Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:56 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Ιουν 2019, 18:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Μια και δεν υπάρχει κάτι σχετικό ανοίγω αυτό το θέμα, πιθανόν να προκύψουν χρήσιμες πληροφορίες/συζητήσεις.

Και ξεκινώ:
Όταν πήρα το aircross τον προηγούμενο Νοέμβριο, γνωρίζοντας ότι σε αρκετές χώρες μαζί με κάθε αγορά δίνουν δώρο και 3 χρόνια συνδρομή στις συνδεδεμένες υπηρεσίες Tom-Tom ρώτησα τον πωλητή αν ισχύει και για την Ελλάδα. Δήλωσε άγνοια για το θέμα. Στη λίστα με τα "δώρα" πάντως που πήρα με την αγορά του αυτοκινήτου δεν συμπεριλαμβανόταν.
Όταν άνοιξα λογαριασμό στο myCitroen Γαλλίας κοίταξα στο VIN του αυτοκινήτου αν υπάρχουν ενεργοποιημένες συνδρομές και δεν υπήρχαν. Ανοίγοντας το μενού για ενεργοποίηση συνδρομής μου έβγαζε αγορά για ένα χρόνο 60€, για 3 χρόνια 140€ και αρκετά παραπάνω για συνδρομή που φαίνονται κάμερες ταχύτητας. Ούτε λόγος βέβαια, αφού με το CarPlay έχω 3 εφαρμογές που κάνουν τα ίδια ή και περισσότερα, δωρεάν.
Σήμερα χαζεύοντας στο MyCitroen άνοιξα το μενού με τις συνδρομές και είδα ότι οι τιμές έχουν αλλάξει! Για 3 χρόνια 0€!
Προχώρησα στην "αγορά", μου ήρθε email επιβεβαίωσης και ενεργοποίησα τη συνδρομή στο αυτοκίνητο, όπου πλέον μπορώ και βλέπω την κίνηση στους δρόμους, τιμές βενζίνης στα βενζινάδικα, καιρό κλπ

Δεν ξέρω αν είχα κάνει κάτι λάθος στην αρχή και "παραβιάζω ανοιχτές θύρες" ή αν πράγματι είναι πλέον διαθέσιμη δωρεάν μια υπηρεσία στην Ελλάδα που πρίν δεν ήταν.
Όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά.

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Elias_K για την δημοσίευση του/της: stakonto
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Ιουν 2019, 20:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Elias_K έγραψε:
Μια και δεν υπάρχει κάτι σχετικό ανοίγω αυτό το θέμα, πιθανόν να προκύψουν χρήσιμες πληροφορίες/συζητήσεις.

Και ξεκινώ:
Όταν πήρα το aircross τον προηγούμενο Νοέμβριο, γνωρίζοντας ότι σε αρκετές χώρες μαζί με κάθε αγορά δίνουν δώρο και 3 χρόνια συνδρομή στις συνδεδεμένες υπηρεσίες Tom-Tom ρώτησα τον πωλητή αν ισχύει και για την Ελλάδα. Δήλωσε άγνοια για το θέμα. Στη λίστα με τα "δώρα" πάντως που πήρα με την αγορά του αυτοκινήτου δεν συμπεριλαμβανόταν.
Όταν άνοιξα λογαριασμό στο myCitroen Γαλλίας κοίταξα στο VIN του αυτοκινήτου αν υπάρχουν ενεργοποιημένες συνδρομές και δεν υπήρχαν. Ανοίγοντας το μενού για ενεργοποίηση συνδρομής μου έβγαζε αγορά για ένα χρόνο 60€, για 3 χρόνια 140€ και αρκετά παραπάνω για συνδρομή που φαίνονται κάμερες ταχύτητας. Ούτε λόγος βέβαια, αφού με το CarPlay έχω 3 εφαρμογές που κάνουν τα ίδια ή και περισσότερα, δωρεάν.
Σήμερα χαζεύοντας στο MyCitroen άνοιξα το μενού με τις συνδρομές και είδα ότι οι τιμές έχουν αλλάξει! Για 3 χρόνια 0€!
Προχώρησα στην "αγορά", μου ήρθε email επιβεβαίωσης και ενεργοποίησα τη συνδρομή στο αυτοκίνητο, όπου πλέον μπορώ και βλέπω την κίνηση στους δρόμους, τιμές βενζίνης στα βενζινάδικα, καιρό κλπ

Δεν ξέρω αν είχα κάνει κάτι λάθος στην αρχή και "παραβιάζω ανοιχτές θύρες" ή αν πράγματι είναι πλέον διαθέσιμη δωρεάν μια υπηρεσία στην Ελλάδα που πρίν δεν ήταν.
Όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά.
μπορείς να μου πεις λίγο πως θα το κάνω και εγώ μέσα απο την εφαρμογη? (που ακριβώς να μπω μενου, υομενού, ενεργοποίηση κλπ) :hmm

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Ιουν 2019, 21:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Πολύ καλή πληροφορία. Στο αυτοκίνητο έχεις στον εξοπλισμό το ConnectBOX (κουμπί SOS)?
Αν όχι τα δεδομένα (κίνηση, βενζινάδικα κλπ) πως τα κατεβάζει η οθόνη, με tethering από το κινητό σου?

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Ιουν 2019, 23:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Δεν έχω ConnectBOX (κουμπί SOS), έχω κάνει tethering το κινητό.

Τα βήματα που ακολουθείς είναι:
1)"αγοράζεις" τη συνδρομή απο εδώ https://services-store.citroen.co.uk/st ... nect-nav-1 αφού πρώτα έχεις ανοίξει λογαριασμό στο myCitroen
2)κάνεις tethering το κινητό (δεν χρειάζεται αν έχεις SOS)
3)συνδέεις το αυτοκίνητο απο την οθόνη.

Για το πως κάνεις tethering και πως να συνδέσεις (αφού έχεις πρώτα πάρει τη συνδρομή) δείτε αυτό το βιντεο
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... oo3oTdIvno

λεπτομερείς οδηγίες για C3/C3 aircross σε pdf:
-tethering: https://citroen-uk-en.custhelp.com/ci/f ... 9f+VUK.PDF
-σύνδεση του connect nav στο αυτοκίνητο:
https://citroen-uk-en.custhelp.com/euf/ ... rocess.pdf

Ξεκινήστε κι αν κάπου υπάρχει πρόβλημα το συζητάμε, εγώ πάντως δεν δυσκολεύτηκα.

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Τελευταία επεξεργασία από Elias_K και Κυρ 04 Αύγ 2019, 10:01, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν Elias_K για την δημοσίευση του/της: patramike, stakonto
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Ιουν 2019, 14:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Προχώρησα και εγώ στην αγορά της παραπάνω υπηρεσίας δωρεάν και μου γράφει στο μενού "Συνδεδεμένες Υπηρεσίες", ενεργοποίηση σε εξέλιξη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Τελευταία επεξεργασία από Azan Gorde και Πέμ 27 Ιουν 2019, 14:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Ιουν 2019, 14:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να περιμένεις, εμένα το email ήρθε μετά από 5 λεπτά περίπου

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Elias_K για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Ιουν 2019, 14:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Elias_K έγραψε:
Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να περιμένεις, εμένα το email ήρθε μετά από 5 λεπτά περίπου
τελικά μου ήρθε το παρακάτω μήνυμα αλλά κάτι λέει για 9 ημέρες. Να δοκιμάσω ή να περιμένω?Εικόνα


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Ιουν 2019, 14:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Προχώρα τώρα, στο αυτοκίνητο στο μενού για τις συνδεδεμένες υπηρεσίες, μόλις πατήσεις την υδρόγειο κάνει έλεγχο και σε συνδέει άμεσα.

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Elias_K για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Ιουν 2019, 14:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε να είσαι καλά θα το κάνω το απόγευμα και θα ενημερώσω!


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιουν 2019, 16:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Ιουν 2019, 09:42
Δημοσιεύσεις: 21
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις οδηγίες. Έκανα και εγώ την εγγραφή αλλά το μαιλ ήταν στα Αγγλικά και όχι στα Ελληνικά. Υπάρχει αντίστοιχη σελίδα για την Ελλάδα ή είναι πανευρωπαικό;

Επίσης, πριν από 15 μέρες περίπου μου έλεγε στην εφαρμογή του τηλεφώνου ότι έχει βγει νέος χάρτης. Στην σελίδα της Ελλάδας δεν μπορούσε να αναγνωρίσει το VN. Το αναγνώριζε η σελίδα της Peugeot απ όπου κατέβασα το χάρτη, ο οποίος βέβαια είναι άχρηστος μιας και δεν μπορείς να κατεβάσεις το licence. Την επόμενη εβδομάδα που θα το παω για τοποθέτηση συναγερμού, θα τους πω να κάνουν αν μπορούν οι ίδιοι την αναβάθμιση. Εσείς έχετε κάνει και με ποιον τρόπο;

Και πάλι ευχαριστώ.

_________________
C5 Aircross 1.5 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιουν 2019, 18:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Στην Ελληνική ιστοσελίδα της Citroen δυστυχώς δεν υπάρχει τίποτε για αναβαθμίσεις, συνδεδεμένες υπηρεσίες, οδηγίες κλπ, . Κανένα πρόβλημα όμως (πλην της γλώσσας) αν χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε άλλο ευρωπαϊκό site.

Οπότε, εφ΄ όσον "αγόρασες" τις συνδεδεμένες υπηρεσίες και σου ήρθε το mail επιβεβαίωσης προχωράς και ενεργοποιείς στο αυτοκίνητο.
Για να περάσεις την αναβάθμιση του χάρτη δεν χρειάζεσαι το licence. Το licence χρειάζεται μονο για την αναβάθμιση firmware της οθόνης. Τα αρχεία που χρειάζεσαι τα κατεβάζεις βάζοντας το VIN σε κάποιο ευρωπαικό site πχ citroen UK:
https://www.citroen.co.uk/owner-service ... ap-updates
οπου θα βρεις και λεπτομερείς οδηγίες.
Για το C3/C3 aircross υπάρχουν οδηγίες στα ελληνικά εδω στο forum απο τον vagelisfil
viewtopic.php?f=33&t=13346
δεν ξέρω αν η διαδικασία είναι ακριβώς η ιδια για το C5 AC, δεν πιστεύω πάντως να διαφέρει πολύ.

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Τελευταία επεξεργασία από Elias_K και Κυρ 04 Αύγ 2019, 10:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν Elias_K για την δημοσίευση του/της: Azan Gorde, stakonto
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιουν 2019, 19:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
Λοιπόν παιδιά, τελικά σήμερα κάθισα να ασχοληθω και τα κατάφερα!Πλέον έχω όλες τις ενδείξεις (καιρός, κυκλοφορία, τιμές πρατηρίων κλπ) στο gps του αυτοκινήτου χωρίς να χρειάζεται να χρησιμοποιώ εφαρμογές τρίτων μέσω car play κλπ. Ευχαριστούμε τον @Elias για τις πολύτιμές συμβουλές του που μοιράστηκε μαζί μας!!! :thumb

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιουν 2019, 19:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 08 Ιουν 2019, 09:42
Δημοσιεύσεις: 21
Ξεκίνησα να τον κατεβάζω. Ωστόσο, λέει οτι θα χρειαστεί και το licence. Πολύ πιθανόν να είναι μέσα στο zip.

_________________
C5 Aircross 1.5 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιουν 2019, 23:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Το πάλεψα αρκετές φορές και όλες είναι με πληρωμή 70 λίρες.
Μάλλον η δωρεάν προσφορά είναι για συγκεκριμένες παρτίδες αυτοκινήτων, αν κρίνω από τα δικά σας είναι για όσους τα πήραν σχετικά πρόσφατα.

Εικόνα

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συνδεδεμένες υπηρεσίες, Tom-Tom, CarPlay, AndroidAuto, κλπ.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιουν 2019, 01:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Μαρ 2019, 11:24
Δημοσιεύσεις: 170
Δοκίμασες το connect nav? γιατι γι αυτό μιλάμε, το speedcam/danger zones χρεώνεται 69 λίρες, Στο screenshot που έβαλες το connect nav δεν γράφει τιμή, είναι "included for 3 years", αυτό που πήραμε κι εμείς. Δεν νομίζω να παίζει ρόλο η ημερομηνία παραγωγής, πρέπει απλώς να επιτρέπει μία μόνο δωρεάν συνδρομή ανα VIN.

_________________
C3 aircross 110 BVM6 Shine


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 31 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Υπηρεσίες Citroën After Sales
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 17
Έρευνα Ικανοποίησης Πελατών από After Sales υπηρεσίες
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 17
Net Solutions (Υπηρεσίες Πληροφορικής)
Δ. Συζήτηση: Αττικής
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια