Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 03:44 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Φεβ 2021, 18:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Προς ενημέρωση όλων των κατόχων C3... και σίγουρα όλων των κατόχων Diesel με ίδια κιβώτια (6τάχυτο).
Σήμερα έγινε το 3ο σέρβις (35.000 χλμ.) στο C3 Diesel της κολλητής μου φίλης, Αναστασίας στις 35.000 χλμ.
Είχε διαπιστωθεί διαρροή βαλβολίνης από το 2ο κιόλας σέρβις (στις 20.000 χλμ.).
Σήμερα, οι έμπειροι τεχνικοί μου, διαπίστωσαν ότι είχε χαλάσει (έκλεισε ξαφνικά;) η εξαέρωση του κιβωτίου ταχυτήτων. Οπότε, αυξανόταν η πίεση και πετούσε (αναθυμιάσεις και βαλβολίνη) και από την πάνω τάπα, αλλά και από την κάτω τάπα του σασμάν.
Στο ίδιο συνεργείο, έχει τύχει και μια περίπτωση με C3 AirCross που έφτασε στο συνεργείο με οδική, αφού είχε ανοίξει το κιβώτιο στα δύο επί της Εγνατίας Οδού μετά από πολύωρο ταξίδι. (Βέροια - Αλεξανδρούπολη). Είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έχουν αναφερθεί κι'άλλες περιπτώσεις στη Γαλλία, αφού σήμερα είχαμε τηλεφωνική επικοινωνία με το εξωτερικό.

Με την ευκαιρία, αλλάχθηκαν και βαλβολίνες (75W PSA B71 2316-2317), ενώ έγιναν και αλλαγή λαδιών και όλα τα φίλτρα.

Ελέγξτε όλοι τα κιβώτιά σας. Εμείς φθηνά τη γλιτώσαμε και δεν άνοιξε κανένα κιβώτιο στα δύο.......

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Φεβ 2021, 19:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Η φίλη σου που θα έπαιρνε fiesta st και την έπεισες να πάρει c3 ειναι;;;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Φεβ 2021, 20:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
barimagas έγραψε:
Η φίλη σου που θα έπαιρνε fiesta st και την έπεισες να πάρει c3 ειναι;;;

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι! Και που να δεις και τι γκρίνια ακούω....... Φυσικά δεν της τα είπα όλα! Εγώ μίλησα με τους τεχνικούς.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Φεβ 2021, 20:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Ω ρε φίλε την εκαψες την κοπέλα, μια το adblue τώρα το σασμάν, δικαιολογημένα τα ακους!! Που να ήξερες και συ ότι θα πήγαινε τόσο στραβά. Κρίμα... Τώρα πρέπει να την παντρευτείς[emoji23][emoji23][emoji38]

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Φεβ 2021, 21:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
ΟΧΙ! :laugh

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Φεβ 2021, 08:52 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Βαγγέλη, επισκευή εντός εγγύησης φαντάζομαι.
Κατι έγινε με κάποιες παρτίδες κιβωτίων φαίνεται.
Πολύ σοβαρή και ανόητη βλάβη, δυστυχώς.
Οταν σου συμβεί κάτι τετοιο σε καινουργιο αμαξι σαφως και σιχτιρίζεις τη μάρκα.
Δυστυχώς μέσα στην πανδημία, ολα υπολειτουργούν.
Και ο ποιοτικός έλεγχος νοσεί σοβαρα...
Θυμήθηκα πριν χρόνια, οταν είχα το ΖΧ, πήγα στο πρώτο σέρβις στην Ω και λέω του Θανάση, μου φαινεται σαν κάτι να χτυπάει απο κάτω σε κάποιες στροφες. Το σηκωσαμε το αμαξι, ελεγθηκε εξονυχιστικά και βρηκαν οτι έλλειπε μια μεγαλη βιδα απο το σασμάν :surprised . Εντάξει μου λένε δεν εγινε και κατι , εχει τοσες άλλες... :laugh :spank
Μου την εβαλαν και ολα καλα...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Φεβ 2021, 10:30 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Ασχετο αλλα αυτό που γραφεις δε βγαζει απολυτως κανενα νοημα. Ισως το δει ο Δρακωνακης και αν δε συμφωνησει, θα μαθουμε και τιποτα ουσιαστικο.

Κατά τ αλλα σαφως και επρεπε να εχει παρει το fiesta st :D :P

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Φεβ 2021, 10:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Βαγγέλη, επισκευή εντός εγγύησης φαντάζομαι.
Κατι έγινε με κάποιες παρτίδες κιβωτίων φαίνεται.
Πολύ σοβαρή και ανόητη βλάβη, δυστυχώς.
Οταν σου συμβεί κάτι τετοιο σε καινουργιο αμαξι σαφως και σιχτιρίζεις τη μάρκα.
Δυστυχώς μέσα στην πανδημία, ολα υπολειτουργούν.
Και ο ποιοτικός έλεγχος νοσεί σοβαρα...
Θυμήθηκα πριν χρόνια, οταν είχα το ΖΧ, πήγα στο πρώτο σέρβις στην Ω και λέω του Θανάση, μου φαινεται σαν κάτι να χτυπάει απο κάτω σε κάποιες στροφες. Το σηκωσαμε το αμαξι, ελεγθηκε εξονυχιστικά και βρηκαν οτι έλλειπε μια μεγαλη βιδα απο το σασμάν :surprised . Εντάξει μου λένε δεν εγινε και κατι , εχει τοσες άλλες... :laugh :spank
Μου την εβαλαν και ολα καλα...


Δεν έγινε κάτι Νίκο για να περαστεί στην εγγύηση.
Το αμάξι αγοράστηκε 09/2019 που δεν υπήρχε καν ο κορωναϊός και ήταν στο τελωνείο κανένα 6μηνο γιατί ήταν ειδική παραγγελία και ακυρώθηκε από τον προηγούμενο.
Οπότε, δεν φταίει ο κορωναϊός. Μάλλον εκεί στη Citroen, πρέπει να αναθεωρήσουν τα ανταλλακτικά τους, να σκέφτονται λίγο περισσότερο και να μην περιμένουν το feedback από τα συνεργεία. Γιατί ξαφνικά το σχήμα της εξαέρωσης από τετράγωνο, έγινε κωνικό. Ενώ, το άλλο περίεργο, ξαφνικά βγήκε αριθμός κωδικού ΜΟΝΟ για την εξαέρωση ενώ παλιότερα πήγαινε μαζί με την τάπα.
Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε εμείς....... :angr


nonos έγραψε:
Ασχετο αλλα αυτό που γραφεις δε βγαζει απολυτως κανενα νοημα. Ισως το δει ο Δρακωνακης και αν δε συμφωνησει, θα μαθουμε και τιποτα ουσιαστικο.

Κατά τ αλλα σαφως και επρεπε να εχει παρει το fiesta st :D :P


Πες μου που μπερδεύεσαι να στο εξηγήσω.

Γιατί το γεγονός είναι ότι δεν εκτονώνεται από εκεί που πρέπει το σασμάν, εκτονώνεται από κάπου αλλού (και εννοώ την κάτω τάπα, και το λαστιχάκι της επάνω τάπας ή τις ραφές του σασμάν) το παραλείπω γιατί το θεωρώ αυτονόητο.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Τελευταία επεξεργασία από bakevang και Τρί 09 Φεβ 2021, 10:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Φεβ 2021, 10:44 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Προφανως στον Νικο Τζινοπουλο αναφερομαι και αυτά που λεει για τη δικη του περιπτωση πριν χρονια.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Φεβ 2021, 10:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
nonos έγραψε:
Προφανως στον Νικο Τζινοπουλο αναφερομαι και αυτά που λεει για τη δικη του περιπτωση πριν χρονια.

Κάνε βρε Χρήστο μου και συ μια αναφορά, να ξέρουμε τι λέμε!!!!!!
Απόρησα, νομίζοντας ότι δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα!
Να με συγχωρείς! :no1

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Φεβ 2021, 11:02 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
No prob και δικιο εχεις βασικα τωρα που τα ξαναδιαβάζω, νομιζα ηταν σαφες αλλα επρεπε να εχω απευθυνθει :salute

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 21 Ιαν 2022, 18:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2022, 22:04
Δημοσιεύσεις: 4
Καλησπέρα παιδιά θέλω την συμβουλή σας στην αγορά του c3 1.5 100 hp diesel.. Καταρχήν είμαι σε νησί κάνω περίπου στα 7000 χιλιόμετρα το χρόνο χωρίς σταματά ξεκινά αφού δεν υπάρχει κίνηση και φανάρια εδώ, έχουμε αρκετές ανηφόρες κατηφόρες κλπ οπότε θέλω ενα αμάξι με ροπή μου αρέσει το τελευταίο μοντέλο που σας είπα από το c3 diesel.. Οκ δεν κάνω πάρα πολλά χιλιόμετρα αλλά με τιμή βενζίνης αυτή την στιγμή που γράφω στα 2.084 ευρώ το λίτρο σε θέμα εξόδων είναι σαν να κάνω 12 χιλιάδες χλμ.. Οπότε κατέληξα στο να πάω σε ντίζελ.. Θέλω την άποψη σας καθαρά εάν θα έχω πρόβλημα αξιόπιστιας με το συγκεκριμένο αμάξι? Διαβάζω τόσα πολλά για προβλήματα σε γαλλικά αμάξια σε βενζίνη περισσότερο αλλά για diesel μου λένε ότι είναι καλύτερα τα πράγματα... Από θέμα χιλιόμετρων κλπ θα έχω θέμα με το dpf φίλτρο? Σαν άνθρωπος προσέχω πάρα πολύ τα αμάξι μου από θέμα σέρβις κλπ πάρα πάνω από τυπικός θα έλεγα καθώς και στην οδήγηση αρκετά συγκρατιμενος.. Μου αρέσει αρκετά το c3 μόνο σε αυτό καταλήγω σχετικά με τα 12 χιλιάδες ευρώ που είμαι διατεθειμένος να δώσω μετρητά για να βρω ένα αξιόλογο μεταχειρισμένο με κάτω από 80000χλμ.. Το βασικό μου κολλυμα είναι αξιόπιστια του αμαξιού.. Και τοίχον προβλήματα από οδήγηση σε μικρές αποστάσεις.. Σας ευχαριστώ πολύ..

Στάλθηκε από το LE2125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 21 Ιαν 2022, 20:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Diesel άστο καλύτερα, μικρές αποστάσεις χαλάνε το dpf, έχει και το θέμα με το adblue. Στην βενζίνη θα είσαι κάπου στα 6,5 λ αξιόπιστα και με στυλ.

Ίσως ένα yaris hybrid να ταίριαζε περισσότερο για νησι. Λογικά θα καίει 4,5λ αυτό. Με τιμές βενζίνης στα 2€ αποκτά μεγάλο πλεονέκτημα.




Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 21 Ιαν 2022, 21:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2022, 22:04
Δημοσιεύσεις: 4
barimagas έγραψε:
Diesel άστο καλύτερα, μικρές αποστάσεις χαλάνε το dpf, έχει και το θέμα με το adblue. Στην βενζίνη θα είσαι κάπου στα 6,5 λ αξιόπιστα και με στυλ.

Ίσως ένα yaris hybrid να ταίριαζε περισσότερο για νησι. Λογικά θα καίει 4,5λ αυτό. Με τιμές βενζίνης στα 2€ αποκτά μεγάλο πλεονέκτημα.




Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Λες? Αν εξαιρέσεις το dpf πχ κάνοντας μια πιο μακρινή σχετικά απόσταση ώστε να αυτό καθαριστή τα υπόλοιπα θέματα δεν είναι οκ το αμάξι?με το adblue τι παίζει. Γιατί νόμιζα τα προβλήματα ήταν μόνο στο στο προηγούμενο μοντέλο του ντιζελοκινητηρα και σε αυτόν το 100αρι έχουν λυθεί..?

Στάλθηκε από το oneplus 9 pro LE2125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 21 Ιαν 2022, 22:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Simossif, καλωσήρθες στο GCC, εύχομαι να βρεις ότι καλύτερο για τις ανάγκες σου, κι αν είναι Citroen να τα λέμε!

Σωστά αυτά που είπε, συμφωνώ κι εγώ, αλλά υπάρχει και άλλη μια παράμετρος που δεν μας έδωσες, και χρειάζεται.
Πες μας και σε ποιό νησί είσαι, δεν είναι δα και κανένα μεγάλο προσωπικό δεδομένο! :)
Αν είσαι σε μεγάλο νησί, π.χ. Κρήτη, Ρόδο, Κέρκυρα, κλπ, που έχεις και δυνατότητες κίνησης σε δρόμους άνετους επαρχιακούς ή/και προδιαγραφών αυτοκινητόδρομου, ώστε σχετικά τακτικά να κάνεις και μια βόλτα/εκδρομή για να κάνει τις αναγεννήσεις του και να καθαρίζει το DPF, εγώ δεν θα απέκλεια ένα diesel σαν το C3 που λες.

Επίσης, σε μεγάλο νησί όπως του παραδείγματος, έχεις τη δυνατότητα και εξουσιοδοτημένων και ίσως και ανεξάρτητων εξειδικευμένων συνεργείων της μάρκας, και καλών γενικών συνεργείων αν κάποιο τέτοιο κρίνεις ή πάρεις γνώμη ότι είναι εμπιστοσύνης.
Σημαντική παράμετρος το συνεργείο, ότι κι αν επιλέξεις βενζίνης ή diesel ή υβριδικό, αλλά ιδιαιτέρως σημαντικό για diesel, κι ακόμη περισσότερο για υβριδικό, ως κριτήριο για την επιλογή σου κατά τη γνώμη μου.
Και σ' ένα τέτοιο νησί, έχεις περισσότερες επιλογές πρατηρίων+καυσίμων, κι αυτό πολύ σημαντικό για diesel που είναι πιο "ευαίσθητο", με τα γνωστά θέματα ποιότητας εγκαταστάσεων, αλλά και νοθείας από τον προμηθευτή μέχρι το πρατήριο.
Όπως έχεις επιλογές και για προμήθεια AdBlue της προδιαγραφής που πρέπει. Αλλά αυτό είναι κάπως δευτερεύον, αφού βρίσκεις και με παραγγελία εκτός οποιουδήποτε νησιού (και την όποια επιβάρυνση μεταφορικών βέβαια) για να έχεις τη λίγη ποσότητα που χρειάζεσαι με τα χιλιόμετρα που κάνεις, και ταυτόχρονα να μη μένει ακατανάλωτο στο αυτοκίνητο ή κάπου αποθηκευμένο για πάνω από ένα έτος μιας και αλλοιώνεται από 'κει και πέρα.

Αν μένεις σε τέτοιο μεγάλο νησί, θα σου πω πάρε άφοβα και diesel, και προσάρμοσε λίγο και τα χιλιόμετρά σου.
Το C3 που λες είναι εξαιρετικό, η βλάβη με το δοχείο AdBlue είναι "λαχείο" και απ' ότι φαίνεται ανεξάρτητη χιλιομέτρων.
Αν είααι σε μικρότερο νησί, π.χ. οι ανηφοροκατηφόρες που είπες είναι Νάξος, θα σου έλεγα να πας μόνο για βενζίνης.
Γνώμη μου, ακόμη περισσότερο να αποφύγεις σ' ένα μικρό νησί ένα υβριδικό, με τις εξειδικευμένες του ανάγκες συντήρησης.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 296 από 297 [ 4448 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 293, 294, 295, 296, 297  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πρόβλημα με το citroen xsara picasso diesel 2006 στο turbo
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: aiolos69
Απαντήσεις: 15
Γενική Συζήτηση Xantia I & II
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1081
C4 CACTUS DIESEL/ΒΕΝΖΙΝΗΣ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: jkoul13
Απαντήσεις: 0
C3 2014 1.4 diesel auto esr/asr abs error
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: bandicoot92
Απαντήσεις: 0
DIESEL Avio Double Filtered
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: 30fillos
Απαντήσεις: 19
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ