Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 17:43 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: SOS Διαροή λαδιού-πετρελαίου ανω μερος Κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Φεβ 2022, 14:19 
Άβαταρ μέλους
Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας, εδώ και καιρό παρατηρώ πάνω το καπάκι του κινητήτα (8ΗR) στο βάθος που έχω συμμαδέψει να συσωρεύονται μάλον λάδι μηχανής. Το συνεργείο δεν μπορεί να εντοπίσει την πηγή διαρροής και μου τα μασάει. Ανα 2 μήνες αναγκάζομαι να καθαρίσω με το χέρι τα λάδια αλλά φοβάμαι για κίνδυνο αναφλεξης. Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος απο που μπορεί να προέρχεται η βλάβη ας με βοηθήσει.

https://photos.app.goo.gl/FTRrbt1LUJMEmfcL6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SOS Διαροή λαδιού-πετρελαίου ανω μερος Κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Φεβ 2022, 00:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Είναι η κλασσική διαρροή λαδιού που εμφανίζουν αυτοί οι πετρελαιοκινητήρες σε κάποια χιλιόμετρα.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας, ούτε αυτανάφλεξης. Δεν είναι πετρέλαια. Λάδια είναι. Οπότε να είσαι ήσυχος.
Αν το συνεργείο σου τα μασάει, σημαίνει ότι δεν ξέρει τι του γίνεται και δεν γνωρίζει αυτή την κλασσική περίπτωση διαρροής λαδιού από το καπάκι των βαλβίδων.

Η επισκευή παρόλα αυτά, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ.
Για να γίνει επισκευή σε εκείνο το σημείο, απαιτείται να βγει το σετ χρονισμού, βγαίνουν και οι εκκεντροφόροι και μετά το άνω μέρος κινητήρα αποτελείται από δύο καπάκια.
Η συνήθης διαρροή είναι από το κάτω.
Αν δεν έχεις αλλάξει προσφάτως σετ χρονισμού με αντλία και νερά και δεδομένου ότι πλησιάζει, τα αλλάζεις και αυτά για να μην ξηλώνεις καπάκια ξανά και ξανά.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Τεράστιο παράγοντα επιτυχημένου αποτελέσματος αποτελεί ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ!

- Στο BlueHDi μου, εμφάνισε τη βλάβη αυτή στις 160.000 χλμ. Ο μηχανικός που το ανέλαβε, δεν ήταν και πολύ μερακλής, ούτε και είχε πολλή όρεξη για δουλειά Κοινώς, μας ξεπέταξε. Έλα όμως που άρχισε να χάνει ξανά λάδια από τα πρώτα κιόλας χιλιόμετρα από το 1ο πάνω καπάκι (το μαύρο πλαστικό). Και αυτό, γιατί δεν ασχολήθηκε να το ξεπλύνει σωστά ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ, να φύγουν παντελώς τα παλιά λάδια, να στεγνώσει και να εφαρμόσει ξανά η καινούρια κόλλα. Οπότε, βγάλαμε ότι είναι στραβό το μαύρο πλαστικό καπάκι, παραγγείλαμε καινούριο (~120 ευρώ) και τοποθετήθηκε χωρίς επιπλέον χρέωση μιας και είναι ~10 βίδες.

- Στο e-HDi μου, εμφάνισε τη βλάβη στις 255.000 χλμ. Ο μηχανικός που το ανέλαβε και όρεξη είχε και μερακλής ήταν και έχω γράψει 8.000 χλμ. από το σέρβις και είναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ ο κινητήρας μου.

Και επειδή τα έχω συζητήσει, τα έχω δει με τα μάτια μου να γίνονται και έχω ρίξει "πολύ καντήλι" σε τεμπέλη μηχανικό που ΠΑΝΤΑ έπαιρνε 20ρικο στην τσέπη από μένα για ένα απλό σέρβις και δεν ασχολείται, ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ! Αν στα μασάει, φύγε μακριά!

Υ.Γ.: Θα χρειαστείς σετ τσιμούχες καπακιού βαλβίδων, σετ τσιμούχες εκκεντροφόρων και κτλ.

Περιμένω νεότερα!

Καλή τύχη! :thumb

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε bakevang για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SOS Διαροή λαδιού-πετρελαίου ανω μερος Κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Φεβ 2022, 09:00 
Άβαταρ μέλους
Καταρχάς φίλε μου bakevang, σ'ευχαριστω για τον χρόνο που αφιέρωσες να με ενημερώσεις. Το πρόβλημα μου το έχου δεί 2 συνεργεία (ο ένας ''εξειδικευμένος'' στα Citroen) και δεν βρήκα λύση. Ο ένας μου άλλαξε τα ο-ring στα μπεκ αλλα φύσικα δέν λύθηκε το πρόβλημα. Αν καταλάβα καλά το ρεσουμε είναι να το άφίσω όπως έχει να να μήν το σκάλίσω το θέμα αν δεν χειροτερέψει πολύ.
Αν (θεος φυλάξει) γίνει ποτέ γενική επισκευή κινητήρα αναγκαστικά όλες οι τσιμούχες και φλάντζές άνω θα αλλαχτούν. Καλύτερα λοιπόν να μην άνοιξα ακόμα κινητήρα.
Μόνο μου ερώτημα είναι , αν η διαρροή ειναι χαμηλά πως εμφανίζεται στο άνω μέρος του κινητήρα. Αν γνωρίζεις πές μου να μου φύγει η απορία, και πάλι ευχαριστώ πολύ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SOS Διαροή λαδιού-πετρελαίου ανω μερος Κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Φεβ 2022, 18:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Δυστυχώς αυτά που έγραψα, παρερμηνεύθηκαν στο 100%.
Εξηγούμαι καλύτερα με φωτογραφίες ώστε να γίνει κατανοητό, ότι είναι μια επισκευή που απαιτεί μεν προσοχή και ΔΕΝ απαιτείται άνοιγμα κινητήρα (προς Θεού). Και να τονίσω, ότι επιβάλλεται η επισκευή της ζημιάς αυτής. Γιατί αν συνεχίσουν τα λάδια να βγαίνουν. τότε θα γεμίσουν όλον τον κινητήρα λάδια (μπρος-πίσω).

Πάμε...
Αυτός είναι ο κινητήρας DV6C (e-HDi - euro 5).
Εικόνα

Στον αριθμό 1 - Ενώνεται με ειδική κόλλα, το πλαστικό καπάκι με το μεταλλικό καπάκι των βαλβίδων του κινητήρα. Αυτό είναι πιθανό να στραβώσει από τις θερμοκρασίες. Και είναι αυτό το οποίο θέλει σωστό καθαρισμό με βενζίνη ώστε να πιάσει η κόλλα και να μην έχουμε μελλοντικά διαρροές. Σε περίπτωση που είναι στραβό, απαιτείται αλλαγή (~120Ε).

Στον αριθμό 2 - Ενώνεται το μεταλλικό καπάκι βαλβίδων με τον κεφαλάρι του κινητήρα. Τι βλέπουμε όταν το ανοίγουμε; Τίποτα! Το άνω μέρος των βαλβίδων. Αυτό (νομίζω!) έχει φλάντζα μεταξύ αυτού και της κεφαλής.

Στον αριθμό 3 - Εδώ, είναι η φλάντζα κεφαλής. Κάτι το οποίο, το βγάζουμε όταν καίγεται και έχουμε ανάμειξη λαδιών με παραφλού και κτλ κτλ κτλ. Σπάνια έως ποτέ σε αυτούς τους κινητήρες έχουμε τέτοιο φαινόμενο. Αν συντηρούνται με σωστά υλικά (κυρίως σωστό παραφλού) είναι αλεξίσφαιρος.

Στον αριθμό 4- Βλέπουμε τον εκκεντροφόρο. Είναι ανάμεσα στην κεφαλή του κινητήρα και στο καπάκι των βαλβίδων. Και γι'αυτό το λόγο, όταν πρόκειται να επισκευάσουμε τη διαρροή στο σημείο 2, απαιτείται να βγει το σετ χρονισμού, διαφορετικά δεν υπάρχει πρόσβαση στο σημείο για σωστή στεγανοποίηση του άνω μέρους.

Εσύ χάνεις λάδια από το σημείο 2, αλλά φαίνεται κάτω από το σημείο 1.
* Είναι η τελευταία φωτογραφία. Κάτω από το σφουγγαράκι, είναι τα μπεκ και τα σημεία που βλέπεις τα λάδια.
Στη διαδικασία της στεγανοποίησης, βγάζουμε μέχρι το σημείο 2. Όχι παρακάτω.

Τώρα, έγινα κατανοητός;
Είναι μια διαδικασία που πρέπει να την κάνει μηχανικός με όρεξη, για να γίνει σωστά και να μην χρειαστεί εκ νέου άνοιγμα.
Να κάνεις τη στεγανοποίηση στο επόμενό σου σέρβις.

Μερικές φωτογραφίες και από μένα, ότι μπορούσα να βγάλω...

Το σημείο 2...
Εικόνα

Πάνω από το σημείο 1...
Εικόνα

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SOS Διαροή λαδιού-πετρελαίου ανω μερος Κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Φεβ 2022, 10:15 
Άβαταρ μέλους
Aδελφε εισαι αρχοντας, σ'ευχαριστω πραγματικά πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες να μου εξηγήσεις το πρόβλμα. Το καλήτερο που μπορώ να κάνω είναι να τυπώσω την εξήγησή σου για την παρουσίασω στο μάστορά μου.
Δυστηχώς ιμάντα χρονισμού έχω αλλάξει πριν 20.000χιλ οπότε έχω μέλλον ακόμα. Παρόλα αυτά με καθησίχασε το γεγονός και μόνο ότι έχω διάγνωση του προβλήματος. Οπότε και η διαδικασία επισκευής του είναι γνωστή. Με την πρώτη ευκαιρία θα το φτιάξω.
Σ'ευχαριστώ και πάλι να σαι καλα! :agree


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SOS Διαροή λαδιού-πετρελαίου ανω μερος Κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Φεβ 2022, 19:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
ΜιχάληςΧ έγραψε:
Δυστηχώς ιμάντα χρονισμού έχω αλλάξει πριν 20.000χιλ οπότε έχω μέλλον ακόμα.

Και έρχομαι να εστιάσω σε αυτό.
Οι μηχανικοί που ξέρουν αυτόν τον κινητήρα, πριν αλλάξουν σετ χρονισμού κοιτάνε αυτό το πράγμα πρώτο-πρώτο, αν θα χρειαστεί στεγανοποίηση το καπάκι του κινητήρα.
Από τη φωτογραφία που έχεις δημοσιεύσει παραπάνω η διαρροή είναι εκεί πολύ πριν την αλλαγή του χρονισμού σου. Έτσι φαίνεται τουλάχιστον...
Ο μηχανικός σου δεν την είδε;

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: SOS Διαροή λαδιού-πετρελαίου ανω μερος Κινητήρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 21 Απρ 2023, 19:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 14 Οκτ 2021, 08:32
Δημοσιεύσεις: 4
ΜιχάληςΧ έγραψε:
Aδελφε εισαι αρχοντας, σ'ευχαριστω πραγματικά πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες να μου εξηγήσεις το πρόβλμα. Το καλήτερο που μπορώ να κάνω είναι να τυπώσω την εξήγησή σου για την παρουσίασω στο μάστορά μου.
Δυστηχώς ιμάντα χρονισμού έχω αλλάξει πριν 20.000χιλ οπότε έχω μέλλον ακόμα. Παρόλα αυτά με καθησίχασε το γεγονός και μόνο ότι έχω διάγνωση του προβλήματος. Οπότε και η διαδικασία επισκευής του είναι γνωστή. Με την πρώτη ευκαιρία θα το φτιάξω.
Σ'ευχαριστώ και πάλι να σαι καλα! :agree





Καλησπέρα σε όλους!
Νομίζω πως πρόκειται για την ίδια περίπτωση και στο c3 μου diesel bluehdi.
Στο επισκεύασε η αντιπροσωπεία και αν επιτρέπεται με τι κόστος;

Ευχαριστώ πολύ!

Παναγιώτης


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Μπεκ πετρελαιου c4 e-hdi 1.6
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: redfever
Απαντήσεις: 42
Λαμπάκι κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: demkat1
Απαντήσεις: 8
Oil Catch Cans (Δοχειο αναθυμιασεων) στον κινητηρα DV6TED4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: zetor
Απαντήσεις: 3
Σβήσιμο (;) κινητήρα σε κίνηση (!)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 37
μαγνητικη ταπα λαδιου
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: zetor
Απαντήσεις: 16
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron