Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 23 Απρ 2024, 21:27 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Συμβουλες για αγορα C3 Pluriel μοντ. 2005
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Απρ 2012, 01:13 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα σας.
Ειμαι νεο μελος στο forum, ειδα οτι γνωριζετε παρα πολλα για τα citroen και θεωρησα καλο να σας ρωτησω καποια πραγματα. Βασικα θελω να αγορασω (ιδιαιτερα λογω της γυναικας μου που με εχει "φαει") ενα C3 Pluriel αυτοματο σχετικα καινουργιο και σε καλη κατασταση. Τα χρηματα δεν μπορει να ειναι πανω απο 5000 ευρω μετρητοις. Εχω δει καποια αμαξια απο κοντα, αλλα κυριως σκεφτομαι για καποιο που ειδα προσφατα σε ασημι-μαυρο και μου αρεσε αρκετα ωστε σκεφτομαι να το προχωρησω..Ειναι αυτοματο του 2005, 1.6 senso με κοστος 5000 ευρω. Τα χιλιομετρα του ειναι κοντα 52000 και γενικα το ειδα σε πολυ καλη κατασταση, εξω και μεσα. Στο δρομο δεν ακουγα θορυβους, οι αλλαγες ταχ. γινοντουσαν ομαλα, τα αμορτισερ μου φανηκαν οκ, λιγο φθηνα βεβαια τα πλαστικα του αλλα γενικα ο χωρος -αν εξαιρεσεις τα πισω καθισματα- συμπαθητικος. Κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση και μου προκαλεσε ερωτηματικα ειναι η καταναλωση οπως μου την ανεφερε ο πωλητης στα 6.5lt/1000km, μου φανηκε γενικα μικρη η καταναλωση για αυτα τα κυβικα και διατηρω αμφιβολιες αν ισχυει. Αυτος που το πουλαει δεν μου ανοιξε βεβαια την οροφη λεγοντας μου οτι δεν την εχει ανοιξει ποτε, οτι γενικα δεν την ανοιγει , οποτε δεν εχει νοημα να την ανοιξουμε και τωρα μηπως τυχον κολλησει κλπ. Δηλ απεφυγε να ασχοληθει με την οροφη και η αληθεια ειναι οτι με εβαλε σε σκεψεις για τυχον προβληματα που μπορει να εχει...
Θελω τη γνωμη σας για αυτο το μοντελο, αν ειναι γενικα αξιοπιστο, αν ειναι τοσο οικονομικο οσο μου ανεφερε, προβληματα αλλα που βγαζει και γενικα αν ειναι συμφερουσα η αγορα που θελω να κανω η προτεινετε κατι αλλο. Υποψιν δεν θελω να δωσω πανω απο 5000 ευρω θεωρωντας οτι μετα την αγορα θα ασχοληθω μονο με τα κοστη των σερβις και οχι με εξτρα επισκευες η αναλωσιμα (πχ λαστιχα).
Επισης επειδη θα ξαναβρεθω για να ξαναδω το αμαξι και να αποφασισω την ιδια ημερα αν θα το παρω, θα ηθελα να μου προτεινετε καποιον μηχανικο ο οποιος θα μπορει να το τσεκαρει και να μου πει προβληματα που δεν ειδα και γενικα αν μου προτεινει να προβω στην αγορα του. Κατα προτιμηση να ειναι Νοτια Προαστια και αν ειναι μελος του club ακομη καλυτερα ωστε αν ειναι δυνατον να παω συστημενος απο εδω μεσα.
Γενικα οποιαδηποτε αποψη απο εμπειρα ατομα οπως εσεις πανω στο συγκεκριμενο θεμα, ειναι ευπροσδεκτες και ειναι σιγουρο οτι θα με βοηθησουν τα μεγιστα πριν παρω την οποιαδηποτε αποφαση μου.
Σας ευχαριστω ολους.
Κωστας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμβουλες για αγορα C3 Pluriel μοντ. 2005
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Απρ 2012, 02:08 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Tα 6,5lt/100km μου ακουγονται ουτοπικα για 1600 και μαλιστα αυτοματο. Συνηθως καιει γυρω στα 8, εγω στην Xsara με πολυ χαλαρη οδηγηση το εχω φτασει στα 7,4. Απο εκει και περα δεν υπαρχει περιπτωση να αγορασεις καμπριο χωρις να τσεκαρεις οτι η οροφη δουλευει τελεια και ειναι πληρως στεγανη καθως οποιαδηποτε παραφωνια θα ειναι και ακριβη. Σκεψου πχ οτι ο καθενας απο τους πισω γρυλλους παραθυρους εχει πανω απο 500 στην αντιπροσωπεια. Αφου θες ανθρωπο απολυτου εμπιστοσυνης να σου τσεκαρει το αυτοκινητο επικοινωνησε με τον Παναγιωτη εδω και πες του οτι εισαι απο το club:
viewtopic.php?f=100&t=8604
Mπορει να μην ειναι νοτια προαστια αλλα αξιζει γιατι ο,τι σου πει αυτο ειναι.

Sent from my Transformer TF101 using Tapatalk

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμβουλες για αγορα C3 Pluriel μοντ. 2005
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Απρ 2012, 08:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 00:34
Δημοσιεύσεις: 851
Τοποθεσία: Αθήνα-Λαμία
Δεν εχω οδηγησει ποτε το συγκεκριμενο αυτοκινητο για να εχω γνωμη για την καταναλωση αλλα αυτο με την οροφη δεν το καταλαβαινω... σε cabrio δεν σου δειχνει αν δουλευει η οροφη; και καθεσαι και συζητας ακομη; απορριψη με την μια..

_________________
Citroen C3 iTouch 1.5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμβουλες για αγορα C3 Pluriel μοντ. 2005
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Απρ 2012, 12:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2142
Εικόνες: 3
Κώστα αν η ερώτηση σου είναι pluriel ή κάτι άλλο με τα ίδια χρήματα θα σου πω να κάνεις αυτό που λέει η καρδιά σου.Με αυτά τα χρήματα έχεις πλέον άπειρες επιλογές.Αν σου κόλλησε με τη μια το pluriel σαν αμάξι παρ'το γιατί θα το βλέπεις να περνάει κ θα μελαγχολείς! :mrgreen
Προσωπική άποψη,το pluriel δεν είναι ότι ποιοτικότερο έχει βγάλει η citroen,ίσα ίσα.Αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον αισθητικά και φυσικά ιδιαίτερο αμάξι.
Τώρα αν ρωτάς για το συγκεκριμένο ή κάποιο άλλο κ μένα με προβληματίζει η οροφή ειδικά αν έχει προβλημα και μπάζει νερά..
Γενικά όταν ψάχνεις κάμπριο φυσικά και θα το ανοίξεις και θα κάνεις πολύ πολυυυυυύ προσεκτική παρατήρηση της στεγανότητας και της ποιότητας των ελαστικών γιατί με τον καιρό ξεραίνονται.Επίσης και καλό να είναι όταν το αγοράσεις, να έχεις υπ'όψη σου ότι σε κάποια χρόνια θα σκάσεις πολλά λεφτά για να αλλάξεις όλα τα λαστιχα της κουκούλας,αναγκαίο κακό. :cry

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμβουλες για αγορα C3 Pluriel μοντ. 2005
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Απρ 2012, 14:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
:agree

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμβουλες για αγορα C3 Pluriel μοντ. 2005
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Απρ 2012, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Στα ίδια χρήματα, πλέον, μπορούν να βρεθούν και τα 307CC 1.6 και Megane CC 1.6. Βέβαια, λόγω κινητήρα και βάρους, η κατανάλωση θα είναι λίγο πιο τσιμπημένη.

Εγώ προσωπικά θα το έπαιρνα το pluriel (όχι αυτό που είδες, μιας και τα όσα είπες για την οροφή είναι λίγο αποθαρρυντικά), αλλά όχι με Sensodrive. Εστω και 1.4.

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμβουλες για αγορα C3 Pluriel μοντ. 2005
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Απρ 2012, 19:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 00:34
Δημοσιεύσεις: 851
Τοποθεσία: Αθήνα-Λαμία
Παιδια οδηγησα πριν απο λιγες ημερες το new C4 diesel με sensodrive και ειναι καταπληκτικο... Δεν ξερω για τα παλια αλλα τα καινουργια ειναι πολυ καλα...

_________________
Citroen C3 iTouch 1.5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμβουλες για αγορα C3 Pluriel μοντ. 2005
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 29 Απρ 2012, 23:42 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα σας και σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας.
Επειδη δεν θελω να απορριψω το αμαξι χωρις να τσεκαρω και την ορορφη του ασχετα με το τι μου ειπε η θα μου πει ο πωλητης, πηρα τηλεφωνο τον Παναγιωτη που μου ειπε ο πρωτος φιλος προκειμενου να γινει ενα τσεκαρισμα στο συνεργειο του αυτη την εβδομαδα. Πολυ φιλικος ο Παναγιωτης μου ειπε επισης οτι θα τσεκαρουμε και την οροφη για διαρροες, ποιοτητα λαστιχων κλπ για να ειμαστε οκ. Οποτε θα σας ενημερωσω μετα την επισκεψη στο συνεργειο του Παναγιωτη παροτι μου πεφτει αρκετα μακρια αλλα μου φανηκε ενταξει παλλικαρι και τον προτιμω απο καποιους κοντινους μου εφοσον φυσικα ειναι και μελος του club και τον συστηνετε.
Η αληθεια ειναι οτι κοιτουσα και αλλα cabrio αλλα οπως σας ειπα η γυναικα μου εχει κολλησει με αυτο επειδη εχει καπως διαφορετικο στυλ και σε συγκριση με καποια αλλα ειναι αρκετα οικονομικο στην τιμη και στην καταναλωση. Ωραιο και το 307cc (πολυ ωραιο θα λεγα) αλλα βρισκω καποιο παρομοιας χρονολογιας και χιλιομετρων με τουλαχιστον 1000 ευρω παραπανω. Επισης εχω ακουσει οτι το pluriel το 1.4 ειναι σχετικα αδυναμο στη μηχανη ασε που δεν βρισκω και τοσο ευκολα αυτοματο οπως το 1.6. Τελως παντων παμε για το συγκεκριμενο pluriel, θα το τσεκαρουμε, θα παζαρευσουμε την τιμη και βλεπουμε...
Ευχαριστω και παλι παιδια.
Κωστας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συμβουλες για αγορα C3 Pluriel μοντ. 2005
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 30 Απρ 2012, 00:14 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Ψαξε πολυ το θεμα των ελαστικων της οροφης γιατι αν θυμαμαι καλα παει μονοκομματο απο την μια ακρη μεχρι την αλλη και με το λαστηχο του παρμπριζ. Καποια νομιζω μεχρι το 2003 ή 2004 ειχε γινει ανακληση για το λαστηχο της οροφης. το ιδιο και για τα λαστηχα στις μπαρες οροφης γιατι κολλουσε η οροφη. Για δες αν ανηκει στην ανακληση και αν εχει γινει η εργασια αυτη.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αγορά C5 δίλημμα...
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: mobilas
Απαντήσεις: 25
αγορα C4
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Αγορά Xsara 2003 1.6 16v
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: dap
Απαντήσεις: 69
ΑΓΟΡΑ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΓΙΑ GRAND PICASSO 2010
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: ΜΗΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Απαντήσεις: 7
Press Kit C3 Pluriel
Δ. Συζήτηση: Citroen Press-kit's
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια