Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 15:31 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μαρ 2011, 19:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 15:55
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Παίδες εδώ και 2 βδομάδες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
Οταν μπαίνω στο αμάξι και βάζω μπροστά και πάω να ξεπαρκάρω το τιμόνι κατά το στρίψιμο δεξιά η αριστερά και μέχρι να το κάνω κανά 2-3 στροφές κάνει ένα θόρυβο γκρρρ γκρρρ και το αισθάνομαι κάτω στα πόδια.Ο θόρυβος αυτός είναι μεταλλικός,σχετικά μπάσος και όχι ψιλός.

Αυτός ο θόρυβος σταμάταει αφού το γυρίσω 2-3 στροφές ή ανεβάσω ταχύτητα πάνω από 20-30 χλμ.Το πήγα σε συνεργείο και έγινε έλεγχος σε όλες τις φούσκες και τα μπαλάκια,σφίξαμε όλες τις βίδες που υπάρχουν μπροστά και ο θόρυβος παραμένει.

Χτες το σήκωσα μόνος μου έλενξα μια μια τις μπροστά ρόδες μήπως φταίει κανα ρουλεμάν τροχού,κοίταξα τη ζυγαριά και τα μπρατσάκια,κοίταξα τα αμορτισέρ,έριξα σπρευ γράσσου σε όλες τις επιφάνειες που υπάρχει κίνηση καθώς και μέσα στις φούσκες της κρεμαριέρας για να λιπανθεί.Ελενξα τα πάντα και δεν υπάρχει πουθενά κενό. Το μόνο που δεν μπορώ να ελένξω είναι η κρεμαρίερα.

Υπάρχει τρόπος να λιπανθεί σωστά?Εχει κάποιο γρασαδοράκι?Υπόψην ότι η δικιά μας είναι ηλεκτρική και αυτή που έχω είναι η 2η καθώς η μανίσια μας άφησε χρόνους και αλλάχτηκε στην εγγύηση. Πείτε τίποτα δεν ξέρω τι να κάνω και δεν μπορεί να το βρει και κανένας μάστορας.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μαρ 2011, 20:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 10:37
Δημοσιεύσεις: 265
Ο ήχος ακούγεται και χωρίς να πατάς φρένο;

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μαρ 2011, 21:10 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Κωστα να σου πω κατι χαζο αλλα εχει συμβει πραγματικα στο c3 του αδελφου μου που και εκανε αυτο το θορυβο!!!Δες σε παρακαλω το πατακι του οδηγου αν εχει γλυστησει μπροστα και καθε φορα που το στριβεις μαγκωνει στον κοχλια του τιμονιου!!!

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μαρ 2011, 21:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 15:55
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Οχι δεν ειναι το πατάκι.Ο θόρυβος είναι πολύ δυνατότερος απ το να οφείλεται στην τριβή από το πατάκι.

Επίσης ο θόρυβος είτε με πατημένο φρένο και χειρόφρενο είτε με αφημένο φρένο και λυμένο χειρόφρενο πάλι ακούγεται πάντα μέχρι να ξεκινήσω ή να στρίψω το τιμόνι παραπάνω.Αφού κάνω κάτι από τα 2 σταματάει και δεν ακούγεται μέχρι να το αφήσω καμιά ώρα παρκαρισμένο.

Σκέφτομαι τα top mount μηπως έχουν μαζέψει πράμα εκεί.Αλλά ακουμπώτας τα και στρίβοντας το τιμόνι δεν νιώθω κάποιον τριγμό από εκεί.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μαρ 2011, 21:53 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Καλησπερα Κωστα και περαστικα, σε μια δημοσιευση μου για ερωτηση περι αναρτησεων στη C3, προτεινα (στα ηδη υπο σκεψη απο τον κατοχο) κιτρινα Bilstein, σαν ποιοτητα αμορτισερ ειναι αδιαμφησβητητα πολυ καλη επιλογη, γιατι ομως σχεδον παντα οταν πας σε ενα Citroen και βαλεις aftermarket αναρτηση (+ μεγαλυτερη διασταση ζαντα), μετα απο λιγο θα χεις προβλημα με τιμονια και λοιπα εξαρτηματα που επηρεαζονται? Σιγουρα φταιει σε μεγαλο βαθμο και τα "χωραφια" στα οποια οδηγουμε σε αυτη τη χωρα.

Ελπιζω να μην οφειλεται το προβλημα στο πιο σκληρο στησιμο που εχεις κανει για τη C3 σου. :s

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μαρ 2011, 21:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 15:55
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Το στήσιμο που του έχω κάνει είναι ένα δύο κλικ πιο σκληρό από το μαμά.Σε σχέση με τα κίτρινα που λες είναι πολύ πιο μαλακό το αυτοκίνητο.Βασικά η σκληρότητα είναι καθαρά τα ελατήρια τα οποία έχω τα GM και είναι προοδευτικά.Και επίσης το αμάξι το προσέχω δεν το βαράω όπου να ναι.Επίσης οι ζάντες είναι 14αρες όπως και οι μαμα.Αν τώρα παίζει ρόλο το offset που από 20 που είχαν οι σιδερένιες πήγε στο 16 με τις αλουμινίου τότε δεν ξέρω.Αλλά δεν νομίζω.Αλλοι βάζουν αποστάτες 2 πόντους +.

Αν ήταν από τη σκληρότητα θα είχα και άλλα προβλήματα και ο θόρυβος θα συνεχιζόταν δεν θα σταματούσε.Εχω τσεκάρει ότι υπάρχει πάνω στην κίνηση του τιμονιού και δεν βρίσκει τίποτα,να προέρχεται δηλαδή από επαφή ο θόρυβος.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μαρ 2011, 22:04 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι καποιο σκουριασμενο ακρομπαρο ή μπαλακι; :hmm

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μαρ 2011, 22:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 15:55
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Το ένα το μπαλάκι ήταν κομμένο και το αλλάξαμε.Ολα τα υπόλοιπα είναι σε άριστη κατάσταση. Να ρωτήσω και κάτι άλλο?
Οταν παίζεις δεξια-αριστερά με το τιμόνι ένα μικρό τακ-τουκ το κανει σε όλα ή όχι?Αυτό μου το έκανε από πολύ παλιά αλλά μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό.Αυτό όμως που κάνει τώρα είναι πολύ δυνατότερο και ενοχλητικό.Λες και κάπου μαγκώνει.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Απρ 2011, 10:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 15:55
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Πήγα σήμερα το πρωί σε ένα μάστορα που έχει συνεργείο μόνο για citroen και peugeot.Τον άκουσε τον ήχο και μου λέει μην στεναχωριέσαι δεν είναι τίποτα.Είναι ένα μικρό θέμα στην κρεμαριέρα και μου είπε να πάω αύριο το πρωί να το φτιάξουμε.Απ ότι τον έχω δει αυτόν έχει αρκετή εμπειρία από ότι πρόβλημα υπάρχει και μάλλον του έχει ξανατύχει.

Με την ευκαιρία θα αλλάξω και τα 2 μπρατσάκια της αντιστρεπτικής και βλέπουμε.Μακάρι να είναι κάτι εύκολο και να διορθωθεί.Νεότερα αύριο.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω NEKTARIOS C5 στις Παρ 01 Απρ 2011, 11:03.
Αιτία: διπλο ποστ!!
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Απρ 2011, 10:57 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Δηλαδη εφυγες χωρις να μαθεις τουλαχιστον ονομαστικα το προβλημα? :hmm :D

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Απρ 2011, 13:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Μάιος 2008, 15:55
Δημοσιεύσεις: 151
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Μου είπε ότι πρέπει πρώτα να το σηκώσουμε να τα δει όλα αλλά όπως το άκουσε είναι λέει ένα γρανάζι στην κρεμαριέρα.Ακριβώς το τι θα κάνει θα το δω αύριο.Είχε πολλή δουλειά γι αυτό δεν τον ζάλισα να μου πει ακριβώς.

Λοιπόν παίδες αφού μου ήρθαν από Θεσσαλονίκη τα μπρατσάκια για τη ζυγαριά και τα άλλαξα, ο θόρυβος σταμάτησε.Θα το δω και το πρωι αν το κάνει αλλά από τη στιγμή που τα πέρασα δεν ακούγεται κιχ.Είναι να τρελαίνεσαι.

Σχετικά με το μάστορα,πήγα και μιλήσαμε αναλυτικά και μου είπε ότι αυτός ήταν στα κεντρικά συνεργεία της Citroen στην Αθήνα και όσο καιρό ήταν εκεί είχε ασχοληθεί με όλες τις υποθέσεις που αφορούσαν βλάβες που έστελνε η Γαλλία για να γίνουν επιδιορθώσεις.Και σχετικά με αυτό μου είπε ότι επειδή η κρεμαριέρα μας είναι ηλεκτρική,δεν έχει κάποιο τρόπο να λιπαίνεται.Έρχεται από το εργοστάσιο με γράσσο λιθίου υψηλής διάρκειας και αυτό μετά από χρόνια σιγά σιγά ξεραίνεται λέει και έτσι ακούγεται αυτό το κρακ κρακ όταν στρίβεις το τιμόνι.Οπότε μας ήρθε οδηγία για αυτό και μας είπαν λέει ότι βγάζουμε το τα φουσκάκια της κρεμαριέρας και την λιπαίνουμε με γράσσο λιθίου από την αρχή και σταματάει ο θόρυβος για μεγάλο διάστημα.

Αυτό που μου είπε το διάβασα και στο PeugeotClub ότι το είχε και ένα άλλο παιδί και το κάνανε αυτό.Τώρα αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μου πει.

Πάντως ο θόρυβος τώρα δεν ακούγεται.Αύριο θα πάω να την κάνουμε και τη κρεμαριέρα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θόρυβος κατά το στρίψιμο του τιμονιού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Σεπ 2012, 12:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 19:48
Δημοσιεύσεις: 12
Το ίδιο τρίξιμο έχω και εγώ στο τιμόνι συν ότι τρέμει καμία φορά για 1-2 δλπ όταν είναι ακινητοποιημένο με την μηχανή αναμένη. Τι λέτε να φταίει;


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 13 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Προβλημα με ανεμηστηρα a/cκαι σταματημα υδραυλικου τιμονιου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: kaps
Απαντήσεις: 25
Αλλαγη λειτουργιας τουρμπινας κατα την εκκινηση του αυτοκινη
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: ds3_ncl
Απαντήσεις: 21
Τρίξιμο κατά το στρίψιμο με χαμηλή ταχύτητα C4 ehdi 2014
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Dimosp
Απαντήσεις: 22
θορυβος απο τον κλιματισμο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: anton
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια