Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Κυρ 19 Μάιος 2024, 02:19 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Φεβ 2024, 12:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2024, 21:07
Δημοσιεύσεις: 4
Καλησπέρα.

Θα ήθελα μια βοήθεια για ένα θέμα που έχω με το Citroen μου, ένα C3 XTR 1400 (72hp) του 2006, βενζίνη και έχει γράψει 230.000 περίπου χιλιόμετρα. Το μεγάλο σέρβις το έκανε πριν 2 και κάτι μήνες. Ιμάντα χρονισμού έχει ακόμα για να αλλάξει. Η μπαταρία άλλαξε το 2021.

Ενώ λοιπόν όλα καλά μετά το σέρβις και για αρκετά χιλιόμετρα, πρόσφατα μου έβγαλε το μύνημα "Antipollution System Faulty". Τα συμπτώματα που διαφέρουν σε ένταση από μέρα σε μέρα, είναι ότι με το που αρχίζει να αναβοσβήνει η πορτοκαλί ενδειξη στο καντράν το αμάξι αρχιζει να "τρέμει", να βγάζει ήχο τραντάγματος, να είναι σαν μπουκωμένο, να είναι βαρύ και με λίγα λόγια να μην οδηγείται κανονικά. Όταν σταματησει να αναβοσβήνει η πορτοκαλί ενδειξη και απλά είναι αναμένη, τα συμπτώματα είναι πιο ήπια αλλά και πάλι υπάρχουν. Σήμερα παρατήρησα ότι κατά τα συμπτώματα "έπαιζαν" και ελάχιστα τα φώτα!

Σε πρώτη φάση ο μάστορας μου είχε πει να καταναλώσω σχεδόν όλη την βενζίνη, μετά να βάλω 100άρα και ένα καθαριστικό γιατί το λάπτοπ του έβγαζε ότι υπάρχει κακό καύσιμο και αστοχία σπινθήρα, και μετα θα είμαι κομπλέ. Το έκανα αυτό και σε λίγο πάλι τα ίδια. Προχθες του πήγα πάλι το αμάξι, το έβαλε στο λαπτοπ και μου είπε ότι είναι πολλαπλασιαστής τον οποίο και άλλαξε. Έβαλε έναν μεταχειρισμένο αλλά γνήσιο, μέτρησε και την συμπίεση των κυλίνδρων και μου είπε όλα κομπλέ. Σήμερα το πήρα το αμάξι για βόλτα και μετά από 10-15 λεπτά πορείας, πάλι το ίδιο μύνημα και με έντονα σε ένταση συμπτώματα.

Παίζει να είναι κάτι από τα παρακάτω;
Άδειο το δοχείο με το υγρό που ψεκάζει για να καθαρίσει ο καταλύτης. Αυτό πως το βλέπω;
Θέμα με το μπουζί (υποτίθεται άλλαξε στο σέρβις).
Θέμα με την αντλία υψηλής πίεσης ή το μπεκ.
Θέμα με προκαταλύτη - καταλύτη - αισθηρήρα λάμδα.
Εξάτμηση.

Θα μπορούσε κανείς να μου πει τι μπορώ να κάνω; Είναι ο μόνος τρόπος να πηγαίνω στην δουλειά και έχω τρελαθεί!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Φεβ 2024, 09:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16609
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Καλημερα φιλε!
Εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα πολυ σποραδικα το c4 1.6 16v του αδελφου και αλλαξε και πολλαπλασιαστη επειδη πιστευαμε οτι εκει ειναι το θεμα καθως εκει παρεμπεμπαν τα συμπτωματα και βρεθηκε και ελαφρα λαδωμενος γιατι ειχε ξεραθει και η φλατζα του ψευτοκαπακου και περναγε λαδακι(αλλαχθηκε και αυτη). Για ενα μηνα εστρωσε και τη περασμενη εβδομαδα το ξαναεκανε μια μερα. Αν δε το κανει παρά μόνο στο πολύ κρύο και υγρασία δε θα μου έκανε εντύπωση..
Σε επικοινωνιες που ειχα με φιλους της ομαδας που εχουν μακρα εμπειρια στο μοντελο (c4 1.6 110) και οι δυο μου (Reizakos, Tzakos) που ειπαν οτι ειναι βρωμια/λαδιλα στον map sensor. Και το δικο σου map εχει, οχι maf, οποτε ξεκινα απο το απλο να καθαριστει ο map ή να δοκιμασετε εναν αλλον, φτηνος ειναι.

Υ.Γ. αντλια υψηλης πιεσης καυσιμου και δοχειο υγρου ψεκασμου καθαρισμου καταλυτη δεν εχει το αυτοκινητο σου.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nonos για την δημοσίευση του/της: Karolos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Φεβ 2024, 18:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2024, 21:07
Δημοσιεύσεις: 4
nonos έγραψε:
Καλημερα φιλε!
Εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα πολυ σποραδικα το c4 1.6 16v του αδελφου και αλλαξε και πολλαπλασιαστη επειδη πιστευαμε οτι εκει ειναι το θεμα καθως εκει παρεμπεμπαν τα συμπτωματα και βρεθηκε και ελαφρα λαδωμενος γιατι ειχε ξεραθει και η φλατζα του ψευτοκαπακου και περναγε λαδακι(αλλαχθηκε και αυτη). Για ενα μηνα εστρωσε και τη περασμενη εβδομαδα το ξαναεκανε μια μερα. Αν δε το κανει παρά μόνο στο πολύ κρύο και υγρασία δε θα μου έκανε εντύπωση..
Σε επικοινωνιες που ειχα με φιλους της ομαδας που εχουν μακρα εμπειρια στο μοντελο (c4 1.6 110) και οι δυο μου (Reizakos, Tzakos) που ειπαν οτι ειναι βρωμια/λαδιλα στον map sensor. Και το δικο σου map εχει, οχι maf, οποτε ξεκινα απο το απλο να καθαριστει ο map ή να δοκιμασετε εναν αλλον, φτηνος ειναι.

Υ.Γ. αντλια υψηλης πιεσης καυσιμου και δοχειο υγρου ψεκασμου καθαρισμου καταλυτη δεν εχει το αυτοκινητο σου.


Καλησπέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Ο μάστορας είπε ότι θα βάλει καινούργιο και αχρησιμοποίητο πολλαπλασιαστή (εννοώ όχι μεταχειρισμένο σαν την προηγούμενη φορά) και να δούμε. Υπάρχει καμία πρόταση σε μάρκα για πολλαπλασιαστή; Επίσης σε περίπτωση που και o map sensor θέλει αλλαγή, υπάρχει καμία πρόταση σε μάρκα; Θα ενημερώσω για όποια εξέλιξη!

Καλή συνέχεια!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Φεβ 2024, 21:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2142
Εικόνες: 3
Karolos έγραψε:
Καλησπέρα και ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Ο μάστορας είπε ότι θα βάλει καινούργιο και αχρησιμοποίητο πολλαπλασιαστή (εννοώ όχι μεταχειρισμένο σαν την προηγούμενη φορά) και να δούμε. Υπάρχει καμία πρόταση σε μάρκα για πολλαπλασιαστή; Επίσης σε περίπτωση που και o map sensor θέλει αλλαγή, υπάρχει καμία πρόταση σε μάρκα; Θα ενημερώσω για όποια εξέλιξη!

Καλή συνέχεια!


Μπορεί να είναι και ασφαλειοθήκη (π.χ. ρελέ) (δε δίνει σωστά ρεύματα στον πολλαπλασιαστή)
Μπορεί να είναι και διπλή βλάβη όπως είχα εγώ λάμδα και πολλαπλασιαστή μαζί!!!!!!
Σε κάθε περίπτωση το ψάχνεις ανάλογα με τον κωδικό/κωδικούς που βγάζει στο διαγνωστικό και δεν αλλάζει ο μάστορας ότι του κατέβει στο κεφάλι

_________________
Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε GeoC4Madness για την δημοσίευση του/της: Karolos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Φεβ 2024, 21:10 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16609
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Δε βγάζει σφάλμα Γιώργο.. τουλάχιστον στη δική μας περίπτωση.. δε καταγράφει τίποτα.. από λ θεωρώ θα έβλεπε σημαντικά διαφορά στη κατανάλωση. Για ασφαλειοθηκη το ακούω αλλά γιατί να μην είναι μόνιμη κατάσταση από την ασφαλειοθηκη?

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nonos για την δημοσίευση του/της: Karolos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Φεβ 2024, 21:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2024, 21:07
Δημοσιεύσεις: 4
GeoC4Madness έγραψε:
Σε κάθε περίπτωση το ψάχνεις ανάλογα με τον κωδικό/κωδικούς που βγάζει στο διαγνωστικό και δεν αλλάζει ο μάστορας ότι του κατέβει στο κεφάλι.

Θα του ζητήσω τους κωδικούς του διαγνωστικού και θα κινηθώ ανάλογα!

nonos έγραψε:
από λ θεωρώ θα έβλεπε σημαντικά διαφορά στη κατανάλωση.

Όντως, αυτό ξέχασα να το πω, βλέπω σημαντική διαφορά στη κατανάλωση με την ίδια βενζίνη, 98άρα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 09:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Όπως λέει και ο νονός, ξεκίνα από τα απλά και βασικά, το μοτέρ έχει πολλά χλμ και ίσως δεν έχει καθαριστεί εισαγωγή ποτέ (σωστά ?), άρα κοιτάς MAP, πεταλούδα και ελέγχεις για διαρροές στα σωληνάκια κενού. Εγώ το έχω δει δύο φορές το Antipollution Faulty (σε γαλλικά) και τις δύο φορές ήταν κάποιο από αυτά που είπα. Η άλλη πιθανότητα είναι μετά το μοτέρ (λ, καταλύτης), τα οποία επίσης πρέπει να τσεκάρεις αν είναι ΟΚ (έχουν και αυτά 230Κ χλμ πάνω τους ?)

Δεν ξέρω αν είναι σχετικό, αλλά ο χρονισμός είναι σωστός ? Γιατί λες με 230Κ χλμ ότι έχει ακόμα για τον ιμάντα ?

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε The Ace για την δημοσίευση του/της: Karolos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 11:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3766
Place your bets, Gentlemen!

Ασφαλειοθηκη. Απο εκει θα ξεκινουσα, θα δοκιμαζα μια, και μετά ολα τα άλλα.
Γνωμη μου

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε grekoulis για την δημοσίευση του/της: Karolos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 11:40 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16609
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Αν καψει εξοδο προς πολλαπλασιαστη ή καυσιμο πως γινεται να ειναι intermittent? Εκει κολλαω εγω σε αυτο. Και ιδιως για c3 75αρι που δε πασχει στην ασφαλειοθηκη οπως τα c4.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nonos για την δημοσίευση του/της: Karolos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 11:42 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16609
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Karolos έγραψε:
nonos έγραψε:
από λ θεωρώ θα έβλεπε σημαντικά διαφορά στη κατανάλωση.

Όντως, αυτό ξέχασα να το πω, βλέπω σημαντική διαφορά στη κατανάλωση με την ίδια βενζίνη, 98άρα.

Εννοεις με χρηση ιδιας βενζινης απ οταν αρχισαν τα συμπτωματα εχεις και αυξημενη καταναλωση?

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nonos για την δημοσίευση του/της: Karolos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 13:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2142
Εικόνες: 3
nonos έγραψε:
Δε βγάζει σφάλμα Γιώργο.. τουλάχιστον στη δική μας περίπτωση.. δε καταγράφει τίποτα.. από λ θεωρώ θα έβλεπε σημαντικά διαφορά στη κατανάλωση. Για ασφαλειοθηκη το ακούω αλλά γιατί να μην είναι μόνιμη κατάσταση από την ασφαλειοθηκη?

Είναι γαλλικό;; Ναι
Είναι σιτροεν;; Ναι :laugh :laugh :laugh :laugh
Πλάκα κάνω..λοιπόν για τη ΔΙΚΗ ΣΟΥ περίπτωση:
Αν ήταν λ θα έβγαζε κωδικό άρα το αποκλείεις
Επίσης αν μπούκωνε/δεν ανέβαζε στροφές/δούλευε 3κύλινδρο πάλι θα έβγαζε κωδικό misfire,
όπου misfire = πολλαπλασιαστής ή (σύμφωνα με billara) ασφαλειοθήκη διότι το ρελέ που είναι να στείλει το ρεύμα μπορεί να μείνει ανοιχτό στιγμιαία και αυτό το καταλαβαίνει ο εγκέφαλος και βγάζει κωδικό
Οπότε εσύ δεν είσαι σε αυτές τις περιπτώσεις, ψάξε μαφ πεταλούδα κτλ

_________________
Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε GeoC4Madness για την δημοσίευση του/της: Karolos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Φεβ 2024, 13:32 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16609
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Έλα βρε Γιωργη :clap
Σωστά, συμφωνούμε αλλά και ο φίλος έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα μ εμένα ( μέχρι να γράψει για την κατανάλωση που έχω κάνει ερώτηση για να σιγουρευτώ)

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 230.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 152.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nonos για την δημοσίευση του/της: Karolos
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Φεβ 2024, 13:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2024, 21:07
Δημοσιεύσεις: 4
Καλησπέρα!

GeoC4Madness έγραψε:
Επίσης αν μπούκωνε/δεν ανέβαζε στροφές/δούλευε 3κύλινδρο πάλι θα έβγαζε κωδικό misfire.

Βασικό που δεν το είπα ολοκληρωμένα, είναι και ότι πέρα από το μπούκωμα είχα, και το ότι δεν ανέβαζε στροφές όταν τα συμπτώματα βάραιναν, είναι ο κωδικός misfire (απώλεια σπινθήρα) και για κακό καύσιμο που έβγαλε αρχικά το διαγνωστικό. Έστι συμπέρανε ο μάστορας ότι φταίει ο πολλαπλασιαστής.

nonos έγραψε:
Εννοεις με χρηση ιδιας βενζινης απ οταν αρχισαν τα συμπτωματα εχεις και αυξημενη καταναλωση?
.
Ναι, ακριβώς αυτό.

grekoulis έγραψε:
Ασφαλειοθηκη. Απο εκει θα ξεκινουσα, θα δοκιμαζα μια, και μετά ολα τα άλλα.
Γνωμη μου

ΟΚ, θα το τσεκάρω και αυτό!

The Ace έγραψε:
Η άλλη πιθανότητα είναι μετά το μοτέρ (λ, καταλύτης), τα οποία επίσης πρέπει να τσεκάρεις αν είναι ΟΚ (έχουν και αυτά 230Κ χλμ πάνω τους ?)

Η προηγούμενη ιδιοκτήτρια και ξεδέρφη μου, τα έκανε σχολαστικά όλα τα σέρβις, οπότε δεν φαντάζομαι να μην έχει αλλάξει κάτι που θα έπρεπε να αλλάξει! Θα τσεκάρω και λ, καταλύτη!

Οπότε, προχθες το αμάξι ξαναπήγε στον μάστορα, σε πρώτη φάση θα αλλάξει τον (ήδη αλλαγμένο) μεταχειρισμένο πολλαπλασιαστή με άλλον (καινούργιο) και μετά θα κάνω και ό,τι μου προτείνατε. Θα ενημερώσω όταν το πάρω πίσω το αμάξι.

Παιδιά χίλια ευχαριστω!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Φεβ 2024, 14:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 03 Φεβ 2024, 21:07
Δημοσιεύσεις: 4
Καλησπέρα,

Τελικά μετά από την δεύτερη αλλαγή του πολλαπλασιαστή, το αμάξι έκανε πάλι τα ίδια, η απόλυτη φρίκη! Το ξαναπάω στον μάστορα και τελικά ήταν ένα βουλωμένο μπεκ, το όποιο και αλλάξαμε και το αμάξι τώρα είναι σούπερ. Έκανα και ένα τεστ με 500 χιλιόμετρα ταξίδι και όλα τέλεια.

Ευχαριστώ και πάλι για όλη την βοήθεια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Antipollution System Faulty (Citroen C3 XTR 1400 του 2006)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Μαρ 2024, 09:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Karolos έγραψε:
Καλησπέρα,

Τελικά μετά από την δεύτερη αλλαγή του πολλαπλασιαστή, το αμάξι έκανε πάλι τα ίδια, η απόλυτη φρίκη! Το ξαναπάω στον μάστορα και τελικά ήταν ένα βουλωμένο μπεκ, το όποιο και αλλάξαμε και το αμάξι τώρα είναι σούπερ. Έκανα και ένα τεστ με 500 χιλιόμετρα ταξίδι και όλα τέλεια.

Ευχαριστώ και πάλι για όλη την βοήθεια.


Αλλάξατε μπεκ ή το καθάρισε ? Όπως σου είπα, έχει χλμ το όχημα, κάνε ένα καθαρισμό να το ξαναδείς σαν καινούριο :clap

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Παρουσιαση Citroen Xsara 14i Mk2 mod 2003 LPG Lovato
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: xantiamanolis
Απαντήσεις: 18
Πόσα κλειδιά σας έδωσαν με την καινούρια σας Citroen?
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Πράκτορας
Απαντήσεις: 39
Citroen Saxo 1.1 2001 προβλήμα με ντιζά συμπλέκτη
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Labo2115
Απαντήσεις: 0
Citroen AX 1.1 first- Αλλαγή αμορτισέρ
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 10
AX GTi 1400
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 9
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια