Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 17:55 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Ιουν 2018, 12:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Αύγ 2017, 12:35
Δημοσιεύσεις: 61
[quote="vagelisfil"]@Gazaki
Αν έχεις C3 με Connect Nav στο Βρετανικό site πας στην επιλογή "Citroen Shop" --> "Citroen Connect Nav"

βασικα εγω ψαχνω χαρτες γι αυτην την εκδοση:

Εικόνα

υπαρχει περιπτωση να τους βρω καπου δωρεαν?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Ιουν 2018, 15:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Έχεις το προτελευταίο C3 αλλά η φώτο δε βοηθάει πολύ να καταλάβω ποιο navi έχει. Αν μπορείς ανέβασε κάποιες που να φαίνονται καλά τα μενού και οι πληροφορίες συστήματος.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Ιουν 2018, 17:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Αύγ 2017, 12:35
Δημοσιεύσεις: 61
vagelisfil έγραψε:
Έχεις το προτελευταίο C3 αλλά η φώτο δε βοηθάει πολύ να καταλάβω ποιο navi έχει. Αν μπορείς ανέβασε κάποιες που να φαίνονται καλά τα μενού και οι πληροφορίες συστήματος.



οκ μολις μπω αμαξι θα τραβηξω καποιες για να με βοηθησεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Ιουν 2018, 19:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ψιλοάσχετο, προσπαθώ να συνδεθώ στον λογαριασμό μου στο my citroen από εχθές και μου βγάζει μήνυμα ότι είναι υπο συντήρηση.Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο? :hmm

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω vagelisfil στις Κυρ 17 Ιουν 2018, 20:52.
Αιτία: Λάθος απάντηση
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν 2018, 16:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Αύγ 2017, 12:35
Δημοσιεύσεις: 61
λοιπον τραβηξα καποιες! ελπιζω με αυτες να καναμε δουλεια :P

Εικόνα Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν 2018, 18:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Gazaki έγραψε:
λοιπον τραβηξα καποιες! ελπιζω με αυτες να καναμε δουλεια :P

Εικόνα Εικόνα Εικόνα
το δικό σου είναι smeg iv+2 και όχι connect nav :hmm

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Ιουν 2018, 22:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Αύγ 2017, 12:35
Δημοσιεύσεις: 61
Azan Gorde έγραψε:
Gazaki έγραψε:
λοιπον τραβηξα καποιες! ελπιζω με αυτες να καναμε δουλεια :P

Εικόνα Εικόνα Εικόνα
το δικό σου είναι smeg iv+2 και όχι connect nav :hmm


και τι σημαινει αυτο?
δεν υπαρχει τροπος αναβαθμισης?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Ιουν 2018, 19:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Gazaki έγραψε:
Azan Gorde έγραψε:
Gazaki έγραψε:
λοιπον τραβηξα καποιες! ελπιζω με αυτες να καναμε δουλεια :P

Εικόνα Εικόνα Εικόνα
το δικό σου είναι smeg iv+2 και όχι connect nav :hmm


και τι σημαινει αυτο?
δεν υπαρχει τροπος αναβαθμισης?
στους χάρτες εννοείς ή στο firmware?

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Ιουν 2018, 19:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Αύγ 2017, 12:35
Δημοσιεύσεις: 61
στους χαρτες πρωτα και κατα επεκταση και στο firmware!!?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Ιουν 2018, 21:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
@Gazaki
Αν θες πες μας και το όνομα σου γιατί μου χτυπάει κάπως να αποκαλώ ανθρώπινο ον "γκαζάκι".
Όπως φαίνεται από τις φώτο και όπως είπε και ο φίλος παραπάνω το αυτοκίνητο σου δεν έχει Connect Nav αλλά Smeg+i
Είμαστε λίγο off-topic και καλό θα ήταν να μεταφερθεί από κάποιον admin σε νέο νήμα με θέμα αναβάθμιση infotainment C3 II, παρ' όλα αυτά θα σου περιγράψω αναλυτικά την διαδικασία αναβάθμισης του δικού σου συστήματος.

Για την αναβάθμιση των χαρτών αρχικά θα χρειαστείς:
- Ένα φλασάκι τουλάχιστον 8Gb φορμαρισμένο σε FAT32
- Το αρχείο της τελευταίας αναβάθμισης των χαρτών [έκδοση 2018.2] (5Gb) - Download
- Και ένα σπαστήρι για να ξεκλειδώσεις τους χάρτες, διαφορετικά αντιπροσωπεία πλερώ €€€ και όλα καλά - Download

1. Αφού τα μαζέψεις όλα αυτά, ξεσυμπιέζεις το αρχείο των χαρτών μέσα στο άδειο φλασάκι
2. Με αναμμένη τη μηχανή συνδέεις το φλασάκι στο αυτοκίνητο (η μηχανή θα παραμείνει ανοιχτή σε όλη τι διαδικασία!).
3. Αφού τελειώσει την ανάγνωση του φλασακίου :P πας map settings μετά maps και πατάς πάνω αριστερά αναζήτηση. Εκεί θα σου βγάλει τις διαθέσιμες εκδόσεις χαρτών σε όλες τις περιοχές της Ευρώπης.
4. Επιλέγεις ποιες περιοχές θες να αναβαθμίσεις και πατάς ΟΚ για να ξεκινήσει η αναβάθμιση
5. Αν ξεκινήσει χωρίς να σου ζητήσει κάτι άλλο, τότε όλα καλά. Αν σου ζητήσει κωδικό αναβάθμισης τότε πας στον υπολογιστή σου τρέχεις το σπαστηράκι (generator), στο πάνω κουτάκι [VIN] συμπληρώνεις σωστά τον αριθμό πλαισίου σου. Στο από κάτω θα πρέπει να επιλέξεις το αρχείο CCT.dat.inf που βρίσκεται το φάκελο /SMEG_PLUS_UPG/DATA/ στο φλασάκι σου. Μετά πατάς generate και σημειώνεις τον κωδικό που θα σου βγάλει.
* Στη θέση σου θα έκανα το βήμα 5 πριν πάω στο αυτοκίνητο για να έχω έτοιμο τον κωδικό καλού κακού.
** Επίσης στη θέση σου θα έκανα τη διαδικασία του βήματος 5 και με τα αρχεία CCT.dat.inf που βρίσκονται στον αρχικό φάκελο στο φλασάκι, στο φάκελο /SMEG_UPG/DATA/ και στο φάκελο /SMEG_IV2_UPG/DATA/. Δηλαδή πηγαίνοντας στο αυτοκίνητο θα είχα σημειωμένους 4 διαφορετικούς κωδικούς σε περίπτωση που δεν μου δεχόταν τον πρώτο.
6. Αντιγράφεις τον κωδικό που έχεις σημειώσει στην οθόνη του navi.
7. Πατάς ΟΚ, ξεκινάει η διαδικασία της αναβάθμισης και μόλις τελειώσει θα έχει φρεσκότατους χάρτες στο αμαξάκι σου.

Αν κάτι που έχω γράψει εδώ σου φαίνεται Κινέζικο (πχ FAT32, σπαστήρι, αριθμός πλαισίου κλπ κλπ) Google it, διαφορετικά εδώ είμαστε. :) :) :)

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Ιουν 2018, 10:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Αύγ 2017, 12:35
Δημοσιεύσεις: 61
vagelisfil έγραψε:
@Gazaki
Αν θες πες μας και το όνομα σου γιατί μου χτυπάει κάπως να αποκαλώ ανθρώπινο ον "γκαζάκι".
Όπως φαίνεται από τις φώτο και όπως είπε και ο φίλος παραπάνω το αυτοκίνητο σου δεν έχει Connect Nav αλλά Smeg+i
Είμαστε λίγο off-topic και καλό θα ήταν να μεταφερθεί από κάποιον admin σε νέο νήμα με θέμα αναβάθμιση infotainment C3 II, παρ' όλα αυτά θα σου περιγράψω αναλυτικά την διαδικασία αναβάθμισης του δικού σου συστήματος.

Για την αναβάθμιση των χαρτών αρχικά θα χρειαστείς:
- Ένα φλασάκι τουλάχιστον 8Gb φορμαρισμένο σε FAT32
- Το αρχείο της τελευταίας αναβάθμισης των χαρτών [έκδοση 2018.2] (5Gb) - Download
- Και ένα σπαστήρι για να ξεκλειδώσεις τους χάρτες, διαφορετικά αντιπροσωπεία πλερώ €€€ και όλα καλά - Download

1. Αφού τα μαζέψεις όλα αυτά, ξεσυμπιέζεις το αρχείο των χαρτών μέσα στο άδειο φλασάκι
2. Με αναμμένη τη μηχανή συνδέεις το φλασάκι στο αυτοκίνητο (η μηχανή θα παραμείνει ανοιχτή σε όλη τι διαδικασία!).
3. Αφού τελειώσει την ανάγνωση του φλασακίου :P πας map settings μετά maps και πατάς πάνω αριστερά αναζήτηση. Εκεί θα σου βγάλει τις διαθέσιμες εκδόσεις χαρτών σε όλες τις περιοχές της Ευρώπης.
4. Επιλέγεις ποιες περιοχές θες να αναβαθμίσεις και πατάς ΟΚ για να ξεκινήσει η αναβάθμιση
5. Αν ξεκινήσει χωρίς να σου ζητήσει κάτι άλλο, τότε όλα καλά. Αν σου ζητήσει κωδικό αναβάθμισης τότε πας στον υπολογιστή σου τρέχεις το σπαστηράκι (generator), στο πάνω κουτάκι [VIN] συμπληρώνεις σωστά τον αριθμό πλαισίου σου. Στο από κάτω θα πρέπει να επιλέξεις το αρχείο CCT.dat.inf που βρίσκεται το φάκελο /SMEG_PLUS_UPG/DATA/ στο φλασάκι σου. Μετά πατάς generate και σημειώνεις τον κωδικό που θα σου βγάλει.
* Στη θέση σου θα έκανα το βήμα 5 πριν πάω στο αυτοκίνητο για να έχω έτοιμο τον κωδικό καλού κακού.
** Επίσης στη θέση σου θα έκανα τη διαδικασία του βήματος 5 και με τα αρχεία CCT.dat.inf που βρίσκονται στον αρχικό φάκελο στο φλασάκι, στο φάκελο /SMEG_UPG/DATA/ και στο φάκελο /SMEG_IV2_UPG/DATA/. Δηλαδή πηγαίνοντας στο αυτοκίνητο θα είχα σημειωμένους 4 διαφορετικούς κωδικούς σε περίπτωση που δεν μου δεχόταν τον πρώτο.
6. Αντιγράφεις τον κωδικό που έχεις σημειώσει στην οθόνη του navi.
7. Πατάς ΟΚ, ξεκινάει η διαδικασία της αναβάθμισης και μόλις τελειώσει θα έχει φρεσκότατους χάρτες στο αμαξάκι σου.

Αν κάτι που έχω γράψει εδώ σου φαίνεται Κινέζικο (πχ FAT32, σπαστήρι, αριθμός πλαισίου κλπ κλπ) Google it, διαφορετικά εδώ είμαστε. :) :) :)


χρηστος λεγομαι!
λοιπον πιο κατατοπιστικες οδηγιες πιστευω δεν θα μποροσα να εχω! :)
πρωτεινεις σε πρωτη φαση να κανω τα βηματα μεχρι το 4..?
και αν και εφοσον μου ζητησει κωδικο τοτε και μονο να ανατρεξω στην χρηση του pc?
το λεω απο την αποψη να μην κανω εξτρα εργασια που μπορει και να μην χρειαζεται τελικα!
οσο αφορα γενικα το firmware ξερεις εξισου αν δεχεται καποια αναβαθμιση και αυτο?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Ιουν 2018, 13:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Χρήστο, όπως σου έγραψα κάνε το βήμα 5 πριν πας στο αμάξι. Στην ουσία θα γράψεις σε ένα χαρτάκι 4 κωδικούς να τους έχεις μαζί σου σε περίπτωση που τους ζητήσει η αναβάθμιση. 2 λεπτά υπόθεση είναι. Αν δυσκολεύεσαι πες μου τον αριθμό πλαισίου σου και θα σου τους στείλω εγώ.
Αναβάθμιση συστήματος φυσικά και παίρνει. Για αρχή κάνε την αναβάθμιση χαρτών και αν τα καταφέρεις θα σου πω και για το firmware.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Ιουν 2018, 18:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
vagelisfil έγραψε:
Χρήστο, όπως σου έγραψα κάνε το βήμα 5 πριν πας στο αμάξι. Στην ουσία θα γράψεις σε ένα χαρτάκι 4 κωδικούς να τους έχεις μαζί σου σε περίπτωση που τους ζητήσει η αναβάθμιση. 2 λεπτά υπόθεση είναι. Αν δυσκολεύεσαι πες μου τον αριθμό πλαισίου σου και θα σου τους στείλω εγώ.
Αναβάθμιση συστήματος φυσικά και παίρνει. Για αρχή κάνε την αναβάθμιση χαρτών και αν τα καταφέρεις θα σου πω και για το firmware.
δεν το λές και σε εμάς καλέ μας φίλε, για την αναβάθμιση firmware, μην τρέχουμε κάθε λίγο και λιγάκι στην αντιπροσωπεία? :P

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αναβάθμιση Infotainment και Navigation Citroen C3 2017
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Ιουν 2018, 23:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Αύγ 2017, 12:35
Δημοσιεύσεις: 61
vagelisfil έγραψε:
Χρήστο, όπως σου έγραψα κάνε το βήμα 5 πριν πας στο αμάξι. Στην ουσία θα γράψεις σε ένα χαρτάκι 4 κωδικούς να τους έχεις μαζί σου σε περίπτωση που τους ζητήσει η αναβάθμιση. 2 λεπτά υπόθεση είναι. Αν δυσκολεύεσαι πες μου τον αριθμό πλαισίου σου και θα σου τους στείλω εγώ.
Αναβάθμιση συστήματος φυσικά και παίρνει. Για αρχή κάνε την αναβάθμιση χαρτών και αν τα καταφέρεις θα σου πω και για το firmware.



ωραια τελεια νομιζω οτι δεν θα δυσκολευτω!!
προφανως οταν γινει η αναβαθμιση κατι θα γραψει φανταζομαι η θα το καταλαβω απο την αλλαγη των χαρτων ισως...
σωστα?


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 5 από 47 [ 691 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 47  Επόμενο



Συναφή θέματα

Infotainment Screen
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: Pierre_Boulanger
Απαντήσεις: 0
Γενικη Αναβαθμιση της εικονας του ZX
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Blanc
Απαντήσεις: 6
Αναβάθμιση μοτέρ c3 από 1,1 σε 1,4
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 11
ερώτηση για αναβάθμιση εργοστασιακού radio cd
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: mutunas
Απαντήσεις: 11
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ