Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 08:52 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με το χρώμα της οροφής σε citroen c3 2020!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Αύγ 2020, 15:23 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα στα μέλη,

Αγόρασα πριν περίπου 5 μήνες ένα citroen c3 1.2 puretech itouch λευκο με μαυρη οροφή καινούργιο από αντιπροσωπεία της Αθήνας! Όλα καλά μέχρι πριν περίπου ρνα μήνα είχε παρκαρει η γυναίκα μου κατω από ενα δέντρο και απο κάποιο πουλί επεσε κάποια κουτσουλιά στο χρώμα. Την επόμενη κιολας ημέρα πηγα το αυτοκίνητο για πλύσιμο για να μην καει και το χρώμα (έτσι πιστεύα τουλάχιστον!). Για κακη μου τύχη βλεπω ότι φαινόταν κάτι λευκο λεω ιδέα μου θα είναι πηγαίνω πιο κοντά και βλεπω ότι έχει φύγει το χρωμα το μαύρο και αρχισε και φαίνεται το εργοστασιακό χρώμα από μέσα του αυτοκινήτου που ειναι λευκό! Να προσθέσω ότι στην αρχή το αυτοκίνητο ζητήσαμε να είναι λευκο με μαυρη οροφή κια μας είπαν ότι εάν θέλαμε μπορούσαν να το βάψουν εδω στην αντιπροσωπεία για να το έχουμε νωριτερα στα χέρια μας το αυτοκινητο και αρνήθηκα κατηγορηματικα διότι ήθελα να υπάρχει εργοστασιακή βαφη από το εργοστάσιο και όχι από τον κάθε μάστορα της αντιπροσωπείας! Πήγα κατευθείαν στην αντιπροσωπεία με μεγάλο εκνευρισμό και τους το έδειξα βγήκε ο υπεύθυνος λοιπόν του σερβις και έβγαλε κάποιες φωτογραφίες από την οροφη αφου στην αρχη μου ειπε οτι και καλα είναι βρωμιά και φεύγει( λες και είμαι κανένας χαζος που δεν βλέπει τι έχει συμβεί )μου ειπε πως είναι η πρώτη φορά που το συναντάει αυτό το θέμα και οτι να μην ανησυχώ λογικά θα περάσει στην εγγύηση. Μετά από ένα μήνα περίπου αναμονής και συνεχών τηλεφωνηματων είχαμε απάντηση από την μαμά εταιρεία οτι ειναι εξωτερικός παράγοντας και οτι δεν καλυπτεται απο την εγγύηση της εταιρείας! Έχω ξεκινήσει ήδη τις νομικές διαδικασίες διοτι πιστεύω ότι απλά με κοροϊδεύουν εντωμεταξύ έχω στείλει και email και τηλεφωνικώς στην εξυπηρέτηση πελατών της εταιρείας εδω στην Ελλάδα αλλά δεν εχω καμοα απολύτως απάντηση στο θέμα μου ! Σε ερωτηση μου για να στείλω εγώ καποιο email στα κεντρικά στην γαλλια η απαντηση ήταν οτι δεν υπάρχει! Τι πιστεύετε εσείς οτι μπορω να κανω κάτι παραπάνω? Υπήρξε κάποιο τέτοιο θέμα εδω σε κάποιο μέλος του φόρουμ?

Ευχαριστώ
Δημήτρης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με το χρώμα της οροφής σε citroen c3 2020!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Αύγ 2020, 17:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Eγω εχω κοκκινη οροφη, εμεινε μια μεγαλη κουτσουλια στην οροφη μια εβδομαδα, ειχε παρει η γυναικα μου το αμαξι για διακοπες και κλασικα δεν αξιωθηκε να την καθαρισει. Αποτελεσμα εφαγε το βερνικι και αφησε αποτυπωμα, δεν εισχωρησε στο χρωμα ευτυχως. Η διαδικασια αφαιρεσης θελει βρεγμενο χαρτι κουζινας να μουλιασει και μετα απο 5 λεπτα την αφαιρεις ανωδυνα. Αν τωρα στο πλυντηριο την πλακωσουν γρηγορα με το πιεστικο υπαρχει μια περιπτωση μαζι με την κουτσουλια να αφαιρεθει μαζι και το βερνικι, για το χρωμα δεν ειμαι σιγουρος δεν μου εχει τυχει.

Για το θεμα της οροφης εαν την βαψανε εδω δεν ξερω. Παντως οπως και να εχει ασπρο θα ειναι απο κατω γιατι αυτο ειναι το χρωμα απο το ασταρι. Και σε μενα σε σημεια που εχει φυγει το χρωμα απο πετραδακια ασπρο ειναι.

Απο την φορμα επικοινωνιας της citroen δεν απαντανε, ειναι απλα για να υπαρχει.
Επισης ουτε email στην Γαλλια εχω βρει, προφανως δεν υπαρχει για ευνοητους λογους, δηλαδη για να μην τους βρισκουμε. Θυμιζει το ρητο μετα την απομακρινση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται.

Δυομιση χρονια που παρακολουθω το φορουμ εδω αλλα και στο facebook δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο.

Συνοψιζοντας επειδη βλεπω και την αγορα, το c3 ειναι το φθηνοτερο αυτοκινητο που πωλειται στην κατηγορια του εδω και καιρο (μην μου πειτε για dacia). Δεν μας το δωσανε φθηνα επειδη μας αγαπανε. Μας το δωσανε φθηνα επειδη υπαρχουν εκπτωσεις στην ποιοτητα, τσιπιες, κοβουν λιγο απο δω λιγο απο εκει, κακες υπηρεσιες aftersales (ακομα ψαχνονται για τα τιμονια που στριβουν μονα τους) ωραιο περιτυλιγμα και παρτο. Οποτε προσωπικα εγω και να ειχα αρχικα, τωρα δεν εχω και τοσες απαιτησεις.

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με το χρώμα της οροφής σε citroen c3 2020!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Αύγ 2020, 19:23 
Σε σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Δυστυχώς η κουτσουλια είναι όξινη και είναι και είναι εξωτερικός παράγοντας. Δεν ξέρω αν μπορούσαν να κάνουν τα στραβά μάτια και να πούνε άλλη αιτία. Ειδικά καλοκαίρι με τετοια ζέστη είναι πολύ πιθανό να γίνει ζημιά σε λίγη ώρα. Το κέρωμα και οι λοιπές μέθοδοι βοηθάνε αλλά δεν είναι είναι πάντα σωτηρια. Ενας ειδικός detailer ίσως σου πει αν διορθώνεται η να έρθει σε κάποια σημείο σωστό. Μετά υπάρχουν διάφορες λύσεις για μόνιμη επισκευή

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με το χρώμα της οροφής σε citroen c3 2020!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Αύγ 2020, 14:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Είσαι σίγουρος οτι φαίνεται χρώμα και οχι αστάρι; Όπως σου είπαν το αστάρι άσπρο είναι και μοιάζει με το χρώμα. Δεν είναι ίδιο όμως.
Λογικά θα μπορεί ενας φαναρτζής να μετρήσει το πάχος και να σου πει αν είναι βαμμένη 2 φορές η οροφή.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με το χρώμα της οροφής σε citroen c3 2020!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Αύγ 2020, 21:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με σένα. Έμεινε κουτσουλιά πάνω για 1 βράδυ και το πρωί είχε φύγει βερνίκι και χρώμα (έχω κόκκινη οροφή). Δεν ασχολήθηκα παραπάνω απλά κατάλαβα όπως λέει και ο Γιώργος πιο πάνω ότι έχουν γίνει μεγάλες εκπτώσεις στην ποιότητα.
Email Γαλλίας δεν υπάρχουν, μην φας το χρόνο σου άσκοπα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθείς στο συνήγορο του καταναλωτή και να το αναφέρεις, αρκεί να έχεις κάποια αποδεικτικά στοιχεία (δε ξέρω τι μπορεί να είναι αυτά) που να αποδεικνύεις ότι έμεινε κουτσουλιά για μικρό διάστημα πάνω και προκάλεσε μη δικαιολογήσιμη -βάσει κοινής λογικής- ζημιά.


Στο άλλο μου αυτοκίνητο έχουν μείνει πολλές φορές για μήνες κουτσουλιές πάνω και δεν προκλήθηκε η παραμικρή ζημιά στη βαφή.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με το χρώμα της οροφής σε citroen c3 2020!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Αύγ 2020, 22:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Μήπως τα δίχρωμα C3 βάφονται εδώ και όχι στο εργοστάσιο, γιατί τότε αλλάζει το πράγμα και νομίζω οτι μπορείς να απαιτήσεις επισκευή... Πρέπει να φαίνεται στην "αποκωδικοποίηση" του VIN αν βγήκε δίχρωμο το αυτοκίνητο από το εργοστάσιο.


Ισως να παίζει ρόλο και η κουτσουλιά. Λέγεται οτι η χειρότερη είναι απο γλάρο, κάτι που το είχα διαπιστώσει απο πρώτο χέρι πρίν χρόνια σε daihatsu terios. Μπήκα σε φερρυ ανοιχτό για 20 λεπτά, και εκεί έγινε η ζημιά. Μολις βγήκα το είδα, το καθάρισα με βρεγμένη χαρτοπετσέτα αλλά είχε προλάβει να φάει βερνίκι και χρώμα, φαινόταν το αστάρι.

Απ την άλλη πάλι, πρόσφατα παρκαρισμένος για 2 ώρες περίπου στην παραλία Νέας Μάκρης βρήκα κουτσουλιές απο γλάρο στην μαύρη οροφή του (δίχρωμου) C3 AC. Δεν άφησαν το παραμικρό σημάδι ή θαμπάδα. Δεν ξέρω αν είναι η ποιότητα του χρώματος, το Gyeon wet coat που βάζω για κέρωμα, ή αν έπεσα σε γλάρο vegetarian :)

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με το χρώμα της οροφής σε citroen c3 2020!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Αύγ 2020, 09:58 
Άβαταρ μέλους
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Όταν πήγα στην αντιπροσωπεία ήταν και ο φαναρτζης τους εκεί ο οποίος μου εξήγησε ότι είναι εργοστασιακό το χρωμα γιατί μεσα από το πορτ παγκαζ υπάρχει ένα χρώμα σαγρε σαν ματ περίπου το οποίο είναι όπως έρχεται από το εργοστάσιο ενώ εδω το βαφουν και απο μέσα όπως μου έδειχνε σε ένα c3 που είχαν μεσα και του εβαφαν την οροφή κόκκινη! Κλασσικός ελληναρας μάστορας μου λεει ότι εγω κάνω καλύτερη δουλειά από το εργοστάσιο και οτι το εργοστάσιο όταν βάφει 100 αυτοκίνητα την ημέρα και το δικό σου είναι τελευταίο στη παραγωγή σιγουρα έχει λιγότερο βερνίκι απο το φυσιολογικό. Σε c3 aircross που είδα στο συνεργείο έχει τελείως διαφορετικό χρώμα το μαυρο εννοώ της οροφής μου φαίνεται πιο ποιοτικό και πολυ πιο γυαλιστερό! Επίσης εάν βάλεις ένα πανί μικροινων καταλαβαίνεις ότι ζορίζεται να κινηθεί στην οροφή ενώ στο υπόλοιπο σασι γλιστράει!!από την πρώτη μέρα της αγοράς πάντως έβλεπα κάποιες αράχνες στο χρώμα (της οροφής εννοώ) αλλα δεν έδωσα σημασία κακώς απο οτι φαίνεται!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με το χρώμα της οροφής σε citroen c3 2020!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Αύγ 2020, 13:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Δεν λέγονται πουθενά αυτά τα πράγματα... Αλλά να που λέγονται, μάλλον μόνο στα παζαρτζίδικα του -ιστάν της Ευρώπης...
Ακούς εκεί "το εργοστάσιο όταν βάφει 100 αυτοκίνητα την ημέρα και το δικό σου είναι τελευταίο στη παραγωγή σιγουρα έχει λιγότερο βερνίκι απο το φυσιολογικό"!
Λες και το ρομπότ στο εργοστάσιο βάφει σαν τον μαστρο-Φούφουτο με τα κουτάκια τα μομπιλάκ δίπλα, και στο τέλος της ημέρας παίζει να του μισοτελειώσει κάτι...

Αν δεν κάνω λάθος, σε όλες τις διχρωμίες του C3, το ίδιο χρώμα με την οροφή έχουν το πάνω μέρος των καθρεφτών και τα πλαίσια των προβολέων ομίχλης. Βέβαια και στα μονόχρωμα C3 μαύρα είναι αυτά, αλλά είναι ματ μαύρα. Οπότε στο δικό σου δίχρωμο με μαύρη οροφή, λογικά πρέπει να είναι μαύρα γυαλιστερά στο ίδιο χρώμα με την οροφή.
Ας πουν μέλη που έχουν δίχρωμο C3 με μαύρη οροφή, ιδίως λευκό, αν ισχύει αυτό με καθρέφτες και προβολείς. Και δες κι εσύ το δικό σου.
Γιατί αν ισχύει και στο δικό σου δεν είναι κι αυτά ίδιο χρώμα, μάλλον το έβαψε κανένας εξπέρ εδώ που βάφει καλύτερα από ότι το εργοστάσιο... :hmm

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με το χρώμα της οροφής σε citroen c3 2020!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Αύγ 2020, 14:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Elias_K έγραψε:
Ισως να παίζει ρόλο και η κουτσουλιά. Λέγεται οτι η χειρότερη είναι απο γλάρο, κάτι που το είχα διαπιστώσει απο πρώτο χέρι πρίν χρόνια σε daihatsu terios. Μπήκα σε φερρυ ανοιχτό για 20 λεπτά, και εκεί έγινε η ζημιά. Μολις βγήκα το είδα, το καθάρισα με βρεγμένη χαρτοπετσέτα αλλά είχε προλάβει να φάει βερνίκι και χρώμα, φαινόταν το αστάρι.


Πρέπει να παίζει ρόλο. Στο alfa romeo δεν είχα ποτέ θέμα με κουτσουλιές απο περιστέρια ακόμα και αν είχαν μείνει μέρες. Αλλά μια φορά στην Αγχίαλο έμεινε μια μέρα κουτσουλιά απο κάτι άλλο (υποθέτω καρακάξα) και έσπασε το χρώμα. Προσοχή στην τοπική πανίδα λοιπόν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με το χρώμα της οροφής σε citroen c3 2020!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Αύγ 2020, 17:55 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Oτι πληρώσεις παίρνεις...Όμορφο περιτύλιγμα σε χαμηλή τιμή και έπονται οι τσιπιές μετά την απομάκρυνση από το ταμείο. Το C3 οπως και το Cactus εχουν "φαντεζί" περιτυλιγμα με αρκετες εκπτώσεις σε καποια θεματα. Οχι στην βασικη ποιοτητα συναρμολογησης και συναρμογης αλλα εκει που με τον καιρο ανακαλυπτεις θέματα... Βεβαια αν παρατηρησεις τα χρωματα αυτων των φθηνων μοντελων της φιρμας ευκολα καταλαβαινεις οτι δεν εχουν βάθος ουτε στιλπνοτητα ιδιαιτερη. Ευτυχως τα πιο ακριβα C3 Aircross και C5 Aircross φαινεται να τυγχανουν καλυτερης βαφης. Δυστυχως φαινεται οτι ειναι αυτη η πολιτικη τους...Οχι οτι συμβαινει σε ολες τις μαρκες. Εχω δει για παραδειγμα φθηνα γιαπωνεζικα με εξαιρετικο χρωμα και προσφατα Ρενώ Κλειώ με εξαιρετικο χρωμα! Πάντως οι κουτσουλιές θέλουν γρήγορη απομάκρυνση και εγρήγορση...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με το χρώμα της οροφής σε citroen c3 2020!!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Αύγ 2020, 14:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
Μπες εδώ http://service.citroen.com βάλε το vin σου για να ξέρεις με τι έχεις να κάνεις. Αλλά αν το χρώμα της οροφής έχει άλλη υφή το πιο πιθανό είναι να στο έχουν κάνει εδώ.
Καλά αυτό με το ρομπότ ήταν κορυφαίο. Μετά το 10w40 σε όλους τους κινητήρες τώρα έχουμε αυτό!

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Συλλεκτικό Ποδήλατο Citroen WRC...
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Ποδηλάτων
Συγγραφέας: Ατίθαση Ε.
Απαντήσεις: 26
Πρόβλημα με κόρνα
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Xsara
Συγγραφέας: Vaginen
Απαντήσεις: 2
Πρόβλημα στη ζώνη του οδηγού
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Saxo
Συγγραφέας: panagos
Απαντήσεις: 6
Προβλημα?(με χωρητικοτητα ρεζερβουαρ)
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: error
Απαντήσεις: 1
χρωματολογιο της citroen
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια