Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τετ 24 Απρ 2024, 13:10 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιούλ 2013, 00:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Ιούλ 2013, 02:58
Δημοσιεύσεις: 47
xantiamanolis έγραψε:
και γιατι δεν περπατησε στην αγορα το υδρογονο και πανε ακομα και τωρα να βαλουν υγραεριο? και ναι φιλε μου εχ υγραεριο σε 2 αυτοκινητα με πανω απο 25.000 στο καθενα ξεχωριστα και δεν εχω κανενα προβλημα....


Αυτο που λες ισχυει μονο στην ΕΛΛΑΔΑ!!! Σε ολες τις χωρες της Ευρωπης εχει καταργηθει το υγραεριο και χρησιμοποιουν σαν εναλλακτικη το φυσικο αεριο...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιούλ 2013, 17:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Θέλω δεν θέλω θα επανέλθω στο αρχικό θέμα! Δυστυχώς το δαιμονισμένο c3 ξαναχτύπησε! Πάλι τα ίδια! Αρρυθμίες και δεν κρατάει ρελαντί. Τελικά μια τρύπα στο νερό κάναμε! Τζάμπα τόσα λεφτά!
Πριν λίγο γύρισα από το συνεργείο. Το πήγα πάλι στον πρώτο μηχανικό που το είχα πάει, μια και είναι κοντά στο σπίτι μου και το αυτοκίνητο δεν είναι για αποστάσεις, αφού σβήνει συνέχεια. Η γνώμη του ήταν και πάλι η ίδια. Φταίει η πεταλούδα του γκαζιού. Του είπα πως τα παιδιά στην Θέρμη δοκίμασαν να την αλλάξουν και δεν έστρωσε το αυτοκίνητο και μου είπε πως μετά την αλλαγή έπρεπε να ξαναγίνει βασική ρύθμιση. Κανόνισε και μου βρήκε μια μεταχειρισμένη τελικά για δοκιμή χωρίς να πληρώσω. Θα την βάλουμε αύριο και θα την κρατήσω μέχρι να βεβαιωθώ πως αυτό φταίει. Αν όντως είναι αυτή το πρόβλημα τότε θα την αγοράσω. Με την ευκαιρία και για κάθε ενδεχόμενο ρυθμίσαμε και τις βαλβίδες σήμερα αλλά φυσικά δεν είχαν πρόβλημα.
Για την ώρα και μετά την βασική ρύθμιση που κάναμε μέσω του διαγνωστικού,με την παλιά πεταλούδα φυσικά, το αυτοκίνητο δουλεύει ρολόι. Μέχρι να ξαναχαλάσει φυσικά!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιούλ 2013, 18:14 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Τι να σου πω αδερφέ..ειλικρινά δε ξέρω τι και πόσα φταίνε τελικά.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 11 Ιούλ 2013, 18:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
Έγραψα και στον φίλο ιδιωτικώς, ίσως είναι χρήσιμο να ρίξουμε μια ματιά στα inforapid μήπως υπάρχει κάτι σχετικό. Γενικώς τα εν λόγω με έχουν βοηθήσει πολλές φορές σε απίθανα πράματα

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Ιούλ 2013, 17:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8106
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
alex_nous ευχομαι να ειναι η τελευταια αλλαγη εξαρτηματος...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 13 Ιούλ 2013, 00:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις πολύτιμες συμβουλές! Δυστυχώς τα νέα είναι για μια ακόμη φορά δυσάρεστα. Η δοκιμή δεν μπορεί να γίνει, καθώς ο έμπορος μεταχειρισμένων δεν δίνει τελικά την πεταλούδα για δοκιμή. Είναι λέει η τελευταία του.
Το πρόβλημα παρουσιάστηκε και σήμερα πάντως ή καλύτερα ένα από τα συνήθη συμπτώματα. Κατά την κίνηση ή την ακινητοποίηση του αυτοκινήτου, όταν οι στροφές πέφτουν στο ρελαντί και πατήσω συμπλέκτη, πολλές φορές το αυτοκίνητο σβήνει. Για παράδειγμα σταματώντας σε φανάρι πριν καλά καλά σταματήσει το αυτοκίνητο, σβήνει. Επίσης σε αλλαγή από 4η σε 5η πατώντας τον συμπλέκτη λίγο παραπάνω χρόνο, πάλι σβήνει. Φυσικά αφήνοντας συμπλέκτη ξαναπαίρνει και φυσικά δεν γίνεται πάντα αλλά κάποιες φορές. Το διαγνωστικό όμως δεν εμφανίζει καμία βλάβη!!! Στο ρελαντί η αρρυθμία είναι μικρή ακόμη, αλλά είμαι σίγουρος πως θα χειροτερέψει.
Μίλησα και με τον Νίκο τον ηλεκτρολόγο και από Δευτέρα θα πάει από εκεί για έλεγχο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 16 Ιούλ 2013, 18:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Σήμερα πήγα από τον Νίκο όπου έγινε τηλεφόρτωση εγκεφάλου! Υπάρχει πιθανότητα η βλάβη να διορθωθεί μόνο από αυτό. Το λογισμικό που ''φορούσε'' ο εγκέφαλος ήταν από το 2002. Πλέον περάστηκε η τελευταία έκδοσή του που σύμφωνα με τον ηλεκτρολόγο διορθώνει πολλά προβλήματα, ακόμη και σαν το δικό μου. Για ακόμη μια φορά ελπίζω να ξεμπερδεύω με την βλάβη αυτή. Λέτε να ήταν τόσο απλό και τζάμπα άλλαξα το μισό αυτοκίνητο? Θα δείξει!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 20 Ιούλ 2013, 18:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Έχω νέα από το μέτωπο! Λοιπόν, ο ηλεκτρολόγος μου είπε να κάνω 200 χλμ με βενζίνη και κατόπιν να επαναρυθμίσω τον εγκέφαλο του αερίου, σύμφωνα με τις νέες τιμές τις βενζίνης. Τα χιλιόμετρα έγιναν με το παραπάνω και πήγα εχτές για την ρύθμιση. Προσπαθούσαν από δω, προσπαθούσαν από εκεί, αλλά κάτι στις τιμές δεν ήταν σωστό. Τελικά διαπίστωσαν πως ένα από τα μπεκ του αερίου είχε καεί και λειτουργούσε ως τρικύλινδρο με το αέριο. Το βγάζουν να το αλλάξουν και διαπιστώνουν ότι είναι για μεγαλύτερο κινητήρα. Τελικά άλλαξαν και τα 4 μπέκ με τα σωστά καινούρια χωρίς χρέωση, αν και μεταξύ μας η εγγύηση είχε λήξει. Πάλι καλά... Για μια ακόμη φορά το αυτοκίνητο πάει τέλεια και με βενζίνη αλλά και με αέριο, μέχρι την επόμενη φορά...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 07:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Άλεξ,σου το είχε πεί ο Πράκτορας στην σελίδα 2,στην δεύτερη παράγραφό του.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 15 Αύγ 2013, 20:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Χρόνια πολλά σε όλους! Βρήκα σήμερα χρόνο να γράψω την συνέχεια της Οδύσσειας του C3! Μετά την αναβάθμιση του εγκεφάλου και την αλλαγή μπεκ καθώς και επαναρύθμιση του υγραερίου, το αυτοκίνητο λειτουργούσε ρολόι ... για 20 μέρες περίπου! Από τότε και ανά τακτά χρονικά διαστήματα το αυτοκίνητο κάνει διακοπές. Άλλες φορές πιο έντονες, άλλες λιγότερο. Ξαφνικά το αυτοκίνητο επανέρχεται στα φυσιολογικά του! Στο ρελαντί δουλεύει μια χαρά, αλλά στα γκάζια κόβει. Μοιάζει ώρες ώρες να δουλεύει σαν τρικύλινδρο. Άλλαξα και πολλαπλασιαστή, τσέκαρα και τα μπουζί αλλά τίποτα. Βλάβη βγάζει διακοπή ανάφλεξης.
Αυτό που πιστεύω είναι ότι κάτι παίζει με την καλωδίωση. Εννοώ υγρασία σε καμιά φύσα!
Ελπίζω να ξεμπερδέψω γιατί τέλος του μήνα έχω μεγάλο ταξίδι και έτσι δεν είναι για πουθενά.
Αύριο θα αρχίσω να ψεκάζω με σπρέι επαφών τις φύσες και βλέπουμε!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 16 Αύγ 2013, 22:01 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Για ρίξε μια ματιά και στις μπουζόπιπες. Με τα χρόνια ξεραίνονται και "χάνεις" σπινθήρα.
Δε σου λέω ότι αυτή είναι η λύση στο πρόβλημά σου, αλλά στο θέμα του σπινθήρα σίγουρα επηρεάζει ως ένα βαθμό.

sent from a shiny Xantia II using Τapatalk 2

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Αύγ 2013, 10:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επανέρχομαι στο θέμα καθώς το πρόβλημα δεν λύθηκε και δεν μπορεί να εντοπιστεί! Επαναλαμβάνω πως το αυτοκίνητο μερικές φορές και για άγνωστο λόγο κάνει διακοπές πάνω από τις 3000 στροφές. Άλλες φορές πολύ έντονα και άλλες πολύ λιγότερο. Το πρόβλημα παρουσιάζεται πάντα από την εκκίνηση και ποτέ κατά την διάρκεια της οδήγησης. Δηλαδή ή θα μου το κάνει από την αρχή ή καθόλου. Το παράδοξο είναι πως πολλές φορές και ενώ κάνει διακοπές σβήνεις τον διακόπτη και όταν ξαναανάψεις το αυτοκίνητο δουλεύει ρολόι! Επίσης μερικές φορές εν κινήσει στρώνει από μόνο του! Σαν σφάλμα βγάζει διακοπή ανάφλεξης.
Φυσικά το παρουσιάζει και στο αέριο και στην βενζίνη οπότε δεν μπορεί να είναι μπεκ. Αλλάχθηκε ο πολλαπλασιαστής, τσεκάραμε τα μπουζί και τις πίπες που αλλάχθηκαν και αυτές. Ελέγχθηκε όλη η καλωδίωση-φύσες και όλα ήταν ΟΚ. Το θέμα παρουσιάστηκε μετά την τηλεφόρτωση εγκεφάλου που έλυσε το θέμα που είχα με το ρελαντί.
Τι φταίει? Πείτε καμιά ιδέα μια και έχω στερέψει από ιδέες και λεφτά φυσικά και η επιστήμη (ηλεκτρολόγοι και μηχανικοί) έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Αύγ 2013, 12:51 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Εγκεφαλο??

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 25 Αύγ 2013, 18:30 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
alex_nous έγραψε:
Το θέμα παρουσιάστηκε μετά την τηλεφόρτωση εγκεφάλου που έλυσε το θέμα που είχα με το ρελαντί.

Ελυσε ενα θεμα και σου εδεσε κομπο ενα αλλο...εκει ειναι το προβλημα λογικα, αν εισαι σιγουρος οτι απο τοτε ξεκινησαν ολα. :(

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ανεξήγητη Βλάβη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 28 Αύγ 2013, 00:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μάιος 2013, 14:47
Δημοσιεύσεις: 22
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει άλυτο! Το αυτοκίνητο πήγε πάλι στον ηλεκτρολόγο, ο οποίος επιμένει πως δεν μπορεί να είναι θέμα προγραμματισμού-τηλεφόρτωσης εγκεφάλου, ούτε εγκεφάλου. Αν ήταν λέει θα το έκανε συνέχεια. Δεν έχει όμως και γενικώς ηλεκτρολογικό θέμα, καθώς τα πάντα σχεδόν έχουν αλλαχτεί και ελεγχθεί. Επίσης ούτε μηχανικό μπορεί να είναι και να στρώνει σβήνοντας και ξαναβάζοντας μπρος! Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! :bounce :angr
Το άγχος μου είναι πως αύριο φεύγω ταξίδι οικογενειακώς με το C3 και μάλιστα μακρινό και νυχτερινό! Καλού κακού έκανα την περασμένη εβδομάδα και οδική γιατί δεν το πολυεμπιστεύομαι! Οπότε αν καταφέρω να γυρίσω θα δούμε τι θα γίνει και με την βλάβη!
ΒΥΕ! :shift


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 4 από 6 [ 79 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο



Συναφή θέματα

P1337 Βλαβη
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Herby
Απαντήσεις: 8
Βλάβη σε σκαπτικό (φρέζα) ...
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: madmak
Απαντήσεις: 4
ΒΛΑΒΗ! Συνεχίζει να με ταλαιπωρεί... (αλλά το αγαπάμε)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: tarrash
Απαντήσεις: 15
Βλαβη LCD οθόνης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Βλάβη cruise control
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Dim3
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ