Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 18:25 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΗΧΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΞΙΑ C3 diesel 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Ιαν 2020, 15:30 
Άβαταρ μέλους
Γεια σας , εχω πάρει ενα citroen c3 diesel του 2018 και εδω και αρκετο καιρο ακούω ένα ήχο σαν τρίξιμο/παράσιτο από το μπροστά+δεξιά μέρος της καμπινας.Το κάνει σε άκυρες φάσεις δηλαδη ανεξάρτητα από στροφές,ραδιο,ένταση και παρόλο που έχω αλλάξει ηχείο και έχουμε κοιτάξει για τυχόν λασκαρίσματα σεκείνο το σημειο της καμπίνας δεν εχει λυθεί το πρόβλημα.Έχει συμβεί σε κανένα άλλο ? ή ξέρει κανείς τι μπορεί ναναι?
Από την αντιπροσωπεία μου λένε οτι δεν το ακούνε οταν το πάνε βόλτα (πιθανό γτ το κάνει ανα 2 3 μερες φαση) και αρα δεν μπορούν να το λύσουν .


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΞΙΑ C3 diesel 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Ιαν 2020, 17:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 05 Μάιος 2017, 08:42
Δημοσιεύσεις: 22
vangelis12 έγραψε:
Γεια σας , εχω πάρει ενα citroen c3 diesel του 2018 και εδω και αρκετο καιρο ακούω ένα ήχο σαν τρίξιμο/παράσιτο από το μπροστά+δεξιά μέρος της καμπινας.Το κάνει σε άκυρες φάσεις δηλαδη ανεξάρτητα από στροφές,ραδιο,ένταση και παρόλο που έχω αλλάξει ηχείο και έχουμε κοιτάξει για τυχόν λασκαρίσματα σεκείνο το σημειο της καμπίνας δεν εχει λυθεί το πρόβλημα.Έχει συμβεί σε κανένα άλλο ? ή ξέρει κανείς τι μπορεί ναναι?
Από την αντιπροσωπεία μου λένε οτι δεν το ακούνε οταν το πάνε βόλτα (πιθανό γτ το κάνει ανα 2 3 μερες φαση) και αρα δεν μπορούν να το λύσουν .



Τα ίδια και στο δικό μου, δοκίμασε spray σιλικλόνης στα λάστιχα του παραθύρου, εξαφανίζει σε μεγάλο ποσοστό αυτό το φαινόμενο αλλά για περιορισμένο χρονικό διάστημα.

_________________
CITROEN C3 1.2 110HP EAT6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΞΙΑ C3 diesel 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Ιαν 2020, 21:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 11 Νοέμ 2017, 00:12
Δημοσιεύσεις: 28
Καλησπέρα στο δικό μου του 2017 νομίζω ότι γίνεται από την ζώνη του συνοδηγού.Κουμπωσε την όταν δεν έχεις κάποιον δίπλα σου και τσεκαρε το.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΞΙΑ C3 diesel 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Ιαν 2020, 11:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 00:34
Δημοσιεύσεις: 851
Τοποθεσία: Αθήνα-Λαμία
vangelis12 έγραψε:
Γεια σας , εχω πάρει ενα citroen c3 diesel του 2018 και εδω και αρκετο καιρο ακούω ένα ήχο σαν τρίξιμο/παράσιτο από το μπροστά+δεξιά μέρος της καμπινας.Το κάνει σε άκυρες φάσεις δηλαδη ανεξάρτητα από στροφές,ραδιο,ένταση και παρόλο που έχω αλλάξει ηχείο και έχουμε κοιτάξει για τυχόν λασκαρίσματα σεκείνο το σημειο της καμπίνας δεν εχει λυθεί το πρόβλημα.Έχει συμβεί σε κανένα άλλο ? ή ξέρει κανείς τι μπορεί ναναι?
Από την αντιπροσωπεία μου λένε οτι δεν το ακούνε οταν το πάνε βόλτα (πιθανό γτ το κάνει ανα 2 3 μερες φαση) και αρα δεν μπορούν να το λύσουν .


Συντονιζει και τρεμει ολο το αυτοκινητο η εστω το συστημα διευθυνσης;
Αν βαλεις νεκρα την ωρα που το κανει σταματαει ολος ο θορυβος;
Αν οι απαντησεις και στα 2 ερωτηματα ειναι ναι , τοτε εχεις προβληματικο δεξι ημιαξονιο και πας για αλλαγη.
Στο λεω εκ πειρας γιατι ταλαιπωρηθηκαμε κι εγω και η citroen στη Λαμια για να το βρουμε.
Μολις το σαλλσξαμε σταματησαν ολοι οι τριγμοι και τρεμουλο που εβγαζε το αυτοκινητο σε διαφορες φασεις της οδηγησης.

_________________
Citroen C3 iTouch 1.5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΞΙΑ C3 diesel 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 19 Ιαν 2020, 20:22 
Άβαταρ μέλους
aenaos15 έγραψε:
vangelis12 έγραψε:
Γεια σας , εχω πάρει ενα citroen c3 diesel του 2018 και εδω και αρκετο καιρο ακούω ένα ήχο σαν τρίξιμο/παράσιτο από το μπροστά+δεξιά μέρος της καμπινας.Το κάνει σε άκυρες φάσεις δηλαδη ανεξάρτητα από στροφές,ραδιο,ένταση και παρόλο που έχω αλλάξει ηχείο και έχουμε κοιτάξει για τυχόν λασκαρίσματα σεκείνο το σημειο της καμπίνας δεν εχει λυθεί το πρόβλημα.Έχει συμβεί σε κανένα άλλο ? ή ξέρει κανείς τι μπορεί ναναι?
Από την αντιπροσωπεία μου λένε οτι δεν το ακούνε οταν το πάνε βόλτα (πιθανό γτ το κάνει ανα 2 3 μερες φαση) και αρα δεν μπορούν να το λύσουν .


Συντονιζει και τρεμει ολο το αυτοκινητο η εστω το συστημα διευθυνσης;
Αν βαλεις νεκρα την ωρα που το κανει σταματαει ολος ο θορυβος;
Αν οι απαντησεις και στα 2 ερωτηματα ειναι ναι , τοτε εχεις προβληματικο δεξι ημιαξονιο και πας για αλλαγη.
Στο λεω εκ πειρας γιατι ταλαιπωρηθηκαμε κι εγω και η citroen στη Λαμια για να το βρουμε.
Μολις το σαλλσξαμε σταματησαν ολοι οι τριγμοι και τρεμουλο που εβγαζε το αυτοκινητο σε διαφορες φασεις της οδηγησης.



Oχι όχι το αμάξι δεν τρέμει καθόλου απλά ακούγεται αυτος ο ήχος.
Εχω παρατηρήσει ότι δεν επηρρεαζεται τοσο από τις ταχύτητες ,ελάχιστα μόνο όταν είναι σε σχετικά ψηλές στροφές αλλα δεν θα το ελεγα ακριβώς κριτήριο γιατί δεν το κάνει πάντα με βασει τις στροφές
Πάντως δεν τρέμει καθόλου το αμάξι απλά σε εκείνο το σημείο ακουγεται σαν κατι να πάλεται και να ηλεκτρίζεται αλλα μονο στο κομματι ηχος.
Το πήγα στην citroen για αλλαγή τακάκια και παρόλο που δεν το άκουσαν επειδή τοχω πάει ερκετές φορές γιαυτό το θέμα μου σφίξανε μερικά καλόδια σεκέινο το μέρος για να δούμε.
Τόχω 5 μέρες από τότε και προς το παρόν δεν τοχω ακούσει.Θα δούμε...
Ευχαριστώ πολύ πάντως!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΞΙΑ C3 diesel 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 20 Ιαν 2020, 08:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
με έχει παιδέψει και μένα και δεν έχω καταλήξει. Η τελευταία μου δοκιμή έδειχνε ότι σχετίζεται με το A/C.

για δοκίμασε :
σβησε τελείως τον κλιματισμό (a/c και ανεμιστήρες)
κινήσου με 2500-3500 σαλ.
Πάτα το auto κλιματισμό.

Το κάνει αμέσως?
*****************************
edit
το δικό μου ειναι βενζίνη 1/2019.
viewtopic.php?f=33&t=14116


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΞΙΑ C3 diesel 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 27 Ιαν 2020, 18:11 
Άβαταρ μέλους
demkat1 έγραψε:
με έχει παιδέψει και μένα και δεν έχω καταλήξει. Η τελευταία μου δοκιμή έδειχνε ότι σχετίζεται με το A/C.

για δοκίμασε :
σβησε τελείως τον κλιματισμό (a/c και ανεμιστήρες)
κινήσου με 2500-3500 σαλ.
Πάτα το auto κλιματισμό.

Το κάνει αμέσως?
*****************************
edit
το δικό μου ειναι βενζίνη 1/2019.
viewtopic.php?f=33&t=14116


Δεν το εκανε.Παντως με την διορθωση που έκαναν την τελευταία φορά (14/1/20 την αναφερω πανω) φένεται να έχει φτίαξει γτ μεχρι σμρ δεν έχει ξανακουστει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΗΧΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΔΕΞΙΑ C3 diesel 2018
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Ιαν 2020, 10:13 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 11 Φεβ 2014, 21:23
Δημοσιεύσεις: 5363
Παιδιά αν πρόκειται για έναν ήχο μπροστά δεξιά, που είναι σαν τρίξιμο, ή κάτι που ακούγεται ξεβιδωμενο, μάλλον είναι ο τεντωτηρας εξωτερικού ιμαντα. Το κανει σε άσχετες φάσεις, χωρίς να το επηρεάζουν στροφές κλπ. Ο μόνος λόγος να επιβεβαιώσετε ότι προέρχεται από εκεί είναι την ώρα που το ακούς, αν είναι εφικτό να κατέβεις χωρίς να σβήσεις το αυτοκίνητο και εκεί που βρίσκεται ο εξωτερικός ιμάντας να πιάσεις τον τεντωτηρα στο σημείο που πάλλεται (είναι φυσιολογικό να πηγαίνει συνεχώς πάνω κάτω) προσέχοντας μην ακουμπήσεις τον ιμάντα. Θα δείτε ότι μόλις πιέζεις λίγο τον τεντωτηρα, θα σταματήσει ο θόρυβος.

Υπήρχε μια ανάκληση για αυτό στα μοντέλα 1.6ehdi 2014<. Εγώ τον άλλαξα στην αντιπροσωπεία και πάλι το κάνει. Η απάντηση που πήρα από τον μηχανικό μου που είναι γνώστης στους κινητήρες εκεί πως υπάρχει ΜΟ ΜΟΝΟ ΕΝΑ συγκεκριμένο Part Number τεντωτηρα που εξαλείφει την κατάσταση.

Πάντως δεν εμπνέει φόβο για τίποτα. Γνώριζα για την ανάκληση 1 χρόνο και βάλε και δεν έβρισκα καιρό να πάω να το κάνω. Δεν προέκυψε κανένα απολύτως θέμα.

Sent from my LG-H870 using Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 e-hdi
Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Lohias^ για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Θόρυβος πίσω δεξιά;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: daskalos
Απαντήσεις: 16
Λάδι κινητήρα diesel και λίστα ανταλλακτικών
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: rufous
Απαντήσεις: 4
Νέο Μέλος και αγορά C4 Diesel 115 e-hdi EGT Fell
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
C3 Diesel ehdi Ζώνη & start stop
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: x8052
Απαντήσεις: 8
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια