Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 27 Απρ 2024, 17:32 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ C3 DIESEL ..HELPP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Φεβ 2024, 12:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Φεβ 2024, 11:00
Δημοσιεύσεις: 2
Καλημέρα ομάδα.
Γράφτηκα στην ομάδα μόλις, που την παρακολουθώ είναι η αλήθεια καιρό ,
αν και έχουν περάσει από τα χέρια μου τρία citroen : ενα Ax gti ,ένα saxo και ένα C4 .
Πλέον στην κατοχή μου παραμένει μόνο το saxo το οποίο το λες και αθάνατο.
Πάμε τώρα στο θέμα…. έχω προβληματιστεί πάρα πολύ και επιθυμώ τα φώτα τον κατόχων,
διότι ψάχνω εδώ και καιρό (μήνες) να αγοράσω ένα c3 diesel και τα έχω κυριολεκτικά χαμένα!!
Κατέληξα σε αυτό το αυτοκίνητο (C3 diesel 1.4 68hp) διότι εξυπηρετεί και σε χώρους και σε τεχνολογίες (abs -esp) ειδικά τις χρονολογίες που κοιτάω εγώ 2012 εώς 2016.
Αποφάσισα να αποφύγω τα μοντέλα με το adblue γιατί ως γνωστόν γι αυτο ακούγονται πολλα.
Κατά την εξερευνηση μου λοιπον εδώ και 2 μήνες στο car.gr μιλώντας με αρκετούς κατόχους citroen c3 , εμπόρους και μη, και δυστυχώς ελέγχοντας κάποια από αυτά τα αυτοκίνητα,
έπεσα πολλές φορές πάνω στη βλάβη διαρροής λαδιού( κάνοντας πόρο η κόλλα) από το καπάκι του εκκεντροφόρου.
Συνειδητοποίησα ρωτώντας, ότι πρόκειται για μία ακριβή βλάβη ,σύχνη και ταυτόχρονα ελάττωμα-πάθος του συγκεκριμένου αυτοκινήτου, το οποίο με έχει βάλει σε δεύτερες σκέψεις .
Ο τελευταίος κάτοχος που μίλησα μάλιστα ,μου προώθησε το τιμολόγιο επισκευής της βλάβης ,
σε αντιπροσωπεία της Αθήνας με κόστος 1.100Ε και το αυτοκίνητο ηταν 1ο χέρι με 115000 χλμ.
Ενώ είχα εστιάσει πάνω στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο λοιπόν διότι χρειάζομαι οπωσδήποτε diesel κατά το σκεπτικό μου, διότι το αυτοκίνητο θα πρέπει να διανύει χιλιόμετρα καθημερινά ,
απο τη γυναίκα μου που είναι δασκάλα και θα κάνει σίγουρα 150-200 km ημερησίως ,
προσπαθώ να κατανοήσω εν τέλει άν αξίζει τον κόπο η αγορά του καθώς πέραν του ακριβού κόστους της βλάβης δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει κάποια οριστική λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα ή το συναντάς ανα 10 χιλιάδες χιλιόμετρα καθώς η κολα λόγω των υψηλών θερμοκρασιών ανοίγει .
Επίσης δεν έχω κατανοήσει αν η συγκεκριμένη διαρροή είναι εμφανής ειδικά από αρχάριο χρήστης ή αναγνωρίζεται μόνο στο συνεργείο αφού έχει γίνει μεγαλύτερη ζημιά.
Θα ήθελα τα φώτα σας, τι κάνατε εσείς που έχετε ένα τέτοιο αυτοκίνητο στην κατοχή σας και συναντήσατε το συγκεκριμένο πρόβλημα καθώς και αν υπάρχει οριστική λύση για αυτό κάπως!!
Επίσης αν γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αναγνωρίζοντάς η citroen αυτό το πρόβλημα ,
έβγαλε κάποια μοντέλα χρονολογικά μεταγενέστερα και αντικατέστησε την κόλλα με κάποια φλάντζα κάνοντας τα αυτοκίνητα αυτά απροβλημάτιστα!
ΥΓ.1 Δυστυχώς με τούτα και με κείνα αν δεν υπάρχει λύση για το c3, ταυτόχρονα θα απορριφθεί και το ξαδερφάκι του peugeot 208 diesel που φοράει τον ίδιο κινητήρα.
YΓ.2 Αναμένω γνώμες-εμπειρίες-απόψεις και φυσικά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ..
HELP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ C3 DIESEL ..HELPP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Φεβ 2024, 12:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2014, 20:01
Δημοσιεύσεις: 283
Και το δικό μου ΜΥ2013 με 120000 χλμ είχε το ίδιο θέμα (σε ήπιο βαθμό) είναι η αλήθεια. Δεν είχα ασχοληθεί μέχρι που το πούλησα. Έπλενα λίγο πιο συχνά το μοτέρ (δεν το συστήνω απλά λέω τι έκανα).
Αν χειροτερεύει η διαρροή με την πάροδο του χρόνου δεν το ξέρω και δεν ξέρω κ πόσο βέβαια γίνεται τότε επιτακτική η ανάγκη της επισκευής της...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ C3 DIESEL ..HELPP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Φεβ 2024, 22:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Φεβ 2024, 11:00
Δημοσιεύσεις: 2
Σε ευχαριστώ για την απάντηση , ειλικρινά έχω τρομακτικά ερωτηματικά σχετικά με αυτό το θέμα ,
δεν ξέρω τι να πράξω
Και ταυτόχρονα μου κάνει εντύπωση γιατί έχει πολλά τέτοια αυτοκίνητα να πωλούνται...
Ελπίζω αν υπάρξουν και άλλες γνώμες να ξεκαθαρίσει κάπως το τοπίο στο μυαλό μου


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ C3 DIESEL ..HELPP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Φεβ 2024, 17:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
viewtopic.php?f=33&t=14975&p=539574

Ακριβώς το ίδιο παθαίνουν και τα 16άρια.
Τα περιγράφω αναλυτικότατα στο παραπάνω post.

Η επισκευή κοστίζει 180Ε εργασία και βάλε άλλα 60-80 ευρώ τσιμούχες - κόλλες και κτλ.

Δώσε τρομερή βάση στο μηχανικό που θα επιλέξεις να το κάνεις.

Από τσιμούχες θα βάλεις ή μόνο γνήσιες ή Erling. Όλες οι άλλες κλατάρουν.

Τα 1100Ε δεν έχω ιδέα πώς μπορεί να προέκυψαν.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αγορα μεταχειρισμενου C3 diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: chris_n
Απαντήσεις: 12
Βοήθεια για επιλογή αυτοκινήτου (C4)
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Γιάννης Αγγελιδάκης
Απαντήσεις: 169
Γενική συζήτηση για C4 Diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: azzazel
Απαντήσεις: 13311
C3 2014 diesel Παραφλου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: bandicoot92
Απαντήσεις: 0
Ομαδική αγορά για πρόγραμμα
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: VAGOS
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια