετο στην ανάρτηση. Εφόσον κι όλας το off road δε σ' ενδιαφέρει.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 07:27 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
To Duster μπορει να ειναι σκληροτραχηλο και τιμιο και φθηνο αλλα δεν παυει να ειναι ενα Ρενω προηγουμενης δεκαετιας σε τεχνολογια, πλατφορμα κλπ. Το C3 δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε απογοητευσε...Οπως δεν μπορω να καταλαβω γιατι συνεκρινες ενα αυτοκινητο πολης με ενα μεγαλυτερο SUV...To C3 Aircross ειναι εξαιρετικο αλλα οχι για ανθρωπους που θελουν τα παντα φθηνα και αξιοπιστα και να μην πανε ποτε συνεργειο. Κατα την ταπεινη μου γνωμη κοιτα για ενα μεταχειρισμενο γιαπωνεζικο...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 10:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 00:05
Δημοσιεύσεις: 28
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

nontaskatsaras έγραψε:
SUV αποκλειστικά; Γιατί; Το duster για μένα, αν δεν είναι 4κούνα δεν έχει νόημα να το πάρει κάποιος.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Σωστές παρατηρήσεις:
Suv γιατί μας αρέσουν, ψηλή θέση οδήγησης, χώροι, δεν ψάχνεις σφραγίσματα όταν πέσεις σε λακούβα, καβαλάς αν χρειαστεί ένα πεζοδρόμιο εύκολα κλπ.

Το duster όντως οι περισσότεροι το προτιμούν τετρακούνα, αλλά για εμάς δεν είναι σημαντικό + ότι η τετρακίνηση σου τρώει χώρο στο πορτ μπαγκάζ. Κατά τα άλλα όμως είναι ένα πολύ καλό/τίμιο αυτοκίνητο.


nonos έγραψε:
Με βάση αυτά που θέλεις το c3 aircross σου ταιριάζει αρκετά περισσότερο. Το duster είναι πιο "καθαρόαιμο" όσο κι αν έχει "φλωρεψει" σε σχέση με τη προηγούμενη γενια, έχει πιο συγκεκριμένο χαρακτήρα, είναι λιγο λιγότερο άνετο στην ανάρτηση. Εφόσον κι όλας το off road δε σ' ενδιαφέρει.


Αντίστοιχες σκέψεις κάνω κι εγώ, ψάχνω να βρω ένα για τεστ ντράιβ. Δεν τυχαίνει να το έχει και κανας γνωστός.

ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
To Duster μπορει να ειναι σκληροτραχηλο και τιμιο και φθηνο αλλα δεν παυει να ειναι ενα Ρενω προηγουμενης δεκαετιας σε τεχνολογια, πλατφορμα κλπ. Το C3 δεν μπορω να καταλαβω γιατι σε απογοητευσε...Οπως δεν μπορω να καταλαβω γιατι συνεκρινες ενα αυτοκινητο πολης με ενα μεγαλυτερο SUV...To C3 Aircross ειναι εξαιρετικο αλλα οχι για ανθρωπους που θελουν τα παντα φθηνα και αξιοπιστα και να μην πανε ποτε συνεργειο. Κατα την ταπεινη μου γνωμη κοιτα για ενα μεταχειρισμενο γιαπωνεζικο...


Φίλε μου έθιξες αρκετά θέματα:
1) νομίζω ότι το καινούριο duster έχει αλλάξει αρκετά
2) το C3 (το καινούριο) όταν το πρωτοείδα νόμιζα ότι μας έκανε (ότι ήταν ένα suv πόλης αν θες) αλλά τελικά πολύ μικροί χώροι και καμπίνα δε μου άρεσε. Φαντάσου έχω το C1 και το προτιμώ από το C3.
3) δεν είπα ότι θέλω τα πάντα φθηνά, αλλά σε λογικά πλαίσια για την κατηγορία του αυτοκινήτου, ίσως δεν ήμουν σαφής. Αλλιώς δε θα έψαχνα για καινούριο.
4) Εννοείς ότι το C3 Aircross βγάζει ζημιές;
5) έχουμε δει αρκετά άλλα αυτοκίνητα και καταλήγουμε σε αυτά τα δύο.

:)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 10:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 00:05
Δημοσιεύσεις: 28
Αλήθεια παιδιά, το C3 Aircross πώς είναι από ηχομόνωση σε ταχύτητες 120++;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 10:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Με το όντως καλό και τίμιο Duster, θα τα ψάχνεις τα σφραγίσματα πάντως. Κατά τα λοιπά εγώ θα πω ότι από αυτή τη γενιά των Σιτροέν, το χειρότερο είναι το c3 με τα τιμόνια που στρίβουν μόνα τους. Μοτερικά δε νομίζω ότι έχουν κάποιο ιδιαίτερο θέμα.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 11:24 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Lance το C3 Aircross δεν βγαζει ζημιες. Η γνωμη μου ειναι οτι πλεον σημερα δεν υπαρχουν ζημιαρικα αυτοκινητα. Οι Γάλλοι την τελευταια δεκαετια εχουν κάνει τεραστια άλματα σε ποιοτητα και αξιοπιστια αλλα ποτε δεν λειπουν τα περιστασιακα προβληματα οπως αλλωστε σε ολα τα brands φθηνα η ακριβα. Ειναι ενα εξαιρετικο αυτοκινητο για οικογενεια και για χαλαρες ανετες μετακινησεις με μεγαλους χωρους για το μεγεθος του. Απλα εγω παντα οταν με ρωτάνε ανθρωποι που δεν ξερω τι οδηγουσαν πριν , προσπαθω να τους αποτρέψω να πάρουν γαλλικο γιατι αν προέρχονται απο μαρκες που 'δεν σπανε-δεν χαλανε" προφανως ειναι της νοοτροπιας οτι το παραμικρο προβλημα θα τους ενοχλησει. Τα γαλλικα ειναι εξαιρετικα οσο τα φροντιζεις οπως πρεπει και δεν κανεις τσιγκουνιες στα σερβις και στα αναλλώσιμα. Υπάρχει εδω μεσα συνφορουμιτης που εχει κανει με Πικάσο πάνω απο 400000km χωρις σοβαρα προβληματα αλλα βεβαια ηταν και ειναι πολυ σχολαστικος με την προληπτικη συντηρηση. Αν εισαι αυτης της φιλοσοφιας να παρεις γαλλικο. Αλλιως Toyota Hilux...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 11:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Το Duster το θεωρώ πιο σκληροτράχηλο, φασαριόζικο και πιο τρακτέρ σε σχέση με το C3 AC. Επίσης απ' όσο έχω δει και διαβάσει δεν είναι και αρκετά οικονομικό στην χρήση του.
Με τα δεδομένα που λες και μεταξύ αυτών των δυο (χωρίς να μπω στη διαδικασία να σου προτείνω άλλα αντίστοιχα) θα προτιμούσα το C3 AC για το πιο μοντέρνο χαρακτήρα του, την οικονομία και την άνεση.

Επίσης δες τι σου προσφέρει η κάθε αντιπροσωπεία από παροχές, εγγύηση, σέρβις κλπ(εκτός από τα δώρα) όταν κάνεις το τελικό ζύγι.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 11:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Το C3 με το C3 Aircross δεν έχουν καμία σχέση, σε όλα εκτός απ τους κινητήρες. Σε θέματα ασφάλειας ενεργητικής και παθητικής το duster είναι πολύ πίσω από το aircross. Εφ΄ όσον δεν σε ενδιαφέρει η κίνηση εκτός δρόμου και το 4χ4 παρά μόνο το ύψος, μάλλον προς το aircross πρέπει να κοιτάξεις. Απο θέματα συντήρησης και αξιοπιστίας το αυτοκίνητο είναι σχετικά νέο για να σχηματιστεί εικόνα, μέχρι στιγμής πάντως δεν έχουν αναφερθεί σοβαρά προβλήματα εδώ αλλά και σε ξένα φόρουμ που παρακολουθώ.
Στο αντίστοιχο νήμα viewtopic.php?f=32&t=13364 έχουμε γράψει κάτοχοι aircross τις εντυπώσεις μας.
Σε κάθε περίπτωση πριν αποφασίσεις πρέπει να το δεις από κοντά και να κάνεις test drive.

Αρκετή μελέτη θέλει επίσης στην εποχή μας (σε όλα τα αυτοκίνητα) για να βρείς την έκδοση που σου ταιριάζει, υπάρχει εξοπλισμός που για άλλους είναι απαραίτητος, για άλλους δεν έχει καμία σημασία και δεν θα τον χρησιμοποιήσουν ποτέ.

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 16:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 00:05
Δημοσιεύσεις: 28
Ευχαριστώ παιδιά, to be considered. :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 18:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Αύγ 2019, 16:56
Δημοσιεύσεις: 79
Τοποθεσία: Attica
Γιατί μόνο αυτά τα δύο; Υπάρχει κάποιος λόγος; Εγώ θα κοίταζα και για SKODA, KIA, HYUNDAI, SEAT κλπ...

Τέλος πάντων. Λόγω χρήσης σε ταξίδια το Aircross θα είναι ποιο ξεκούραστο και ήσυχο. Το Duster δεν φημίζεται για την ηχομόνωσή του και τους αεροδυναμικούς θορύβους.

_________________
Run Storm! Run!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 22:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2218
Το Ντάστερ δεν το έχω οδηγήσει , αλλά σε στατικά μοντέλα έχω δει ότι μόνο η πλούσια έκδοση βλέπεται .

Να δεις τους χώρους και των δύο. Οταν λες ότι δεν βρίσκεις αιρκρος για τέστ ντράιβ τι εννοείς ? Γιατί από ότι ξέρω όλοι έχουν τέστ ντράιβ .

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Ιούλ 2020, 01:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 00:05
Δημοσιεύσεις: 28
Runner έγραψε:
Γιατί μόνο αυτά τα δύο; Υπάρχει κάποιος λόγος; Εγώ θα κοίταζα και για SKODA, KIA, HYUNDAI, SEAT κλπ...

Τέλος πάντων. Λόγω χρήσης σε ταξίδια το Aircross θα είναι ποιο ξεκούραστο και ήσυχο. Το Duster δεν φημίζεται για την ηχομόνωσή του και τους αεροδυναμικούς θορύβους.


Τα έχουμε δει και αποκλείσει για διάφορους λόγους. :)
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Aircross VS Dacia Duster
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Ιούλ 2020, 01:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 00:05
Δημοσιεύσεις: 28
cruiser έγραψε:
Το Ντάστερ δεν το έχω οδηγήσει , αλλά σε στατικά μοντέλα έχω δει ότι μόνο η πλούσια έκδοση βλέπεται .

Να δεις τους χώρους και των δύο. Οταν λες ότι δεν βρίσκεις αιρκρος για τέστ ντράιβ τι εννοείς ? Γιατί από ότι ξέρω όλοι έχουν τέστ ντράιβ .


Γούστα αυτά (για το πρώτο σχόλιο)

Σε 3 αντιπροσωπείες που πήγα δεν είχαν aircross.

Σε ευχαριστώ :)


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 31 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Προσοχή Καύσιμα c5 aircross πετρέλαιο
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: Johndmk1973
Απαντήσεις: 24
ΝΕΟ CITROEN C5 AIRCROSS ΣΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗ EKO 2018
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Citroen c3 aircross 1,6bluehdi 120ps shine by Azan Gorde
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: Azan Gorde
Απαντήσεις: 102
ΤΟ ΝΕΟ CITROËN C3 AIRCROSS ΜΕ ΒΡΑΒΕΙΟ AUTOBEST 2018
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 18
CITROEN C3 III VS C3 AIRCROSS VS C4 II FL.
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: bakevang
Απαντήσεις: 64
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ