Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 08:32 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Μαρ 2015, 20:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 17 Μαρ 2014, 21:24
Δημοσιεύσεις: 18
Καλησπερα αν μπορει καποιος να δωσει φως........

(Τα service εχουν γινει ολα)

Μετα απο μια ωρα οδηγησης τις προαλλες χτυπα κοκκινο η θερμοκρασια. Σταματω τη μηχανη και την επομενη μερα το πηγαινω στο συνεργειο. Αλλαζουν το θερμοστατη. Ολα καλα για μια βδομαδα. Σημερα μετα απο μια ωρα παλι κοκκινο. Δεν ξερω αν ετσι πρεπει να γινεται, αλλα δεν ανεβαινει σταδιακα απο την τριτη σκαλα στην τεταρτη κλπ αλλα πηγαινει απευθειας απο την τριτη σκαλα στην εκτη.

Ευχαριστω εκ των προτερων.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μαρ 2015, 13:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Το βεντιλατέρ σου δουλεύει σωστά; Ειδικά η δεύτερη σκάλα ακούγεται εύκολα. Η στάθμη του ψυκτικού είναι σταθερή;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μαρ 2015, 13:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
Katerina Pappa έγραψε:
.... Αλλαζουν το θερμοστατη. Ολα καλα για μια βδομαδα. Σημερα μετα απο μια ωρα παλι κοκκινο. Δεν ξερω αν ετσι πρεπει να γινεται, αλλα δεν ανεβαινει σταδιακα απο την τριτη σκαλα στην τεταρτη κλπ αλλα πηγαινει απευθειας απο την τριτη σκαλα στην εκτη.



ποιόν θερμοστάτη?
Μετά την αλλαγή συμπλήρωσε νερό?
Έκανε εξαέρωση?

Katerina Pappa έγραψε:
... αλλα πηγαινει απευθειας απο την τριτη σκαλα στην εκτη.



αυτό φυσικά και δεν είναι κανονικό


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μαρ 2015, 14:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 17 Μαρ 2014, 21:24
Δημοσιεύσεις: 18
ναι ψυκτικο υπαρχει, το λεει και το εγχειριδιο χρησης πως να το ελεγξεις και το ελεγξα

υπαρχουν πολλοι θερμοστατες; υπεθεσα οτι αλλαξε αυτον που ρυθμιζει τη ροη του ψυκτικου υγρου
εξαερωση εκανε
με ποιο τροπο ελεγχω το βεντιλατερ;

γιατι να ανεβαζει αποτομα την θερμοκρασια; απο 1η σε 2η και μετα σε 3η ανεβαινει κανονικα και μετα ξαφνικα χτυπαει εκτη και παντα μετα απο μια ωρα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μαρ 2015, 15:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
Katerina Pappa έγραψε:

γιατι να ανεβαζει αποτομα την θερμοκρασια; απο 1η σε 2η και μετα σε 3η ανεβαινει κανονικα και μετα ξαφνικα χτυπαει εκτη και παντα μετα απο μια ωρα


Θα σε ρωτήσω κάτι που μπορεί να φανεί παράξενο, αλλά ...φταίει η εμπειρία :Κάνεις την ίδια διαδρομή όταν το παθαίνει? μήπως κινείσαι σε απότομες ανηφόρες -κατηφόρες? (έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο?)

Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω link
viewtopic.php?f=33&t=10767


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μαρ 2015, 15:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 17 Μαρ 2014, 21:24
Δημοσιεύσεις: 18
2 φορες μετα απο αποτομη ανηφορα

1 φορα σε normal δρομο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μαρ 2015, 19:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
Katerina Pappa έγραψε:
2 φορες μετα απο αποτομη ανηφορα

1 φορα σε normal δρομο


Αν διάβασες και το link που έστειλα προηγουμένως θα διαπίστωσες ότι ακριβώς αυτό το "μετά από απότομη ανηφόρα" ήταν και το δικό μου πρόβλημα. Όμως το δικό μου τελείωσε με την αλλαγή του θερμοστάτη (και φυσικά εξαέρωση)...

Δεν ξέρω πόσο επεμβαίνεις. Αν μπορεις, όταν το ξανακάνει, βεβαιώσου αν το "πρόβλημα" είναι πραγματικό ή ψεύτικο. Με δυό λόγια άνοιξε το καπώ και παρατήρησε αν η θερμοκρασία είναι όντως υψηλή ή όχι (πχ θα μπορούσες να ΠΛΗΣΙΑΣΕΙΣ το χέρι σου στο ΕΠΑΝΩ μέρος του ψυγείου
***ΠΡΟΣΟΧΗ :
*** το βεντιλατέρ περιστρέφεται και μπορει να χτυπήσεις
*** ΜΗΝ ακουμπήσεις επάνω στο ψυγείο μπορεί να καείς.

Αν είναι υψηλή πιθανότερο να φταίει το βεντιλατερ (ηλεκτρονική πλακέτα). Αν είναι κανονική, εφόσον ο θερμοστάτης ροής αλλάχτηκε,
θα έλεγα ότι :
ή θέλει εξαέρωση
ή έχει πρόβλημα ο αισθητήρας θερμοκρασίας
ή ο νέος θερμοστάτης είναι ελλατωμματικός

και επειδή οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους, σε κάθε περίπτωση το αν θα ασχοληθείς ή όχι είναι δική σου επιλογή. Εγώ τα γράφω σαν θεωρητική προσέγγιση του προβλήματος και όχι σαν συμβουλή.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μαρ 2015, 20:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 17 Μαρ 2014, 21:24
Δημοσιεύσεις: 18
ευχαριστω για την θεωρητικη προσεγγιση

ασχετο:

μπηκα σε ξενα φορουμ και καποιος προτεινε αυτες τις ταινιες

http://temperature-indicators.co.uk/aca ... tml#SID=42

γραφω το link για αυτους που ασχολουνται (πολυ θα ηθελα να τις ειχα οταν εμφανιστηκε πρωτη φορα το προβλημα)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 07 Μαρ 2015, 21:50 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Καλη φάση αυτά τα θερμόμετρα!

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Μαρ 2015, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Μαρ 2007, 13:50
Δημοσιεύσεις: 655
Τοποθεσία: Lund, Sweden
Τα εξής:
1. Άλλαξε ο θερμοστάτης αλλά δεν έκανε σωστή εξαέρωση στο κύκλωμα. Πέφτει η θερμοκρασία;
2. Δουλεύει το βεντιλατέρ; Ακούγεται ένα βουητό όταν έχεις υψηλές θερμοκρασίες;
3. Άνοιγε το καλοριφέρ στο ζεστό όταν έχεις υψηλή θερμοκρασία. Παρατηρείς να πέφτει η θερμοκρασία;

Πρόσεχε πολύ γιατί θα κάψεις την φλάντζα κεφαλής (αν δεν την έχεις κάψει ήδη) που είναι μεγάλη ζημιά.
Μην χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο αν δεν βρεις λύση.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Απρ 2015, 15:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 17 Μαρ 2014, 21:24
Δημοσιεύσεις: 18
Σε οποιον φανει χρησιμο. Το πηγα αλλου, μου ειπε εχεις καψει φλαντζα, αλλα δεν χανεις λαδια και νερα οποτε μαλλον η οπη ειναι μικρη και του εβαλα σφραγιστικο κυλινδρων. Ελα να το ξαναδουμε σε 2 βδομαδες οτι ειναι οκ. Το ξαναπηγα μετα απο 2 βδομαδες , ελεγξε τα υγρα και λαδια, ηταν ενταξει και εδω και 2 βδομαδες δεν εχει ξαναναψει το κοκκινο.

ευχαριστω ξανα για τις απαντησεις σας


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 08 Απρ 2015, 18:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
Katerina Pappa έγραψε:
Σε οποιον φανει χρησιμο. Το πηγα αλλου, μου ειπε εχεις καψει φλαντζα, αλλα δεν χανεις λαδια και νερα οποτε μαλλον η οπη ειναι μικρη και του εβαλα σφραγιστικο κυλινδρων. Ελα να το ξαναδουμε σε 2 βδομαδες οτι ειναι οκ. Το ξαναπηγα μετα απο 2 βδομαδες , ελεγξε τα υγρα και λαδια, ηταν ενταξει και εδω και 2 βδομαδες δεν εχει ξαναναψει το κοκκινο.

ευχαριστω ξανα για τις απαντησεις σας


?
...δεν χάνει λάδια και νερά...βάζω σφραγιστικό και έλα σε 2 βδομάδες (να δούμε αν χάνει???)!!!

Εύχομαι να έχει τελειώσει το πρόβλημά σου. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι κάψιμο φλάτζας κεφαλής έχει αυτή τη συμπεριφορά. Επιπλέον, απ ότι διάβασα τα σφραγιστικά αυτά προστίθενται στο νερό, οπότε προβληματίζομαι, "αν το κάψιμο είναι στην πλευρά του λαδιού πώς θα το πιάσει το σφραγιστικό"?

και πάλι εύχομαι να έχει τελειώσει το πρόβλημά σου.
Καλές Γιορτές


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε demkat1 για την δημοσίευση του/της: Katerina Pappa
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Απρ 2015, 16:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 17 Μαρ 2014, 21:24
Δημοσιεύσεις: 18
δυστυχως δεν τελειωσα, πριν μια ωρα ξαναεμφανιστηκε (παλι μετα απο 1 ωρα οδηγησης, μετα απο ανηφορα)


κουραστηκα :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Απρ 2015, 17:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
Για να μπορέσει κάποιος να βοηθήσει, θα πρέπει να δώσεις πληροφορίες - παρατηρήσεις, που σου έχουν ζητηθεί (από 2 μέλη) και δεν έχεις απαντήσει, όπως :
....... βεβαιώσου αν το "πρόβλημα" είναι πραγματικό (έχεις μεγάλη θερμοκρασία) ή ψεύτικο (απλώς ανάβουν τα λαμπάκια, η πραγματική θερμοκρασία είναι 85-95). Έγραψες κάτι για ταινίες θερμοκρασίας. Έκανες κάτι πάνω σαυτό ή έβαλες θερμόμετρο ή οτιδήποτε άλλο?

Άλλαξε ο θερμοστάτης αλλά δεν έκανε σωστή εξαέρωση στο κύκλωμα (σημ. ο πρώτος μάστορας που άλλαξε τον θερμοστάτη). Βεβαιώθηκες ότι έχει κάνει εξαέρωση.
Δουλεύει το βεντιλατέρ;
Ακούγεται ένα βουητό όταν έχεις υψηλές θερμοκρασίες;
Άνοιγε το καλοριφέρ στο ζεστό όταν έχεις υψηλή θερμοκρασία. Παρατηρείς να πέφτει η θερμοκρασία;

Διάβασες το λινκ? ( viewtopic.php?f=33&t=10767)

Για μένα προτεραιότητα (εξακολουθεί να είναι) : να βεβαιωθείς για τη θερμοκρασία.
Όσο για τις πιθανές αιτίες, επιμένω
ή θέλει εξαέρωση
ή έχει πρόβλημα ο αισθητήρας θερμοκρασίας
ή ο νέος θερμοστάτης είναι ελλατωμματικός


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: θερμοκρασια κοκκινο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Απρ 2015, 20:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 17 Μαρ 2014, 21:24
Δημοσιεύσεις: 18
demkat1 έγραψε:
Για να μπορέσει κάποιος να βοηθήσει, θα πρέπει να δώσεις πληροφορίες - παρατηρήσεις, που σου έχουν ζητηθεί (από 2 μέλη) και δεν έχεις απαντήσει, όπως :
....... βεβαιώσου αν το "πρόβλημα" είναι πραγματικό (έχεις μεγάλη θερμοκρασία) ή ψεύτικο (απλώς ανάβουν τα λαμπάκια, η πραγματική θερμοκρασία είναι 85-95). Έγραψες κάτι για ταινίες θερμοκρασίας. Έκανες κάτι πάνω σαυτό ή έβαλες θερμόμετρο ή οτιδήποτε άλλο?

Άλλαξε ο θερμοστάτης αλλά δεν έκανε σωστή εξαέρωση στο κύκλωμα (σημ. ο πρώτος μάστορας που άλλαξε τον θερμοστάτη). Βεβαιώθηκες ότι έχει κάνει εξαέρωση.
Δουλεύει το βεντιλατέρ;
Ακούγεται ένα βουητό όταν έχεις υψηλές θερμοκρασίες;
Άνοιγε το καλοριφέρ στο ζεστό όταν έχεις υψηλή θερμοκρασία. Παρατηρείς να πέφτει η θερμοκρασία;

Διάβασες το λινκ? ( viewtopic.php?f=33&t=10767)

Για μένα προτεραιότητα (εξακολουθεί να είναι) : να βεβαιωθείς για τη θερμοκρασία.
Όσο για τις πιθανές αιτίες, επιμένω
ή θέλει εξαέρωση
ή έχει πρόβλημα ο αισθητήρας θερμοκρασίας
ή ο νέος θερμοστάτης είναι ελλατωμματικός


εχεις απολυτο δικιο, αλλα φοβαμαι να πειραξω οτιδηποτε ή να δοκιμασω οτιδηποτε μη κανω οποιαδηποτε ζημια πχ για τις ταινιες: σκεφτηκα να τις παραγγειλω αλλα και να τις παρω δεν ειμαι σιγουρη που πρεπει να τις τοποθετησω

στο μονο που μπορω να σου απαντησω ειναι οτι εχουν γινει 2 (ετσι μου ειπαν) εξαερωσεις, αλλα και αυτο ακομα δεν ημουν απο πανω, και θελω να μαι απο πανω απο περιεργεια, ειμαι απο τη φυση μου περιεργη αλλα αν κατσω απο πανω τους θα νευριασουν γιατι θα νομιζουν οτι τους ελεγχω (μεχρι και μαθηματα λογιστικης ειχα κανει για να δω πως βγαινει ο μισθος μου, για να μπορεσω να κανω μονη μου την φορ.δηλωση, δυστυχως μαθηματα αυτοκινητου δεν παραδιδει κανεις)

το μονο που κανω ειναι να φιλτραρω τι μου λενε τα συνεργεια (εχω αλλαξει 4 μεχρι τωρα-και δεν μ'αρεσουν οι αλλαγες-, γιατι καποια στιγμη κατι πετανε που δεν στεκει, μα δεν στεκει καθολου, ναι εχω αγνοια το παραδεχομαι αλλα δεν μπορεις να φανταστεις τι εχω ακουσει μεχρι τωρα...)

μη με παρεξηγεις, δεν περιμενα να κανετε μαγικα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 25 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Θερμοκρασία κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Spiros_ne
Απαντήσεις: 5
Saxo 1.4i Πρόβλημα με θερμοκρασία/Καλοριφέρ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: memostrikas
Απαντήσεις: 1
προβλημα με θερμοκρασια κ με καλοριφερ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: GK.ENIAC
Απαντήσεις: 8
θερμοκρασια
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: XSARA16V
Απαντήσεις: 7
CITROEN ZX θεμα με......θερμοκρασία τι άλλο?
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Manolo 69
Απαντήσεις: 30
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ