Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:15 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΟΡΟΦΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Ιούλ 2013, 15:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Ιούλ 2013, 02:58
Δημοσιεύσεις: 47
Καλησπερα, εχω απο περυσι ενα citroen C3 2005 exlusive.. Μου εχουν χαλασει οι ντιζες της οροφης λογω κακης συντηρησης, (βασικα δεν ειχε γινει ποτε απο τον πρωην κατοχο) με αποτελεσμα να μην ανοιγει.. Σαν ανταλλακτικο στην αντιπροσωπεια μου ειπαν δεν υπαρχει καινουριο.. Βασικα μετα απο σχεδιαγραμμα που μου εδωσαν με ολα τα ανταλλακτικα της οροφης και τους εδειξα ποιο ακριβως θελω, μου ειπαν οτι δεν εχει κωδικο και μπορουν να το παραγγειλουν απο Γαλλια μονο ΜΑΖΙ με το πλαισιο της οροφης δηλαδη 850ΕΥΡΩ!!! Αρα καινουριο το ξεχναμε.. Τωρα για μεταχειρισμενο, απο C3 δεν εχω βρει ουτε στην Ελλαδα, ουτε στο εξωτερικο... Μηπως γνωριζεται με ποια αλλα μοντελα CITROEN-PEUGEOT ειναι ιδια η οροφη και ο μηχανισμος, μηπως καταφερω και βρω μεταχειρισμενα απο καποιο αλλο????? Σιγουρα θα ειναι κοινη η οροφη και με αλλα μοντελα.. Δεν μπορει σε καθε μοντελο να εβγαζαν και ξεχωριστη οροφη με ξεχωριστο μηχανισμο... Ευχαριστω για τον χρονο σας!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΟΡΟΦΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Ιούλ 2013, 15:28 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Ισως με το 206...!

Να σου πω επισης οτι στην αντιπροσωπια μην περιμενεις να σου πουν και ολη την αληθεια. Οτι και να χαλασει παει πακετο με κατι αλλο, ειναι καραμελα αυτο! Εσυ θες κατι συγκεκριμενο και αυτοι καθε φορα πλασαρουν πακετα των εκατονταδων ευρω...κανενα σχολιο.
Εστω οτι λενε και αληθεια στην περιπτωση σου, πραγματικα αν δεν κατσεις μονο σου να ψαχτεις δε θα βρεις ακρη...και για να σου δωσω λιγο δυναμη, αν το θεμα ειναι απλα ντιζες, θα την βρεις την ακρη καπου και στανταρ θα πωλουνται ξεχωριστα, εστω και ιμιτασιον...
Αν ειναι ιδια με 206 ψαξε να βρεις απο καποιο τρακαρισμενο, σιγουρα πιο ευκολο απο τα δυσευρετα C3 με ηλιοροφη.

Μια ερωτησουλα μονο μιας και δεν ειμαι ενημερωμενος με το θεμα, η ηλιοροφη ειναι σιγουρα απο τη Citroen ή μηπως ειναι καποια που και καλα μπηκε στην πορεια? Μεγαλωνει η πιθανοτητα να ειναι ιδια ή ο μηχανισμος να ειναι ιδιος με του 206 αν ειναι εργοστασιακη. ;)

Καλη δυναμη παντως, ειναι κριμα να την εχεις και καλοκαιριατικα να μην ανοιγει...

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΟΡΟΦΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Ιούλ 2013, 15:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Ιούλ 2013, 02:58
Δημοσιεύσεις: 47
Ειναι εργοστασιακη η οροφη.. Αυτο που λες, μου το ειπε και ο πατερας μου.. Εφαγα πακετο καλοκαιριατικα...! Οταν μου κολλησε ανοιχτη, ευτυχως ηταν μερα, πηγα αμεσως στο συνεργειο του πατερα μου, και αφου μου τα ξηλωσε ολα, διαπιστωθηκε οτι ο μηχανισμος ειναι σε αριστη κατασταση. Οι ντιζες εχουν φρακαρει και ειναι σιγουρα αυτο το προβλημα.. το 206 εχει την ιδια οροφη, αλλα χωρις το πισω τζαμι.. Σαν μηχανισμός πρεπει να ειναι ίδιος ομως.. Και το c5 νομιζω εχει την ιδια οροφη.. Οσο για το ανταλλακτικο και την καραμελα φιλε μου εχεις απολυτο δικιο.. απο 5 χρονων πηγαινα στο συνεργειο.. Δεν φανταζεσαι τι εχω ακουσει.. Στην συγκεκριμενη περιπτωση ομως, ο ανθρωπος μπηκε στο site της citroen service στο οποιο μονο οι αντιπροσωπειες εχουν προσβαση, και μου εκτυπωσε 2 σχεδιαγραμματα της οροφης με ολα τα ανταλλακτικα και τους κωδικούς τους.. Και ηταν το μοναδικο που δεν ειχε κωδικο!!! Οπως σου ειπα επειδη ειναι μεσα στο πλαισιο της οροφης, παει ολο μαζι..... Τωρα ελπιζω να βρω κανα 206.. ΑΑ, βρηκα ντιζες απο saxo του 2002, και μου φαινονται ιδιες με το δικο μου.. Πως μπορουμε να μαθουμε αν ειναι ιδιος ο μηχανισμος????


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΟΡΟΦΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Ιούλ 2013, 15:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3762
http://www.idealautoteile.com/products/ ... -2009.html


Ντιζες δεν δινει αλλα σιγουρα ειναι οι ντιζες και οχι τα γραναζακια που χαλανε ?

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΟΡΟΦΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Ιούλ 2013, 16:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Ιούλ 2013, 02:58
Δημοσιεύσεις: 47
Ναι σιγουρα... ολα τα γραναζακια ηταν σαν καινουρια.. αυτα τα γραναζακια καθως γυρνουν ερχονται σε επαφη με δυο σπιραλ να το πω, σαν ελατηρια πολυ πιεσμενα ειναι, δεν μπορω να στο εξηγησω ακριβως, ελπιζω να καταλαβες.. Αυτα τα ελατηρια τελοσπαντων, περνουν μεσα απο κατι σωληνες. Τον τελευταιο καιρο περνουσαν με μεγαλη δυσκολια τα ελατηρια μεσα απο τους σωληνες, με αποτελεσμα τα γραναζια να βρισκουν μεγαλη αντισταση και τελος να κλωτσησουν ολα τα δοντακια που ειχαν τα ελατηρια... Τωρα φαντασου σε μερικα σημεια αυτα τα σπιράλ εχουν γινει λεία και τα γραναζια γυρνουν ''τρελα'' χωρις δηλαδη να ερχονται σε επαφη με τα σπιράλ.. Εχουν μπουκωσει τοσο πολυ οι σωληνωσεις, που εσπρωχνα και τα δυο σπιραλ με το κατσαβιδι με ολη μου την δυναμη και δεν γυρνουσε κανενα.. τελικα χτυπησα το κατσαβιδι με ενα σφυρι και σιγα σιγα τσουλησαν και εκλεισε η οροφη... Και το γελιο ξερεις ποιο ειναι?? Μετα απο 2 ωρες επιασε βροχη!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΟΡΟΦΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Ιούλ 2014, 10:43 
Άβαταρ μέλους
Στο δικό μου c3 του 2003 έχει χαλάσει η οροφή. Συγκεκριμένα έχει σπάσει το πλαστικό κομπλερ ανάμεσα στο μοτέρ και στον μηχανισμό με αποτέλεσμα να δουλεύει το μοτέρ άλλα να μην κουνιέται η οροφή. Είχα μείνει με ανοιχτό το τζάμι άλλα κατάφερα να το κλείσω με ένα αλλεν 5mm που μπαίνει στον άξονα του μηχανισμού. Δεν μπορώ όμως να βρω το πλαστικό εξάρτημα μόνο του. Στην Citroen μου είπαν για όλο το σύστημα που είναι πανάκριβο οπότε δεν παίζει. Έχει κανείς καμιά ιδέα αν μπορώ να βρω κάπου το ανταλλακτικό?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΟΡΟΦΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Ιούλ 2014, 13:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
e-bay? η σε διαλυτηριο?

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΟΡΟΦΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Ιούλ 2014, 19:48 
Άβαταρ μέλους
Το εχω ψαξει παντου αλλα τιποτε.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΟΡΟΦΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 15 Ιούλ 2014, 19:57 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Είναι σπάνιο σαν έξτρα, ψάξου σε διαλυτήρια στο εξωτερικό ειδικά Αγγλία-Γαλλία-Ολλανδία. Βρες τον κωδικό του ανταλλακτικού πρώτα ;)

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Πρόβλημα με κόμπιασμα κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: scorer
Απαντήσεις: 29
Προβλημα με κλειδι C2 help
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: mpampis
Απαντήσεις: 26
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ C2 ME XENON
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 45
Προβλημα στο clima σε C2 vts mk1
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: panosfx
Απαντήσεις: 17
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια