Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 16:12 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 30 Οκτ 2010, 18:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 26 Αύγ 2010, 20:20
Δημοσιεύσεις: 211
Τοποθεσία: Αθήνα
jimmym έγραψε:

Το αυτοκίνητο της γυναίκας μου όμως... ας έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ;)



Ναι, είναι και αυτό. Αχολούμαι με αυτοκίνητα πάνω από 30 χρόνια και όταν πήραμε το C3 (της γυναίκας μου) επέμενε να το πηγαίνουμε σώνει και καλά σε κάποιο εξουσιοδοτημένο. 1ο service αλλαγή λαδιών - φίλτρου 93Ε. Το είδε και της φάνηκε κάπως πολύ. Μεχρι σήμερα δεν το έχουν ξαναδεί για τέτοια ψιλοπράγματα.

Το θέμα του "το χάσαμε" για να το βάλουμε σε άλλο δεν το είχα σκεφτεί και εγώ ποτέ.
Πάντως το "κλειδάκι" μπορεί να το μηδενίσει και οποιοσδήποτε, οπότε μπορεί κατά λάθος να σου ξέφυγε.
Και η άποψη του να έχει το αυτο περισσότερα km απ όσα γράφει, πιθανό φαίνεται.
Όπως και νάχει όμως, σκούρα τα πράγματα.

Υ.Γ. :ot Πολλές φορές οι επαγγελματίες, πιστεύουν ότι όλοι οι άλλοι επαγγελματίες τηρούν τα πρότυπα τουλάχιστον στο ποσοστό που συνηθίζεται στο δικό τους χώρο. Σαν Π.Μ. που είσαι σαφώς δεν σου επιτρέπεις αστοχίες. Αυτό όμως δε συμβαίνει και στον κάθε αυτο - μάστρο (και οι αντιπροσωπείες μέσα είναι).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 30 Οκτ 2010, 18:59 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
jimmym, μπορείς να πάρεις άλλο βιβλιαράκι καινούριο απο τη citroen. Το οτι το έχασες δε σημαίνει οτι δεν θα έπρεπε η αντιπροσωπεία να σου δώσει άλλο!
Υποθέτω σου είπαν κάτι τέτοιο: "Έλα μωρέ χάθηκε, κάπου εδώ θα έιναι... θα το βρούμε... Κράτα εσύ φίλε τις αποδείξεις και είσαι καλυμένος!".
Τώρα ποιά ειναι η απάντηση της αντιπροσωπείας; Βρήκες στις αποδείξεις χρέωση ιμάντα;


ΥΓ: Μπορεί και όντως να στον άλλαξαν αλλά λόγω προβλήματος να υπήρχε αστοχία υλικού κλπ. Δηλαδή μου φαίνεται περίεργο να είδαν οτι το αυτοκίνητο είχε 60.000 και κανένας να μη σκέφτηκε οτι θέλει αλλαγή ιμάντα... Αφού δουλειά τους είναι... :scratch

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 30 Οκτ 2010, 19:38 
Άβαταρ μέλους
agiorgitis έγραψε:
Υποθέτω σου είπαν κάτι τέτοιο: "Έλα μωρέ χάθηκε, κάπου εδώ θα έιναι... θα το βρούμε... Κράτα εσύ φίλε τις αποδείξεις και είσαι καλυμένος!".

Ήσουν εκεί;;;

Τουλάχιστον κρατούσα σχολαστικά τις αποδείξεις. Δεν υπάρχει χρέωση ιμάντα. Με την αντιπροσωπεία θα έρθω σε επικοινωνία τη Δευτέρα, όταν θα παραδοθεί και το αυτοκίνητο από την οδική βοήθεια.

agiorgitis έγραψε:
Δηλαδή μου φαίνεται περίεργο να είδαν οτι το αυτοκίνητο είχε 60.000 και κανένας να μη σκέφτηκε οτι θέλει αλλαγή ιμάντα... Αφού δουλειά τους είναι...

Αυτό λέω και 'γω! Αυτή η ζημιά, απλά ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ να είχε συμβεί!

@demkat1
Xαίρομαι που με καταλαβαίνεις. Φαντάζομαι και πολλοί άλλοι! ;)

Σίγουρα η αιτία πολλών προβλημάτων που αντιμετωπίζουμε καθημερινά είναι η "σύγκρουση" νοοτροπιών μεταξύ διαφορετικών επαγγελματικών κλάδων. Σε κανένα επαγγλματικό χώρο τα πράγματα δεν είναι αγγελικά πλασμένα. Σε καμμία περίπτωση όμως δεν θα μου επέτρεπα να εκμεταλλευτώ την άγνοια του άλλου γιατί, πέρα από το ηθικό, για να το θέσω εντελώς συμφεροντολογικά:
1. Πλέον κανένας δεν ζει σε σπηλιά - τελικά θα μάθει την αλήθεια
2. Για αποφυγή έστω και παρεξηγήσεων προσπαθώ να μη μπαίνω στον πειρασμό να θεωρώ τίποτα αυτονόητο - μια συνήθεια βολική και χρήσιμη αλλά στις διάφορες μορφές της κοστίζει καθημερινά πολλές ανθρώπινες ζωές
3. Ο ικανοποιημένος πελάτης θα πει τον καλό λόγο σε άλλους 2-3 - ο δυσαρεστημένος θα σε κάνει ρόμπα σε άλλους 25 - τρέχα γύρευε μετά!
Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα γύρω μας και όλοι τα ξέρουμε.

Ελπίζω η αντίδραση της αντιπροσωπείας να είναι επαγγελματική και να δικαιώσει την εμπιστοσύνη μου. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτή τη στιγμή ξέρω τι σημαίνει αυτό - τη Δευτέρα το μεσημέρι όμως θα ξέρω σίγουρα!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Οκτ 2010, 06:12 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
οσα χρονια κανω αυτη την δουλεια και την κανω απο το 94 δεν εχω δει ποτε μα ποτε tu μοτερ με κομενο ιμαντα.το μοτερ σου αλαζει ιμαντα καθε 60.000 η 4 χρονια.το ηδιο μοτερ στην παγκ αλαζει καθε 5 η 90.000,και πλεον καθε 120.000 η 5 χρονια.και αυτο που θελω να σου πω ειναι απλο,κανενα βηβλιαρακι σηντηρησης δεν χανετε ετσι απλα.αν το αμαξι σου ειναι γαλαζιο η λευκο ειναι απο αυτη την κλαισκη παρτιδα λισινκ που βγικε πρως πωληση σε 2 αντιπρωσοπιες.το βηβλιαρακι δεν χαθικε τηχεα αλα φαντασου για ποιο λογο....αμαξι που αγωραζεις χωρις το βηβλιαρακι σημενει 2 πραγματα.1 γηρισμενα χλμ 2 κακη σηντηρηση.εγω θα παω στην πρωτη φαση και αυτο ευκολα αποδικνιετε.αν μπροζωσεις το αμαξι στο λεξια και εχει παρουσιασει βλαβη μεχρι την αγωρα σου θα δεις την ημερομηνια και τα χλμ.αν εισαι ατηχος και δεν εχει βγαλει τπτ δεν μπορεις να το δεις.φυσικα και η αντηπρωσοποια που το πηγες ειναι απαραδεκτη.ειναι δηκια της δουλεια να σου πουν οτι θελει αλαγη καθε 4 χρονια και οχι δηκια σου.το να τσεκαρεις την κατασταση του ειναι πολη ευκολο θελει μολις 3 λεπτα(2 βιδες δεκαριτσες βγαζεις το πανω καπακι με ενα φακο βλεπεις τι γινετε μεσα).ψαξε βρες και τις αποδιξεις τους και δες σε ποια σηντηριση εγινε ρυθμιση βαλβιδων τελευτεα φορα.αν εγινε στο προηγουμενο τοτε ο ιμαντας φανικε σε τι κατασταση ειναι.η ζημια σου ειναι αρκετα χρονοβορα και κωστιζει πολα.υπολογισε καπου στα 20 ευρω την καθε βαλβιδα και εχει 8,υπολογιζεις ρεκτιφιες για αλαγη οδηγων βαλβιδας πλανισμα,τσιμουχακια τσιμουχα εκεντροφορου,σετ ιμαντα εκκεντροφορου μαλον αντλια φλατζα καυσεως,φλατζα καπακιου βαλβιδων λαδια φιλτρο λαδιου αντιψυκτικα φλατζα καταλητη.με υπολογισμους σε ενα εξουσιοδοτημενο σηνεργειο και αν υποθεσω σωστα οτι το πας εκει που νομιζω εχεις στασει το χηλιαρικο.αν τωρα πας σε ενα εξωτερικο σηνεργειο ολα αυτα θα σου κοστισουν καπου στα 700 ευρω,αν παλι θες να τελιωνεις μπαμ ενα μεταχηρο καπακι εχει καπου στα 100 ευρω,υπολογιζεις 20 για πλανισμα,ενα σετ γενικης πανω καπου στα 80 λιπαντικα 45 φιλτρο 7 σετ ιμαντες 80 αντλια 40 και εργασια 200 και εισαι ετημος.

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε zxpanos για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Οκτ 2010, 17:27 
Άβαταρ μέλους
Αγαπητέ Πάνο,

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου.

Εϊναι γαλάζιο, όταν το αγόρασα είχε βιβλιαράκι αλλά μου το έχασαν στο 1ο σέρβις.

Οι αποδείξεις έχουν ως εξής:
1ο Service - 3/8/2007
  • ΜΠΟΥΖΙ
  • ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΑ
  • ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ
  • ΤΑΚΑΚΙΑ ΣΕΤ
  • ΡΟΔΕΛΛΑ ΤΑΠΑΣ
  • ΦΙΛΤΡΟ Α/C
  • ΛΑΔΙ 7000 10W40
  • ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΜΠΡΙΖ
  • ΣΕΡΒΙΣ ΜΠΟΥΖΙ ΛΑΔΙΑ ΦΙΛΤΡΑ

2ο Service - 29/9/2009
  • ΦΙΛΤΡΟ ΛΑΔΙΟΥ
  • ΤΑΚΑΚΙΑ ΣΕΤ
  • ΡΟΔΕΛΛΑ ΤΑΠΑΣ
  • ΛΑΜΠΕΣ
  • ΛΑΔΙ 7000 10W40
  • ΥΓΡΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΜΠΡΙΖ
  • SERVICE 80.000 ΚΜ

Μήπως δεν έγινε ποτέ η ρύθμιση βαλβίδων ή λες να περιλαμβάνεται στην υπηρεσία SERVICE 80.000KM (το κόστος της ήταν 25€);


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Οκτ 2010, 21:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Φίλε jimmym η ουσία είναι οτι τη ζημιά δε θα στην πληρώσει κανείς. Γι αυτό θα έπρεπε να απαιτήσεις να σου δώσουν καινούργιο βιβλίο service για να ξέρεις τι χρειάζεται. Αυτό κακώς το αμέλησες.
Ενας σωστός μηχανικός θα έπρεπε να στο πει στα 80, αλλά δε στο είπε και τώρα που έγινε η στραβή εσύ θα πληρώσεις και οχι αυτός. Το οτι έχεις δίκιο, έχεις, αλλά και πάλι δε σε βοηθάει σε τίποτα αυτό.
Ψάξε πάντως αυτό που σου είπε ο Πάνος γιατί μπορεί πράγματι να έχεις περισσότερα χιλιόμετρα και να μην το ξέρεις. Και αυτό είναι κάτι που μπορείς να το κυνηγήσεις γιατί αν είναι έτσι έκαναν απάτη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Οκτ 2010, 21:33 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
αν θες ελα σε καμια σηναντιση να το πριζοσουμε στο λεξια να δουμε αν εχει καταγεγραμενη βλαβη πριν το παρεις και σε ποσα χλμ,οι βαλβιδες αν δεν κανω λαθος γινετε ελενχος στα 30 και σιγουρα ριθμηση στα 60 και δεν εχει γινει μαλον ποτε.το αποκομα που σου εδωσαν ειχε τσεκαρισμενη ποτε την ρυθμιση?

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 31 Οκτ 2010, 21:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Παλικαρι μην ψαχνεσαι τζαμπα.
Το auto σου δεν ειχε τα χλμ που σου ειπαν.Κανενας ιμαντας δεν σπαει σε αυτα τα χλμ.
Εκτος αυτου ο ιμαντας θα φανει απο τι εχει σπασει.Παρε λοιπον ενα κεφαλαρι αλλο και πηγαινε το στο μαστορα που λες οτι πας το εππαγελματικο σου η στον Πανο,για να μην το ξαναφορτωσεις σε οδικη.
Ολα τα αλλα ειναι απλα για να συζηταμε.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 09:06 
Άβαταρ μέλους
Καλημέρα παιδιά.Εχω ενα C3 1.1 του 2009.Το αμαξι εχει 33000χλμ. στα τοσα χρονια.Χθες το πηγα για service σε εξουσιοδοτημενο στην Λ.Βουλιαγμενης στην Γλυφάδα.Πριν ξεκινησω να πω τι θελω απο το service η υπάλληλος στην υποδοχή μου ειπε οτι πρέπει να ξέρω οτι το αμαξι πιθανών να χρειαστεί αλλαγή ιμάντα χρονισμου το οποιο θα μου κοστισει καπου στα 200€.Και αυτο το λέω γιατι μου εκανε μεγάλη εντυπωση, γιατι το είπε χωρίς να ξερει του ποτε ειναι μοντελο και ποσα χιλιομετρα εχει.Της εξήγησα ότι το αμαξι εχει μονο 33000χλμ στα 6χρονια του.Προσπαθησε να μου δικαιολογησει ρωτωντας με αν το βαζω σε ανοιχτο χώρο και ηλιο,πραγματα ασχετα με τον ιμαντα.Τελος πάντων μου ειπε οτι θα το κοιταξει ο μαστορας και θα μου πει αν χρειαζεται.Το μεσημερι που πηγα να το παρω μου λεει οτι ο μαστορας που το κοιταξε ειδε οτι ο ιμαντας ειναι σε μετρια κατασταση,και εχει μετακινηθει,και γι'αυτο χρειαζεται αμεσα αντικατασταση.Ρωτωντας τον ιδιο μου ειπε οτι εχει μετακινηθει ελαχιστα απο το ρουλεμαν της αντλιας νερου και υπάρχει κινδυνος να σπασει με ολες τις συνεπειες που λετε και εσεις παραπανω.Του ειπα οτι απο την στιγμη που ο κατασκευαστης λεει στα 100.000χλμ. και το αμαξι εχει μονο 33000χλμ, το θεωρω παραλογο αυτο που μου λεει και οτι θα το κοιταξω αλλου.
Σιγουρα θα το κοιταξω αλλου γιατι μου φαίνεται οτι με παραμυθιαζουν εκει για να βγαλουν ενα ευκολο κερδος χωρις να κανουν τιποτα.
Υπαρχει πιθανοτητα να αληθευουν αυτα που μου ειπαν στο συνεργειο εκει;
Εχετε να μου προτεινετε καποιο αξιοπιστο συνεργειο με λογικες τιμες στα Νοτια Προαστια;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 09:24 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Κανονικά, κάθε 4 ή 5 χρόνια πρέπει να αλλαχθεί το σετ ιμάντα, πιθανότατα και η αντλία νερού. Για λόγους ασφαλείας κυρίως, γιατί θα πληρώσεις είτε ανακατασκευή του μοτέρ ή άλλο μεταχειρισμένο σε περίπτωση αστοχίας.

Όλα τα παρελκόμενα έχουν είτε χρονικό, είτε χιλιομετρικό όριο (όποιο έρθει πρώτο). Αλλάζοντας τα λίγο πιο νωρίς από το προβλεπόμενο, έχεις το κεφάλι σου πιο ήσυχο.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 15:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 03 Απρ 2012, 23:07
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Σέρρες (πλέον)
Εικόνες: 2
+1 σε όσα είπε ο Πράκτορας. Οι ερωτήσεις περί ηλίου κλπ είναι απόλυτα σχετικές, μιας και η ζωή του ιμάντα εξαρτάται και από αυτούς τους παράγοντες. Να φανταστείς σε κάποια οχήματα, τα διαστήματα συντήρησης αλλάζουν, ανάλογα με τη γεωγραφική θέση.

Πετα τον καλύτερα, για να είσαι εντάξει. Αν και σου ζήτησαν αρκετά χρήματα νομίζω, εκτός αν υπολογίζεται και η αντλία νερού στο ποσό.

Sent while revvin'up my Rolla...

_________________
Κάπου, κάποια στιγμή έγινε ένα μικροοοοούλι λάθος... Αλλαξοπιστήσαμε!

Citroen Xsara II 1.4 - Toyota Corolla EE90 1.3 12V H/B -Mazda 323F 1.6 16V


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 16:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
200 ευρώ για ιμάντα χρονισμού με ρουλεμάν, αντλία νερού προφανώς αντιψυκτικά, εξωτερικό ιμάντα και σέρβις σε κάθετη, δεν το λες και πολλά.
Τι να πούμε και μεις με τα 1,8 που θέλουμε για μεγάλο σέρβις 600 ευρώ...

Στάλθηκε από το T1145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 17:12 
Άβαταρ μέλους
200€ ειναι η τιμή χωρίς την αντλία νερού.Γυρω στα 250€ είναι η τιμή με την αντλία νερου μου είπαν.
Εχετε να μου προτείνετε καποιο καλό συνεργείο στα Νότια Προάστια;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
φιλε αρχικα αν διαβασεις από την αρχη το θεμα από το 2010 που δεν το διαβασες θα καταλαβαεις ότι ο ιμαντας αλλαζετε κάθε 4 χρονια η 60.000 χλμτρα....
εσυ τωρα εχεις ένα αμαξι 6 χρονια που από οτι καταλαβα το εχεις από καινουργιο και 33.000 χλμτρα....οποτε βουρ για ιμαντα χρονισμου χωρις δευτερη σκεψη.....
τωρα στο θεμα ότι μετακινηθηκε ο ιμαντας δηλαδή? δεξια αριστερα από το κεντρο της τροχαλιας? αρα εχει χαλαρωσει το ότι είναι σε μετρια κατασταση αληθεια σου ειπε.....
αλλαζεις λοιπον ιμαντα ρουλεμαν τετνωτηρα και αν η αντλια νερου δεν εχει διαρροη δεν την πειράζεις τωρα αλλα την προγραμματίζεις στο επομενο σερβις.....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βλάβη ιμάντα χρονισμού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Σεπ 2015, 18:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 03 Απρ 2012, 23:07
Δημοσιεύσεις: 558
Τοποθεσία: Σέρρες (πλέον)
Εικόνες: 2
bakevang έγραψε:
200 ευρώ για ιμάντα χρονισμού με ρουλεμάν, αντλία νερού προφανώς αντιψυκτικά, εξωτερικό ιμάντα και σέρβις σε κάθετη, δεν το λες και πολλά.
Τι να πούμε και μεις με τα 1,8 που θέλουμε για μεγάλο σέρβις 600 ευρώ...

Στάλθηκε από το T1145 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το σετ Βαγγέλη (ιμάντας/ρουλεμάν) έχει 50+- ευρώ. Με την αντλία πάει στα 90+-. Μια μικρή γεύση:

http://www.mister-auto.gr/el/set-d-ntot ... 574XS.html

http://www.mister-auto.gr/el/set-d-ntot ... TB337.html

http://www.mister-auto.gr/el/antlia-ner ... 574XS.html

(Gates/Dayco = κορυφή για μένα, fyi)

Το παιδί αναφέρει 200 ευρώ για ιμάντα χωρίς αντλία και 250 ευρώ με αντλία. Αν μιλάμε για ιμάντα μόνο, μου φαίνονται αρκετά για κάποιο λόγο. Αν μιλάμε +αντλία στο θέμα, ναι μεν παλεύεται (λόγω αντιψυκτικών), αλλά πάλι, τσιμπάνε.

george_cc, σου είπαν τι άλλο περιλαμβάνει η τιμή; Πιο πολύ για να μη μιλάμε στον αέρα...

_________________
Κάπου, κάποια στιγμή έγινε ένα μικροοοοούλι λάθος... Αλλαξοπιστήσαμε!

Citroen Xsara II 1.4 - Toyota Corolla EE90 1.3 12V H/B -Mazda 323F 1.6 16V


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 4 [ 59 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

ΑΛΛΑΓΗ ΙΜΑΝΤΑ ΧΡΟΝΙΣΜΟΥ ΣΕ C3 '18
Δ. Συζήτηση: Web Site - Forum - Club
Συγγραφέας: hercules5
Απαντήσεις: 4
Βλαβη στη ρυθμιση καθ'υψους των μαμα xenon.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Manos
Απαντήσεις: 17
Ιμάντας χρονισμού σε 1.4 hdi c3 μοντέλο του 2014
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: xaralam
Απαντήσεις: 1
Τροχαλια αδράνειας ιμάντα poly v
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Kook
Απαντήσεις: 6
Αλλαγή σετ χρονισμού ιμάντας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ