Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 14:11 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Στραβές δισκοπλακες c3 14
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Ιουν 2022, 22:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Αύγ 2020, 18:12
Δημοσιεύσεις: 11
Καλησπέρα σας , παρατήρησα ένα θέμα το οποίο μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα την γνώμη σας , λοιπόν αρχικά να αναφέρω ότι το πρώτο σετ δισκοπλακες τακάκια ήταν γνήσια citroen , μετα από κάποιους μήνες και ενώ ήταν και τα τακάκια και οι δισκοι με αρκετό ψωμί ακόμα ( περίπου 8/10 και οι δισκοι και τα τακάκια) , παρατήρησα ότι στο φρενάρισμα έχω έντονο τρέμουλο, χειμώνας τότε λεω οκ σε κανένα φρενάρισμα θα πάτησα παγωμένα νερα και στραβώσαν( τυχαίνει από όσο ξέρω) . Πήγα και από αντιπροσωπεία και όντως μου επιβεβαίωσαν ότι είναι στραβές. Οποτε τις αλλάζω και βάζω οχι γνήσιες αλλα "καλές " δισκοπλακες μαζι με τα τακάκια τους για να δω τι παίζει. Μετά από κάποιους μήνες δλδ σε ίδια κατάσταση με πριν αρχισε πάλι το τρέμουλο σιγά στην αρχή και μετα πάλι το ίδιο όπως πριν. Πριν από κάθε σέρβις επειδή τα κάνω μόνος μου παω αντιπροσωπεία να μου κάνουν έλεγχο και να δουν τι χρειάζεται, τους το ανέφερα και μου είπαν ότι δεν παιζει κάτι να στραβώσει τις δισκοπλακες κΙ ότι όλα είναι κομπλέ. Έχει τύχει σε κανέναν; Υπάρχει περίπτωση κάτι να είναι "χαλασμενο" και να τις στραβώνει; απλα έτυχε δεύτερη φορα; να αναφέρω ότι πριν μπουν οι καινούριοι δισκοι καθαρίζεται κανονικά και εκεί που πατανε οι δισκοι στον άξονα και η ζάντα από μέσα που πατάει στους δίσκους με σύρματοβουρτσα σχολαστικά. Το μόνο που έχω να αλλάξω καιρο είναι το υγρό φρενων το οποίο δεν πιστεύω να έχει σχέση απλα το αναφέρω. Επισης το αμαξι δεν τρέχει ποτε ώστε να εχει δυνατά φρενάρισματα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Στραβές δισκοπλακες c3 14
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Ιουν 2022, 23:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2014, 20:01
Δημοσιεύσεις: 283
3 φορές στράβωσαν στο προηγούμενο μου Α51 hdi χωρίς να έχω πέσει ποτέ σε νερά (πέρα από οδήγηση σε βροχή όπως όλοι μας), και χωρίς ποτέ πλύσιμο με καυτούς δίσκους.
Είχα πλέον απογοητευθεί και είχα αγοράσει και μουαγιέ για να αλλάξω αλλά τελικά δεν πρόλαβα λόγω πώλησης.
Οι συνδυασμοί μετά το στραβωμα των μαμά ήταν Bosch δίσκοι με Bosch τακάκια, brembo δίσκοι με brembo τακάκια, brembo τρυπητοι δίσκοι με ferodo τακάκια.
Αν θέλεις να δοκιμάσεις και μουαγιέ εφόσον τυχόν μετρηθούν και έχουν θέμα, τα έχω ακόμη διαθέσιμα στο κουτί τους..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Στραβές δισκοπλακες c3 14
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Ιουν 2022, 12:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 12 Αύγ 2020, 18:12
Δημοσιεύσεις: 11
Ευχαριστώ για την απαντηση , μπορεί να στραβώσει μουαγιε; και αν ναι μπορεί να στραβώσει δισκοπλακες;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Στραβές δισκοπλακες c3 14
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Ιουν 2022, 12:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2014, 20:01
Δημοσιεύσεις: 283
Είναι όλα πιθανά και έχει συμβεί σε κάποιους..


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αλλαγή δισκόπλακες - χρόνος ζωής
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: nrap
Απαντήσεις: 29
δισκοπλακες;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: stelios
Απαντήσεις: 16
ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Δισκόπλακες και τακάκια για μαμα φρένα
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: antonisk7
Απαντήσεις: 50
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ