Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τετ 24 Απρ 2024, 04:05 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ιστορικό βλάβης C3 1.4ehdi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Ιούλ 2014, 08:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιούλ 2010, 17:05
Δημοσιεύσεις: 52
Εβδομάδα 16-22 /6 ανά 3 μέρες άναμμα esp fault σβήσιμο κινητήρα και επανεκκίνηση όλα καλά.
Εβδομάδα 23-29 /6 ανά 2 μέρες άναμμα esp fault και βλάβη gearbox και engine fault σβήσιμο κινητήρα και επανεκκίνηση όλα καλά.
3/7 τα ίδια αλλά το αμάξι ενώ δούλευε ο κινητήρας δεν μπορούσε να κινηθεί αναβόσβησμα κινητήρα 3 φορές όλα καλά.
4/7 επίσκεψη στην Actus πειραιώς αναφορά προβλήματος (αμάξι αγορασμένο 15/2/13 σε εγγύηση) απαράδεκτη αντιμετώπιση (το ψάχνω για καταγγελία). Μου είπε ότι δεν είχε χρόνο να το κοιτάξει γιατί όλα τα ραντεβού του ήταν κλεισμένα και να κλείσω ραντεβού απο Δευτέρα.
7/7 ακινητοποίηση σε κλειστή γωνία της οδού χαμοστέρνας .Με την βοήθεια του θεού δεν είχαμε ατύχημα αλλά είχα να νιώσω τόσο φόβο απο τον τελευταίο μεγάλο σεισμό της πάρνηθας.
Μεταφορά με γερανό στον Χανιαδάκη. Διάγνωση βλάβης, ποντεσιόμετρο γκαζιού. Τέλος
Οδηγώ CITROEN απο το 1986 έχουν περάσει απο τα χέρια μου 8 διαφορετικά μοντέλα, είναι η μόναδική φορά που έχω κινδυνεύσει απο μηχανική βλάβη και μάλιστα έχοντας κάνει μόλις 18500 χλμ με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.
Μετά την ευτυχή κατάληξη το μελανότερο σημείο της ιστορίας είναι η ACTUS η οποία αφού γνώριζε το πρόβλημα με άφησε να φύγω χωρίς ίχνος συνείδησης και ευθύνης. Θελω να μάθω αν τελικά είχα ατύχημα θα αναγνώριζε την ευθύνη του?
Πρότασή μου ποτέ στην ΑCTUS!!!. Σκεφτείτε τι θα μπορούσα να είχα πάθει για 10 λεπτα που θα έκανε για να μου κάνει μια διάγνωση.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ιστορικό βλάβης C3 1.4ehdi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Ιούλ 2014, 09:12 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Ένα καινούριο αυτοκίνητο, εάν βγάλει ζημιά που οφείλεται σε ελαττωματικό ανταλλακτικό, θα τη βγάλει τους πρώτους 6-12 μήνες. Έτυχε σε σένα και δυστυχώς, έπεσες σε αντιπροσωπεία που δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα. Καλώς ή κακώς, η κάθε αντιπροσωπεία καθορίζει το επίπεδο aftersales υποστήριξης προς τον πελάτη. Μόλις χάσανε έναν και από ότι φαίνεται δε τους ένοιαξε ιδιαίτερα.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ιστορικό βλάβης C3 1.4ehdi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Ιούλ 2014, 09:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Αδερφέ εάν σε παίρνει ξέσκισέ τους μίλα με κάποιον δικηγόρο.Κινδύνεψες εσύ και ποιός ξέρει ποσοι
άλλοι όταν το αμάξι σου έσβησε σε κεντρικό δρόμο!
Σίγουρα έχασαν 1 πελάτη και θα χάσουν και άλλους όσο θα παραμένουν στις υποχρεώσεις τους
απέναντι στους πελάτες τους :spank

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ιστορικό βλάβης C3 1.4ehdi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Ιούλ 2014, 21:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Δε νομίζω οτι μπορεί να διεκδικήσει τίποτα δικαστικά. Αν γινόταν ατύχημα ναι, αλλά τώρα πολύ δύσκολο και άντε να αποδείξει τι και πως.
Στην αμερική μπορείς να διεκδικήσεις αποζημίωση για τα πάντα (είναι στο άλλο άκρο αυτοί) αλλά στην Ευρώπη δεν είναι έτσι. Και δε λέω οτι έχει άδικο το παιδί.
Πάντως καταγγελία στη citroen hellas κάνε, ίσως και στα κεντρικά στη Γαλλία.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ιστορικό βλάβης C3 1.4ehdi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Ιούλ 2014, 22:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιούλ 2010, 17:05
Δημοσιεύσεις: 52
aiolos έγραψε:
Δε νομίζω οτι μπορεί να διεκδικήσει τίποτα δικαστικά. Αν γινόταν ατύχημα ναι, αλλά τώρα πολύ δύσκολο και άντε να αποδείξει τι και πως.
Στην αμερική μπορείς να διεκδικήσεις αποζημίωση για τα πάντα (είναι στο άλλο άκρο αυτοί) αλλά στην Ευρώπη δεν είναι έτσι. Και δε λέω οτι έχει άδικο το παιδί.
Πάντως καταγγελία στη citroen hellas κάνε, ίσως και στα κεντρικά στη Γαλλία.


Δεν θέλω να διεκδικήσω τίποτα. Να προστατέψω θέλω τους οδηγούς που θα έχουν την ατυχία να πέσουν στα χέρια αυτών των άσχετων.
Μετά το τηλ. που έκανα το πρωί στην CITROEN μου είπαν ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου ο υπεύθυνος του συνεργείου της Actus , φυσικά ακόμα περιμένω.. Άλλο ένα δείγμα αξιοπιστίας του συγκεκριμένου συνεργείου.
Τι να πω ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
Διαδώστε το γεγονός για να βάλουν κάποιοι μυαλό, αν έχουν χώρο στο κεφάλι τους.......


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ιστορικό βλάβης C3 1.4ehdi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Ιούλ 2014, 23:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
Θελω να γινω ο δικηγορος του διαβολου και αναρωτιεμαι γιατι επρεπε η Actus να παρατησει οτι δουλεια ειχε εκει την στιγμη που εσυ αποφασισες να πας και να ασχοληθεί μαζι σου?
Και αυτο γιατι και εσυ ο ιδιος καθυστερησες 3 μερες και δεν πηγες για επισκευη αλλου αλλα το αφησες και σε αφησε τελικα το οχημα στον δρομο.
Εαν ημασταν στην Καστορια που ειναι μια η Σιτροεν, αντε να πω επρεπε να εξυπηρετησουν αλλα στην Αθηνα που εχει αλλες μοναδες απλα φευγεις και βρισκεις καποιον αλλο οπως εν τελη βρηκες τον Χανιαδακη
Με καλη πιστη, εαν δεν καταλαβα καλα μας τα εξηγεις :hmm

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ιστορικό βλάβης C3 1.4ehdi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 12 Ιούλ 2014, 07:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιούλ 2010, 17:05
Δημοσιεύσεις: 52
grekoulis έγραψε:
Θελω να γινω ο δικηγορος του διαβολου και αναρωτιεμαι γιατι επρεπε η Actus να παρατησει οτι δουλεια ειχε εκει την στιγμη που εσυ αποφασισες να πας και να ασχοληθεί μαζι σου?
Και αυτο γιατι και εσυ ο ιδιος καθυστερησες 3 μερες και δεν πηγες για επισκευη αλλου αλλα το αφησες και σε αφησε τελικα το οχημα στον δρομο.
Εαν ημασταν στην Καστορια που ειναι μια η Σιτροεν, αντε να πω επρεπε να εξυπηρετησουν αλλα στην Αθηνα που εχει αλλες μοναδες απλα φευγεις και βρισκεις καποιον αλλο οπως εν τελη βρηκες τον Χανιαδακη
Με καλη πιστη, εαν δεν καταλαβα καλα μας τα εξηγεις :hmm


Στην Actus ήμουν 7.45 το πρωί και η μόνη μου απαίτηση ήταν να αξιολογηθεί η βλάβη (το πολύ 10 λεπτά) . Αφού τους είπα το ιστορικό μου είπαν να κλείσω ραντεβού από Δευτέρα. Εσύ καταλαβαίνεις ότι θα μπορούσε το αμάξι να μείνει σε δρόμο μεγάλης κυκλοφορίας; Αν εσύ ήσουν ο υπεύθυνος του συνεργείου και αντιμετώπιζες το ίδιο γεγονός θα άφηνες τον πελάτη να φύγει γνωρίζοντας ότι μπορεί να εμπλακεί σε ατύχημα;
Ξέρεις υπάρχει και ένας δευτερευούσης σημασίας παράγοντας, όταν είσαι εργαζόμενος την σημερινή εποχή το να παίρνεις άδεια για να γυρίζεις στα συνεργεία δεν είναι ότι το καλύτερο.
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο; Χτες ενημερώθηκε το συνεργείο απο τα κεντρικά περίπου στις 9:30 για να επικοινωνήσει μαζί μου, γιατί δεν το έκανε;
Εγώ σας είπα και στην προηγούμενη δημοσίευσή μου, ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ