Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 20:17 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Συστημα Διευθυνσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Σεπ 2007, 03:18 
Άβαταρ μέλους
Καλησπερα παιδια.Εχω ενα C3 2003 μοντελο το οποιο ειχε ηλεκτρουδραυλικο τιμονι(ξερετε αυτο που σκληραινει οσο ανεβαζεις ταχυτητα).Το θεμα ειναι οτι μια μερα το τιμονι μου σκληρηνε, το καταλαβα και σταματησα να το κοιταξω. Προσπαθουσα να το περιστρεψω και αυτο γινοταν με το ζορι(χειροτερα απο απλο υδραυλικο). Ειδα οτι δεν μπορω να κανω κατι οποτε αποφασισα να ξεκινησω παλι(εστω και με τοσο βαρυ τιμονι) υποθετοντας οτι δεν θα με αφηνε στη μεση του δρομου. Τελικα με το που εστριψα καθως κυλουσε το αμαξι το τιμονι εγινε και παλι ελαφρυ αλλα οχι οπως ηταν αρχικα. Ηταν βαρυ οπως οταν πας με 80 χιλιομετρα/ωρα ας πουμε(εχω την εντυπωση οτι πλεον δεν αλλαζει η σκληροτητα του οσο ανεβαζεισ ταχυτητα..).Κι ετσι παρεμεινε μεχρι σμρ.Πηγα στη citroen μου αλλαξαν εναν ελεγκτη στροφων λενε(που το αλλαζουν συχνα στα C3) αλλα δεν διορθωσε το προβλημα.. Εχω την εντυπωση οτι εχει χασει την ηλεκτρικη του ιδιοτητα..Εχει καποιος γνωμη ή πειρα πανω στο θεμα?? Θα βοηθουσε πολυ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Σεπ 2007, 10:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
τα υγρα της αντλίας ειναι ολλα κομπλε ?

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Σεπ 2007, 18:48 
Άβαταρ μέλους
Ολα κομπλε ειναι Σπυρο..Η εχει γενικο προβλημα η κρεμαγιερα(ελπιζω οχι) η τπτ ηλεκτρικο..Τι να πω..Δεν παιζει να εχει συμβει σε αλλον ε??


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 18:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:31
Δημοσιεύσεις: 2112
Τοποθεσία: ειμαι απλα και γαμω τα ατομα
μπαταρια και αμεσα ;) εχεις αλλαξει μεχρι τωρα καμια φορα?

_________________
citroen c3 μαμα...ειχα

ανατροπη και πεναλτι στην γκομενα απεναντι :)

GET A FUCKING LIFE


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Σεπ 2007, 23:15 
Άβαταρ μέλους
Αλλαξα ηδη μια φορα μπαταρια... Μου το εμφανισε πριν την αλλαξω...Εχεις κατι υποψιν σου??


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συστημα Διευθυνσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 01 Οκτ 2007, 17:13 
Άβαταρ μέλους
gestav32 έγραψε:
Καλησπερα παιδια.Εχω ενα C3 2003 μοντελο το οποιο ειχε ηλεκτρουδραυλικο τιμονι(ξερετε αυτο που σκληραινει οσο ανεβαζεις ταχυτητα).Το θεμα ειναι οτι μια μερα το τιμονι μου σκληρηνε, το καταλαβα και σταματησα να το κοιταξω. Προσπαθουσα να το περιστρεψω και αυτο γινοταν με το ζορι(χειροτερα απο απλο υδραυλικο). Ειδα οτι δεν μπορω να κανω κατι οποτε αποφασισα να ξεκινησω παλι(εστω και με τοσο βαρυ τιμονι) υποθετοντας οτι δεν θα με αφηνε στη μεση του δρομου. Τελικα με το που εστριψα καθως κυλουσε το αμαξι το τιμονι εγινε και παλι ελαφρυ αλλα οχι οπως ηταν αρχικα. Ηταν βαρυ οπως οταν πας με 80 χιλιομετρα/ωρα ας πουμε(εχω την εντυπωση οτι πλεον δεν αλλαζει η σκληροτητα του οσο ανεβαζεισ ταχυτητα..).Κι ετσι παρεμεινε μεχρι σμρ.Πηγα στη citroen μου αλλαξαν εναν ελεγκτη στροφων λενε(που το αλλαζουν συχνα στα C3) αλλα δεν διορθωσε το προβλημα.. Εχω την εντυπωση οτι εχει χασει την ηλεκτρικη του ιδιοτητα..Εχει καποιος γνωμη ή πειρα πανω στο θεμα?? Θα βοηθουσε πολυ!

Σου κάνει θόρυβο το τιμόνι; Τρέμει καθόλου; Πρέπει να είχα κάπιοα στιγμή το ίδιο πρόβλημα αλλά για ένα περίεργο λόγο τώρα δεν το κάνει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Οκτ 2007, 12:00 
Άβαταρ μέλους
Το τιμονι δεν τρεμει, μονο στριβοντας το δεξια καποιες φορες και οταν το κανω αποτομα ακουγεται καποιος θορυβος.. Ελπιζω μονο να μην μου μεινει στα χερια καμια μερα..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 06 Οκτ 2007, 20:45 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:10
Δημοσιεύσεις: 1279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
gestav32 έγραψε:
Αλλαξα ηδη μια φορα μπαταρια... Μου το εμφανισε πριν την αλλαξω...Εχεις κατι υποψιν σου??


Το έχει κάνει Κ σε μένα .. πριν την αλλαγή της μπαταρίας.... Πιο συγκεκριμένα .. μολις ήρθε η οδική να με βάλει μπροστα.. και μεχρι να αλλαξω μπαταρία την επόμενη μέρα... η ηλεκτρική υποβοήθηση δεν λειτουργούσε.

_________________
Εικόνα

Όταν τα'χεις χάσει όλα.. δεν φοβάσαι τίποτα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Οκτ 2007, 02:21 
Άβαταρ μέλους
souledge έγραψε:
gestav32 έγραψε:
Αλλαξα ηδη μια φορα μπαταρια... Μου το εμφανισε πριν την αλλαξω...Εχεις κατι υποψιν σου??


Το έχει κάνει Κ σε μένα .. πριν την αλλαγή της μπαταρίας.... Πιο συγκεκριμένα .. μολις ήρθε η οδική να με βάλει μπροστα.. και μεχρι να αλλαξω μπαταρία την επόμενη μέρα... η ηλεκτρική υποβοήθηση δεν λειτουργούσε.


Και τι εκανες τελικα?? Βρηκες ακρη η το αφησες ετσι??Ειχε αισθητη διαφορα ή απλως ηταν πιο σκληρο?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2008, 17:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:04
Δημοσιεύσεις: 19
Τοποθεσία: ΚΑΒΑΛΑ
το ίδιο πρόβλημα έχει και το αμάξι τις θείας μου c3 1.1 (20.000 χιλιόμετρα).
διαγνώστηκε πρόβλημα του εγκέφαλου του τιμονιού!!!
θέλει νέο εγκέφαλο και αυτός κάνει 1300 euro

_________________
peugeot 207 1.4 sport


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Σεπ 2008, 16:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 15:55
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Φιλε μου το ειχα παθει και εγω.Το τιμονι δεν εστριβε με τιποτα. Και πηγε στη CITROEN και αλλαχτηκε η κρεμαργιερα και απο τοτε ουτε σκληρο ουτε και να κανει θορυβους οπως λες.Αμα ψαξεις κιολας θα δεις οτι ολα τα citroenακια μας πανε για αλλαγη κρεμαργιερας καποια στιγμη (ειδικα τα C2).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Σεπ 2008, 13:56 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:10
Δημοσιεύσεις: 1279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
smpokos έγραψε:
μπαταρια και αμεσα ;) εχεις αλλαξει μεχρι τωρα καμια φορα?


+1

Μου έχει τύχει κ μένα! Λίγο πριν πεθάνει η μπαταρία άρχισε τα κουλα.. Ενα απ αυτά ήταν η υποβοήθηση του τιμονιού.

_________________
Εικόνα

Όταν τα'χεις χάσει όλα.. δεν φοβάσαι τίποτα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Σεπ 2008, 14:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 23:11
Δημοσιεύσεις: 2098
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Περιεργο ρε παιδια να γινετε αυτο δν το καταλαβαινω...αλλα για να το εχετε παθει τ να πω

Απο citroen τι σας εχουν πει σχετικα?

_________________
Εικόνα
Δεν πατάω γκάζι,για να έχω φίλους :(


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συστημα Διευθυνσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Μάιος 2009, 14:30 
Άβαταρ μέλους
Παιδιά το έπαθα και εγώ λίγο πριν τα φτύσει η μπαταρία!!
άλλαξα μπαταρία αλλά χρειάστικε και reset στο εγκέφαλο.Χωρίς reset δεν γινότανε δουλειά ακόμα και με την καινούργια μπαταρία.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Συστημα Διευθυνσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 27 Μάιος 2009, 01:18 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Το ιδιο προβλημα ειναι αρκετα συχνο στα saxo.
Το προβλημα το παρουσιασε και το vts του κολλητου μου (διαβασε λιγο μπας και βγαλεις ακρη)
https://www.greekcitroenclub.gr/viewtopic.php?f=56&t=5407.

Τελικα το θεμα λυθηκε με μικρο κοστος και ειναι καθαρα ηλεκτρολογικης φυσης...απ οτι μου ειπε μαλιστα το παιδι το προβλημα δημιουργηκε ισως απο το γεγονος οτι αλλαξε μεταξυ τους, τους διακοπτες του θερμαινομενου τζαμιου με τον διπλανο του ( τωρα μη με ρωτησεις κατα ποσο στεκει γιατι κι εμενα δε μου βγαζει νοημα..) ,ακομη αλλαξε και καποιο ρελε νομιζω. Δοκιμασε να βγαλεις τους πολους της μπαταριας και να τους ξαναβαλεις για να κανει reset ο εγκεφαλος και ελεγξε και τις ασφαλειες.

Μη δωσεις ουτε ευρω σε οποιον σου πει για αλλαγη κρεμαγιερας ή αντλιας..απλα θελει να στα παρει...Αν το προβλημα ερχεται και φευγει ειναι στα σιγουρα ηλεκτρολογικο γιατι αν ηταν μηχανικο θα ειχες το προβλημα συνεχως..

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια