Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Κυρ 19 Μάιος 2024, 02:03 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΑΓΟΡΆ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ C3 PICASSO
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Σεπ 2021, 21:15 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα ομάδα ενδιαφέρομαι για αγορα μεταχειρισμένου c3 picasso το μπατζετ μου 5000-6000 χιλιάρικα
Τι πρέπει να προσεξω αυτα που βλεπω στο καρο κοντα στα λεφτα μου ειναι απο 140 εως 200 χιλιάδες χλμ πετρελαίου και βενζίνη μπορείτε να μου πείτε θετικά και αρνητικά σε σχέση των δύο κινητηρων
Αναμενόμενα προβλήματα κτλ...
Καθε βοήθεια θα ηταν σωτηρια... Citroënakias απο κουνια η μοιρα μ εριξε στον ιαπωνα για 8 χρόνια αλλα πλέον θελω να γυρίσω πισω δεν αντεχω HELP ME
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΈΡΩΝ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΓΟΡΆ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ C3 PICASSO
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Σεπ 2021, 21:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Τους κινητήρες βενζίνης της σειράς Prince είτε το 1,4 είτε το 1,6, μην τους κοιτάς καθόλου. Είναι η μόνη μου συμβουλή!

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΓΟΡΆ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ C3 PICASSO
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 06 Σεπ 2021, 21:36 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΓΟΡΆ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ C3 PICASSO
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Σεπ 2021, 01:32 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16609
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Με βάση το μπατζετ σου και άκρως ενδιαφέρων και καλό παρελθον σου στην υπογραφή απ' ότι βλέπω, θα πας σε κάτι που για εμένα έπρεπε να είναι η φυσιολογική συνέχεια..

Citroen c5 1.8 '07-'08 (με τα πίσω φώτα σα μπούμερανγκ) με το μαύρο καπάκι μηχανής και τα 127 άλογα. Χαωτικα καλύτερο αυτοκίνητο από το c3 picasso που κοιτας και σε χρήματα που μπορείς να βρεις αυτοκίνητο σε εξαιρετική κατάσταση σε αντίθεση με το c3.

Επειδή καταλαβαίνω τι σοκ έπαθες με το ιαπωνέζικο μετά από αυτά της υπογραφής, σου εγγυομαι ότι είναι αυτό που ψάχνεις και θα το ευχαριστηθείς το αυτοκίνητο.

Υ.Γ. τα μοτέρ prince 1.4 και 1.6, 95 και 120 δηλαδή, των c3 picasso πρώτης γενιάς καιγαν λάδια από καινούργια... Τα ντίζελ αυτής της γενιάς είναι όλα εισαγωγης σχεδόν με άπειρα χιλιόμετρα φορτωμένα και γυρισμένα...

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΓΟΡΆ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ C3 PICASSO
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Σεπ 2021, 07:21 
Άβαταρ μέλους
Φίλε μου την ξερω την μοίρα μου αλλα ζω στην ροδο χρειάζομαι κατι μικρότερο και το βασικό να μπαινω όρθιος μεσα το μονο που μ εκανε κλικ ηταν το picasso


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΓΟΡΆ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ C3 PICASSO
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Σεπ 2021, 09:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
kwstasmakra, καλωσήρθες στην παρέα, και με το καλό ξανά και στη Citroen, με αυτοκίνητο που θα σε ικανοποιεί και θα το χαρείς.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι οι επιλογές σου, αν περιορίζεσαι αυστηρά στο μπάτζετ που είπες στην αρχή για μεταχειρισμένο.
Υπάρχει θέμα με τους βενζινοκινητήρες Prince, αλλά και με τους πετρελαιοκινητήρες, για τους λόγους που ειπώθηκαν. Αν μπορείς να αυξήσεις έστω κατά 40-50% το μπάτζετ, έχεις περισσότερες επιλογές και ευκαιρίες.
Μπορείς έτσι να πας στην καλή λύση που είπε ο nonos. Αν σε περιορίζει αυστηρά ως μέγεθος η C5, μια καλή λύση είναι και το C4 Picasso 1ης γενιάς (2006-2013), ενδιάμεσο στο μήκος ως προς C3 Picasso και C5, αλλά είναι πολυμορφικό σαφώς πιο εύκολο στο να μπαίνεις όρθιος όπως είπες, και εξαιρετικό ως σχέδιο, όμορφο κι ακόμη δείχνει φουτουρίστικο. Και αν δεν σε απασχολούν τα κυβικά, έχεις και σ' αυτό την επιλογή του 1800άρη βενζινοκινητήρα κινητήρα, αλλιώς πας πάλι αναγκαστικά ή σε Prince ή σε diesel.
Σε κάθε περίπτωση, δες για αυτοκίνητο με πιστοποιημένη τη συντήρηση και τα σέρβις κομπλέ στο βιβλίο, καλύτερα ελληνικής 1ης κυκλοφορίας.

Μπορεί να πέσεις σε τέτοια καλή περίπτωση κοιτάζοντας στο car.gr και σε αγγελίες ιδιωτών, αλλά και σε εμπόρους του δικτύου της Citroen ή άλλης μάρκας, βρίσκοντας αυτοκίνητα που έχουν από ανταλλαγή. Έτσι έχεις αυξημένες πιθανότητες να βρεις κάτι από πρώτο χέρι κομπλέ σε συντήρηση, καταλήγοντας σε κάποια που θα πρέπει να τα δεις κι από κοντά και να τα ελέγξεις και με μηχανικό της επιλογής σου.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΓΟΡΆ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ C3 PICASSO
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Σεπ 2021, 10:06 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16609
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
kwstasmakra παντως στο budget σου και εφόσον δε σου ταιριαζει η c5 μην κοιτας c3 Picasso , δυστυχως μπλεγμένος θα βρεθεις.
Να τολμησω να προτείνω καποιο βενζινοκινητο Renault Modus 1.4 16v? Αντιεμπορικο, ''ορθιο'' και ανετο από αναρτηση.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΓΟΡΆ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ C3 PICASSO
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 07 Σεπ 2021, 16:09 
Άβαταρ μέλους
Δεν ξέρω παιδια ουτε καν με μπερδεψατε κατανοώ τα προβλήματα αλλα και το μπατζετ μικρό το c4 picasso οπως και το xarha θεωρώ οτι σχεδιαστικα ηταν η μεγαλύτερη αποτυχία της εταιρείας όντως απο χώρους αξιζει αλλα και ψόφια... Στους χαμηλου κυβισμού... Τωρα ως χρήστης Xantia πρωτης γενιάς ουκ ολιγα τα προβλήματα ειδικά ηλετρολογικα αλαζανε πλεξούδες και εγκεφαλους καθε 6μηνο
Αλλα υδροπνευματική και οπως λει και το ιστορικό μου ολα μου εκτός απ το zx σηκώνονται.... Ιδανικά θα έπρεπε μια c5 αλλα θα μου είναι άβολη εντελώς...
Και θελω πολυ την τελευταία ανάρτηση ....
Στο δια ταύτα κολλήσα με το σκάφος και δεν μου αρέσει κανενα αλλο χωρανε τα καλαμια μου για ψάρεμα τα εργαλεία μου και ειναι και συμμαζέμενο.... Οπως ειπε και ο φιλος θα παρω αυτο που χαίρομαι να το βλέπω εχω χρόνο για ψάξιμο ελπίζω κατι θα βρω... Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια τωρα εχω εναν μπούσουλα... Και τυχόν αλλα προβλήματα που ξέρετε εκτός κινητήρα ευπρόσδεκτα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΑΓΟΡΆ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟΥ C3 PICASSO
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Σεπ 2021, 10:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
καλημέρα,

Αγόρασα το c3 picasso (πριν 4 ή 5 χρόνια) από μάντρα, diesel εισαγωγής, με όλα τα προαναφερθέντα ρίσκα. Στο αντίστοιχο thread μπορείς να δεις λεπτομέρειες. Από τύχη κατάφερα να βρω το ιστορικό του από Γαλλία και είδα ότι ήταν leasing πωλητή, έκανε τα τακτικά σέρβις του, και ήταν ατρακάριστο.
Η μόνη σημαντική ζημιά που μου έβγαλε κάποια στιγμή ήταν στο κιβώτιο, οπότε άσχετο με το diesel.

Με την κατάληλη και συνεχή φροντίδα (θα βρεις εδώ μέσα όλες τις συμβουλές στα thread για diesel) είμαι πολύ ευχαριστημένος. Χώροι, ευελιξία, οικονομία.

Αν βρεις κάποιο με σχετικά καθαρό/αξιόπιστο ιστορικό νομίζω είναι καλή επιλογή.

Το βενζίνης όπως προαναφέρθηκε καίει λάδια. πολλά.

Φιλικά,
Μανώλης


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Citroen picasso 2013 ερωτήσεις
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: ikaros80
Απαντήσεις: 15
Αγορά c4 1.6 exclusive
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Αγορα ODB2
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: InsertCoinToJoin
Απαντήσεις: 16
Αγορά Μεταχειρισμένου
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: panosc2vtr
Απαντήσεις: 34
Citroen c4 grande picasso vs citroen c8
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: S@RAMARA
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ