Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 20:35 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ήχος Μπιπ στο ραδιόφωνο,στραβό τιμόνι,δεν ανοίγει το πορτ μπ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 16 Απρ 2021, 09:43 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα στο forum,

Καινούργιος εδώ μετά την πολύ πρόσφατη απόκτησή μου ενός Citroen Pluriel του 2007.
Το αμάξι το πήρα σε μεταχειρισμένο σε κακή κατάσταση,εν γνώση μου, από συγγενικό μου πρόσωπο λόγω έλλειψης χρημάτων να πάρω κάτι καλύτερο.

Τα προβλήματα που έχω και δεν έχω καταφέρει να επιλύσω μετά από αρκετές επισκέψεις σε συνεργεία της περιοχής μου είναι τα εξής:

Όταν λειτουργεί το ραδιόφωνο κάνει ένα συνεχόμενο και δυνατό μπιπ-μπιπ. Αν κλείσεις το ραδιόφωνο σταματάει.
Το ράδιο-cd είναι το εργοστασιακό.
Στο ψάξιμο στο ιντερνετ είδα ότι είναι ένα πρόβλημα που υπάρχει και πρέπει να γίνει reset στον εγκέφαλο (ή κάτι τέτοιο).
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία; Μπορεί κάποιος να μου προτείνει που να το πάω;

Το δεύτερο και πιο σημαντικό είναι πως το τιμόνι στρίβει λίγο προς τα δεξιά.
Στα συνεργείο που το πήγα μου είπαν θέλει ευθυγράμμιση. Όταν πήγα για ευθυγράμμιση μου είπαν ότι δεν χρειάζεται ευθυγράμμιση παρ όλα αυτά μου την έκαναν, τσίμπησαν το 20€ και το τιμόνι δεν ίσιωσε.
Έχει και εδώ κάποιος ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Τέλος,το τελευταίο και λιγότερο σημαντικό, το πορτμπαγκαζ δεν ανοίγει με κανέναν τρόπο.Δεν ξέρω αν παίζει κάποιον ρόλο αλλά ο μηχανισμός της αναδιπλούμενης οροφής έχει χαλάσει και η οροφή έχει κολληθεί γύρω γύρω γιατί έμπαζε νερά.
Πάντως το πορτμπαγκαζ μου είπαν ότι σταμάτησε να ανοίγει ξαφνικά πριν κολλήσουν την οροφή.
Έχει κανείς καμιά ιδέα και για αυτό;

Συγγνώμη για το σεντόνι και ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον κάνει τον κόπο να το διαβάσει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ήχος Μπιπ στο ραδιόφωνο,στραβό τιμόνι,δεν ανοίγει το πορτ μπ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Απρ 2021, 12:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Καλωσήρθες στην παρέα του GCC, εύχομαι καλή διαμονή και να τα λέμε στο εξής σε χαλαρές συζητήσεις, μακριά από προβλήματα!

Είπες ότι το πήγες αρκετές φορές σε συνεργεία της περιοχής σου. Ήταν όμως κάποιο εξειδικευμένο, αντιπροσωπείας ή ανεξάρτητο, Citroen;
Αν όχι, πρέπει να το πας σε ένα τέτοιο, που θα γνωρίζει καλά το αυτοκίνητο και έχοντας και το εργοστασιακό διαγνωστικό, θα βρει τι φταίει.

Το πρόβλημα με το ηχοσύστημα, μπορεί να είναι από κάτι πολύ απλό έως κάτι που απαιτεί την αλλαγή του, με διαγνωστικό και πείρα θα φανεί.
Το πρόβλημα με την πόρτα του πορτ-μπαγκάζ, είδα γκουγκλάροντας στα γρήγορα ότι είναι γνωστό των Pluriel, συνήθως από καμένη ασφάλεια, που μπλοκάρει το ηλεκτρικό του κλείδωμα και δεν ανοίγει ούτε χειροκίνητα απέξω. Είδα ότι ανέφεραν πως στην ανάγκη βγάζοντας κάποιες πλαστικές επενδύσεις, φτάνουν στο μηχανισμό και τον απασφαλίζουν, αλλά ήταν χωρίς ιδιαίτερες οδηγίες, και χωρίς αναφορά αν μετά δεν ξαναμπλοκάρει.
Πιθανόν, αν το ψάξεις εσύ πιο εκτεταμένα να βρεις κάτι σχετικό με αναλυτικές οδηγίες. Αλλά, γνώμη μου, μιας και είπες ότι έχουν κολλήσει (!) την αφαιρούμενη οροφή, και ποιος ξέρει τι άλλο μαζί πιθανόν ή αν πια σου δίνει "χέρι" να παρέμβεις, μη μπλέξεις μόνος σου.

Και αυτά τα δύο προβλήματα, σ' ένα εξειδικευμένο συνεργείο έχοντας και το σωστό διαγνωστικό και την κατάλληλη γνώση/πείρα, μπορούν και να τα διαγνώσουν και να τα λύσουν, ότι κι αν χρειάζονται είτε ηλεκτρικά είτε μηχανικά, κι αν είναι κάτι απλό δεν θα σου κοστίσει ακριβά, και θα ξενιάσεις. Τουλάχιστον, σίγουρα σε πρώτη φάση θα ξέρεις κόστος πριν προχωρήσουν σε επισκευές, και θα μπορείς να αποφασίσεις αν και πως προχωράς.

Το πρόβλημα με το τιμόνι, μπορεί να μην είναι τόσο απλό θέμα ευθυγράμμισης, αλλά, κάτι να έχει στραβώσει/λασκάρει στην ανάρτηση ή κάτι να έχει συμβεί στον ίδιο του τον μηχανισμό. Εδώ, γεννάται ερωτηματικό, αφού, το συνεργείο σου είπε "θέλει ευθυγράμμιση" (...εντάξει, άντε πες ότι αυτή είναι η συνηθισμένη πρώτη δοκιμαστική παρέμβαση), και εκεί που το πήγες σου είπαν ότι δεν θέλει αλλά την έκαναν και δεν (;) σου είπαν κάτι περισσότερο αφού τελείωσαν.
Και σ' αυτό το πρόβλημα, ένα εξειδικευμένο συνεργείο, θα σκύψει το κεφάλι και θα βρει τι φταίει, και είναι και βασικότατο θέμα ασφαλείας αυτό.

Για την οροφή που την κόλλησαν, ότι και να πούμε περιττεύει... Φαντάζομαι ότι, λίγο που απηύδησε ο ιδιοκτήτης με αυτό το γνωστό σπαστικό θέμα στεγανότητας των Pluriel, λίγο που τα συνεργεία θα ήταν "πιστόλια της τελικής λύσης", την κόλλησαν αντί να αντικαταστήσουν τα λάστιχά της και να κοιτάξουν να συμμαζέψουν τις συναρμογές της, όπως έχουν κάνει ένα σωρό άλλοι με ικανοποιητικά αποτελέσματα όπως είδα γκουγλάροντας...
Τώρα, αν είχε και κάτι ηλεκτροκίνητο (είχε; ρωτάω, δεν ξέρω τι έχουν τα Pluriel!) και το πήραν κι αυτό παραμάζωμα, και αυτό μετά με τη σειρά του προκάλεσε κάτι αλυσιδωτά στην πίσω πόρτα, πιθανό είναι κι αυτό...

Βρες ένα εξειδικευμένο συνεργείο Citroen κοντά σου, πες μας και την περιοχή μπας και κάποιος που την ξέρει σε βοηθήσει, και πήγαινέ το.
Είπες κιόλας ότι το πήρες σε κακή κατάσταση, οπότε κάνε ένα καλό συμμάζεμα γιατί σίγουρα το θέλει. Είναι μεν μπελαλίδικο ως μοντέλο το Pluriel, αλλά είναι και όμορφο, και αφού έκανες που έκανες επιλογή ανάγκης δες πως θα σε εξυπηρετήσει από εδώ και πέρα κατά το καλύτερο δυνατόν.

Αλλά! Αλλά...

Αλλά, και μια τελευταία επισήμανση, λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι πολυμορφικό αυτοκίνητο πόλης κατάλληλο για μικρές εκδρομές:
Απ' όσα λες, δεν το πήρες για να το χαρείς και ως κάμπριο. Αν το πήρες λοιπόν για βασικό οικογενειακό, από παθητική ασφάλεια, δεν κάνει!
Και από κατασκευής μ' αυτή την οροφή του, και με τα σημερινά δεδομένα πιά που γέμισαν οι δρόμοι με νταβραντισμένα SUV και crossover!

Βάλε κι αυτό στην εξίσωση λοιπόν, όταν θα έχεις τα απαιτούμενα κόστη από καλό συνεργείο! Για να δεις, μπας και πρέπει να πορευτείς προσωρινά μαζί του, δαπανώντας και χωρίς περικοπές για θέματα ασφαλείας και όσο πιο συνετά για πρακτικά, και με τη δέουσα πάντα προσοχή στο δρόμο αν προορίζεται να βολέψεις ανάγκες οικογένειας με παιδιά.

Είδα δεν απάντησε κάποιος και είπα να πω γνώμη, ελπίζω ένας ιδιοκτήτης/γνώστης να σε κατατοπίσει καλύτερα. Περιμένουμε καλά νέα σου! :thumb

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ήχος Μπιπ στο ραδιόφωνο,στραβό τιμόνι,δεν ανοίγει το πορτ μπ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Απρ 2021, 13:34 
Άβαταρ μέλους
Σε ευχαριστώ Jalbanis για το ενδιαφέρον σου και την απάντησή σου.

Το πήγα σε εξειδικευμένο και ανεξάρτητα αλλά λύσεις δεν μου έδωσαν.

Το πρόβλημα του ραδιοφώνου και του πορτ μπαγκάζ τα βρήκα και εγώ στο ίντερνετ αλλά σε αυτούς που τα πήγα ενώ τους είπα τη διαδικασία που είχα βρει δεν έκατσαν να ασχοληθούν.
Όσο για την ευθυγράμμιση μου είπε ,αυτός που μου την έκανε, να το ξαναπάω στο συνεργείο και θα εντοπίσουν αυτοί το πρόβλημα...

Μένω Γλυφάδα αλλά δεν έχω πρόβλημα να πάω οπουδήποτε στην Αθήνα για συνεργείο.

Καλά λόγια διάβασα εδώ μέσα για το Ωμέγα στον Κηφισσό.
Επίσης κάποιος μου πρότεινε τον Καλλιαντάση στον Άλιμο.
Έχει να μου προτείνει κανείς κάποιο άλλο;


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Ελαφρυ τιμονι
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: scorer
Απαντήσεις: 48
τιμονι C4
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: padelisxsara
Απαντήσεις: 9
ηχος προειδοποιησης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: thymios
Απαντήσεις: 1
Άναψα το A/C πάτησα γκάζι, ακούγεται ένας περίεργος ήχος..
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: korcari
Απαντήσεις: 20
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ