Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:39 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ένδειξη Check Engine
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Νοέμ 2008, 12:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Νοέμ 2008, 21:52
Δημοσιεύσεις: 238
ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ.ΕΧΩ ΕΝΑ C3XTR SENSO KAI TO CHECK ENGINE EINAI MONIMΩΣ ΑΝΝΑΜΕΝΟ.ΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΔΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΣΒΗΝΕΙ ΣΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΕΝ ΚΙΝΗΣΕΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΝΑΜΕΝΟ ΤΟ CLIMA.ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΟΡΤΙΣΗ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ;ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.ΜΕ ΤΙ ΜΗ ΣΠΥΡΟΣ.

_________________
C'EST GRANDE D'ETRE GREC


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ένδειξη Check Engine
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Νοέμ 2008, 16:02 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα.
Δεν γνωρίζω κατι για το συγκεκριμένο προβλημα. Εχω ενα c3 1.4 και δεν μου εχει παρουσιάσει κατι τετοιο.Παντως πήγαινε για εναν ακόμη έλεγχο στην αντιπροσωπεία το πρόβλημα με το σβήσιμο είναι ύποπτο!Περιμένω νεα. :gflag


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Ένδειξη Check Engine
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Νοέμ 2008, 16:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:10
Δημοσιεύσεις: 1279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Δοκίμασε κάτι απλό...

Βγάλε τον πόλο της μπαταρίας για 2-3 λεπτά ωστε να κάνει reset. Το λαμπάκι check engine θα σβήσει ... Οπότε μόλις σου ανάψει την επόμενη φορά .. τα μάτια σου στην κεντρική κονσόλα να δεις τι μήνυμα σου βγάζει. :thumb

_________________
Εικόνα

Όταν τα'χεις χάσει όλα.. δεν φοβάσαι τίποτα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: ΤΟ C3XTR ΣΒΗΝΕΙ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Νοέμ 2008, 21:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Νοέμ 2008, 21:52
Δημοσιεύσεις: 238
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ [CHECK ENGINE]MOY ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΒΛΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΓΕΝΙΚΑ.ΝΑ ΜΕΤΡΗΘΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΞΙ.ΕΠΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ C3 ΣΒΗΝΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΣΒΗΝΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΒΑΖΑ 100ΑΡΑ ΒΕΝΖΙΝΗ.ΕΧΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ;ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΝΑΙ C3XTR 16V 90PS 2004

_________________
C'EST GRANDE D'ETRE GREC


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Ένδειξη Check Engine
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Νοέμ 2008, 23:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
spiro δεν υπάρχει λόγος να δημιουργείς δύο θέματα για το ίδιο πρόβλημα ;)

Θα σε παρακαλούσα επίσης να γράφεις με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι δυσανάγνωστα και φαίνεται σαν να φωνάζεις.

Σχετικά με το πρόβλημα που αναφέρεις, σε ακριβώς ίδιο αυτοκίνητο δεν το έχω αντιμετωπίσει ποτέ και δεν είναι ότι το προσέχω και ιδαίτερα. Αν έσβηνε από την αρχή όπως λες θα έπρεπε να είχες απαιτήσει να το φτιάξουν(ήσουν και εντός εγγύησης).

Αυτό που μπορείς να κάνεις τώρα είναι υπομονή και να επισκεφτείς και κάποιο άλλο συνεργείο μήπως μπορέσουν να στο φτιάξουν.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ένδειξη Check Engine
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2008, 01:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Νοέμ 2008, 21:52
Δημοσιεύσεις: 238
Αγαπητε prokopa 1ον θα σε παρακαλεσω να μην απαντας ασκοπα στις δημοσιευσεις μου 2ον εχω καθε δικαιωμα να επανερχομαι σε ενα θεμα προς επιλυσην δικης μου και ισως καποιου αλλου συνανθρωπου με το ιδιο προβλημα 3ον ειμαι το ιδιο ειρηνικος με σενα και απορω πως κρινεις μεσα απ το γραπτο λογο οτι καποιος μπορει να φωναζει 4ον εχεις να μου προτεινεις καποιο καλο συνεργειο;5ον και τελευταιο σε εκτιμω και σε σεβομαι οπως νωριτερα.

_________________
C'EST GRANDE D'ETRE GREC


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Ένδειξη Check Engine
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2008, 02:20 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
spiro θεώρησες άσκοπη απάντηση το ότι από προσωπική εμπειρία, για το μοντέλο που αναφέρεις το πρόβλημα, ανέφερα ότι δεν έχει παρουσιάσει ποτέ τέτοιο πρόβλημα :?

Επειδή τα δύο προβλήματα σχετίζονται, θεώρησα ότι θα είναι καλύτερο να είναι σε ένα θέμα γιατί το σβήσιμο του κινητήρα σχεδόν πάντα θα ακολουθεί ύστερα από ένδειξη check engine. Είναι μία από τις αρμοδιότητές μου στο forum να είναι συμμαζεμένα τα θέματα και να μπορούν μελλοντικοί χρήστες να βρίσκουν εύκολα αυτό που ψάχνουν.

Η χρήση κεφαλαίων στο internet είναι κοινώς αποδεκτό ότι φαίνεται σαν να φωνάζεις. Γι΄αυτό και η προτροπή. Δεν υπήρξε καμία ειρωνεία στο μύνημά μου.

Δεν θα ήθελα να δώσουμε περισσότερη έκταση στο θέμα. Ας θεωρηθεί η παρεξήγηση λήξαν. Δεν είμαστε εδώ για να χωρίσουμε ή να αποδείξουμε κάτι.

Δυστυχώς κάποιο συνεργείο στα μέρη σου δεν γνωρίζω.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Απ: Ένδειξη Check Engine
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Νοέμ 2008, 12:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 14 Νοέμ 2008, 21:52
Δημοσιεύσεις: 238
H Aπαντηση σου φανερωνει απο τη πλευρα σου υψηλο δεικτη παιδειας και το επεισοδιο θεωρειται ληξαν σ ευχαριστω για ολα!

-- Τετ 03 Δεκ 2008, 14:13 --

επειτα απο αναβαθμιση που εγινε στο αυτοκινητο δοξα το Θεω αντιμετωπιστηκε το προβλημα και η βαλβιδα του φρενου δεν πατιοτανε με αποτελεσμα να μην αναβουν τα στοπ και ο εγκεφαλος να διαβαζει λαθος εντολες senso εγινε και ενα τεστ 600 χλμ ολα φαινονται καλα η βαλβιδα του φρενου ειναι μια καψουλα κατω απ το πενταλ και κοστιζει 10 € προσοχη στα xtr εχει σημαντικο ρολο

_________________
C'EST GRANDE D'ETRE GREC


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

fault engine στο Picasso
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: vagelis piccaso
Απαντήσεις: 18
ΕΝΔΕΙΞΗ FILTER BLOCKING RISK
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Ένδειξη σφάλματος "P0480 - high speed fan"
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Θάνος
Απαντήσεις: 16
Πρόωρη ένδειξη συντήρησης.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 31
Πρόβλημα με την ένδειξη στάθμης στα LHM
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: graphic1970
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ