Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 12:08 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δώρα επίσημης Cintroen σε C3, προωθητική ενέργεια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 23 Ιαν 2018, 08:07 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα σας,

Αγόρασα το c3 σε έκδοση feel και είχε δώρο navigation & καμερα οπισθοπορείας (δώρο προωθητικής ενέργειας της Cintroen και όχι του αντιπρόσωπου). Αντί όμως για τοποθέτηση του navigation της cintroen (επίσημο, αυτό που είναι στην έκδοση shine), όπως εγώ νόμιζα, μου εγκατέστησαν ένα άλλο. Γράφει Genius drivers-don't panic edition. Επίσης δεν ενεργοποιείται από την οθόνη αφής αλλά από παρατεταμένο πάτημα στο κουμπί List του τιμονιού.
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει, ή έχει πάρει παρόμοιο δώρο (προωθητικής ενέργειας), ας με ενημερώσει αν κάτι πήγε στραβά ή έτσι είθισται.

Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δώρα επίσημης Cintroen σε C3, προωθητική ενέργεια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 23 Ιαν 2018, 10:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Καλημέρα φίλε Papadim και καλοτάξιδο το αυτοκίνητο σου.
Έτσι είθισται, δεν είσαι ο μόνος.
(Το ψάχνω ακόμα) κάπου πίσω από την κονσόλα πρέπει να έχει κάποια συνδεσμολογία και εκεί οι αντιπρόσωποι συνδέουν aftermarket συστήματα πλοήγησης. Δεν έχω βρει ακόμα πως το κάνουν και τι πρωτόκολλο χρησιμοποιεί το αυτοκίνητο αλλά έχω εντοπίσει ένα ωραίο με Android.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δώρα επίσημης Cintroen σε C3, προωθητική ενέργεια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 23 Ιαν 2018, 10:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
papdim και μενα η ιδια κατασταση με τα δωρα... δυστηχως οχι εργοστασιακο συστημα πλοηγησης, αυτο το streetgenious ειναι λιγο της πλακας, μεσα στην πολη δεν ακολουθει παντα το αυτοκινητο, κολλαει δηλαδη και ξεκολαει πιο κατω στο δρομο (αφου ειχα περασει την διασταυρωση[emoji19][emoji19]), δεν ξερω αν φταιει ο δεκτης του αυτοκινητου ή το λογισμικο και δεν ξερω πως αναβαθμιζεται. Επισης και η καμερα που σου κανουν δωρο ειναι πατεντα και την βρηκα 20 ευρο στο ebay, ομως τουλαχιστον κανεις δουλεια. Αυτα τα δυο δωρα κανουν στο site εργοστασιακα πανω απο χιλιαρικο!!!

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δώρα επίσημης Cintroen σε C3, προωθητική ενέργεια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 23 Ιαν 2018, 12:42 
Άβαταρ μέλους
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Γι΄αυτό έγγραψα για το navigation, η κάμερα αν και δεν είναι πάλι η εργοστασιακή, λες τουλάχιστον κάνει την δουλειά της στηνν όπισθεν. Για το navigation όμως είναι μεγάλο φάουλ, φαίνεται πολύ δεύτερο, συν ότι κάθε φορά πρέπει να πηγαίνεις από το ένα λογισμικό στο άλλο, με παρατεταμένο πάτημα στο κουμπί. Κρίμα πάντως.

Και πάλι ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δώρα επίσημης Cintroen σε C3, προωθητική ενέργεια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 23 Ιαν 2018, 14:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 07 Απρ 2013, 09:22
Δημοσιεύσεις: 73
Απίστευτη ενέργεια από την εταιρία. Όταν έβλεπα την διαφήμιση δεν μου είχε πάει το μυαλό ότι θα έκαναν κάτι τέτοιο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δώρα επίσημης Cintroen σε C3, προωθητική ενέργεια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 23 Ιαν 2018, 19:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Λογικά πάντα μιλώντας...
Δε νομίζω η αντιπροσωπεία να μπορεί να βάλει το εργοστασιακό. Τα αυτοκίνητα φτάνουν με ή χωρίς navi από το εργοστάσιο ανάλογα την έκδοση. Το εργοστασιακό navi είναι το Connect NAV ενώ το μοντέλο χωρίς έχει το Connect RADIO που είναι δυο διαφορετικά συστήματα, φαίνεται άλλωστε και από το τελείως διαφορετικό firmware που έχουν.
Επομένως δεν μπορεί η αντιπροσωπεία να βάλει από μόνη της το ίδιο με αυτό που έχει η έκδοση Shine, και που σίγουρα δεν νομίζω να είναι καθόλου φθηνό και πιθανότατα το αυτοκίνητο με το εργοστασιακό navi θα έχει και διαφορετικές καλωδιώσεις.
Έτσι έχουν βρει την πατέντα και συνδέουν aftermarket σύστημα με παρόμοιες δυνατότητες με το εργοστασιακό και κάνεις τη δουλειά σου.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δώρα επίσημης Cintroen σε C3, προωθητική ενέργεια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 23 Ιαν 2018, 20:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Απρ 2016, 10:34
Δημοσιεύσεις: 360
vagelisfil έγραψε:
Λογικά πάντα μιλώντας...
Δε νομίζω η αντιπροσωπεία να μπορεί να βάλει το εργοστασιακό. Τα αυτοκίνητα φτάνουν με ή χωρίς navi από το εργοστάσιο ανάλογα την έκδοση. Το εργοστασιακό navi είναι το Connect NAV ενώ το μοντέλο χωρίς έχει το Connect RADIO που είναι δυο διαφορετικά συστήματα, φαίνεται άλλωστε και από το τελείως διαφορετικό firmware που έχουν.
Επομένως δεν μπορεί η αντιπροσωπεία να βάλει από μόνη της το ίδιο με αυτό που έχει η έκδοση Shine, και που σίγουρα δεν νομίζω να είναι καθόλου φθηνό και πιθανότατα το αυτοκίνητο με το εργοστασιακό navi θα έχει και διαφορετικές καλωδιώσεις.
Έτσι έχουν βρει την πατέντα και συνδέουν aftermarket σύστημα με παρόμοιες δυνατότητες με το εργοστασιακό και κάνεις τη δουλειά σου.


:thumb .Λογικό αυτό που λές.Άλλωστε,γνώμη μου πάντα δεν είναι να βάζεις στις αντιπροσωπείες ηλεκτρονικά συστήματα περίεργα και δύσκολα σε συνδέσεις.Καλύτερα να έρχονται απο το εργοστάσιο έτοιμα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δώρα επίσημης Cintroen σε C3, προωθητική ενέργεια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 24 Ιαν 2018, 11:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Συμφωνώ. Ενδεικτικά θα πω ένα παράδειγμα.
Πέρυσι μου είχε μπει να εγκαταστήσω το εργοστασιακό navi στο Rio μου. Δεν ήθελα να μπλέξω με aftermarket android 2din κλπ κι ας ήταν καλύτερα από πλευράς δυνατοτήτων και ποιότητας.
Η επίσημη αντιπροσωπεία δε βοηθούσε αφού βάσει αριθμού πλαισίου δεν μπορούσε να γίνει. Έτσι ξεκίνησα να το ψάχνω μόνος.
Μετά από πολύ ψαξιμο (4 συνεχόμενους μήνες) σε ξένα φόρουμ και site βρήκα όλα τα διαγράμματα, τι αλλαγές έπρεπε να κάνω για να βάλω το εργοαστασιακό και συγκέντρωσα όλα τα part numbers.
Εκτός από την αγορά του navi έπρεπε να αλλαχθεί:
Η μάσκα του ταμπλό, όλη η κάτω καλωδίωση του αυτοκινήτου για να περαστεί η γραμμή της κάμερας, όλη η καλωδίωση οροφής, το καλώδιο της κεραίας ραδιοφώνου στην οροφή (το καλώδιο του navi είχε έξτρα 2 γραμμές για την κεραία του gps), η βάση της κεραίας οροφής, η κεραία, η καλωδίωση του πορτμπαγκάζ, η καλωδίωση του μικροφώνου οροφής (κούμπωνε σε διαφορετικό σημείο από το δικό μου), τις θύρες usb και aux, το πλαίσιο των θυρών, τα χειρηστήρια τιμονιού, η πλεξούδα τιμονιού, το χερούλι του πορτμπαγκάζ και να προμηθευτώ και την εργστασιακή κάμερα. Δε θυμάμαι αν μου διαφεύγει τίποτα...
Όπως καταλαβαίνετε έπρεπε να ξηλωθεί όλο το αμάξι.
Το κόστος όλων των ανταλλακτικών σε αντιπροσωπεία (απλή προμήθεια ξεπερνούσε τις 3.500€. Σε μεταχειρισμένα από τρακαρισμένα στην Ολλανδία έφτανε στα 2.800€.
Άρα δεν είναι καθόλου εύκολο ούτε φθηνό να γίνει μια τέτοια αλλαγή σε ένα σύγχρονο αυτοκίνητο, θα έλεγα καλύτερα είναι σχεδόν ανέφικτο.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δώρα επίσημης Cintroen σε C3, προωθητική ενέργεια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 24 Ιαν 2018, 13:07 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Ετσι ακριβως. Ή απο την αρχη ή aftermarket.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δώρα επίσημης Cintroen σε C3, προωθητική ενέργεια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 24 Ιαν 2018, 14:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
:agree

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δώρα επίσημης Cintroen σε C3, προωθητική ενέργεια.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 24 Ιαν 2018, 15:09 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Βασιλη, στο 10ο Citrien το πηρα το μαθημα μου!! Χαχαχαχα

Σειρα τωρα εχει ο Πεζουλας για διαφορα upgrades.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Δώρα με την αγορά
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: mutunas
Απαντήσεις: 6
CINTROEN UPDATE FOR WINDOWS
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Μ. Κωνσταντίνος
Απαντήσεις: 0
Δώρα με το C2
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: teo
Απαντήσεις: 20
cintroen saxo vts 120hp 1600cc
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
CITROEN C4 - ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ.ΑΠΟΨΗ ΕΠΙΣΗΜΗΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: thomasofluton
Απαντήσεις: 14
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ