Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:31 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θόρυβος από τον ιμάντα παρελκομένων!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Αύγ 2009, 18:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2008, 12:50
Δημοσιεύσεις: 27
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Καλησπέρα σε όλους!

Σήμερα μου είπε η κοπέλα μου ότι άκουσε ανησυχητικό θόρυβο από τη μηχανή. Ο θόρυβος σταμάτησε μόνο όταν έβγαλε εκτός το clima. Βάζοντας και γω αυτί αργότερα, άκουσα από αριστερά της μηχανής όπως την κοιτάμε εκεί που είναι οι ιμάντες, ένα γρήγορο πλαστικό 'τακ-τακ-τακ-τακ' και παράλληλα ένα γρύλισμα-ξύσιμο χωρίς ρυθμό, δηλαδή άλλωτε ήταν πιο έντονο και άλλωτε λιγότερο θορυβώδες... Και guess what, η κοπέλα μου έκανε service 60.000 πέρυσι στις 21/8/2008.

Ερώτηση 1: Χρειάζεται να βγει ο ιμάντας χρονισμού για να αλλαχθεί ο ιμάντας παρελκομένων;
Ερώτηση 2: Αν δεν πέσω σε λογικό άνθρωπο να μου κάνει όλη την αλλαγή δωρεάν (μικρός ιμάντας συν τις τροχαλίες), θα έχω πχ 90% έκπτωση επειδή είμαι 4 μέρες εκτός της 12μηνης εγγύησης των ανταλλακτικών και εργασίας του μεγάλου service;

1000 ευχαριστώ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος από τον ιμάντα παρελκομένων!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Αύγ 2009, 19:26 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Μαλλον υπαρχει περιπτωση να "γλυστρα" ο εξωτερικος ιμαντας πανω στις τροχαλιες, επειδη το φορτιο που παιρνει οταν μπει ο κλιματισμος ειναι παρα πολυ μεγαλο. :jaw

Αν δεν φταιει ο ιμαντας (λογω φθορας) μπορει να φταιει ο αυτοματος τανυστηρας που εχει ελατηριο και τεντωνει "αυτοματα" με συγκεκριμμενη συναμη τον ιμαντα.

Αν δεν φταιει αυτο, τοτε μπορει να ειναι η αντικραδασμικη τροχαλια του στροφαλου, σαν κι αυτην: Εικόνα
Αν παρατηρησεις το κεντρο της τροχαλιας "ενωνεται" με την τροχαλια με εναν ελαστικο δακτυλιο. Αυτος ξεραινεται με την χρηση, και αρχιζει να γλιστρα το κεντρο της σε σχεση με το εξωτερικο σωμα της. Αν βαλεις και κλιματισμο, τοτε τα πραγματα ειναι ακομα χειροτερα...... Γλιστρα σαν δαιμονισμενη, και δεν μεταφερει κινηση στον ιμαντα και τις τροχαλιες........ :thumb

Οσο για την αντικατασταση του ιμαντα, οχι δεν χρειαζεται να βγει ο ιμαντας χρονισμου, αφου αυτος ειναι κοντα στην μηχανη, ενω αυτος που κινει τα "παρελκομενα" ειναι εξωτερικα. Αυτο που λες ισχυει για το αναποδο, αν θες δλδ να αλλαξεις ιμαντα χρονισμου, τοτε πρεπει να αφαιρεσεις τον εξωτερικο και μετα να πας για του χρονισμου......:thumb Και βγαινει και πανευκολα, σε σχεση με τον ιμαντα χρονισμου..... Απλα ξεβιδωνεις ενα βιδακι πανω στην αυτοτανουμενη τροχαλια και χαλαρωνει ο ιμαντας. :thumb :thumb :razz :razz

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος από τον ιμάντα παρελκομένων!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Αύγ 2009, 21:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2008, 12:50
Δημοσιεύσεις: 27
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Billaras ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Λόγω κόπωσης αποκλείεται να είναι, πριν 12 μήνες έγινε το μεγάλο σέρβις των 60.000 (ιμάντες, τροχαλίες κτλ κτλ), και τώρα το αυτοκίνητο έχει 68.000... άρα μιλάμε ή για αστοχία υλικού (ο μικρός ιμάντας, ή το τρελό) είτε για τοποθέτηση λάθος ιμάντα.... κακοτεχνία δύσκολο το βλέπω αλλιώς θα είχε εμφανιστεί πιο άμεσα το πρόβλημα... το σέρβις είχε γίνει στην αντιπροσωπεία στα Γιάννενα, οπότε αυτοί θα με υποστούν αύριο.... ;)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος από τον ιμάντα παρελκομένων!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Αύγ 2009, 22:04 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
soter έγραψε:
Billaras ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Λόγω κόπωσης αποκλείεται να είναι, πριν 12 μήνες έγινε το μεγάλο σέρβις των 60.000 (ιμάντες, τροχαλίες κτλ κτλ), και τώρα το αυτοκίνητο έχει 68.000... άρα μιλάμε ή για αστοχία υλικού (ο μικρός ιμάντας, ή το τρελό) είτε για τοποθέτηση λάθος ιμάντα.... κακοτεχνία δύσκολο το βλέπω αλλιώς θα είχε εμφανιστεί πιο άμεσα το πρόβλημα... το σέρβις είχε γίνει στην αντιπροσωπεία στα Γιάννενα, οπότε αυτοί θα με υποστούν αύριο.... ;)


Κοιταξε, αστοχια λογω κοπωσης σε τετοια εξαρτηματα δεν υπαρχει, γιατι ουτως ή αλλως δεν ειναι εξαρτηματα που πρεπει να "ζησουν" μεχρι την ολικη καταστροφη του κινητηρα μετα απο παρα πολλους κυκλους φορτισης. Ειναι εξαρτηματα (σχετικα) αναλωσιμα.
Η φωτογραφια ειναι απο την δικια μου τροχαλια που ηταν πανω στο δικο μου αυτοκινητο, ενα Xantia ΙΙ, και αρχισε να "γλιστρα" κοντα στα 180000 χιλιομετρα. Βεβαια φαινονται πολλα σε σχεση με του C3 σας, αλλα εμενα κανει πολλα ταξιδια. Διαφερουν τα χιλιομετρα μεσα σε μια πολη, σε σχεση με τον αυτοκινητοδρομο.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος από τον ιμάντα παρελκομένων!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Αύγ 2009, 10:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ 2008, 12:50
Δημοσιεύσεις: 27
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Τελικά είναι το ρούλεμάν του αιρκοντίσιον.... τιμή επισκευής από Πέμπτη!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος από τον ιμάντα παρελκομένων!
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Αύγ 2009, 14:06 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Αντε πες μας και τιμες :thumb :thumb (δεν πιστευω να το πας στην αντιπροσωπεια, αν εφυγε απο την εγγυηση......)

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Θόρυβος από κλειδαριά πόρτας πίσω δεξιά πορτας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: tgi
Απαντήσεις: 6
Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: kostas21pgr
Απαντήσεις: 12
Θόρυβος στο Μπροστά Άξονα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 50
θορυβος κινητηρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια