Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Κυρ 26 Μάιος 2024, 08:27 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: λάδια τέλος ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Οκτ 2023, 09:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
καλημέρα, έχω ένα citroen c3 2019 με 40000km. Στις αρχές του μήνα άλλαξα λάδια μόνος μου, (το κάνω 50 χρόνια αλλά πολλές φορές πάει η στάμνα...) . Μετακίνησα το αυτοκίνητο 10-15 μέτρα και μετά έμεινε ακίνητο για 10-12 μέρες. Όταν το πήρα στις 26/9 ξεκινάω, ακούω κάποια μπιπ, βλέπω ένα κιτρινο λαμπάκι να ανάβει αλλά επειδή μου είχε ανάψει πριν 4 μήνες λόγω πεσμένης πίεσης στα λάστιχα (ναι, το ίδιο) δεν έδωσα σημασία.
Να μην πολυλογώ σταμάτησα μετά από 200-250 μέτρα. Η μηχανή έκανε ένα κάποιο κροτάλισμα. Έσβησα, κοιτάζω δείκτη λαδιού, bye bye λάδι.
Δεν είχα σφίξει την τάπα (?) δεν ξέρω, εκ των υστέρων σφιγμένη μου φάνηκε αν και έπαιρνε λίγο καργάρισμα. Γεγονός είναι ότι είχαν αδειάσει τα λάδια στο σημείο που ήταν σταθμευμένο και είχαν απορροφηθεί από την άσφαλτο. Ο λεκές ήταν 20-25 cm δεν φαινόταν έξω απ το αυτοκίνητο.
Ξέρω τί μπορεί να έχει πάθει (την έκταση δεν ξέρω) και τραβάω τα μαλλιά μου.
Το θέμα είναι : μπορώ να κάνω κάτι για να μειώσω το ρυθμό φθοράς (αλλαγές λαδιών, φίλτρου, καθαριστικό, αντιτριβικό ?)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: λάδια τέλος ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Οκτ 2023, 11:33 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16603
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Για 200-250 μετρα μπορει και να την εχεις γλιτωσει.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: λάδια τέλος ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Οκτ 2023, 16:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
nonos έγραψε:
Για 200-250 μετρα μπορει και να την εχεις γλιτωσει.


ευχαριστώ (...παρηγοριά στον άρρωστο ώσπου να βγεί η ψυχή του :laugh )
δλδ σε πόση απόσταση (αργά, χαμηλές στροφές, όχι ζορίσματα) κατά τη γνώμη σου θα υπήρχε υποψία ότι "το κακό" έγινε. (όπως καταλαβαίνεις, άλλο να μου πεις 300 και άλλο 1000).
έχω δει σε διάφορα αυτοκινητιστικά blogs αλλά δεν βγάζω άκρη : άλλος λέει 1 λεπτό και τάπαιξε (φιεστα) άλλος 2 λεπτά (χοντα) και ένας με ένα μερσεντές (video) το είχε τουλάχιστον 10 λεπτά στην τσίτα μέχρι να κροταλίζει ανυπόφορα και στα 17 λεπτά να του σκάσει το μοτέρ!!!

κάποια ένδειξη ίσως ότι κάτι δεν πάει καλά? (και θερμοκρασία λαδιού να μου πεις θα κοιτάξω και πίεση και ό,τι άλλο)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: λάδια τέλος ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 05 Οκτ 2023, 05:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Να κάνω μία ερώτηση... Τι λάδια έβαλες;

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: λάδια τέλος ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 05 Οκτ 2023, 07:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
bakevang έγραψε:
Να κάνω μία ερώτηση... Τι λάδια έβαλες;


κινητήρας βενζίνης 1.2 Puretech 82hp
total quartz ineo first 0w30.

Σκέφτομαι να τα αλλάξω (και φίλτρο) σε 250 - 500 km με ίδια πάντα και μετά να κάνω άλλη μια αλλαγή σε 1500-2000 .


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: λάδια τέλος ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 09 Οκτ 2023, 22:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
@demcat1 Επειδή και εγώ μόνος μου τα αλλάζω, πήγα να την πατήσω σαν και σενα, μόνο που το κατάλαβα νωρίτερα χωρίς να γίνει ζημιά όταν έσκυψα από κάτω αργότερα για επιβεβαίωση όταν γύρισα από μικρή βόλτα . Έφταιγε ότι είχα βάλει την ίδια ροδέλα τάπας!! Συν ότι θέλει καλό εμπειρικό σφίξιμο, πόσο καλό θα μου πεις άμα δεν έχεις ροπόκλειδο, αφού την τελευταία φορά στο σφίξιμο μου γύρισε λίγο το Άλεν μέσα στην αλενόβιδα, και αναγκάστικα να προμηθευτώ νέα βίδα για την επόμενη αλλαγή. Σίγουρα σφίγγει καλύτερα με καστάνια, παρά με μικρό άλεν όμως και τις πρώτες μέρες το έχω άγχος και κοιτάω από κάτω.
Από πλευρά σου μεγάλο λάθος που δεν το ψιλιάστηκες όταν άναψε το λαμπάκι. Εμένα έτρεχε σχεδόν μια στάλα κάθε δευτερόλεπτο, 12 μέρες αν έμεινε θα στέγνωσε τελείως.

Τώρα δεν θα οφελεισουν σε κάτι νέες αλλαγές λαδιών. Συνέχισε κανονικά. Αν δεν ανέβασε θερμοκρασιά μπορεί να την έχεις γλυτωσει.

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: λάδια τέλος ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Οκτ 2023, 08:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
barimagas έγραψε:
@demcat1 .... Έφταιγε ότι είχα βάλει την ίδια ροδέλα τάπας!!.... Αν δεν ανέβασε θερμοκρασιά μπορεί να την έχεις γλυτωσει.


ευχαριστώ για το σχόλιο, ήταν σίγουρα η ροδέλα της τάπας (που δεν την άλλαξα) ή το σφίξιμο.

Τώρα όσο για την ροδέλα, παλιά (απ το 1970) οι ροδέλες ήταν χάλκινες, και είχαν ένα πάχος σχεδον 2mm και δεν την αλλάζαμε σε κάθε αλλαγή. Εκ των υστέρων, δλδ όταν έβαλα καινούρια ροδέλα, είδα ότι η υπάρχουσα, που μου είχαν βάλει στο Χανιαδάκη, ήταν ένα χάλκινο φυλαράκι ("πάφιλας" 0,2 -0,5mm) και όχι η κανονική που έχω τώρα (περ. 2mm με λαστιχάκι).
Αλλά τί να πω τώρα? Ότι δεν μου είχατε βάλει σωστή ροδέλα και όταν εγώ δεν την άλλαξα με τη σωστή ...? Αφ ενός δε στέκει και αφετέρου μή μας φταίνε πάντα οι άλλοι.

Καλημέρα, καλά νάμαστε


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: λάδια τέλος ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Οκτ 2023, 13:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
Αυτή είναι η σωστή ροδέλα που βάλανε στην αντιπροσωπεία. Πήγα και πήρα να έχω. Από την μια μεριά είναι ίσια από την άλλη έχει εσωτερικά ένα υλικό σαν πολυουρεθάνη που όσο σφίγγεις πατιεται ομοιόμορφα και στεγανοποιεί τέλεια. Απλά την επόμενη φορά από το σφίξιμο ξεσφίξιμο έχει στραπατσαριστει με αποτέλεσμα να μην μονώνει καλά και από μικρά κενά να φεύγει το λάδι ακόμα και αν εχεις σφίξει τέρμα. Είναι το μοναδικό αυτοκίνητο που το σπείρωμα του κάρτερ με την βίδα έχει τόσο μπόσκο. Στα υπόλοιπα που έχω νιώθεις ότι βιδώνει σφινωτά, και έτσι πρεπει.

Στο σημείο αυτό να τονίσω ότι το αυτοκίνητο είναι πολύ αξιόπιστο. Έχω κάνει 100000χμ εκ των οποίων τα 53000 με αέριο και ακόμα και ο ιμάντας, που υποτίθεται διαλύεται και τα κομμάτια του βουλώνουν την τρόμπα λαδιού, είναι σε άψογη κατάσταση, έχω αγοράσει και ένα εργαλείο που μετράω το πλάτος του και είναι εντός προδιαγραφών με διάφορα κιόλας.
Σε αυτό σίγουρα έχει συντελέσει ότι οι αλλαγές λαδιών είναι κάθε 10-12κ με το εργοστασιακό total 0w30. Απλά καίει σταθερα 1 λίτρο κάθε 10κ οπότε αντί να συμπληρώσω και να ανακατευτούν τα αλλάζω όλα και ξεμπερδεύω.
Γενικα είμαι είμαι πολύ ευχαριστημένος.

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: λάδια τέλος ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Οκτ 2023, 16:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8107
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
αφου λυσεις το προβλημα με τα λαδια οταν αποφασισεις να τα ξαναλλαξεις θα παρεις λαστιχοροδελα θα κοιταξεις για λαστιχοροδελα για μ12 η μ14 βιδα οσα χρονια και αν περασουν παντα την αλλαζω και παντα βαζω αυτην

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: λάδια τέλος ...
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Οκτ 2023, 11:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
έχω κάνει καμμιά 300ριά χλμ και δεν έχω διαπιστώσει κάτι.
αυτό που με βασανίζει τώρα είναι το γιατί άναψε κίτρινο λαμπάκι στο αριστερό καντραν και όχι το κόκκινο του λαδιού δεξιά στο καντραν του στροφόμετρου. Επιπλέον επειδή η οθόνη ήταν με μήνυμα "eco mode" , μπλοκαριζόταν οποιοδήποτε νέο μήνυμα. Σκεφτείτε : πρόβλημα στην στάθμη - πίεση λαδιού και η οθόνη δείχνει : " eco mode activated "!!!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Λάδια στη μηχανή
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 4
τελοσ για ζχ91
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: spyros
Απαντήσεις: 18
Τέλος εγγύησης και ανακλήσεις.
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: keltis
Απαντήσεις: 7
Γνώμες για τα λάδια Wistrol Γερμανίας παρακαλώ!!
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: graphic1970
Απαντήσεις: 25
τι λαδια κιβωτιου παιρνει ??
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: ALES
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron