Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 14:25 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θερμοκρασία (πάλι...)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Ιούλ 2017, 11:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
Δεν μου βγήκαν σε καλό τα γέλια με το big bang... και τα ακόλουθα σχόλια.
Κυριακή 2 Ιουλίου μεσημέρι (με θερμοκρασία 40+). Θυμίζω C3, 2004, 8βάλβιδο, κλιμα.

Η διαδρομή : Πηγαίνω από Κηφισσό προς Πειραιά, κίνηση ελάχιστη, κλιμα όλα οκ. Βγαινω Ιερά οδό Αιγάλεω μέχρι Πρά κτι κερ, στριβω για Κορυδαλλό και στα 200 μέτρα ανάβουν όλα τα λαμπάκια της θερμοκρασίας. Σταματάω, μηχανή αναμμένη, ανοιγω καπώ, βεντιλατέρ στο φουλ, αλλά δεν είναι αισθητή κάποια υπερβολική κατάσταση : Νερό στο δοχείο εντάξει, μπορώ να ακουμπήσω για 3-4 δλ το χέρι μου στο καπάκι των βαλβίδων, μπορώ να κρατήσω σχετικά άνετα το χέρι μου στη ροή του αέρα του βεντιλατερ (κάπως μακρυά βέβαια γιατί έχω ακούσει ότι αν πλησιάσεις τη φτερωτή αρχίζει να πετιέται ένα κόκκινο υγρό !!!).
Γύρισα κάνοντας κάποιες στάσεις καλού κακού. Μετά από 1 ώρα σβηστό, όλα ήταν νορμαλ. Το απόγευμα έγιναν δυο πολύμικρες διαδρομές, χωρις παρατήρηση.

Θυμίζω ότι παρόμοια κατάσταση είχε παρουσιαστει πριν 3,5 χρόνια (Νοέμβρης 2013, χωρις λειτουργία κλιμα). Τότε είχα αλλάξει το θερμοστάτη ροης, κάτι που δεν φαινεται να έχει σχέση σημερα.
Ιδέες?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία (πάλι...)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Ιούλ 2017, 11:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Και οι δύο σωλήνες του ψυγείου ήταν ζεστοί ? Δηλαδή κυκλοφορούσε το ψυκτικό ? Αν όχι, ξανά θερμοστάτης. Αν ναι, τότε κάποια δυσλειτουργία του κυκλώματος, από μικρό αεροθύλακα μέχρι γλύστρημα της αντλίας και βουλωμένο/βρώμικο ψυγείο. Ή μπορεί και στιγμιαία να σκάλωσε ο θερμοστάτης, λόγω π.χ. ακαθαρσιών στο ψυκτικό.

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία (πάλι...)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Ιούλ 2017, 16:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
The Ace έγραψε:
Και οι δύο σωλήνες του ψυγείου ήταν ζεστοί ? Δηλαδή κυκλοφορούσε το ψυκτικό ?


Ομολογώ ότι κάτι τέτοιο δεν κύτταξα. Αυτό βεβαια θα δικαιολογούσε τον όχι καυτό αερα του βεντιλάτερ, δεν νομίζω όμως ότι το σύστημα θα την έβγαζε "καθαρή" με μπλοκαρισμένο θερμοστάτη για κάπου 8km (me 40 βαθμους).

The Ace έγραψε:
... από μικρό αεροθύλακα ....

Αυτό ήταν στο μυαλό μου. Με τη σχετική επέμβαση πριν από λίγο ούτε στον εξαερωτήρα βρηκα αερα, ούτε στον αισθητήρα θερμοκρασιας, ουτε στο κολαρο του ψυγειου (να είχε χθες και κάπως να τσούλησε???).

The Ace έγραψε:
..... βουλωμένο/βρώμικο ψυγείο. Ή μπορεί και στιγμιαία να σκάλωσε ο θερμοστάτης, λόγω π.χ. ακαθαρσιών στο ψυκτικό.


Πάντως μια ποσότητα υγρό που βγηκε από το κολαρο είναι καθαρό.

Μήπως υπάρχει κάποια σύνδεση με το Α/C ? Δλδ μήπως κάποια δυσλειτουργία του A/C "δείχνεται" στα λαμπάκια της θερμοκρασίας. Και λόγω ζέστης.. :hmm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία (πάλι...)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Ιούλ 2017, 00:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 11 Δεκ 2016, 00:57
Δημοσιεύσεις: 599
[quote="demkat1"]
.... (κάπως μακρυά βέβαια γιατί έχω ακούσει ότι αν πλησιάσεις τη φτερωτή αρχίζει να πετιέται ένα κόκκινο υγρό !!!).

Το κόκκινο υγρό τι ομάδα είναι; Ο- :(


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία (πάλι...)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Ιούλ 2017, 11:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
SHERIF έγραψε:
demkat1 έγραψε:
.... (κάπως μακρυά βέβαια γιατί έχω ακούσει ότι αν πλησιάσεις τη φτερωτή αρχίζει να πετιέται ένα κόκκινο υγρό !!!).

Το κόκκινο υγρό τι ομάδα είναι; Ο- :(


θέλεις να πεις ότι αν είναι 0- να προσέχω ενώ με Α+ (το πιο κοινό), "έ δε χάλασε κι ο κόσμος, βρισκεις κ στο περίπτερο"?
:D


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμοκρασία (πάλι...)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Ιούλ 2017, 11:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
demkat1 έγραψε:
Ομολογώ ότι κάτι τέτοιο δεν κύτταξα. Αυτό βεβαια θα δικαιολογούσε τον όχι καυτό αερα του βεντιλάτερ, δεν νομίζω όμως ότι το σύστημα θα την έβγαζε "καθαρή" με μπλοκαρισμένο θερμοστάτη για κάπου 8km (me 40 βαθμους).

Αυτό ήταν στο μυαλό μου. Με τη σχετική επέμβαση πριν από λίγο ούτε στον εξαερωτήρα βρηκα αερα, ούτε στον αισθητήρα θερμοκρασιας, ουτε στο κολαρο του ψυγειου (να είχε χθες και κάπως να τσούλησε???).

Πάντως μια ποσότητα υγρό που βγηκε από το κολαρο είναι καθαρό.

Μήπως υπάρχει κάποια σύνδεση με το Α/C ? Δλδ μήπως κάποια δυσλειτουργία του A/C "δείχνεται" στα λαμπάκια της θερμοκρασίας. Και λόγω ζέστης.. :hmm


Επειδή πρόπερσι είχα παρόμοια τρεχάματα, με καινούριο θερμοστάτη και -υποτίθεται- full εξαέρωση, το αυτοκίνητο ανέβαζε θερμοκρασία με το που έβγαινε από το cold start-up cycle. Αφού κάναμε 2η και 3η εξαέρωση, ξανά μανά να σκαρφαλώνει σιγά-σιγά προς τα κόκκινα. Οπότε και απηύδησα και το πήγα Ωμέγα, όπου μου έσφιξαν ξανά όλα τα κολλάρα (από κάποιο έπαιρνε απειροελάχιστο αέρα) και έκαναν σωστή εξαέρωση. Όσο απλό είναι το κύκλωμα ψύξης, άλλο τόσο "ύπουλο" είναι...

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Θερμοκρασία
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: citroen
Απαντήσεις: 32
Θερμοκρασία
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: V_T_S
Απαντήσεις: 44
θερμοκρασια ψυγειου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: antonis76
Απαντήσεις: 13
Ανεβάζει Θερμοκρασια το Saxo
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: kwstis lamia
Απαντήσεις: 10
Και πάλι προβλημα με ανάρτηση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: daskalos
Απαντήσεις: 15
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ