Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 25 Απρ 2024, 15:21 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 21 Ιαν 2022, 22:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2022, 22:04
Δημοσιεύσεις: 4
jalbanis έγραψε:
Simossif, καλωσήρθες στο GCC, εύχομαι να βρεις ότι καλύτερο για τις ανάγκες σου, κι αν είναι Citroen να τα λέμε!

Σωστά αυτά που είπε, συμφωνώ κι εγώ, αλλά υπάρχει και άλλη μια παράμετρος που δεν μας έδωσες, και χρειάζεται.
Πες μας και σε ποιό νησί είσαι, δεν είναι δα και κανένα μεγάλο προσωπικό δεδομένο! :)
Αν είσαι σε μεγάλο νησί, π.χ. Κρήτη, Ρόδο, Κέρκυρα, κλπ, που έχεις και δυνατότητες κίνησης σε δρόμους άνετους επαρχιακούς ή/και προδιαγραφών αυτοκινητόδρομου, ώστε σχετικά τακτικά να κάνεις και μια βόλτα/εκδρομή για να κάνει τις αναγεννήσεις του και να καθαρίζει το DPF, εγώ δεν θα απέκλεια ένα diesel σαν το C3 που λες.

Επίσης, σε μεγάλο νησί όπως του παραδείγματος, έχεις τη δυνατότητα και εξουσιοδοτημένων και ίσως και ανεξάρτητων εξειδικευμένων συνεργείων της μάρκας, και καλών γενικών συνεργείων αν κάποιο τέτοιο κρίνεις ή πάρεις γνώμη ότι είναι εμπιστοσύνης.
Σημαντική παράμετρος το συνεργείο, ότι κι αν επιλέξεις βενζίνης ή diesel ή υβριδικό, αλλά ιδιαιτέρως σημαντικό για diesel, κι ακόμη περισσότερο για υβριδικό, ως κριτήριο για την επιλογή σου κατά τη γνώμη μου.
Και σ' ένα τέτοιο νησί, έχεις περισσότερες επιλογές πρατηρίων+καυσίμων, κι αυτό πολύ σημαντικό για diesel που είναι πιο "ευαίσθητο", με τα γνωστά θέματα ποιότητας εγκαταστάσεων, αλλά και νοθείας από τον προμηθευτή μέχρι το πρατήριο.
Όπως έχεις επιλογές και για προμήθεια AdBlue της προδιαγραφής που πρέπει. Αλλά αυτό είναι κάπως δευτερεύον, αφού βρίσκεις και με παραγγελία εκτός οποιουδήποτε νησιού (και την όποια επιβάρυνση μεταφορικών βέβαια) για να έχεις τη λίγη ποσότητα που χρειάζεσαι με τα χιλιόμετρα που κάνεις, και ταυτόχρονα να μη μένει ακατανάλωτο στο αυτοκίνητο ή κάπου αποθηκευμένο για πάνω από ένα έτος μιας και αλλοιώνεται από 'κει και πέρα.

Αν μένεις σε τέτοιο μεγάλο νησί, θα σου πω πάρε άφοβα και diesel, και προσάρμοσε λίγο και τα χιλιόμετρά σου.
Το C3 που λες είναι εξαιρετικό, η βλάβη με το δοχείο AdBlue είναι "λαχείο" και απ' ότι φαίνεται ανεξάρτητη χιλιομέτρων.
Αν είααι σε μικρότερο νησί, π.χ. οι ανηφοροκατηφόρες που είπες είναι Νάξος, θα σου έλεγα να πας μόνο για βενζίνης.
Γνώμη μου, ακόμη περισσότερο να αποφύγεις σ' ένα μικρό νησί ένα υβριδικό, με τις εξειδικευμένες του ανάγκες συντήρησης.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους για την βοήθεια! Είμαι σε μικρό νησί η αλήθεια είναι (Πάρος) αλλά ακούω τόσες πολλές γνώμες για τα diesel που δεν ξέρω τι να πω.. Άλλοι μου λένε δεν κάνει για νησί άλλοι μου λένε αν του αλλάζεις φίλτρα πετρέλαιου λαδιού αέρα κάθε 10χλμ δεν θα πάθει ποτέ τίποτα το πετρέλαιο! Άλλοι μου λένε 1 φορά τον μήνα κάνε τον γύρω του νησιού για βόλτα και καθάρισε το pdf άλλοι μου λένε έλα μωρέ όλοι η Ελλάδα τα έχει πετάξει τα pdf από τα αμάξια τους στις επαρχίες που δεν κάνουν χιλιόμετρα και εσύ κάθεσαι και σκας για το pdf? Άλλοι μου λένε το πετρέλαιο βγάζει 1 εκατομμύριο χιλιόμετρα ο κινητήρας και εσύ που θα κάνεις 70χιλαδες σε 10 χρονια αγχώνεσαι?αλλοι ότι ότι βενζίνη και να πάρεις το diesel το c3 θα σου καιει τα μισά και είναι και αμαξάρα! Άλλοι πάλι μου λένε να μείνω το kia pro ceed που έχω το 08 που είναι σκύλος και δεν παθαίνει τίποτα και ας μου καίει περίπου στα 8 λίτρα τα 100 εδώ στο νησί με τα πάνω κάτω! Και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω!

Στάλθηκε από το oneplus 9 pro LE2125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 21 Ιαν 2022, 23:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Για τη βασική συντήρηση που σου τα λένε αυτά, έχουν ένα κάποιο δίκιο: Μόνο το αυτονόητο, το μίνιμουμ επιτρεπτό.
Αλλά δεν είμαστε πια στις γενιές "πετρελαιοκίνητων" που έχουν κατά νου και τα λένε αυτά! Είμαστε πια στις εποχές που οποιουδήποτε καυσίμου αυτοκίνητο, θέλει το πρίζωμά του με διαγνωστικό κατάλληλου λογισμικού για τη μάρκα από γνώστη μηχανικό είτε στην τακτική συντήρηση είτε όταν τύχει κάτι!

Στην περίπτωσή σου, είσαι στην Πάρο, και πρέπει ανά πάσα στιγμή να έχεις εύκαιρη την καλύτερη δυνατή επιλογή service, ιδίως μ' ένα diesel, κι ακόμη περισσότερο μ' ένα υβριδικό αφού τα ρεύματα δεν τα κατέχει ο οποιοσδήποτε, γι' αυτό το έθεσα έτσι το θέμα. Την έχεις εύκαιρη;

Και επιπρόσθετα σ' αυτά, επειδή θα έχεις που θα έχεις τις σκοτούρες που είπα, βάζω ειδικά στην περίπτωσή σου και τον παράγοντα "απόσβεση". Το μεταχειρισμένο υβριδικό, το βγάζω από την κουβέντα, δεν το αναφέρω ξανά.
Και για μεταχειρισμένο που πας, ακριβότερα θα το πληρώσεις ένα diesel απ' ότι ένα βενζινοκίνητο. Και δεν είναι σοφό να πας για μεταχειρισμένο diesel με τη λογική "το φτηνότερο κι ότι τύχει", ιδίως εσύ στην Πάρο, κι ο καθένας στην κάθε Πάρο! Με το μπάτζετ των 12000 που λες δε, τέτοιας γενιάς C3 diesel που θέλεις δε νομίζω να βρίσκεις της προκοπής, εκτός και πέσεις σε καλή περίπτωση σε έμπιστο έμπορο, κι απευθείας από ιδιοκτήτη κιόλας θα 'ναι και περιπτωσάρα.
Δεν κάνεις λοιπόν εκ των αναγκών και του τόπου σου χιλιόμετρα, θα την αποσβέσεις και πότε αυτή τη διαφορά;

Κάνε έρευνα τιμών και για βενζίνης και diesel, υπολόγισε με τα χιλιόμετρά σου, και δες το και αυτό μαζί με τ' άλλα.
Και έχε κατά νου, κι ότι είμαστε και σε μεταβατική περίοδο οδεύοντας για εξηλεκτρισμό. Η επόμενη πενταετία δεν ξέρουμε τι μπορεί να φέρει σε σταδιακούς ή απότομους εξαναγκασμούς με επιβαρύνσεις τελών, με πιο ευάλωτο σ' αυτές τo diesel.
Στάθμισέ τα όλα, μη κοιτάς μόνο τις παρούσες τιμές των καυσίμων, είναι απρόβλεπτος παράγοντας μακροπρόθεσμα... :thumb

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Ιαν 2022, 00:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1081
Κράτα το ceed εγώ έχω του 2007 αέριο, θα σου φανεί σαν βάρκα το c3 με τις μαλακές του αναρτήσεις. Η διαφορά από το ένα στο άλλο είναι αισθητή.

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Τελευταία επεξεργασία από barimagas και Σάβ 22 Ιαν 2022, 20:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Ιαν 2022, 02:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Και εγώ με το Ceed θα έμενα! Για νησί, ούτε με diesel θα έμπλεκα και σίγουρα όχι με τον ιδιότροπο κινητήρα βενζίνης που φοράει το C3.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Ιαν 2022, 09:33 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5580
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Κράτα το ΚΙΑ φίλε! Γιατι να φύγεις απο το Κορεάτικο σκυλί και να πάς σε μικρότερο αμαξωμα, γαλλικής φινέτσας βέβαια, αλλά αρκετά ευάλωτο σαν κατασκευή σε σχέση με το Ceed? Αν θέλεις οπωσδήποτε κάτι μικρότερο η οικονομικοτερο γιατι δεν κοιτάς μικρότερα ΚΙΑ η Hyundai ? Με 12 χιλιάρικα παίρνεις καινουργιο i10 η Picanto.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Ιαν 2022, 10:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν 2022, 22:04
Δημοσιεύσεις: 4
Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά όλους! Χαίρομαι γιατί βλέπω κάτι σπάνιο φόρουμ, εδώ όλοι θέλετε να βοηθήσετε πραγματικά χωρίς να έιστε κολλυμενοι με την μάρκα του φόρουμ, οι περισσότεροι λέτε να κρατήσω το ceed (που πραγματικά σε τόσα χρόνια ούτε λάμπα δεν μου έχει κάψει από πρόβλημα) και νa μην πάω σε diesel.. Οπότε μάλλον θα μείνω ως έχω! Θα συνεχίσω να σας παρακολουθώ εδώ στο φόρουμ να μαθαίνω! Υγεία σε όλους σας σας εύχομαι!

Στάλθηκε από το oneplus 9 pro LE2125 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Σεπ 2022, 18:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2223
Στον 1.5 ντίζελ έχουμε dpf φίλτρο και αναγεννήσεις ?

Και πως τις καταλαβαίνουμε ?

Διάβασα για ένα λαμπάκι για τα παλιότερα μοντέλα.

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Γενική Συζήτηση C3 Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 12 Σεπ 2022, 13:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Κανένα γαλλικό δεν έχει λαμπάκι DPF ενεργό όταν κάνει ανεγέννηση.
Μόνο εάν δημιουργηθεί πρόβλημα.

Ενδείξεις για αναγέννηση είναι οι ζεστοί εξωτερικοί καθρέπτες, πίσω αντίσταση τζαμιού και βεντιλατέρ σε λειτουργία στην 1η σκάλα.

Αν βάζετε καλό πετρέλαιο και το κινείτε εκτός πόλης, μια αναγέννηση στους 1,5 γίνεται μεταξύ 1100 - 1400 χλμ.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 297 από 297 [ 4448 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 293, 294, 295, 296, 297



Συναφή θέματα

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ CITROEN C4 DIESEL.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: varonos
Απαντήσεις: 51
Βαλβολίνες για Citroen c3 2015 1.4 Diesel
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: pantska
Απαντήσεις: 5
αναρτηση για c4 diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: angelzeli
Απαντήσεις: 25
Αγορά μεταχειρισμένου c3 diesel 1.5 75hp 2017
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 12
Πρόβλημα με πόρτα c3 diesel
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Siloup
Απαντήσεις: 11
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ