Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 18 Απρ 2024, 13:58 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με Citroen c3 xtr
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Φεβ 2012, 08:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
και πολυ καλα εκανες μονο και μονο το μαιλ στην γαλλια θα τους κοψει το κωλο

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive σε c3 xtr
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Φεβ 2012, 09:15 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
paliroia έπεσες και εσύ θύμα του sensodrive (κιβώτιο ταχυτήτων). Για το συγκεκριμένο αναφέρει (?) - προτείνει (?) ο κατασκευαστής ότι πρέπει να γίνεται ρύθμιση των διάκενων του συμπλέκτη ανά χρονικά διαστήματα κάτι το οποίο στο δικό μου xtr δεν είχε γίνει ποτέ μέχρι πρόσφατα.

Δοκίμασε να αλλάξεις συνεργείο, επίσημο ή μη ώστε να βρεις τι φταίει για να ησυχάσεις.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με Citroen c3 xtr
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Φεβ 2012, 10:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Ιούλ 2009, 12:29
Δημοσιεύσεις: 1252
xantiamanolis έγραψε:
και πολυ καλα εκανες μονο και μονο το μαιλ στην γαλλια θα τους κοψει το κωλο

Κι εγώ έστειλα e-mail στη Γαλλία όταν είχα θέμα με το πρώτο C5 και πήρα τα π.. :cens ...α μου, ενώ είχαμε ζητήσει από την Αθήνα να μας στείλει καινούργια ζώνη οδηγού, έστειλε απλά μια οδηγία και δεν έγινε τίποτα και την επόμενη μέρα έληξε η εγγύηση. Και η απάντηση της Γαλλίας ήταν αφού έληξε η εγγύηση δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα :angr :angr :angr :angr :angr :angr :spank :spank :spank :spank :spank :rop :rop :rop :rop


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Φεβ 2012, 10:59 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Για γραψε μου τι ειχες παθει με την ζωνη σε π.μ. για να μην ειμαστε :ot

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα με Citroen c3 xtr
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Φεβ 2012, 14:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Φεβ 2012, 17:55
Δημοσιεύσεις: 6
MAKRY...MALLIS έγραψε:
xantiamanolis έγραψε:
και πολυ καλα εκανες μονο και μονο το μαιλ στην γαλλια θα τους κοψει το κωλο

Κι εγώ έστειλα e-mail στη Γαλλία όταν είχα θέμα με το πρώτο C5 και πήρα τα π.. :cens ...α μου, ενώ είχαμε ζητήσει από την Αθήνα να μας στείλει καινούργια ζώνη οδηγού, έστειλε απλά μια οδηγία και δεν έγινε τίποτα και την επόμενη μέρα έληξε η εγγύηση. Και η απάντηση της Γαλλίας ήταν αφού έληξε η εγγύηση δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα :angr :angr :angr :angr :angr :angr :spank :spank :spank :spank :spank :rop :rop :rop :rop


Συμφωνώ απόλυτα. η Citroen Hellas ούτε απάντησε στα emails και μόνο όταν τους έψαξε τηλεφωνικά μου απάντησαν. τι μου είπαν: δεν είναι δικό μας θέμα! το συμπέρασμα είναι ένα για να μην πολυ λόγου ε γιατι ούτως η άλλως έχω παει μάτι συνήγορο του καταναλωτή: Ποτε ξανα Citroen, ποτε των ποτών αυτόματο Citroen αυτόματο, ποτε των ποτών και των ουδεποτων Ρουσσακη. αυτα και σορι αν σας ζαλισα. Για την ιστορία και μόνο αυτο έγινε 1 μήνα μετα την εγγύηση, 5 ημέρες μετα το τελευταίο σέρβις και με κόστος 500 ευρω :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 23 Φεβ 2012, 15:41 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Έπεσες κι εσύ στην περίπτωση... Εν μέρη φταίει το αυτοκίνητο, εν μέρη το συνεργείο, εν μέρη η κακή συντήρηση, εν μέρη η άγνωστη μεταχείρισή του απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, εν μέρη οτι το αγόρασες μεταχειρισμένο.

Τώρα εσύ φόρτωσες όλα τα φτιαξίματα στη citroen.

Αν το είχες αγοράσει καινούριο, και αν γίνονταν τα σέρβις κανονικά, και αν είχες πέσει σε καλό συνεργείο, όλα θα ήταν μια χαρά. Με οποιαδήποτε μάρκα....

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Φεβ 2012, 15:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Συμφωνώ με τον agiorgiti. Αυτό που σου έτυχε είναι συνδιασμός προβλημάτων και γι αυτό έχεις μπλέξει.
Αφού δεν έχεις εγγύηση και πληρώνεις προφανώς δεν ξαναπατάς εκεί. Βρίσκεις κάποιο άλλο συνεργείο που να το φτιάξει και να σου πει και τι έχει και κάνει έτσι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Δεκ 2012, 15:41 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα,
Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα τα ''φώτα'' σας σχετικα με ενα πρόβλημα που εχω στο sensodrive (citroen c3 xtr 2005 100.000km)!Πρίν 10 μέρες περίπου ενώ είμαι σταματημένος σε διαστάυρωση και το καντράν δείχνει την πρώτη ταχύτητα, μόλις ξεκίνησα και το αυτοκίνητο περασε τις 2000-2500 στροφές ξαφνικά ανέβασε στροφές χωρίς να φεύγει το αυτοκίνητο (σαν να έμεινε συμπλεκταρισμένο)! Έβαλα νεκρά και πάλι πρωτη και εφύγε κανονικα και μετα απο 200 μετρα και ενω ειχε δευτερα το σασμαν έκανε παλι το ιδιο πράγμα και σταμάτησα δεξια καθώς δεν άκουγε τίποτα το σασμαν (αναβόσβηνε το auto και μια νιφάδα χιονιου στο καντράν)!! Το τραβίξαμε μέχρι το συνεργείο ενός φίλου ηλεκτρολόγου και κάναμε μια διάγνωση με διαγνωστικό marelli αλλα δεν έβρισκε τίποτα! Μετα απο ορισμένα τηλέφωνα που κάναμε μάς είπαν ότι μάλλον έχει χαλάσει ο ηλεκτρικός συμπλέκτης. Τον βγάλαμε (δεν υπήρχε lexia για να τον βάλουμε σε θέση αποσυναρμολλόγησης) και όντως ειχε σπάσει κατι μέσα και το έμβολο ηταν κολλημένο! Παραγγείλαμε καινούριο της sachs (370 euro) και το βάλαμε πανω στην ιδια θεση ακριβώς που ηταν το παλιό (σημάδια απο βίδες)! Ο μηχανισμός ο καινούριος δούλευε οταν ανοιγες τον διακόπτη και παταγες φρένο αλλά το αυτοκίνητο δεν έπαιρνε μπροστά καθώς δεν εβγαζε νεκρά! Απο τα πολλά στα λίγα και απο οσα διαβασα και εδώ κατάλαβα οτι χρειάζεται lexia και έτσι αγόρασα ένα (130 euro) αφου δεν είχε κανείς κοντά στην περιοχή μου και επρεπε το αυτοκίνητο να φορτωθει και να παει σε αντιπροσωπεια που δεν με συμφερε οικονομικα, γιατι το lexia θα το κρατησει τελικά ο ηλεκτρολογοσ μου στο μαγαζί του! Αφου λοιπόν έφτασε και το lexia στα χέρια μας ξεκίνησαμε να κανουμε διαγνωση βλαβων και σε πρωτη φαση εβγαλε αρκετες βλάβες όπως σε ραδιοφωνο, κλιματισμό κλπ, και στον εγκεφαλο του κιβωτίου!! εσβισα όλες τις βλάβες και ξεκίνησα την διαδικασία αρχικοποιησης συμπλεκτη και του μηχανισμού που αλλάζει τις ταχύτητες! η αρχικοποιηση συμπλέκτη έγινε κανονικά ενω η αρχικοποιηση του μηχανισμού ταχυτητων εγραψε το lexia οτι ολοκληρώθηκε αλλά υπάρχει βλάβη και μου ζητουσε να κάνω διάγνωση βλαβών εκ νέου αλλα δεν εβρικσε βλάβη! στην εκμάθηση του κιβωτίου οταν εκανα επιλογη να βάλει την πρωτη ταχυτητα κλπ δεν την έκανε και εβγαζε μηνυμα οτι ίσως να φταίει η μπαταρία κλπ αλλα το αυτοκινήτο ηταν παράλληλα συνδεδεμένο και με καλώδια και δεν είχε χαμηλό βολτάζ! Όπως καταλαβένετε...άβυσσος! Είναι δυνατόν να χάλασε την ίδια στιγμή και ο συμπλέκτης και ο μηχανισμός αλλαγης ταχυτήτων? Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ και οποιαδήποτε απάντηση είναι καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ πολύ
Γιώργος


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Δεκ 2012, 16:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Σε πρώτη φάση βγάλτον και δες αν έχει κάποιο μηχανικό πρόβλημα. Βάλτου και γράσο που έχουν αναφέρει πολλοί οτι λύνει παρόμοια προβλήματα.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε aiolos για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Δεκ 2012, 19:12 
Άβαταρ μέλους
Ευχαριστω για την απαντηση! το εβγαλα και ειδαμε οτι μαλλον το μοτερ δεν εχει προβλημα γιατι δεν μπορουσαμε να αλλαξουμε ταχυτητα ουτε χειροκινητα! μαλλον εχει μεινει απο δισκο ή μπορει να εχει σπασει ο πυρος του αξονα στον επιλογεα μεσα στο σαζμαν! θα μαθουμε την πεμπτη που θα ανοιχτει!
ευχαριστω και παλι..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Δεκ 2012, 18:32 
Άβαταρ μέλους
τελικα στο αυτοκινητο ειχε σπασει ο πυρος του επιλογεα μεσα στο σαζμαν που ανεφερω και πιο πριν! επι την ευκαιρια αλλαξα και δισκο πλατο γιατι το αμαξι εχει 100.000 χμ! δυστυχως ομως τα βασανα δεν τελειωνουν εδω! εβαλα το lexia στο αυτοκινητο για να μαζεψω το εμβολο του συμπλεκτη προς τα μεσα για να το τοποθετησει ο μηχανικος και μεχρι να το τοποθετησει αρχισε να μυριζει με αποτελεσμα να καει το μοτερ του ενεργοποιητη! το αγορασα πριν μια εβδομαδα 370 ευρο! πως μπορει να καηκε; απο υψηλο voltage?? το ειχα συνδεσει παραλληλα με φορτιστη μπαταριας και ειχε περιπου 15 volt! τραγικη εξελιξη...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Δεκ 2012, 20:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Και το δυναμό όταν φορτίζει τη μπαταρία 14V δίνει οπότε αποκλείεται να καίγεται κάτι με 15. Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε, αλλά δες τι έχει χαλάσει και μπορεί να επισκευάζεται. Αν π.χ. έχει κοπεί κάπου το καλώδιο της περιέλιξης του μοτέρ υπάρχουν μαγαζιά που μπορούν να σου φτιάξουν καινούργια.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε aiolos για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Δεκ 2012, 03:50 
Άβαταρ μέλους
Σε ευχαριστω για την απαντηση! Το lexia μετα απο αυτο βγαζει βλαβη στον ενεργοποιητη του συμπλεκτη και γραφει βραχυκυκλωμα στη γειωση ή στον θετικο! Πριν το ανοιξω να δω τι εχει θελω να δω μηπως μου το περασουν εγγυηση! Αν δεν το περασουν θα το βαλω "χειρουργειο" και ο θεος βοηθος! Αλλιως 370 απο την αρχη!! Ευχαριστω και καλη χρονια να εχουμε..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Ιαν 2013, 19:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 14 Ιουν 2012, 21:05
Δημοσιεύσεις: 57
Επειδή προσανατολίζομαι προς αυτόματο καινούριο diesel, τα παραπάνω προβλήματα ειναι μεμονομένα? Φαντάζομαι αφορούν το προηγούμενο μοντέλο. Με το καινούριο έχουμε θέματα?
Τέλος δεν ειναι και τόσο σωστό να υποστηρίζουμε το κάθε συνεργείο και αντιπρόσωπο και μάλιστα όταν δεν κατάφερε να βρεί και να φτιάξει κάποιες βλάβες. Ο καθένας θα αισθάνεται θυμό, αν μάλιστα έχει κινδυνέψει. Ολα τα αυτοκίνητα έχουν ελαττώματα και βλάβες, θα πρέπει η αντιμετώπιση να ειναι σωστή. Αν και τελευταία με τα τόσα ηλεκτρονικά, οι αντιπροσωπείες αλλάζουν ότι χαλάει και δε το επισκευάζουν, με αποτέλεσμα να μή γνωρίζουν ή να μή θελουν να επισκευάσουν κάτι και να χρεωνόμαστε τσάμπα για κάτι που θα επισκευαζόταν πολύ εύκολα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με Sensodrive
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 08 Νοέμ 2014, 15:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 26 Σεπ 2014, 16:40
Δημοσιεύσεις: 391
Τοποθεσία: Ελλάδα
Δεν ειναι προβλημα, αλλά ερωτηση:
Ποσο ευκολο ειναι (δεν παιζει να ειναι και δυσκολο), να συνδέσω ενα Βeep το οπόιο θα ακουγεται κάθε φορά που θα βάζω οπισθεν?
Επειδη οταν μπαινει η οπισθεν δεν ακουγεται τιποτα, ή αλλιως οταν δε μπαινει η οπισθεν δεν εχει καμια διαφορά με το οταν μπαινει, περαν του σηματος στην οθονη ,επειδη παιζει να ξεχασεις την οπισθεν μεσα πχ και να πατησεις νομιζοντας οτι εχεις 1η, και επειδη εχω συνηθήσει απο τη Gta που οταν κουμπωσει η οπισθεν κάνει ενα μπιμ διακοπτομενο για οσο εχει οπισθεν , θα ηθελα να εχω μια τετοια ειδοποιηση.
Ευκολο νομιζω, αν κλεψω ρευμα απο το φως της οπισθεν (οπως παρκ σενσορς) αλλά δε ξέρω αν θα παιζει προβλημα με το body computer. Θεωρητικά οχι.
Εχει κανεις αποψη?

_________________
The Italian Job.gr
Passione Stile Velocita


Alfa 156 GTA Selespeed-Fiat Barchetta E.L- Porsche Boxster 987 - Mercedes Benz E200kompressor W211- Bmw 316i E30-Citroen C3 Pluriel Sensodrive
...1 of 348 made........... 1 of 1900 made

www.drpatsis.gr


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 3 [ 41 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πρόβλημα Γκαζιού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Πρόβλημα σαζμάν σε 1.6
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Πρόβλημα με την βύθιση της μπροστινής ανάρτησης.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: alf
Απαντήσεις: 7
Citroen Zx Πρόβλημα
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Βασίλης
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ