Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 16:59 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 25 Φεβ 2021, 16:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 25 Φεβ 2021, 16:41
Δημοσιεύσεις: 5
Καλησπέρα παρέα,

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο C3 του 12 , 1.6 diesel.
Συγκεκριμένα αυτό : https://www.car.gr/classifieds/cars/view/25481298-citroen-c3

Έχω διαβάσει διάφορα στο φορουμ. Κάποιος κάτοχος της συγκεκριμένης έκδοσης να με διαφωτίσει;
Το μοτέρ του είναι καλό; βγάζει θέματα γενικά; Η οτι αλλη συμβουλη εχετε!

Σημειωση , θα ειναι το 1ο μου αυτοκινητο!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 26 Φεβ 2021, 22:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
καλησπέρα, καλώς όρισες!

το μοτέρ αυτό νομίζω είναι το ίδιο με το c3 picasso που έχω. Εάν το έχει προσέξει ο προηγούμενος, νομίζω γενικά θεωρείται πολύ καλό. Δηλαδή, τακτικά σέρβις, ποιοτικό κάυσιμο, καλά λάδια, ίσως καθαριστικό diesel, κίνηση και εκτός πόλης, κλπ.

Τα χλμ του δεν είναι πολλά (υποθέτοντας ότι είναι τα πραγματικά). Το ότι είναι από ιδιώτη είναι στα συν μιας και μπορείς να δεις πόσο το πρόσεχε, να ελένξεις το βιβλίο συντήρησης, κτεο, κλπ.

Καλό θα ήταν να το πας σε ένα συνεργείο για έλεγχο- να ζητήσεις να σου πουν το ποσοστό του dpf- από εκεί μπορείς έμμεσα να κάνεις ένα χοντρικό τσεκ για τα χλμ (λογικά θα πρέπει να είναι <50%, σίγουρα όχι στο 60-70%).

φιλικά
μανώλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Μαρ 2021, 22:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 16 Σεπ 2012, 12:27
Δημοσιεύσεις: 1053
Μια χαρά φαίνεται ... εμένα δεν με ελκύει το start / stop. Πας σε συνεργείο εμπιστοσύνηςμ του ελέγχεις DPF κατάσταση και τα λοιπα παρελκόμενα και προχωράς ανάλογα. Εγώ στα ίδια χρόνια είμαι στις 138000 για μια τάξη σύγκρισης.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Ιουν 2021, 12:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 25 Φεβ 2021, 16:41
Δημοσιεύσεις: 5
Καλησπέρα στην παρέα!

Τελικά έγινε η αγορά ενός Citroen C3 εισαγωγής (στα χέρια μου 2 μήνες) 1.6 HDI (92hp) !
To αυτοκίνητο πέρασε από εξονυχιστικό έλεγχο και αποδείχτηκε μια χαρά! Είναι πλούσια έκδοση με 17άρες ζάντες - πανοραμική - 7 ηχεία + sub εργοστασιακά και πολλά ακόμα καλούδια!

Τώρα, καθώς μιλάμε για το 1ο μου αυτοκίνητο, θα ήθελα κάποιος γνώστης που να έχει c3 II να με καθοδηγήσει ..
Τι αξίζει να του πάρω; Τι λαδάκι να βάζω ; Πως να το προσέχω; κτλπ!
Εικόνα

Ευχαριστώ πολύ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Ιουν 2021, 13:55 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Kαλορίζικο και καλοτάξιδο το C3!!! :love

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ για την δημοσίευση του/της: gregs3
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Ιουν 2021, 18:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
gregs3, καλοτάξιδο, να το χαρείς απροβλημάτιστο και στην καθημερινότητα και σε ωραίες εξορμήσεις!

Για τα γούστα μου, το ωραιότερο C3 μέχρι τώρα, και το ωραιότερο αυτοκίνητο της εποχής του στην κατηγορία του. Αρμονικό, και νομίζω φρέσκο σύγχρονο σχέδιο που στέκεται άνετα και σήμερα και στα αμέσως επόμενα χρόνια, 12 χρόνια από το λανσάρισμα αυτής της γενιάς C3 το 2009.

Το βασικό στα λιπαντικά, είναι να βάζουμε αυτά που συμμορφώνονται με τις προδιαγραφές της αυτοκινητοβιομηχανίας που παράγει το αυτοκίνητο.
Για το λάδι κινητήρα του C3 σου μ' αυτόν τον diesel, η Citroen ορίζει ιξώδους 5W30 κατηγορίας ACEA C2 των εταιρικών της προδιαγραφών PSA B71 2290. Και για το χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων σου, 75άρα βαλβολίνη κατηγορίας API GL-4 των προδιαγραφών PSA B71 2316 / PSA B71 2317.
Προτεινόμενο για τον κινητήρα σου, είναι και λάδι ιξώδους 0w30 κατηγορίας ACEA C1 προδιαγραφών PSA B71 2312, αλλά το αν αξίζει να περάσεις σ' αυτό, το κρίνει ένας καλός μηχανικός σου ανάλογα με την κατάσταση του κινητήρα.
Με οτιδήποτε από κορυφαίο "λαδά" (Total, Valvoline, κλπ) που τηρεί αυτές τις προδιαγραφές, είσαι OK, και να μη κάνεις "οικονομίες" στα λιπαντικά.

Να προσέξεις, να τηρείς το πλάνο συντήρησης που ορίζει η Citroen, πάντα με τα λιπαντικά και τα αναλώσιμα που ορίζει, σε καλό Citroen συνεργείο που ξέρει αυτό το αυτοκίνητο και τα χούγια του μ' αυτό τον κινητήρα. Αν κατοικείς κάπου Αθήνα-λεκανοπέδιο-Αττική, έχεις αρκετές επιλογές κοντά σου για καλά εξειδικευμένα συνεργεία, ώστε να μην εξαρτάσαι από τα συνεργεία αντιπροσωπειών. Πιθανόν το ίδιο, και αν κατοικείς σε μεγάλη πόλη της υπόλοιπης Ελλάδας. Αν είσαι σε επαρχιακή πόλη και κοντά σου υπάρχει μόνο αντιπροσωπείας, προτείνω εκεί.

Και πολύ βασικό, ιδίως για μας με τα diesel, επειδή στην Ελλάδα, και η νοθεία οργιάζει, και οι κακοί πρατηριούχοι με παραμελημένα πρατήρια (παρά τις όποιες ωραίες εταιρικές βιτρίνες) είναι συχνό φαινόμενο, και οι συνθήκες στους δρόμους των υπερκορεσμένων πόλεων όχι οι καλύτερες...
...να προσέξεις πολύ το καύσιμο, βρίσκοντας καλά πρατήρια εμπιστοσύνης στην ακτίνα δράσης σου, και ρωτώντας γνωστούς και δοκιμάζοντας.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Τελευταία επεξεργασία από jalbanis και Σάβ 05 Ιουν 2021, 18:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε jalbanis για την δημοσίευση του/της: gregs3
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Ιουν 2021, 18:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
@gregs3 Καλοταξιδο το c3, Νέα Αρτάκη πρέπει να είσαι, εε; Βλέπω την Δροσιά απέναντι.




Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε barimagas για την δημοσίευση του/της: gregs3
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Ιουν 2021, 18:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 25 Φεβ 2021, 16:41
Δημοσιεύσεις: 5
jalbanis έγραψε:
gregs3, καλοτάξιδο, να το χαρείς απροβλημάτιστο και στην καθημερινότητα και σε ωραίες εξορμήσεις!

Για τα γούστα μου, το ωραιότερο C3 μέχρι τώρα, και το ωραιότερο αυτοκίνητο της εποχής του στην κατηγορία του. Αρμονικό, και νομίζω φρέσκο σύγχρονο σχέδιο που στέκεται άνετα και σήμερα και στα αμέσως επόμενα χρόνια, 12 χρόνια από το λανσάρισμα αυτής της γενιάς C3 το 2009.

Το βασικό στα λιπαντικά, είναι να βάζουμε αυτά που συμμορφώνονται με τις προδιαγραφές της αυτοκινητοβιομηχανίας που παράγει το αυτοκίνητο.
Για το λάδι κινητήρα του C3 σου μ' αυτόν τον diesel, η Citroen ορίζει ιξώδους 5W30 κατηγορίας ACEA C2 των εταιρικών της προδιαγραφών PSA B71 2290. Και για το χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων σου, 75άρα βαλβολίνη κατηγορίας API GL-4 των προδιαγραφών PSA B71 2316 / PSA B71 2317.
Προτεινόμενο για τον κινητήρα σου, είναι και λάδι ιξώδους 0w30 κατηγορίας ACEA C1 προδιαγραφών PSA B71 2312, αλλά το αν αξίζει να περάσεις σ' αυτό, το κρίνει ένας καλός μηχανικός σου ανάλογα με την κατάσταση του κινητήρα.
Με οτιδήποτε από κορυφαίο "λαδά" (Total, Valvoline, κλπ) που τηρεί αυτές τις προδιαγραφές, είσαι OK, και να μη κάνεις "οικονομίες" στα λιπαντικά.

Να προσέξεις, να τηρείς το πλάνο συντήρησης που ορίζει η Citroen, πάντα με τα λιπαντικά και τα αναλώσιμα που ορίζει, σε καλό Citroen συνεργείο που ξέρει αυτό το αυτοκίνητο και τα χούγια του μ' αυτό τον κινητήρα. Αν κατοικείς κάπου Αθήνα-λεκανοπέδιο-Αττική, έχεις αρκετές επιλογές κοντά σου για καλά εξειδικευμένα συνεργεία, ώστε να μην εξαρτάσαι από τα συνεργεία αντιπροσωπειών. Πιθανόν το ίδιο, και αν κατοικείς σε μεγάλη πόλη της υπόλοιπης Ελλάδας. Αν είσαι σε επαρχιακή πόλη και κοντά σου υπάρχει μόνο αντιπροσωπείας, προτείνω εκεί.

Και πολύ βασικό, ιδίως για μας με τα diesel, επειδή στην Ελλάδα, και η νοθεία οργιάζει, και οι κακοί πρατηριούχοι με παραμελημένα πρατήρια (παρά τις όποιες ωραίες εταιρικές βιτρίνες) είναι συχνό φαινόμενο, και οι συνθήκες στους δρόμους των υπερκορεσμένων πόλεων όχι οι καλύτερες...
...να προσέξεις πολύ το καύσιμο, βρίσκοντας καλά πρατήρια εμπιστοσύνης στην ακτίνα δράσης σου, και ρωτώντας γνωστούς και δοκιμάζοντας.



Ευχαριστώ για την λεπτομερέστατη απάντηση . Θα το βγάλω screenshot να το έχω !
Service se 2000 ακόμα χιλιόμετρα (σύμφωνα με το βιβλιαράκι).
Το έχω πάει στην αντιπροσωπεία της Citroen εδώ , το ελέγξανε , το βάλανε στο μηχάνημα, το πήγαν βόλτα, το σήκωσαν.. Όλα στην πένα μου είπαν ευτυχώς!!

Το αυτοκίνητο το έχω ήδη ερωτευτεί.
Δεν είναι μικρό, δεν είναι μεγάλο. Έχει πανέμορφο σουλούπι, όμορφο σαλόνι, ωραίες τεχνολογίες και γενικά τα πάντα ως τώρα θετικά.. +++ η χαμηλή του κατανάλωση! Σε ταξίδι Χαλκίδα - Τρίπολη πηγαίνοντας συντηρητικά το trip computer έγραψε 3.8 λίτρα. Στον γυρισμό που το πάτησα, ήταν στα 4,6 λίτρα.


Τελευταία επεξεργασία από gregs3 και Σάβ 05 Ιουν 2021, 18:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Ιουν 2021, 18:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 25 Φεβ 2021, 16:41
Δημοσιεύσεις: 5
barimagas έγραψε:
@gregs3 Καλοταξιδο το c3, Νέα Αρτάκη πρέπει να είσαι, εε; Βλέπω την Δροσιά απέναντι.




Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κοντά έπεσες!
Χαλκίδα είμαι , και η φωτογραφία είναι από Έξω Παναγίτσα.

Σε ευχαριστώ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Ιουν 2021, 19:34 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Nα προσέχεις σε κακούς δρόμους με τις 17άρες. Θα σου κοπανάει...προσοχή και στα χαμηλά λάστιχα.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιουν 2021, 00:53 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Λάθος το 0w-30. 5w-30 θέλει ο συγκεκριμένος ο κινητήρας.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιουν 2021, 07:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Lohias^ έγραψε:
Λάθος το 0w-30. 5w-30 θέλει ο συγκεκριμένος ο κινητήρας.

Είπα ότι σ' αυτό τον κινητήρα η Citroen ορίζει το 5W-30, και μετά ότι το 0W-30 είναι προτεινόμενο αλλά στην κρίση καλού μηχανικού αναλόγως της κατάστασης του κινητήρα.

Για να το επιβεβαιώσω, μπήκα τώρα ενδεικτικά σε πέντε οδηγούς λιπαντικών.
Η Total και η Valvoline δίνουν τα 5W-30 τους, και επιπλέον τα Ineo First 0W-30 και SynPower ENV C2 0W-30 αντίστοιχα.
H Yacco, που και είναι γαλλική και παραδοσιακά σχετίζεται με τη Citroen, δίνει τα 5W-30 της, αλλά και το Lube P SAE 0W30.
Η Motul και η Mobil, δίνουν μόνο τα 0W-30 τους, αλλά τις συγκεκριμένες δεν τις θεωρώ τόσο σχετικές με Citroen και δεν θα τις προτιμούσα.

Προφανώς, δεν θέλει καμία εταιρία να πάρει στο λαιμό της ιδιοκτήτες αυτοκινήτων, τα 0W-30 τα προτείνουν λόγω καλύτερων χαρακτηριστικών και αυξημένων αντιοξειδωτικών και αντιρρυπαντικών ιδιοτήτων, με τη λογική ότι ένας κινητήρας θα δουλέψει καλά (ίσως και καλύτερα) και μ' αυτά αν κριθεί σε καλή κατάσταση με καλές ανοχές χωρίς πολλά κακά χιλιόμετρα και καταπονήσεις ή διαρροές.

Εντάξει, υπάρχει συζήτηση "5W-30 vs 0W-30" για τους HDI/e-HDI κινητήρες, με επιχειρήματα εκατέρωθεν. Εγώ, 5W-30 θα έβαζα, ως "μαμά" όρο.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιουν 2021, 08:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Για να είμαστε ειλικρινείς, τα γαλλικά μας πετρέλαια, είναι από τους κορυφαίους πετρελαιοκινητήρες.
Για μένα το 0W30 είναι μονόδρομος, εν έτει 2021.

Και εφόσον προτείνεται και είναι συμβατό, να τοποθετηθεί αυτό.

Ας ξεφύγουμε σιγά σιγά από την ελληνική νοοτροπία του βάζω 5W30 γιατί είναι φθηνό ή έχει 42 βαθμούς τα καλοκαίρια και θα το "κάψει". Τα πλάνα συντήρησης έχουν βγει όχι μόνο με γνώμονα τον μέσο καταναλωτή, αλλά και τις εταιρείες ενοικιάσεως που ακόμα και 20 ευρώ διαφορά στο σέρβις, την εκμεταλλεύονται.

Όλοι ξέρετε ότι το Euro 5 μου, φοράει 0W30 από τις 80.000 χλμ., που άρχισα να του κάνω εγώ τα σέρβις και τώρα στις 243.000 (φτου μη το ματιάξετε), ο κινητήρας είναι γυαλιστερός - γυαλιστερός χωρίς καμία τάση κατανάλωσης λιπαντικού. Όσο ζόρικα και αν δουλεύει... :cens

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιουν 2021, 08:06 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Παιδιά δεν αντιλέγω, όμως μιλάμε για ένα μεταχειρισμένο όχημα του 2013, όπου από day 1 η μαμά Citroen του έβαζε 5w-30. Επομένως αν υποθέσουμε ότι το αμάξι αυτό έχει συντηρηθεί για 100.000+ χλμ με 5w-30 είναι ΛΑΘΟΣ να επιλέξουμε 0-30.

Ασφαλώς κι εγώ αν αγόραζα σήμερα το αμάξι θα ξεκινούσα με 0-30 κι έτσι θα συνέχιζα. Όμως τώρα θα ήταν λανθασμένη η επιλογή του.

Επίσης να σημειώσουμε εδώ ότι το 0-30 με προδιαγραφές PSA είναι ΣΟΒΑΡΑ πιο λεπτόρρευστο από το αντίστοιχο 0-30, με ο,τι αυτό συνεπάγεται για έναν κινητήρα που έχει δουλέψει για πολύ καιρό με 5-30. Αυτά.

Sent from my LG V40 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορά μεταχειρισμένου C3 1.6 2012 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Ιουν 2021, 11:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Σωστές οι επιφυλάξεις, όταν παίρνεις ένα μεταχειρισμένο με πολλά χιλιόμετρα και δεν ξέρεις αν τα γραφόμενα δείχνουν την πραγματική εικόνα.
Και η Citroen, στον Οδηγό Συντήρησης έδινε (στον δικό μου δεν υπάρχει η σελίδα) γι' αυτό τον κινητήρα και το 5W30 και το 0W30, σελίδα 25:

https://docplayer.gr/11694220-Odigos-syntirisis-kai-oroi-eggyisis.html

Θεωρητικά, σημαίνει ότι σ' ένα σωστά συντηρημένο πας ανά πάσα στιγμή και σε 0W30. Και επιβεβαιώνεται πρακτικά, από τα λεγόμενα του Βαγγέλη.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 22 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

C4 1.6 Diesel 115hp Attraction SST 5D
Δ. Συζήτηση: Δοκιμές Club
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 22
αγορα μεταχειρισμενου c2 1,4 td
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: xristos1987
Απαντήσεις: 15
C3 Diesel ehdi Ζώνη & start stop
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: x8052
Απαντήσεις: 8
Diesel όπως λέμε… Citroën!
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Πρόβλημα στο start-stop DS3 diesel 1.6 μοντέλο 2012
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ