Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 15:12 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στο κιβώτιο ταχυτήτων ? C3 του 2014
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 25 Μαρ 2021, 13:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Μάιος 2015, 21:06
Δημοσιεύσεις: 56
Τοποθεσία: Καστοριά
Φίλε jalbanis μην ζητάς συγγνώμη! Δεν παρεξηγήθηκα! Λάθος δικό μου ήταν. Είχα και καιρό να γράψω!Το αμάξι αυτό με έχει στεναχωρήσει πολύ. Αγοράστηκε καινούργιο και έχω βάλει αρκετά χρήματα,ούτως ώστε όταν το συγκρίνω με τα προηγούμενα να με πιάνουν τα νεύρα. Για παράδειγμα το Getzακι στις ίδιες συνθήκες οδήγησης άλλαξε τακάκια στις 60.000 kms και εργοστασιακά αμορτισέρ στις 80.000 kms (απόσβεση 65% μπροστά 55% πίσω σε καλό αμορτισερόμετρο). Αντίστοιχα στο C3 στις 60.000 μαζί με τα τακάκια φύγαν και οι δισκόπλακες (!) τα δε εργοστασιακά αμορτισέρ στις 40.000 είχαν πέσει στο 50% στις 60.000 αλλάχτηκαν γιατί πήγαινα μόνο με τα ελατήρια. Για τις βαλβολίνες δε ούτε κουβέντα για άλλαγμα στο Getz!
Φίλε bakevang το σφυριγματάκι τώρα ξεκίνησε! Ελπίζω να το προλάβω, πριν το πάρω στη μασχάλη. Αλλιώς θα με βοηθήσεις άλλο έτσι?

_________________
1.4 diesel intercooled c3 eco shic για τη μαμά
1.6 diesel altea xl style Revo stage1 για το μπαμπά (άτιμο VAG group μας τσατάλιασες τα νεύρα)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα στο κιβώτιο ταχυτήτων ? C3 του 2014
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 25 Μαρ 2021, 23:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Bαγγέλη μου, που δίνω ενα σκασμό λεφτά? Δεν εχω αλλάξει κάτι στο αυτοκίνητο και να εχω βάλει κάτι ακριβό, εκτός από λάστιχα.
Δεν τσιγκουνεύομαι τίποτα, αντιθέτως.
Για να ξέρεις, εχω επισημάνει δυο φορές και την επισημη κάθετη που πάω και στον ημιεπισημο γνωστό μου να μου αλλαξουν βαλβολίνη και αρνούνται...Τι να κάνω...να κάτσω να πλάκωθώ? Λεφτά θα πάρουν και δεν το κάνουν...εξήγησέ μου εσύ...Πας στην Ω και δεν κανουν τιποτα εκτος "by the book"...ε, δεν εχω χρόνο να καθομαι να μαλωνω με τον καθενα...δεν μπορει να ειναι ολοι τοσο συνωμοτικά συνεννοημένοι για να χαλανε τα κιβωτια και να χάνει σε "εικονα" η εταιρεια...Κάποιο τεχνικό λόγο θα εχει αυτη η βαλβολινη για να κρατάει τοσο πολύ...Πολύ καλά κάνεις εσυ που την αλλάζεις . Εμενα δεν μου την αλλάζουν οταν το ζητάω. Που να πάω? :D


Νίκο, αναφερόμουν σε όλα τα πάγιο έξοδά σου (της καθημερινότητας - και σίγουρα και δικά μας) όχι αποκλειστικά στου αυτοκινήτου σου.
Τι να κάνεις; Δεν είναι δουλειά μου να σου πω αλλά... Παίρνεις 2 λίτρα βαλβολίνη και τους τα πηγαίνεις. Να αλλαχθεί παρακαλώ. Τέλος.

Ερώτηση: Μιλάς με μηχανικό ή μιλάς με τον κουστουμάτο στην υποδοχή για το τι θα αλλαχθεί στο σέρβις; Γιατί αν μιλάς με τον κουστουμάτο, είσαι λάθος.

Υ.Γ.1: Προφανώς και δεν με αφορά το θέμα της δικής σου βαλβολίνης. Αλλά... επειδή εγώ είχα Picasso 480.000 χλμ. (1 αλλαγή σασμάν κοντά στις 400Κ), ένα C4 με το ημί-αυτόματο στις 236.000 και ένα C4 χειροκίνητο με 160.000, θεωρώ ότι έχω καλύτερη εμπειρία όσον αφορά το θέμα της συντήρησης.
Υ.Γ.2: Έπρεπε να δεις, τις βαλβολίνες από το ημί-αυτόματο όταν αλλάχθηκαν πρώτη φορά στις 95.000 χλμ. Ήταν στην κατοχή του προηγούμενου. Και όλα τα χιλιόμετρα τα έγραφε σε υπερ-αστικό περιβάλλον. Βγάλε και τις δικές σου και πες μας εντυπώσεις. Πες μας και το κορυφαίο σχόλιο του μηχανικού που θα τις αλλάξει, επίσης.
Υ.Γ.3: ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα MCP που δεν άλλαξαν ΠΟΤΕ βαλβολίνες, +/- στις 200.000 χλμ., "χτυπούσαν". Επισκευή κιβωτίου - σετ συμπλέκτη - τσιμουχάκια και άλλες βλακείες, έβγαινε ένα κουστουμάκι (σε ανεπίσημο!) κοντά στα 1600-1800 ευρώ!
Μάστορας: Λογικό είναι, δεν άλλαξε ποτέ βαλβολίνες. Πελάτης: Γιατί δεν τις άλλαζες; Μάστορας: Η Citroen λέει είναι ότι είναι for life.
Και μετά σας φταίνε τα γαλλικά και μπλα μπλα μπλα!
Υ.Γ.4: Στο δικό μου επίσημο, αν μιλήσω στην υποδοχή, βαλβολίνες δεν αλλάζουμε, μόνο κατ'απαίτηση κάποιας εργασίας ή κατ'απαίτηση κάποιου πελάτη. Αν μιλήσω με μηχανικό, κάθε 60.000 βαλβολίνες. For life βαλβολίνη δεν υπάρχει.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε bakevang για την δημοσίευση του/της: ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 3 [ 32 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3



Συναφή θέματα

προβλημα στο zx
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 8
Citroen C4 πρόβλημα τζαμιών .
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: gmavro
Απαντήσεις: 24
Πρόβλημα με after market air condition -Θερμοστατης καμπινα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: mihalisvolos
Απαντήσεις: 18
Πρόβλημα με Sensodrive
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 40
Προβλημα με ανεμηστηρα a/cκαι σταματημα υδραυλικου τιμονιου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: kaps
Απαντήσεις: 25
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια